KRAJ NEIZVESNOSTI OKO KURSA DINARA?

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Stabilizovaće se kurs dinara, koji će u sledećem periodu biti u rasponu od 90 do 95 dinara za evro. Samo dva lista javljaju na naslovnim stranama šta je juče o Kosovu odlučio Evropski parlament. Upozorenje svim građanima Crne Gore da, ako budu insistirali na tome da zadrže srpsko državljanstvo, po automatizmu će biti brisani iz biračkih spiskova.



Sukob bugarskih farmera sa policijom tokom protesta zbog uvoza mlečnih proizvoda
iz Evropske unije, u Orjahovu, oko 200 kilometara od Sofije


Krizni krediti od sredine februara

Vlada Srbije usvojila je u četvrtak uredbe po kojima će firme i građani moći da koriste specijalne pozajmice. Usvojen i Predlog izmena zakona o akcizama. Putarina po starom, podrška Jatu, izveštavaju Novosti. Utvrđena su jasna pravila ko i na koji način može doći do novca potrebnog za poslovanje u ovoj teškoj godini. Takođe, određena je i procedura, koje će se pridržavati sve poslovne banke preko kojih će se građanima odobravati povoljni potrošački krediti za kupovinu domaćih trajnih potrošnih dobara.

Podnošenje prvih zahteva započeće verovatno u drugoj polovini februara. Ukupan iznos kredita koji će se odobravati u ovom paketu mera iznosi 122 milijarde dinara.

Stabilizovanje kursa

Prodaja državnih hartija od vrednosti (HOV), pored toga što će omogućiti likvidnost budžeta, stabilizovaće i kurs dinara, koji će u sledećem periodu biti u rasponu od 90 do 95 dinara za evro! Ekonomisti objašnjavaju da će se prodajom državnih zapisa povući višak dinara iz opticaja, a to znači da će manjak dinara obarati evro, javlja Pres.

Izdavanje državnih zapisa, pare od NIS-a i novac koji stiže za izgradnju Koridora 10 trebalo bi na duži rok da zaustave pad dinara, piše u ovom listu pod naslovom "Konačno, stabilan kurs: evro pada na 90!"

Na aukciji na kojoj je Vlada Srbije juče emitovala prve državne zapise, u iznosu od dve milijarde dinara, prodato je ukupno 84.470 ovih hartija, ukupne vrednosti oko 844 miliona dinara, i to po kamatnoj stopi od 15 odsto godišnje! Aukciju HOV-a organizovala je Uprava za trezor Ministarstva finansija. Na njoj su, pored pravnih, prvi put mogla da učestvuju i fizička lica preko ovlašćenih brokera.

Kako braniti kurs dinara?


Revija kolekcije jesen/zima 2009/2010. modne kuće Rützou, na Kopenhagen fešn viku

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je juče Tanjugu da centralna banka ne razmišlja o drugom modelu odbrane dinara, osim „rukovođeno plivajućeg” deviznog kursa i najavio da sredstva iz aranžmana sa MMF-om, za sada, neće biti korišćena za odbranu dinara. Dodao je da NBS ne razmišlja o alternativnom fiksnom režimu kursa iz dva razloga – najpre zato što je postojeći način utvrđen Sporazumom Vlade Srbije i NBS o ciljanju inflacije, usvojenom 19. decembra 2008. U Sporazumu jasno piše da su „u skladu sa dogovorenim okvirom monetarne politike, vlada i NBS saglasne da NBS sprovodi režim rukovođeno plivajućeg deviznog kursa, pri čemu se neće utvrđivati numerički ciljevi za devizni kurs”, podsetio je Jelašić.

„Drugi razlog je to što je NBS ubeđena, na osnovu iskustava drugih zemalja u okruženju, da je fleksibilni kurs ključni preduslov za postizanje dugoročno održivog rasta Srbije”, rekao je Jelašić Tanjugu.

Dileme, dakle, za guvernera Jelašića – nema. Fiksni kurs evra, svejedno na kojoj granici – od 100 ili 90 dinara, nije i ne može biti zamena za sadašnji plivajući. Problem, reklo bi se, nije toliko u Sporazumu sa vladom, jer mi se u svojoj novijoj ekonomskoj istoriji nismo pridržavali ni većih „svetih pisama”. Konačno – sporazumi postoje dok se ne promene pod pritiskom života. Nameće se, međutim, drugo pitanje – kome bi odgovarao fiksni kurs evra? Uvoznicima, izvoznicima, državi, građanima… Bez sumnje – svima. Ali mi nismo kadri da to i učinimo, jer kratko rečeno za to nema para, piše u Politici.

