KOSOVSKI SRBI OSTAJU NA BARIKADAMA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Srbi su sinoć oko 23 časa potpuno blokirali putne pravce od severnog ka južnom delu Kosovske Mitrovice, nezadovoljni tokom dijaloga u protekla tri dana između komandanta Kfora Erharda Bilera i predstavnika Vlade Srbije Borislava Stefanovića i Gorana Bogdanovića. Poslanici Skupštine Srbije ipak će danas raspravljati o situaciji na Kosovu i Metohiji, iako je prvobitna inicijativa opozicionih SRS-a i DSS-a, propala. Prvi šef Misije UN na Kosovu i bivši ministar spoljnih poslova Francuske Bernar Kušner pomogao je snimanje filma „U kavezu" (Captifs), u kojem su Srbi prikazani kao zločinci koji vade organe Albancima i prodaju ih na Zapadu. Kako pokazuje istraživanje Gorana Nikolića, saradnika Centra za novu politiku, na kraju 2010. godine ukupan izvoz naše zemlje (oko 7,6 milijardi evra) bio je svega 1.030 evra po stanovniku. Svaki stanovnik Srbije čim se rodi zadužen je sa 3.000 evra jer je spoljni dug naše zemlje bezmalo dostigao 23 milijarde evra. Vaterpolisti danas za zlato.


Više stotina kosovskih Srba blokiralo je put kod sela Rudare

Sever Kosova odsečen od Srbije

Posle četvorosatnih pregovora predstavnika Vlade Srbije s komandantom Kfora nemačkim generalom Erhardom Bilerom, međunarodne vojne snage sinoć su se povukle iz Rudara kod Zvečana, dok su Srbi ostali na barikadama u tom mestu. Pregovori se nastavljaju. Ministar za KiM Goran Bogdanović pozvao je sinoć narod da se ne povlači s punktova sve dok se na administrativnim prelazima Jarinje i Branjak ne vrati stanje kakvo je bilo pre akcije specijalne jedinice Kosovske policijske službe „Rosa“, piše Danas.

Komandant Kfora Erhard Biler izjavio je sinoć da mu "nije lako pala" odluka da povuče jedinice sa srpskih barikada u Rudaru i da je to učinio u korist građana Zvečana, ali da to ne menja ništa na njegovoj odlučnosti da deluje protiv ekstremista, piše Pres.

Predsednik Srbije Boris Tadić nije isključio mogućnost da su kriminalne strukture iz Prištine uz pomoć kriminalaca sa severa Kosova inicirali paljenje administrativnog prelaza Jarinje. On je dodao i da je dobro poznato da kriminalne strukture na Kosovu imaju svoje snažne veze sa establišmentom u Prištini, pišu Novosti.

Vojnici Kfora zatvorili su oko 16 časova za saobraćaj, posle administrativnog prelaza Jarinje, i prelaz Brnjak, čime je sever Kosova odsečen od centralne Srbije. Vojnici Kfora, koji zajedno sa Kosovskom policijom i albanskim carinicima kontrolišu prelaz Brnjak, na magistralnom pravcu Kosovska Mitrovica – Ribariće, postavili su na put rampe i bodljikavu žicu, piše Politika.

Načelnik Kosovskomitrovačkog okruga Radenko Nedeljković poručuje u Pravdi da je jedini rešenje dolazak srpskih pripadnika KPS na prelaze Jarinje i Brnjak, te da će Srbi do ispunjenenja zahteva ostati na barikadama.

Srbi su sinoć oko 23 časa potpuno blokirali putne pravce od severnog ka južnom delu Kosovske Mitrovice, nezadovoljni tokom dijaloga u protekla tri dana između komandanta Kfora Erharda Bilera i predstavnika Vlade Srbije Borislava Stefanovića i Gorana Bogdanovića, piše Blic.


