KOSOVSKI REFERENDUM ILI EVROPSKA KANDIDATURA?

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Referendum u četiri opštine na severu Kosova koji je zakazan za 14. i 15. februar mogao bi presudno da utiče na martovsku odluku o dobijanju statusa kandidata Srbije za EU. Lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić nije isključio mogućnost da Demokratska stranka i Srpska napredna stranka formiraju buduću vladu. Preduzeća i građani u Srbiji po osnovu poreza duguju ukupno više od 700 milijardi dinara (sedam milijardi evra), a od te sume država realno može da naplati oko 30 odsto. Muamer Zukorlić neće da se povuče sa svoje funkcije jer ga njegova odora štiti od nekih sudskih procesa u vezi sa kriminalom – kaže Adem Zilkić. Jadranka Šešelj, supruga predsednika SRS-a Vojislava Šešelja koji je u petak hitno prebačen iz pritvorske jedinice u Sheveningenu u bolnicu „Lajden", kaže da niko neće da joj kaže zašto joj je muž hospitalizovan, niti u kakvom je zdravstvenom stanju. Dve najjače radničke organizacije u Srbiji, Savez samostalnih sindikata i Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata do 15. februara će odlučiti s kojom strankom će u koaliciji ići na parlamentarne izbore.


Janko Tipsarević i Leander Paes posle pobede, 2:0 (6-4, 6-4), u finalnom meču
dublova na ATP turniru Chennai Open 2012. protiv indijsko-izraelskog para
Endija Rama (Andy Ram) - Džonatana Erliha (Jonathan Erlich)

Referendum odlaže kandidaturu u martu

Referendum u četiri opštine na severu Kosova koji je zakazan za 14. i 15. februar mogao bi presudno da utiče na martovsku odluku o dobijanju statusa kandidata Srbije za EU, pišu Novosti. Jer masovna poruka Srba iz Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zubinog Potoka i Zvečana da ne prihvataju prištinske institucije, biće novo političko iritiranje Nemačke i jačanje njenog tvrdog stava protiv srpske kandidature. Predsednik države Boris Tadić poručio je za Novosti da bi održavanje referenduma moglo da ugrozi diplomatske napore države za dobijanje statusa kandidata. Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica, pak, smatra da referendum ni na koji način ne može da utiče na briselsku presudu u martu: “Angela Merkel je otvoreno poručila šta Srbija treba da učini za kandidaturu: da ukine "paralelne institucije" i uspostavi dobrosusedske odnose. Priče da će Srbi sa Kosova sada da uspore evropski put Srbije potpuno su bez osnova. Tako, zvaničnici iz Beograda pokušavaju da opravdaju svoju lošu politiku” - rekao je Pantić. Zamenik premijera Ivica Dačić savetuje Srbima sa severa Kosova da svaki važan potez, kao što je referendum, koordiniraju sa Beogradom. "To je nužno kako čitava akcija ne bi bila štetna po srpske nacionalne i državne interese. Srbija i Srbi treba da vode državotvornu politiku i da svaki potez merimo ciljem koji želimo da ostvarimo. Ovde niko ne govori o tome da li Srbi imaju pravo ili ne. Reč je o tome šta se želi postići referendumom. Ako hoćemo da pokažemo da ne prihvatamo prištinsku vlast, pa to je već svima jasno. Pa i Tačiju", rekao je Dačić.

Sad su nam važni Danci

Danska, koja je prvog januara preuzela predsedavanje Evropskom unijom, mogla bi da ima važnu ulogu u donošenju odluke o srpskoj kandidaturi. Jer, ta zemlja će 28. februara predsedavati sastankom Saveta ministara za opšte poslove EU, na kojem će biti doneta odluka u vezi sa statusom kandidata za Srbiju, a organizovaće i sednicu Evropskog saveta, 1. i 2. marta, na kojoj treba da bude potvrđena odluka ministara za opšte poslove. Stoga, Nikola Jovanović, urednik časopisa „Izazovi evropskih integracija”, kaže za Politiku da su nam u ovom polugodištu Danci „vrlo važni” i da „treba blisko da sarađujemo s njima, kako bi konačan konsenzus u februaru, odnosno martu, bio povoljan Srbiju”.