Pomoć za penzionisanje


Festival čaja u holu Doma vojske u Nišu

Pred Vladom predlog da se budućim penzionerima prizna staž na osnovu radne knjižice. Zaostali doprinosi bili bi pokriveni iz budžeta svima koji su pred penzijom, javljaju Novosti.

O vizama u tajnosti

Detalji pregovora o viznoj liberalizaciji, uključujući sadržaj razgovora državnih zvaničnika sa stručnjacima misije Evropske komisije i vladin Akcioni plan za beli šengen, proglašeni su tajnom i to na zahtev Evropske komisije, saznaje Danas iz više dobro obaveštenih izvora.

Brisel u isto vreme pregovara o viznoj liberalizaciji s više država Zapadnog Balkana i šalje u njih misije poput ove koja je sada u Beogradu. Da ne bi došlo do surevnjivosti i rivalstva među zemljama regiona u pogledu onoga što je svaka od njih do danas uradila u napretku ka belom šengenu, EK je insistirala da se informacije o pregovorima i postignutim rezultatima u svakoj od tih zemalja drže u tajnosti dok Brisel ne proceni da je došlo vreme da saopšti ishod pregovora, objasnio je za Danas taj dobro obavešteni izvor.

Neprihvatljiva rezolucija Evropskog parlamenta

Samo dva lista javljaju na naslovnim stranama šta se desilo juče u Strazburu.

Evropski parlament usvojio novu rezoluciju o Kosovu u kojoj se, između ostalog, “ohrabruju” i preostale zemlje članice EU, koje nisu priznale Kosovo, da to učine. Poslanici, takođe, pozivaju na ponovno razmatranje prelaznog sporazuma UN i Vlade Srbije od trenutka kada Euleks postigne svoju punu operativnu sposobnost. Ovom rezolucijom se ruši teritorijalni integritet Srbije i međunarodno pravo.


Sukob italijanske policije sa oko 100 radnika automobilskog giganta FIAT koji su pokušali da blokiraju autoput kod Napulja zahtevajući da uprava kompanije zagarantuje posao više od 5.000 radnika

Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić oštro je reagovao na usvajanje ovog dokumenta: "Dokument je neprihvatljiv", objavljuju Novosti.

EP ohrabruje ostale članice EU da priznaju Kosovo. Zahteva ponovno razmatranje prelaznog sporazuma UN i Vlade Srbije. Odbačena mogućnost podele Kosova, izveštava Glas javnosti.

Rezolucija o Kosovu koju je juče usvojio Evropski parlament i kojom se pozivaju članice koje nisu priznale Kosovo da to učine, neće usloviti novi talas priznanja kosovske nezavisnosti, kaže za Danas Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose.

Kosovo: postoji li put napred?

Sudeći po prepunoj sali u Vašingtonskom institutu za mir, gde se u sredu polemisalo „O Kosovu: postoji li put napred”, ova tema daleko je od „završene priče”, kako su je prethodnih dana okvalifikovali pojedini američki visoki zvaničnici. Ljuljzim Peći, direktor kosovskog instituta za političke studije (KIPRED) i profesor na Nacionalnom univerzitetu za odbranu Stiven Mejer usredsredili su se na „Srbe na Kosovu posle proglašenja nezavisnosti” severno i južno od reke Ibra čime je ponovo otvorena priča o budućnosti Kosova.


Današnji protest kosovskih Srba na severu Kosova, u mestu Rudare, povodom formiranja Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS)

Profesor Stiven Mejer koji je godinama radio kao analitičar Centralne obaveštajne agencije, a devedesetih je bio i zamenik direktora u odeljenju CIA za Balkan, smatra da Kosovo mora da se podeli da bi funkcionisalo, izveštava Politika.

Mi i Vašington potpuno različito vidimo i situaciju na Kosovu i načine kako da se iz nje izađe, što ostaje prepreka razvoju odnosa u drugim oblastima, za šta postoji obostrani interes – izjavio je Rasim Ljajić za Politiku.

Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom i Sandžačke demokratske partije bio je među zvanicama na tradicionalnom Nacionalnom molitvenom doručku, gde je govorio i predsednik SAD Barak Obama.

Evropski komesar Oli Ren izjavio je danas u Briselu da će iduće nedelje u Beogradu „ponoviti snažnu podršku Evropske unije evropskoj budućnosti Srbije, uz nadu da će Savet ministara EU uskoro biti u stanju da prizna punu saradnju Srbije s Haškim sudom”, javlja Politika. Evropski komesar je ocenio i da je „2008. bila velika godina za Kosovo, koje je proglasilo nezavisnost u februaru, a 54 zemlje su to već priznale”.

Nema para za "Nabuko"

Gurbanguli Berdimuhamedov! Ovo, za izgovor možda malo rogobatno ime relativno novog turkmenskog vladara, iz daleke centralne Azije, obrelo se od nedavno kao jedno od glavnih tema u radnim agendama evropskih političara. Razlog su opšta „ošamućenost gasom” i nastojanje Evrope da pronađe gde bi se mogao „zabosti” napajajući kraj „Nabuka” – tri hiljade kilometara provodnih cevi, čiji bi „izduvni” ventil bio skoro u srcu kontinenta, u Austriji.

Evropa saglasna da gradi "Nabuko", ali nema investitore, što znači - nisu joj pri ruci polja s gasom, koji bi se „uduvao” u njen „antiruski” gasovod, piše u Politici.

Načelnik sa VMA negira posledice bombardovanja uranijumom

Broj obolelih od karcinoma u našoj zemlji raste iz godine u godinu, a neki stručnjaci ovu pojavu dovode u vezu sa bombardovanjem koje su izvele snage NATO-a 1999. godine. Kako nezvanično saznaje Politika, municijom sa osiromašenim uranijumom gađano je 116 lokacija u tadašnjoj SR Jugoslaviji. Tim dejstvima, kako se spekuliše u medijima, posebno su bili ugroženi vojnici koji su se nalazili na udaru američkih aviona A-10, opremljenih rotirajućim topom kalibra 30 milimetara koji ispaljuje granate čija su zrna izrađena od osiromašenog uranijuma.

Pukovnik primarijus dr Milan Mišović, načelnik Instituta za medicinu rada Vojnomedicinske akademije, u razgovoru za Politiku, ističe da se prati zdravstveno stanje onih koji su boravili tamo gde je upotrebljavana ova vrsta municije, kao i da su napravljeni kriterijumi za pregled ljudi koji su bili na 50 metara od mesta gde je korišćena takva municija. Zaključak stručnog tima ove ustanove jeste da na području gde su ovakva zrna bačena na tle nije došlo do povećanja broja obolelih od raznih vrsta karcinoma iz ovog razloga, kao i da se ne može govoriti o većem obolevanju od tumora nekoliko godina od dodira sa ovom municijom. Dr Mišović smatra da se, eventualno, promene mogu da očekivati za 10 do 15 godina. Ovaj stručnjak smatra da nisu tačne priče koje su se u medijima pojavljivale da je osiromašeni uranijum „kriv” za nastanak raka.

Prema saznanjima srpskih eksperata, u bombardovanju je ispaljeno oko 50.000 granata od osiromašenog uranijuma, odnosno oko 15 tona municije, ali se ti podaci ne slažu u popunosti sa evidencijom NATO-a jer oni tvrde da je reč o devet tona.

Vojno vozilo za izvoz

Na poligonu Vojske Srbije u Nikincima juče je novinarima prvi put predstavljeno višenamensko oklopno vozilo „lazar“ iz razvojnog programa Javnog preduzeća Jugoimport-SDPR. Vozilo je koncipirano za potrebe pešadije i specijalnih jedinica angažovanih u protivterorističkim ili mirovnim operacijama, objavljuje Danas.

Nenad Miloradović, pomoćnik generalnog direktora Jugoimporta, naglasio je da je Vojska Iraka pokazala „značajno interesovanje“ za nabavku novog srpskog višenamenskog oklopnog vozila.