Kosovski Srbi blokirali su put nadomak sela Rudare

Poslanici danas o Kosmetu

Poslanici Skupštine Srbije ipak će danas raspravljati o situaciji na Kosovu i Metohiji, iako je prvobitna inicijativa opozicionih SRS-a i DSS-a, propala. Sazivanje vanredne sednice zatražila je Vlada Srbije, a predsednica parlamenta zakazala je njen početak za 14 sati.
Pred poslanicima će se naći izveštaj vlade o situaciji na Kosmetu i tekst Deklaracije o aktuelnom stanju na Kosovu i Metohiji, nakon jednostranih i nasilnih akata privremenih institucija samouprave u Prištini, koje je predložila vlada, piše Politika.


Šef tima Vlade Srbije za pregovore sa Prištinom Borislav Stefanović i ministar
za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović prolaze pored slovenačkih pripadnika
KFOR na putu nadomak sela Rudare


Skandalozan francuski film o vađenju organa

Prvi šef Misije UN na Kosovu i bivši ministar spoljnih poslova Francuske Bernar Kušner pomogao je snimanje filma „U kavezu" (Captifs), u kojem su Srbi prikazani kao zločinci koji vade organe Albancima i prodaju ih na Zapadu, saznaje Pres. Film je potpisao anonimni francuski reditelj Jan Gozlan, a finansirali su ga kosovski Albanci. Na početku filma je na francuskom jeziku napisano da je snimljen na osnovu istinitih događaja. Međutim, u njemu je trgovina ljudskim organima na Kosovu klasičnom zamenom teza predstavljena na način koji je potpuno suprotan onome što se zaista događalo - monstrumi su Srbi, a žrtve Albanci! Film je do sada gledalo 100.000 ljudi i zaradio je oko milion evra.

Bez obzira na to što su istrage srpskog tužilaštva za ratne zločine i specijalnog izvestioca SE Dika Martija pokazale da su Srbi i nelojalni Albanci bili žrtve, u ovom horor-filmu koji su snimili Francuzi, oni su – koljači, pišu Novosti.

Dragan Marković Palma provodadžiše u Grčkoj

Na adresu Opštine Jagodina stiglo je 150 prijava neudatih dama iz cele Srbije koje su se odazvale pozivu gradonačelnika Dragana Markovića Palme da se upoznaju s neoženjenim Jagodincima. Ovo neobično „provodadžisanje“ strateški je plan preduzimljivog gradonačelnika da oženi neženje, momke starije od 38 godinai da se u gradu i obližnjim opustelim selima začuje dečji plač, pišu Novosti. “Želja nam je da se srodne duše prepoznaju, zasnuju porodice - kaže gradonačelnik Marković. - U selima oko Jagodine ima 400 momaka starijih od 38 godina, a samo 70 devojaka. Poziv smo prvo uputili neudatim damama iz Pomoravskog okruga, a onda ga proširili na celu Srbiju. Odazvalo se najviše devojaka iz Beograda i Novog Sada”. Oni će na petodnevno putovanje za Grčku o trošku Opštine Jagodina.

Imovina u naturu gde god je moguće

Oduzeta imovina posle 9. marta 1945. godine primenom čak 39 zakona, propisa, uredbi, konačno će biti vraćena starim vlasnicima ili njihovim naslednicima - u naturi gde god je to moguće. Ovo predviđa Nacrt zakona o vraćanju imovine i obeštećenju, koji je u petak usvojen na vanrednoj sednici Odbora za privredu i finansije Vlade Srbije i upućen na javnu raspravu, pišu Novosti. Za imovinu, koja ne može da se vrati u naturi predviđena je isplata akontacije u vrednosti 10 odsto osnovice obeštećenja odnosno maksimum milion dinara (za one koji primaju socijalnu pomoć do 50 odsto osnovice) i izdavanje obveznica čija će naplata trajati dve decenije, počev od januara 2015. godine. Država je za obeštećenje spremna da izdvoji dve milijarde evra, a izdavanje obveznica biće regulisano posebnim zakonom, koji mora da bude usvojen do 31. decembra 2014. godine.

