KINA KONAČNO NA VRHU OLIMPA

Marija Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Na dan svečanog otvaranja 29. Olimpijskih igara svetska štampa uglavnom pokriva teme koje se bave večerašnjom ceremonijom, kvalitetom vazduha u Pekingu, protestima i širem značenju koji ovaj događaj ima za Kinu. Evropska centralna banka i Engleska banka ostavile kamatne stope na istom nivou, a drastičan pad vrednosti nekretnina u Britaniji nagoveštava recesiju u ovoj zemlji.

Igre nad igrama

Nikada ovoliki izazov nije postavljen pred organizatora Olimpijskih igara. Večeras, pred očima milijardi gledaoca, Kina, treća po ekonomskoj snazi, ulazi, ili se vraća, među svetske supersile. Kina je primila više od 10.400 sportista, 21.600 novinara i na stotine hiljada turista, koji su već sada impresionirani kvalitetom organizacije, prenosi Liberasion.

Večeras će oba aerodroma u Pekingu biti zatvorena, radnici poslati kući, a fabrike u krugu od nekoliko stotina kilometara već sada ne rade. Međunarodni olimpijski komitet (MOK) uverava da je vazduh bezbedan za sve. Peking liči na ogromno pozorište koje čuva 150.000 snaga bezbednosti.

Peking je u pripremi za organizaciju doživeo velike promene. Novi metro, grandiozni aerodrom, impozantni sportski objekti - Peking je postao čist i moderan grad. Borba protiv zagađenja je rezultirala izmeštanjem van grada industrijskih čudovišta nasleđenih iz doba planske ekonomije. I stari deo grada je umiven, da se ne vide oronule zgrade i siromaštvo. Reklame na ulicama su zamenjene olimpijskim sloganima. Disidenti su ili u kućnom pritvoru ili u zatvoru. Tibet i Sinđang, poprište nedavnih terorističkih aktivnosti, su pod kontrolom. Prestonica konačno može da se suprostavi Šangaju, svom dinamičnom južnom rivalu, koji se sa istim uzbuđenjem priprema za organizaciju Svetske izložbe EXPO 2010. godine.


Za kinesku naciju, olimpijski "san" je i prilika za suočavanje sa starim demonima. Još od Opijumskih ratova i okupacije od strane velikih sila u XIX veku, viktimizacija je centralna tema kolektivne psihe Kineza - spoljašnji svet se udružio da ponizi najstariju civilizaciju na svetu. To je važan faktor koji treba uzeti u razmatranje porasta nacionalizma u Kini.

Još od početka XX veka, kineski intelektualci su svoju zemlju opisivali kao "azijskog bolesnika" i predlagali sport kao terapiju. I Mao Cedung je delio njihovo mišljenje, što se vidi iz njegovog članka pod naslovom "Studija o fizičkoj kulturi", objavljenog davne 1917. godine. Sistem koji je Mao uspostavio pedesetih godina probudio je žeđ za zlatnim medaljama.

Kina, odsutna sa Olimpijskih igara sve do 1984. godine, dostigla je status najveće olimpijske nacije za samo 20 godina i sada želi da preuzme prvo mesto od Sjedinjenih Država.

Bolji dani za Kinu?

Kina, zemlja koja je izmislila vatromet, danas će u smogom ispunjeni vazduh iznad drevnog Pekinga ispisati neverovatno snažnu tvrdnju o verovanju u svoju budućnost, ali i o svom prkosu sve snažnijim međunarodnim kritikama. Otvaranje Olimpijade nikada nije bilo tako velelepno, ali ni ispunjeno tako dramatičnom simbolikom, kao što će biti večeras na stadionu Ptičije gnezdo, navodi britanski list Independent.

Po tradiciji, detalji ceremonije otvaranja 29. letnjih Olimpijskih igara po redu strogo su čuvana tajna. Ipak, delovi proba otkrivaju da će ceo grad od severa ka jugu, tj. od stadiona, kroz Zabranjeni grad i Trg Tjananmen, biti prekriven džinovskim formacijama zmajeva svih boja. Organizatori su naveli da će 15.000 izvođača i 29.000 pojedinačnih raketa vatrometa pokrenuti Igre. Priznati filmski režiser Džang Jimu ima jako težak zadatak da sažme 5.000 godina kineske istorije u jedno veče.