Dačić: Udvostručili bismo rejting u opoziciji

Lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić nije isključio mogućnost da Demokratska stranka i Srpska napredna stranka formiraju buduću vladu. Dačić je ocenio da bi u tom slučaju SPS, kao opozicija, udvostručio rejting. U intervjuu Blic Dačić je rekao da buduća vlada neće moći da bude formirana bez koalicije SPS-PUPS-Jedinstvena Srbija, osim u slučaju da je naprave SNS i DS, i ocenio da ni to ne bi bio problem za SPS. "Meni su Tadić i Nikolić rekli da apsolutno nije moguće da naprave koaliciju... Ali ni to nije problem za nas, čak bi me i obradovalo. To bi bila idealna prilika da udvostručumo rejting jer bismo bili opozicija", kazao je Dačić koji je i zamenik premijera. On je rekao da SPS izlazi na izbore sa željom da "pobedi sve, i Tadića i Nikolića", ali i dodao da, iako njegove stranačke kolege kažu da je idealan kandidat za premijera, on do sada to nije hteo. "Pitanje je da li bi meni uopšte odgovaralo da budem premijer", kazao je Dačić. Na pitanje o tome da li je zadovoljan koalicijom sa DS, Dačić je rekao da je zadovoljan svojim odnosom sa Tadićem koji, kako je kazao, na sebe preuzima greške svoje stranke. Upitan da li bi SPS prihvatio koaliciju sa SNS, Dačić je rekao da "naprednjaci govore da ne žele sa SPS". "Ali svestan sam jedne stvari i to svima govorim - voleće vas samo onoliko koliko ste im potrebni", kazao je Dačić.

Kos:U EU se ulazi kad je Unija spremna

Srbija na putu približavanja Evropskoj uniji treba da pokaže ozbiljnost u primeni zakona koji regulišu oblast borbe protiv korupcije. “Svi treba da znaju da se u EU ne ulazi samo kada je neka zemlja spremna, nego i kada je Unija spremna. Zato Srbija ne bi trebalo da daje povoda da zemlje članice od malih problema naprave velike” - kaže za Danas Drago Kos, od početka 2012. specijalni savetnik Agencije za borbu protiv korupcije.

Duguju 80.000 prosečnih plata u Srbiji

Sto prvih poreskih neplatiša - fizičkih lica sa u subotu objavljene liste najvećih dužnika - državi nisu platili ukupno 2,9 milijardi dinara poreza, što je oko 80.000 prosečnih plata u Srbiji. “Građani koji su se našli na spisku 100 dužnika prema Poreskoj upravi duguju za neplaćene dažbine po raznim osnovima” - objašnjavaju za Novosti u Poreskoj upravi. “Tu ima onih koji nisu plaćali porez po osnovu prodaje svojih pokretnih i nepokretnih stvari, porez na godišnji prihod građana, a dosta je i onih koji su u prethodnom periodu trgovali akcijama, a da su, pri tom, zaboravili da su dužni da po tom osnovu plate porez na kapitalnu dobit u iznosu od 20 odsto prihoda koji su dobili. Poslednjih meseci su filijale Poreske uprave otkrile dosta prekršaja po ovom osnovu, i oni su danas predmet istrage Poreske policije”. Mada se očekivalo da će se na spisku 100 najvećih dužnika poreza naći zvučna imena, na njemu ipak dominiraju ljudi koji nisu poznati široj javnosti.

Preduzeća i građani u Srbiji po osnovu poreza duguju ukupno više od 700 milijardi dinara (sedam milijardi evra), a od te sume država realno može da naplati oko 30 odsto (2,1 milijardu evra), saznaje Pres u Poreskoj upravi.