Od Srbije manju izvoznici jedino Albanija i Crna Gora

Prošlo je malo više od godinu dana otkako su se naši kreatori ekonomske politike okrenuli novom modelu rasta zasnovanom na izvozu, ali Srbija se nije pomerila sa dna rang-liste izvoznika u ovom delu Evrope. Kako pokazuje istraživanje Gorana Nikolića, saradnika Centra za novu politiku, na kraju 2010. godine ukupan izvoz naše zemlje (oko 7,6 milijardi evra) bio je svega 1.030 evra po stanovniku, piše Politika. Upoređujući baze nacionalnih statistika zemalja u regionu, ovaj ekonomista zaključio je da su od nas manje izvezli jedino stanovnici Crne Gore (553) i Albanije (417 evra). Više robe van svojih granica prodali su državljani Bosne i Hercegovine, Makedonije, Hrvatske, Slovenije, Bugarske i Rumunije. Naprednije zemlje u tranziciji uglavnom imaju preko 6.000 evra robni izvoz i uvoz po stanovniku. Susedna Bugarska u prethodnih nekoliko godina ima dvostruko veći izvoz po stanovniku od Srbije, dok je razlika u korist Rumunije manje izražena – objašnjava Nikolić.

Država piše medijsku strategiju?

Naše je pravo da napišemo tekst medijske strategije koji će biti ili identičan sa Nacrtom koji je izradila radna grupa ili ćemo iskoristiti samo određeni deo tog predloga teksta. Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva je imalo ugovorni odnos sa novinarskim udruženjima čiji je predmet bio izrada Nacrta strategije za potrebe Ministarstva. Članovi radne grupe su ispunili obavezu, napisali tekst predloga, za to dobili odgovarajuću novčanu naknadu i time svaki angažman udruženja prestaje - ističe za Danas Dragana Milićević Milutinović, državna sekretarka u ovom ministarstvu. Povodom izjave predsednika NUNS-a Vukašina Obradovića da Vlada možda priprema potpuno novi tekst strategije, ona kaže da je „zapanjena“ i da ne zna kako Obradović dolazi do „nezvaničnih i pouzdanih informacija na koje se poziva“. Kako kaže, nju niko posle javne rasprave nije zvao da traži sastanak, određene informacije i slično o procesu pisanja strategije. Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović kaže za Danas da se uočava sklonost ove vlade da radi mimo procedure, kao ni da dosad Ministarstvo nije javno iznelo svoje ideje i rešenja. Ona dodaje da se nada da se neće ponoviti situacija kao što je bila sa Zakonom o elektronskim komunikacijama i Zakonom o javnom informisanju.

Ukinuta presuda silovatelju

Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Saša Mega (30) osuđen na 20 godina zatvora zbog silovanja tri žene i jednog pokušaja silovanja i naložio novo suđenje, objavljeno je na sajtu tog suda, pišu Novosti. Sud je istom odlukom Megi produžio pritvor do dalje odluke Višeg suda u Beogradu koji će mu povono suditi.

Komšije zaduženije, ali više zarađuju

Svaki stanovnik Srbije čim se rodi zadužen je sa 3.000 evra jer je spoljni dug naše zemlje bezmalo dostigao 23 milijarde evra, piše Politika. Međutim, na ovolikom nivou zaduženosti prosečni Hrvat može da zavidi svojim susedima, jer hrvatski dug po stanovniku iznosi gotovo 10.000 evra. Prosečnom Hrvatu, opet, može da zavidi prosečan Slovenac koji je duplo zaduženiji. Od zemalja u regionu najbolje stoje Bugari i stanovnici Bosne i Hercegovine koji su još daleko od 1.000 evra duga. Ipak, životni standard stanovništva u svim zemljama regiona (izuzev Slovenije) nizak je, ali brojke pokazuju da od Srba gori standard imaju Makedonci, Albanci i građani Bosne i Hercegovine.