Antisrpska vlast


 Oko 10.000 vozača taksija, skoro polovina svih taksi-vozača u Londonu blokiralo je danas ulice britanske prestonice u znak protesta zbog prestrogih kazni

„Upravo sam dobio dopis Ministarstva unutrašnjih poslova, kojim me zamenik ministra Osman Subašić obaveštava da je protiv mene pokrenut postupak oduzimanja crnogorskog državljanstva po sili Ustava, ostavljajući mi zakonski prostor od 30 dana da se izjasnim o činjenicama i okolnostima iz člana 24 Zakona o crnogorskom državljanstvu”, kaže se u saopštenju koje je redakciji Politike dostavio predsednik Narodne stranke Predrag Popović.

"Nikada nisam tražio, niti ću ikada tražiti, brisanje iz evidencije državljana moje matične države Crne Gore, ali se nikada neću odreći ni državljanstva bratske Srbije", poručio je juče Popović.

„Postupak oduzimanja crnogorskog državljanstva predsedniku NS Predragu Popoviću, uoči parlamentarnih izbora, predstavlja skandal i ne zaslužuje pozitivan komentar”, ocenio je juče lider Liberalne partije Miodrag Živković.

Funkcioner Demokratske partije socijalista Miodrag Vuković juče je poručio da je „slučaj Popovićevog državljanstva”, „upozorenje Popoviću i svim građanima Crne Gore da treba da se poštuju zakon i rokovi”. On ističe da će Popović, ako bude insistirao na tome da zadrži srpsko, a ne dođe do sporazuma o dvojnom državljanstvu između Srbije i Crne Gore, po automatizmu biti brisan iz biračkih spiskova.

Kriterijumi za izbor sudija

Danas javlja kako je završena izrada dokumenata sa kriterijumima za ponovni izbor i razrešenje sudija i tužilaca, pod naslovom "Tužiocima bodovanje, sudije zavise od rešenih predmeta".

I sudije i tužioci uradili su svoje dokumente u vezi sa kriterijumima za ponovni izbor na te izuzetno bitne funkcije, a nakon analize radnih grupa i javne rasprave, naći će se pred Venecijanskom komisijom 13. marta.

Glavni kriterijumi i merila za izbor sudija na tu izuzetno važnu funkciju formulisani su u pet poglavlja - prvi izbor sudije na trogodišnji mandat, zatim izbor na stalnu funkciju zatečenih sudija, odnosno reizbornost. Treći deo se odnosi na izbor na stalnu funkciju po isteku trogodišnjeg mandata, četvrti deo na napredovanje sudija, dok se poslednje poglavlje odnosi na izbor predsednika suda. Jedan od kriterijuma će biti i broj donetih presuda, rešenih predmeta, ukinutih i potvrđenih presuda, ali i kvalitet tih odluka.

Van dnevnog reda samo utorkom i četvrtkom

Poslanici neće moći da govore kad god požele o temama van dnevnog reda, a za teme koje nisu na dnevnom redu biće rezervisano po sat vremena utorkom i četvrtkom. To je, između ostalog, predviđeno izmenama Poslovnika u radu o kojima će Skupština Srbije raspravljati u utorak. Za izmene će, kako se očekuje, glasati svi poslanici vladajuće koalicije, a protiv njih je kompletna opozicija. Jedan zakon biće moguće usvojiti za dva dana, objavljuje Politika.

Ružan parlament

"Ne bih rekla da je parlament u blokadi, jer mi smo ipak usvojili preko 50 zakona, ratifikovali prelazni sporazum, doneli set antikorupcijskih i pravosudnih zakona. Tačno je da parlament ima ozbiljne smetnje u radu, pre svega da ostvaruje svoju ustavnu ulogu, ali i ulogu koju ima u ubrzanom putu ka EU. Ovakav kakav jeste, parlament je prespor i on jeste najružnija slika kada su institucije Srbije u pitanju, kaže u razgovoru za Blic Nada Kolundžija, šefica poslaničke grupe liste „Za evropsku Srbiju“ u Skupštini Srbije.

Ona kao jedan od razloga za neefikasnost navodi činjenicu da se unutar najveće opozicione partije desila dramatična podela koja je za posledicu morala imati tektonske poremećaje u parlamentu, piče u ovom listu pod naslovom "Smirujemo radikale da ne bi bilo krvi".