Ni privrednog rasta, ni kolapsa

Šta god se u ovoj godini bude dešavalo u EU, ako proradi „Fijat” i drugi pogoni stranih investitora, čija je izgradnja počela u 2011, u Srbiji možda neće biti ekonomskog rasta, ali ni kolapsa, piše Politika. Predviđanja ekonomske 2012. krećuse od skromnog rasta, preko „pozitivne nule”, do finansijskog kolapsa. Premijer Mirko Cvetković je rekao da nema osnova da se projekcija privrednog rasta za ovu godinu dalje snižava s prognoziranih 1,5 odsto. Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović upozorio je da postoji opasnost da privreda u upravo načetoj godini ne ostvari zacrtanih 1,5 odsto rasta, već da je realni scenario stagnacija. Ekonomista Mlađen Kovačević, međutim, smatra da Srbiji preti realna opasnost od privrednog i finansijskog kolapsa.

Zilkić: Zukorlić se štiti od sudskih procesa

Muamer Zukorlić neće da se povuče sa svoje funkcije, jer ga njegova odora štiti od nekih sudskih procesa u vezi sa kriminalom. Zato on odbija da skine odoru i da, recimo, pređe na političko polje, gde aktivno deluje – kaže Adem Zilkić, reis ul ulema Islamske zajednice Srbije u intervjuu za Pravdu. “Glavni problem je to što mi imamo jednu IZ koja je pravno utemeljena i koja ima svoj kontinuitet, i drugu, koja deluje takoreći u sivoj zoni. Za nečasne radnje, korišćenje infrastrukture IZ za promovisanje ličnih interesa, svakako je taj vanzakonski okvir najdelotvorniji. Ako bi Zukorlić ušao u pravni sistem, on ne bi mogao da radi to što radi u toj sivoj zoni” - kaže Zilkić.

Srbija se vraća u CERN, plaća milion “švajcaraca

Srbija će u utorak, posle pola veka pauze, ponovo postati član Evropske organizacije za nuklearna istraživanja CERN. Pristupanje će, u ime naše zemlje, potpisati predsednik Boris Tadić. “Povratak Srbije u CERN važan je kako za nauku i naučnike, tako i za celo društvo. Reč je o najvećoj naučnoj laboratoriji u svetu, u kojoj ne učestvuju samo evropske zemlje, već i Amerika, Japan, Rusija i Kina. Zato je značajno da i Srbija bude u tom društvu” - rekao je, za Novosti, Žarko Obradović, ministar prosvete i nauke, koji će biti u delegaciji koja će prisustvovati potpisivanju ugovora u Švajcarskoj. Godišnja članarina u CERN-u Srbiju će koštati milion švajcarskih franaka. To je najniži iznos koji neka zemlja može da plati, jer se participacija meri prema visini BDP svake od članica. Bogatiji plaćaju mnogo više.

Manje marže – za i protiv

Ko će imati koristi od toga što marža više ne može da bude veća od deset odsto za meso, mleko, brašno, ulje, da li trgovci u Srbiji previše zarađuju i da li je opravdano ograničavanje njihove zarade, neka su od pitanja koja je Politika postavila Goranu Kovačeviću, predsedniku Sektora za trgovinu Unije poslodavaca Srbije, i prof. dr Miloradu Unkoviću, prorektoru Univerziteta Singidunum. Kovačević kaže da “male trgovine ovo neće preživeti”, ali Unković opravdava intervencije na tržištu.

Malović: Pravosuđe kritikuju i zlonamerni

Ne očekujem da će građani Srbije u teškoj ekonomskoj situaciji reći „pravosuđe je perfektno". Uvek će biti nezadovoljnih, kaže za Danas Snežana Malović. "Kritičara uvek ima, neki su to u međuvremenu postali, jer danas moraju više da rade, a neki su jednostavno zlonamerni. Međutim, upornim radom, novom organizacijom, preuzimanjem odgovornosti za svoje postupanje, i mesto u društvu , dostojno sudija i tužilaca, je nešto što ova reforma garantuje", dodaje ministarka pravde.

