KRAJEM NEDELJE KRITIČNO U PREGOVORIMA SA RUSIMA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Vlada je bez jedinstvenog stava o gasnom aranžmanu. U četvrtak u menjačnicama evro neće moći da se kupi ispod 92,5 dinara. Srpski ministri još nisu dali “zeleno svetlo” budžetu za 2009. godinu

Ne pomaže ni Narodna banka

Narodna banka gotovo svakodnevno interveniše, a kurs je u trgovanju među bankama u sredu dostizao do 92 dinara. Upravo je to trgovanje osnov za formiranje zvaničnog srednjeg kursa koji će u četvrtak biti čak 91,63 dinara za evro, piše u Novostima. Nije pomoglo ni što je NBS intervenisala prodajom čak 60 miliona evra. To znači da i u četvrtak u menjačnicama evro neće moći da se kupi ispod 92,5 dinara.

Neizvesno sa Rusima

Ruska delegacija stiže u Beograd, a da li će doći do dogovora, u sredu nisu mogli da potvrde ni premijer Mirko Cvetković, a ni potpredsednik Mlađan Dinkić.

Vlada je bez jedinstvenog stava o gasnom aranžmanu, piše u Novostima pod naslovom "Prodaja NIS pada u vodu". Premijer Cvetković kaže da potpis ugovora sa Rusima u petak "nije isključen". Ministar Dinkić izjavljuje kako bi bio iznenađen da se sada potpiše.

Ruski predlog ugovora o kupovini Naftne industrije Srbije u najmanju ruku šokirao je Vladu Srbije, piše u Blicu. Rusi su, naime, prekjuče dostavili Vladi predlog koji sadrži 12 tačaka od kojih je svaka neka vrsta zaštite za Gaspromnjeft.

Gaspromnjeft traži da planirane investicije u NIS u iznosu od 500 miliona evra ne budu uložene odmah već od 2008. do 2012. godine, i to u formi zajma. Kako Blic tvrdi, ruski predlog odnosi se isključivo na kupovinu NIS-a, a ne i na izgradnju gasovoda i skladišta Banatski Dvor.

Budžetska drama

Drama koju je juče izazvao Mlađan Dinkić izjavom da nema dogovora o budžetu, jer on ne predviđa da od 1. januara počne sprovođenje Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom što je, inače, dogovoreno u razgovorima Vlade Srbije sa MMF-om, trajala je oko sat i po i završena je oko 18 časova kada je Dinkić izašao iz kabineta premijera Mirka Cvetkovića i otišao u hotel „Hajat” da primi nagradu za ekonomskog lidera Srbije, koju mu je dodelila Ekonomist medija grupa, javlja Politika.

Predsednik Srbije Boris Tadić, premijer i potpredsednik su se dogovorili da primena Prelaznog trgovinskog sporazuma počne od 1. januara. Prioriteti vlade u budžetu za 2009, prema rečima Dinkića, biće pokretanje proizvodnje u „Zastavi”, izgradnja Koridora 10 i mere za podsticanje zapošljavanja.

Dinkića je u kabinet Cvetkovića po hitnom postupku u 16.30 časova „dovela” izjava da nema dogovora o budžetu, jer on ne predviđa da od 1. januara počne sprovođenje Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom.

Srpski ministri još nisu dali “zeleno svetlo” budžetu za 2009. godinu i postoji šansa da predlog Ministarstva finansija ne bude ni u četvrtak na dnevnom redu sednice Vlade, objavljuju Novosti.

Ministar prosvete i zamenik predsednika SPS Žarko Obradović ne veruje da je pod plaštom “slučaja Krišto” počeo tihi obračun DS i G 17 plus. On za Novosti kaže da je vlada stabilna i da je ne mogu uzdrmati trenutne afere, ni aktuelni spor ministara oko sledovanja iz budžeta.

Euleks se odlaže?