Beograđanin igrao igricu sa norveškim ubicom

Beograđanin S. D. bio je šokiran kad je u monstrumu iz Norveške Andersu Brejviku prepoznao svog prijatelja. Zanemeo je. Bili su prijatelji, borili su se svakodnevno rame uz rame u virtuelnom svetu - u onlajn igri „Vorld ov Vorkraft" (VoV), odnosno „Svet Vorkrafta", a ispostavilo se da je on masovni ubica. Sagovornik Presa, čiji je nadimak u igri bio Bitanga, kaže da je vest o tome da je Brejvik počinio masakr primio preko mejla od drugog prijatelja iz virtuelnog sveta. “Kad sam pročitao poruku, nisam mogao da verujem da je on u pitanju. Uzeo sam novine i onda sam video njegovu sliku. Zanemeo sam. Nisam mogao da shvatim da je čovek za kojeg sam mislio da ga dobro poznajem pobio 68 dece i mladih na norveškom ostrvu Utoja i da je bomba koju je on postavio ubila još osmoro u centru Osla” - priča Bitanga.

Princ Čarls pomaže Hilandar

Mnogo puta gost Svete srpske carske lavre, Hilandara, britanski princ Čarls uzvratio je gostoprimstvo: u vrtu na kraljevskom imanju Hajgrou, zvaničnom porodičnom domu princa od Velsa, organizovao je dobrotvorni prijem za obnovu Hilandara, piše Politika. U četvrtak u kasnim popodnevnim časovima, oko 100 zvanica iz Velike Britanije, Evrope, SAD, uglednih članova srpske dijaspore, okupili su se na prijemu kako bi skupili sredstva namenjena opremanju radionice za konzervaciju ikona i rukopisa koji su deo hilandarske riznice od neprocenjive vrednosti. Na lični poziv princa Čarlsa, u Veliku Britaniju došao je iguman Hilandara, Metodije, u čijoj je pratnji bio deo hilandarskog bratstva, jeromonah Isaija i monah Romil, kao i direktor Zadužbine Svetog manastira Hilandara Milivoj Ranđić. Prijemu su prisustvovali i Vladeta Janković, ambasador Srbije u Vatikanu, predsednik Društva prijatelja Svete Gore mitropolit dioklijski Kalist, Branimir Filipović, otpravnik poslova ambasade Srbije u Velikoj Britaniji. U Zadužbini objašnjavaju da je dobrotvorni prijem koji je organizovao princ Čarls deo akcije pomoći Hilandaru „Chilandar Appeal” Društva prijatelja Svete Gore iz Velike Britanije. Ovo je treća faza te akcije, a tokom prva dva dobrotvorna prijema, oba organizovana u rezidenciji Bridžvoter haus u Londonu, skupljena su sredstva za obnovu manastirske pekare i opremanje biblioteke.

Fontana na trgu Đinđića ne radi

Fontana na Platou Zorana Đinđića u Subotici, vredna 48 miliona dinara, radila je samo nekoliko sedmica, i jedva nekako „pregurala“ ovu zimu, da bi sada ponovo bila rastavljena i poslata na popravku. Subotičani s nevericom gledaju kako parče centra grada na kome je napravljen Plato Zorana Đinđića, ne veći od desetak kvadratnih metara, nemilice troši budžetski novac, i kako fontana, koja je trebalo da bude napravljena za tri meseca, ni četiri godine od početka gradnje još ne radi. Za većinu građana plato predstavlja ne samo estetski, nego i tehnički promašaj, pošto fontana nije proradila iako je puštena u rad. Josip Kovač Striko, direktor Direkcije za izgradnju grada, za Politiku kaže da oni sada rešavaju nasleđene probleme, te da izvođač ima obavezu da, u vrednosti još oko tri miliona dinara, zameni staklene prizme ugrađene u osnovu platoa, kao i mlaznice koje ne funkcionišu. Još milion dinara je izdvojeno za izradu projekta održavanja i „zazimljavanja“ ove fontane.