Srpska crkva protiv Statuta Vojvodine

Sveti arhijerejski sinod SPC uputio pismo predstavnicima državnog vrha u kojem im poručuje da predloženi Statut Vojvodine ne treba da bude usvojen - saznaju Novosti

Pismo je upućeno na tri adrese: predsedniku parlamenta Slavici Đukić-Dejanović, predsedniku Srbije Borisu Tadiću i predsedniku Vlade Mirku Cvetkoviću.

Borba u vladi

Kako spekulacije o rekonstrukciji Vlade Srbije postaju sve izvesnije, tako se između njenih članova sve više zaoštravaju odnosi kao posledica borbe za što bolju poziciju u novom „mešanja karata“, javlja Alo.

Najžešći sukob, koji samo što nije prerastao u otvoreni rat, poslednjih dana besni između vicepremijera Božidara Đelića i šefa diplomatije Vuka Jeremića. Kako saznaje Alo, Đelić je nezadovoljan što mu Jeremić sve češće ulazi u resor evropskih integracija i tim povodom je već digao glas. Vicepremijer je, tvrdi naš dobro obavešteni izvor, posebno pogođen Jeremićevim odlaskom u Holandiju. Videvši šta se događa, Đelić je sve više počeo da se buni, pa je pre dve nedelje na sednici Vlade rekao da neće da ide u Brisel i da samo donosi loše vesti, za koje nije odgovoran. Kako je ocenio na sednici Vlade, time se samo dodatno stvara slika o njegovoj nesposobnosti, objavljuje ovaj tabloid.

Šta će, ustvari, biti sa knjižarom?


Otvaranje 59. Meðunarodnog filmskog festivala u Berlinu (Berlinale

U tranziciji, u situaciji kada je država primorana da privatizacijom, makar i traljavom, pokušava da namakne neophodne pare, na prodaji iliti tenderu često se nađe i nešto čega se društvo, koje drži do sebe, svoje prošlosti i kulturnog nasleđa, nikako ne bi smelo odreći. Takav je slučaj bio i s knjižarom „Geca Kon” u Knez Mihailovoj ulici, smeštenoj u jedan od retkih preostalih lokala u centralnoj gradskoj zoni čiji izlozi ne atakuju na prolaznike nazovisimbolima potrošačkog prestiža, piše u Politici.

Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine zatražio je 20. januara od nadležnih zavoda za zaštitu spomenika kulture, beogradskog i republičkog, da se izjasne o predlogu da knjižara „Geca Kon” bude proglašena za kulturno dobro. Vlada Srbije je juče prihvatila inicijativu da čuvena Prosvetina knjižara bude proglašena za kulturno dobro - novi vlasnik Izdavačkog preduzeća Prosveta mora se obavezati da najmanje deset godina neće menjati osnovnu delatnost, odnosno da će knjižara „Geca Kon” trajno zadržati svoju namenu.

U budućnosti će se videti kolika je vrednost ovakve odluke – pokazaće se koliko je država u stanju da ostvari ovakav svoj stav.

"Nismo stvoreni da živimo sami"

Leonardo di Kaprio, jedna od najvećih svetskih filmskih zvezda govori za Večernje novosti.

"Neskroman bih bio da sam nezadovoljan onim što sam do sada postigao. Nismo stvoreni da živimo sami. Drugi ljudi nam pojačavaju osećaj sreće, ulivaju hrabrost kakvu ranije nismo imali", objavljuje ovaj list.

Porodica u direktnom prenosu

Mnoge je zanimalo šta se događalo u porodici Milošević iz Veternika juče, dan posle emitovanja prve emisije „Trenutak istine”, u kojoj je Miodrag odgovorio pred milionskim auditorijumom i pre svega svojom suprugom da je imao ljubavnice, da je istog dana imao seksualni odnos i sa ženom i sa ljubavnicom... I još sijaset sličnih, uglavnom neprijatnih, vrlo ličnih pitanja.

Ružica i Miodrag tvrde da je stanje u njihovoj porodici redovno. Ona kod kuće, spremna da odgovori na svako pitanje, a on na poslu u parking-servisu „Novi Sad” zadovoljan medijskom pažnjom. Na putu do pet miliona dinara morao je da prizna da voli suprugu, ali i da ju je nekad hvatao i za vrat, da je bio grub prema deci... Takvo svoje ponašanje opravdava balkanskim genom, objavljuje Politika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...