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović kaže za Politiku da 9. decembra na sever neće doći pripadnici Euleksa, kako je to juče najavio zamenik šefa ove misije Roj Riv.

"To je hipotetički termin, zato što se dan ranije održava samit EU na nivou ministara spoljnih poslova, kada će, verovatno, biti doneta politička odluka kojom treba da se operacionalizuje raspoređivanje Euleksa", kaže Ivanović.

Šefovi diplomatija zemalja članica NATO-a poručili su Beogradu i Prištini sa dvodnevnog sastanka u Briselu, izveštava Politika, da podržavaju hitno razmeštanje Euleksa širom Kosmeta i zatražili „potpunu saradnju sa svim relevantnim akterima tokom perioda prenosa nadležnosti i posle toga”.

„Brzo razmeštanje Euleksa širom Kosova je hitan prioritet i u tom kontekstu beležimo usvajanje predsedničkog saopštenja Saveta bezbednosti UN u vezi s podrškom rekonfiguraciji Unmika”, stoji u zaključcima.

Ministri spoljnih poslova NATO završili dvodnevni sastanak u Briselu i pozdravili raspoređivanje nove misije na KiM. Nove snage koje zamenjuju Unmik počinju da rade 9. decembra, piše u Novostima.

Smrtonosna tuča

Dvojica mrtva i trojica ranjena u tuči dve grupe mladića ispred beogradske kafane „Žuta greda”, piše u Politici.

Marko Živojinović (20) i Marko Milanov (21) izbodeni su na smrt, Nikola D. (19) teško je povređen, a A. L. (22) i M. B. (25) lakše su ozleđeni u tuči dve grupe mladića koja se dogodila juče ujutro oko 4.20 časova ispred kafane „Žuta greda” u Ulici generala Horvatovića 55 na beogradskoj Čuburi. Lekari Hitne pomoći, koji su za kratko vreme stigli pred kafanu, mogli su samo da konstatuju smrt Živojinovića, ali su do Urgentnog centra uspeli da prevezu Milanova i Nikolu D. Zbog teških telesnih povreda, uboda u grudni koš i stomak Milanov je odmah po prijemu na odeljenje reanimacije preminuo, Nikola je operisan i nalazi se van životne opasnosti.

Nesreći je prethodila rasprava oko devojke, koja se nalazila u društvu u kojoj su bila još tri mladića i njena prijateljica.

Povod svirepog zločina, prema dosadašnjim rezultatima istrage, bio je dobacivanje devojci, izvesnoj Juci, koja je bila za susednim stolom u kafani! Novosti objavljuju da su Živojinović i Milanov došli su sa još šestoricom drugova u restoran kako bi proslavili punoletstvo druga Milana Filipovića. Seli su za sto, nedaleko od ulaznih vrata i veselili se.

Nekoliko metara dalje, za drugim stolom, bila su trojica mladića u društvu dve devojke.

Atmosfera u lokalu je bila uobičajena, sve dok jedan od slavljenika nije primetio, navodno, svoju bivšu devojku Jucu u društvu za susednim stolom.

Hapšenje u Sarajevu

Željko Radovanović (35), zvani Votka, vođa organizovane kriminalne grupe kod čijih pripadnika je srpska policija pre godinu dana našla 48,7 kilograma heroina, 4,2 kilograma kokaina, kao i 200.000 evra namenjenih finansiranju skrivanja tada haškog begunca Radovana Karadžića, uhapšen je u Sarajevu, tvrdi Blic.

Za Radovanovićem je, kao prvooptuženim pripadnikom jedne od najvećih narko-grupa koja se dilovanjem droge bavila u Srbiji, BiH, ali i ostalim zemljama u regionu, međunarodnu poternicu raspisao Specijalni sud za organizovani kriminal u Beogradu.
Pred ovim sudom pre dva meseca počelo je suđenje devetorici uhapšenih pripadnika Radovanovićeve grupe.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...