Država pravi kriminalce od roditelja

Zakonodavac bi trebalo ozbiljno da razmotri ideju da svako, pa i najblaže fizičko kažnjavanje dece bude krivično delo, smatra profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Milan Škulić. Zabrana fizičke kazne, inače, proistekla je iz obaveze Srbije preuzete ratifikovanjem Konvencije UN o pravima deteta, koja izričito predviđa da svaka potpisnica mora da preduzme sve mere da zaštiti mališane od fizičkog nasilja. Škulić, međutim, smatra da se nijedna konvencija ne može tako široko tumačiti kao što je to uradio naš zakonodavac. “Ako bi se svaki „vaspitni udarac po turu“ shvatio kao kriminal, većina porodica imala bi kriminalca u kući” - kaže Škulić.

Za birače bitni i program i lideri

Borba stranaka za birače je uveliko krenula. I dok se jedni trude da pokažu šta su sve uradili i šta će tek uraditi, drugi u prvi plan ističu mane svojih političkih protivnika. Šta će na kraju presudno uticati na izbor glasača, teško je odgovoriti, ipak, sagovornici Pravde se slažu da je biračima bitan kako program koji stranke nude, tako i ko partiju vodi i predstavlja. Đorđe Vukadinović, urednik NSPM, smatra da je kombinacija programa, nastupa i liderskog autoriteta ono što odlučujuće utiče na odluku birača. Zoran Stojiljković, profesor FPN-a, kaže da na neodlučne birače, koji su koliko-toliko obavešteni, presudno utiče politička kampanja.

Jadranka Šešelj: Kriju Vojino stanje

Jadranka Šešelj, supruga predsednika SRS-a Vojislava Šešelja koji je u petak hitno prebačen iz pritvorske jedinice u Sheveningenu u bolnicu „Lajden", kaže za Pres da je na ivici živaca od brige, jer niko neće da joj kaže zašto joj je muž hospitalizovan, niti u kakvom je zdravstvenom stanju. “U petak uveče me je pozvala devojka iz sekretarijata Haškog tribunala i rekla da je Voja hitno prebačen u univerzitetsku bolnicu, ali da nikakve detalje ne može da mi kaže. U subotu me je ponovo zvala i još više me uznemirila. Danas je trebalo da otputujem u Hag kod Voje u posetu, ali mi je ona rekla da mi je zamenik upravnika pritvora, koji je kontaktirao sa bolnicom, preporučio da ne krećem na put” - priča Šešeljeva supruga.

Traže dve „sindikalne stolice“ u parlamentu

Dve najjače radničke organizacije u Srbiji, Savez samostalnih sindikata i Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata do 15. februara će odlučiti s kojom strankom će u koaliciji ići na parlamentarne izbore. Za razliku od ranijih izbora, kada su sindikati nudili samo podršku političkim partijama, kako bi zauzvrat bila obezbeđena neka socijalna prava, ovog puta traže i garancije za ispunjenje postignutih dogovora, ali i poslaničke mandate i mesta u vladi. “ASNS tražiće od partije koju budemo podržali na izborima dva poslanička mandata u Narodnoj skupštini. Sa te dve „sindikalne stolice“ u parlamentu, glas radnika bi bio jači. Do sada smo razgovarali sa LDP i DS, s kojim i ove nedelje nastavljamo dijalog. Očekuju nas sastanci s naprednjacima i SPS. Oni koji prihvate našu ruku, mogu da računaju na 100.000 sigurnih glasova” - tvrdi u izjavi za Danas Ranka Savić, predsednica ASNS.

Orbović: Protesti, i na kraju ulica

Poslednje tri godine "ubile su" 250.000 radnih mesta, uprkos optimizmu političara koji su tvrdili da će Srbija zapravo profitirati. A danas, za razliku od ranijih govorancija, bez ikakvog ustezanja i uvijanja, najavljuju još težu godinu. Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, objašnjava, za Novosti, da li je konačno proradila "retorika istine" ili se podižu nove ograde usled nedostatka izlaza. “Koristićemo sve što nam je dozvoljeno. Primat ćemo, naravno, dati dogovoru, ali ukoliko to ne uspe, uslediće protesti i, na kraju, ulica” - kaže Orbović.