Independent navodi da na večerašnjoj ceremoniji nećemo prisustvovati samo otvaranju Olimpijskih igara, već i označavanju novog sveta - sveta u kojem i Kina, kao i druga supersila Sjedinjene Države, sama postavlja svoje uslove, bez obzira na nezadovoljstvo stranaca.

Centralne banke ne menjaju politiku kamatnih stopa

Evropska centralna banka i Engleska banka juče nisu promenile kamatne stope pošto im znaci ekonomskog usporavanja ne ostavljaju puno prostora za čvršću monetarnu politiku i smanjenje inflacije, piše Fajnanšel tajms.

Evropska centralna banka smatra da je rast cena i dalje realna opasnost, a ekonomisti očekuju da će Engleska banka ostaviti otvorenu mogućnost za povećanje kamatnih stopa, što će biti jasno po objavljivanju transkripta jučerašnjeg sastanka.

Smanjenje kamatnih stopa za sada nije opcija, uvereni su analitičari posle govora predsednika Evropske centralne banke Žan-Klod Trišea. Triše je naglasio da "Evropska centralna banka ima samo jednu iglu na svom kompasu - stabilnost cena - a ne dve", poput američke Uprave Federalnih rezervi, kojoj su i niska inflacija i ekonomski rast dva podjednako važna cilja.


Evropska centralna banka je izrazila svoju zabrinutost zbog slabljenja ekonomske aktivnosti u evrozoni, pa ova činjenica čini malo verovatnom mogućnost rasta kamatnih stopa u narednim mesecima. Ova banka je prošlog meseca podigla kamatnu stopu na 4,25 odsto, što je najveći nivo u poslednjih sedam godina. Razlog za to je poskupljenje nafte i hrane koje se na evropskom nivou odrazilo kroz inflaciju od 4,1 odsto u junu - još jedan neslavan rekord u evrozoni. Međunarodni monetarni fond smatra da će evrozona u 2009. godini zabeležiti rast od samo 1,2 odsto.

Pritisci na cene su očigledni i u Velikoj Britaniji, gde Engleska banka drži referentnu kamatnu stopu na nivou od 5 odsto već četvrti mesec za redom. Inflacija u ovoj zemlji iznosila je 3,8 odsto u junu, a ekonomisti smatraju da je u julu dostigla 4 odsto.

Najveći pad vrednosti nekretnina u Britaniji od 1983. godine

Halifaks, najveći hipotekarni kreditor u Britaniji, pojačao je strahovanja od recesije u ovoj zemlji posle objavljivanja vesti da je kreditna kriza zbrisala 11 odsto vrednosti nekretnina u odnosu na prethodnu godinu. Prosečna cena stambenog objekta prošlog meseca iznosila je 177.351 funti, što je veliki pad u poređenju sa 199.084 funti jula prošle godine. To je najveći godišnji pad cena nekretnina u poslednjih 25 godina, od kada se i obajvljuje mesečno stanje na ovom tržištu, prenosi Gardijan.


Ekonomisti smatraju da će drastično smanjenje troškova zaduživanja biti neophodno sledeće godine da bi se Britanija izvukla iz prve recesije posle 15 godina. Vrednosti nekretnina opadaju brže nego tokom prethodne krize s kraja osamdesetih i početka devedesetih, a narudžbine za gradnju novih stambenih objekata opale su za trećinu. Još jedan dokaz posledica globalne finansijske krize biće prezentovan danas, pošto će Kraljevska banka Škotske otkriti gubitak od 1,2 milijarde funti - najveći u istoriji britanskog bankarstva. Barkliz je juče objavio pad profita za trećinu.

Uprkos sve brojnijim znacima da britanska ekonomija ulazi u recesiju, Engleska banka već četvrti mesec za redom ne menja kamatne stope. Inflacija je više nego duplo veća od ciljanih 2 odsto, pa Engleska banka nema nameru da menja svoju monetarnu politiku.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...