Modiljani nema veze sa Hadžićem

Sliku „Portret muškarca“ Amedea Modiljanija (1884-1920), za koju je javnost saznala tek pre četiri godine i čija se vrednost procenjuje na više desetina miliona evra, u žižu interesovanja vratile su spekulacije da je ona bila jedan od tragova do haškog optuženika Gorana Hadžića. Slika, koja je prvi put izložena javnosti 2007. godine u beogradskoj galeriji „Progres“, jeste, obelodanjeno je sada, vlasništvo Novosađanina Zorana Mandića, inače, Hadžićevog kuma. Mandić tvrdi da slika nema nikakve veze sa bivšim predsednikom Srpske Krajine.

Svekrva porodila snaju

Treća sreća - to je zaista mala Anđela Milivojević, treće dete mlade majke Snježane, koja ju je rodila u automobilu na putu do požarevačke bolnice. Babica je bila – svekrva, piše Blic. Treća sreća - to je zaista mala Anđela Milivojević, treće dete mlade majke Snježane, koja ju je rodila u automobilu na putu do požarevačke bolnice. Babica je bila - svekrva.

Izlečeni narkoman ogorčen novim zakonom

Dejan P. (19) ne bi bio živ da je pre tri godine usvojen Zakon o zdravstvenoj zaštiti, kakav su prekjuče izglasali poslanici Skupštine Srbije. Ovaj mladić sam se juče javio Presu da ispriča kako su ga roditelji otrgli iz pakla droge, ogorčen što njegov lekar, po novim propisima, sada čak ne bi morao ni da ih obavesti da im je sin narkoman.

Mezren: Gadafija u interni egzil

Dr Karim Mezran, Libijac u egzilu, profesor međunarodnih odnosa na univerzitetu „Džon Hopkins” u Vašingtonu, ali i u Bolonji, ovih dana je često citiran u američkim medijima kao dobar poznavalac i analitičar libijskih prilika. U razgovoru za Politiku Mezran objašnjava nagoveštaje iz nekih evropskih prestonica da bi rešenje krize u njegovoj zemlji moglo da se reši internim egzilom za pukovnika Muamera el Gadafija.

Slovački navijač poginuo kod Arene, vozač pijan

Slovačkim navijačima, čiji je prijatelj Tomaš Čeman (22) poginuo udarivši glavom u nadvožnjak dok je izvirivao kroz krov autobusa, pretila je još ozbiljnija tragedija jer se - i zvanično - ispostavilo da je i jedan od njihovih vozača - bio potpuno pijan, piše Blic. Da grupa navijača iz Slovačke nije morala da se zaustavlja u Beogradu zbog pogibije jednog od putnika, postojala je mogućnost da dožive katastrofalnu saobraćajnu nesreću, kažu za “Blic” iz beogradske policije. Naime, vozač češke kompanije “Expressbuss coufalik”, koji je juče prevozio slovačke fanove FK Spartak iz Trnave, u krvi je imao čak 3,11 promila alkohola, utvrdila je beogradska policija. Po važećim propisima, on je kažnjen sa 81.000 dinara, a kako se saznaje, osim novčane kazne, zabranjeno mu je da u narednih 10 meseci vozi na teritoriji Srbije. To je minimalna kazna za potpunu alkoholisanost, kako se tretira ovaj prekršaj. Posle udesa, kada je Tomaš Čeman poginuo izašavši kroz šiber autobusa i glavom udario u nadvožnjak kod Beogradske arene, policija je privela češkog vozača na trežnjenje, a posle toga je odveden sudiji za prekršaje.

Vaterpolisti danas za zlato

Vaterpolisti Srbije i Italije u klinču za planetarnu titulu - drugi čin. Pre nešto više od mesec dana „plavi delfini“ su dobili „azure“ u finalu Svetske lige u Firenci, a ove subote u dalekom Šangaju iste ekipe će odlučiti pobednika Svetskog prvenstva. Obe selekcije su kroz „iglene uši“ stigle do kraja zlatnog puta, naša pobedom u spektakularnom meču s Mađarskom, a protivnik trijumfom u velikom vodenom ratu s Hrvatskom. Prvi se nadaju reprizi duela sa Apenina i odbrani trofeja iz 2009, a drugi revanšu za poraz i skoro dve decenije čekanom povratku na tron, piše Danas.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...