Srpski specijalci kao britanski

Ako vojsku prepoznatljivom čine oružje i vozila, Specijalna brigada Vojske Srbije definitivno je raskrstila sa opremom iz vremena JNA. Umesto „pincgauera”, „puhova” i BOV-ova, sve više koriste „lend rover defendere” a uskoro će dobiti i „hamere”. Umesto „Zastavinih” automatskih pušaka M-70 uvedena je čitava familija pištolja, automata i automatskih pušaka nemačke proizvodnje „hekler und koh”, kao i savremena domaća automatska puška M-21, piše Politika. Po uniformi i naoružanju pripadnik Specijalne brigade VS ne razlikuje se od britanskih, nemačkih ili francuskih specijalaca, navodi tak list.

Sjenička sela još u blokadi

Lokalni putevi ka sjeničkim selima i dalje su u potpunoj blokadi zbog snežnih smetova, visokih i po četiri metra, koje stvara jak vetar na ovom području, potvrdio je juče za Press gradonačelnik Sjenice Muris Turković. Zbog toga je oko 10.000 ljudi zarobljeno u svojim kućama, a jedina komunikacija sa njima odvija se preko mobilnih, piše Pres. Sneg je napravio probleme i na Kopaoniku, gde je za vikend zavejano nekoliko automobila sa čitavim porodicama. U kući porodice Camović, koja živi nekoliko kilometara od Sjenice, juče nisu mogli čak ni da pronađu lokalni put jer su snežni nanosi visoki preko tri metra.

Evropa razmišlja – kako zaustaviti Putina...

Iako procenjuju da je povratak Vladimira Putina u predsedničku fotelju u Kremlju gotovo siguran, mnogima u zapadnoj Evropi to nije po volji. Putin je, po njihovim ocenama, suviše „solo igrač“ koji nastoji da gradi odnose sa zemljama koje su za Rusiju važne, a ne „sa celom EU“. Kritičarima Vladimira Putina smeta što je on uspeo da poboljša i proširi saradnju sa najmoćnijim evropskim gasnim i naftnim kompanijama. Oni kojima smeta jaka Rusija najviše bi voleli kad bi u Kremlju sedeo predsednik koji bi slušao šta mu predlaže „hor iz Brisela“ i ponašao se kao nekad Boris Jeljcin i Mihail Gorbačov, pišu Novosti. Izveštaj Evropskog istraživačkog instituta o perspektivi razvoja Rusije narednih godina, objavljen krajem 2011, govori o „brežnjevizaciji“ ruskog sistema. Evropska „šargarepa“ za Rusiju bi, po mišljenju autora izveštaja, trebalo da bude uvođenje elektronskog izdavanja viza koje će olakšati kratka putovanja ruskim građanima sa obećanjem da će vize biti ukinute ako Rusija bude ispunjavala zahteve EU. Što se tiče načina da se „zaustavi Putin“, autori izveštaja predlažu da se ojača saradnja u sferi bezbednosti sa istočnoevropskim susedima Rusije.

...i kako zaustaviti Iran

Iz Brisela je najavljeno da će krajem januara EU doneti novi paket mnogo strožih sankcija prema Iranu, ne bi li se Teheran primorao da zaustavi svoj program proizvodnje atomskog oružja. Naime, EU bi trebalo da uvede potpuni embargo na kupovinu iranske nafte, što bi uz već raniji američki embargo moglo da dovede do određenih problema u iranskoj ekonomiji, koja se najvećim delom i temelji na prihodima od izvoza nafte. U Vašingtonu i Briselu smatraju da bi to moglo bitno da utiče na odluku Teherana o proizvodnji sopstvene atomske bombe, piše Politika.

Od danas spasavanje evra

Danas, po verziji evropske elite, kad se otvore berze, počinje prava nova 2012. godina. Uspe li da u njoj spase evro, a da pri tom zadrži sve odlike dosadašnjeg diktata finansijskih spekulacija, Evropa može da izgubi na drugom važnijem planu: polako nestaju moralni i društveni temelji na kojima je sazdana, piše Politika. Po svim prognozama, piše katalonski novinar i pisac Žordi Babeta, godina koju smo tek načeli „biće dramatična za Evropu, neurotična za Španiju i tragična za Kataloniju”. Cilj političke elite, kako uočava uvodničar katalonske „Vangardije”, biće da se izbegne potonuće iz kojeg nema izlaska, a ne da se otvore novi poslovi ili da demokratske institucije stanu na zdrave noge.

Sin ubio majku, na stolu bili česnica i predjelo

Rezultati obdukcije tela Mirjane Todorović (60), koja je na Božić ubijena u svojoj porodičnoj kući u Teslinoj ulici u Jagodini, biće poznati danas, posle sudsko-medicinskog veštačenja, rekao je za Pravdu istražni sudija Višeg suda u Jagodini Zoran Petrović. Policija još nije nikog uhapsila zbog ovog monstruoznog ubistva, kada je nesrećnoj ženi, nakon udarca tupim predmetom, glava odsečena i stavljena na sto, dok komšije sumnjaju na njenog starijeg sina Savu (31), koji je prijavio slučaj, a pronađen je sa teškim povredama u kući. “Naprosto je neverovatno šta se dogodilo, jer su u toj kući slavili Božić. Na stolu su bili česnica i pređelo. Ubistvo se dogodilo u dnevnoj sobi. Pored stola pronašli smo čekić, kojim je najverovatnije žena udarena u glavu. Postoje jasne indicije ko je počinilac ovog gnusnog zločina, ali ne bih ništa da prejudiciram do okončanja istrage” – rekao je Petrović i dodao da je Mirjana imala i ubodne rane u predelu grudi.

Prema do sada prikupljenim podacima u istrazi, kako saznaju Novosti, ubica je njen psihički oboleli sin Sava (31), koga je policija pronašla teško povređenog pored majčinog tela. Sava je i obavestio policiju o ubistvu, a zatim je zbog teških povreda prebačen i zadržan u KBC Kragujevac.

Sava, inače dugogodišnji narkoman, uleteo je u kuću u želji da pronađe novac za drogu, posvađao se sa majkom, a zatim je ubio, piše Pres. Kada je shvatio šta je uradio, počeo je da komada njeno telo u nameri da prikrije zločin, a kada je procenio da mu to neće uspeti, pozvao je policiju i prijavio ubistvo. Njegov brat, Mirjanin mlađi sin Žarko koji je u vreme zločina spavao na spratu porodične kuće, prema dosadašnjem toku istrage, nije umešan u zločin.

Komšije koje su želele da ostanu anonimne, rekle su da Sava pokazuje čudne znake ponašanja od pre četiri godine, kada je počeo da studira vajarstvo. Bilo je dana kada ne bi „bio sasvim svoj”, a onda bi nekoliko meseci sve bilo u redu, piše Politika.

Napadač Juventusa u Zvezdi?

Zvezdina pojačanja ove zime stići će iz najjačih evropskih liga! Trener srpskog viceprvaka Robert Prosinečki otkrio je da su čelnici kluba blizu dogovora sa slavnim Juventusom u vezi s pozajmicom napadača Alberta Libertacija (20), dok on ovih dana u Španiji lično pokušava da dogovori dolazak nekog od igrača Barselone B, piše Pres. Istina je da bi se radilo samo o pozajmicama, ali bi dolazak igrača iz zapadne Evrope bez sumnje povećao Zvezdine šanse da ove sezone osvoji neki od domaćih trofeja. Prosinečki je u razgovoru za hrvatski „Maks sport" prvi put pomenuo Libertacija, ali i potvrdio da očekuje dolazak reprezentativca Gane Natanijela Asamoe.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...