KARADŽIĆ PRED HAŠKIM TRIBUNALOM

Marija Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Ponovo je bivši lider bosanskih Srba Radovan Karadžić u centru pažnje medija. Većina stranih listova na naslovnim stranama prenosi fotografije i izveštaje sa Karadžićevog prvog pojavljivanja pred sudom. Od ostalih vesti sa naslovnih strana izdvajamo nameru Rusije da trgovinu žitaricama stavi pod državnu kontrolu, novu rekordnu inflaciju u evrozoni, rezervni plan kineskih vlasti za čistiji vazduh u Pekingu, saradnju pakistanskih obaveštajnih službi sa militantima u Avganistanu i zagađene plaže u Francuskoj.

Narcisoidnom Karadžiću prija pažnja

Nekoliko minuta posle četiri popodne visoki čovek sede kose očešljane unazad ušao je u sudnicu broj 1 Haškog tribunala. Voštanog lica, skoro smrtno bledog, Radovan Karadžić je odbio da se izjasni da li je kriv. On je odbio i usluge službeno dodeljenog branioca, prenosi Gardijan.

Karadžić je mršaviji i stariji, ali bez duge brade i kose, iza kojih se godinama skrivao, to je bez sumnje onaj isti narcisoidni čovek željan pažnje - čovek čije su ambicije, kompleksi i bes doneli bedu milionima tokom rata u Bosni i Hercegovini.

"Da li se prema Vama u zatvoru dobro postupa?", upitao je sudija. "Ne mogu da se požalim, bio sam i na gorim mestima." "A Vaše zdravlje?"“ Karadžić je odmah odgovorio: "Moje zdravlje je odlično". Sudija je uljudno upitao da li porodica optuženog zna gde se on nalazi, na šta je Karadžić uz osmeh odgovorio: "Mislim da nema nikoga ko ne zna da sam u zatvorskoj jedinici Haškog tribunala." Karadžić je, navodi britanski list, očigledno izvukao izvesnu dozu užitka iz činjenice da se ponovo nalazi u centru pažnje međunarodne javnosti.

Karadžiću je na početku suđenja pročitana optužnica u sažetoj formi. Novo pojavljivanje Karadžića pred sudom, kada će se izjasniti o optužnici, zakazano je za 29. avgust.


Karadzić je izjavio da će se pred sudom braniti sam. On je rekao i da postoji neregularnost u vezi datuma njegovog hapšenja, jer je tri dana držan na nepoznatom mestu, bez prava na advokata i telefonski poziv. Karadžić je želeo da govori i o razlozima zbog kojih se pred sudom pojavljuje tek sada, pomenuvši dogovor sa američkim izaslanikom Ričardom Holbrukom, naveo da mu je bio ugrožen život i izrazio bojazan da takva opasnost još nije prošla. Sudija Alfonso Ori mu je poručio da je sigurnost optuženika u pritvorskoj jedinici primarna odgovornost Suda i da sve zamerke i brige može izneti u podnesku, ali da to ne može biti tema prvog pojavljivanja.

Gardijan podseća da se jedna od tačaka optužnice odnosi i na genocid, zločin za koji ni jedna od 161 osobe optužene pred Haškim tribunalom nije pronađena krivom, iako je sud, napominje Gardijan, ustanovio da je u Srebrenici 1995. počinjen genocid.

Moskva želi kontrolu izvoza žitarica

Rusija namerava da formira državno preduzeće za trgovinu žitaricama koje bi kontrolisalo skoro polovinu izvoza ovih proizvoda iz zemlje, prenosi Fajnanšel tajms. Postoje opravdane sumnje da Moskva želi da koristi izvoz hrane kao diplomatsko oružje, što već čini kroz Gazprom, manipulišući trgovinom gasom kroz ovo preduzeće, smatra britanski list.

Oglasili su se i kritičari - američke diplomate su ovaj potez opisale kao "veliki korak nazad" u Sovjetsku eru. Najava kontrole izvoza od strane vlasti u Rusiji je još jedan pokazatelj promena u poljoprivredi koje su rezultat poskupljenja hrane na svetskom tržištu. Ponovno uspostavljanje trgovine u "sovjetskom stilu" brine zemlje uvoznice, zavisne od međunarodnog tržišta. U internom izveštaju Ministarstva poljoprivrede Sjedinjenih država stoji da bi ovo novo telo dominiralo nad izvoznim tržištem i ugrozilo privatni sektor.


Rusija planira da transformiše Agenciju za regulaciju tržišta hrane u državnog trgovca koji bi u naredne tri godine kontrolisao između 40 i 50 odsto izvoza ove zemlje. Agencija bi koristila državna skladišta i izvozne terminale, a plan bi mogao početi sa primenom pre kraja godine.

Fajnanšel tajms smatra da je ovaj plan vrlo sličan prethodnim akcijama ruske vlasti čiji je cilj bio stvaranje "nacionalnih šampiona" u energetici, proizvodnji aviona, oružja i metala. Nejasna je buduća uloga komercijalnih trgovaca koji dominiraju tržištem izvoza žitarica. Moguće rešenje je formiranje akcionarskog društva kojim bi država upravljala zajedno sa vlasnicima iz privatnog sektora.

Vrednost ruskog izvoza žitarica dostigla je 3,5 milijardi dolara prošle sezone, a procene su da će u narednih pet godina biti udvostručena.

Inflacija u evrozoni 4,1 odsto

Visoke cene energenata i hrane u evrozoni podigle su godišnju stopu inflacije u julu na 4,1 odsto, što je novi rekord od uvođenja jedinstvene evropske valute pre devet godina. Fajnanšel tajms podseća da je inflacija u evrozoni duplo veća od 2 odsto, što je gornja granica cenovne stabilnosti koju je postavila Evropska centralna banka (ECB). Uznemirena rastom cena krajem juna, ECB je početkom jula podigla kamatnu stopu na 4,25 odsto.

Procene ekonomista je da ECB za sada neće menjati kamatnu stopu i dalje zaoštravati monetarnu politiku, pošto je zabeležen pad cena energenata i usporavanje ekonomske aktivnosti, što bi trebalo da smanji inflatorne pritiske. Ipak, ukoliko sledećeg meseca ne dođe do smanjenja inflacije, ECB će razmotriti koje mere restriktivne monetarne politike može da preduzme da bi inflacija u evrozoni ostala u predviđenim okvirima.

Plan B za čistiji vazduh u Pekingu

Kineske vlasti u Pekingu, ozbiljno zabrinute zbog problema smoga u gradu u kojem za nedelju dana počinju Olimpijske igre, objavile su "plan za svaki slučaj" ukoliko preduzete mere ne budu dale željeni efekat.

Vašington post navodi da su kineske vlasti zabrinute da bi povećana koncentracija smoga u vazduhu mogla umanjiti užitak gledaoca, ali i performanse sportista. Već ranije je mnoštvo fabrika izmešteno iz grada, ali to nije bilo dovoljno pa je najavljeno da će skoro 220 postrojenja biti zatvoreno ukoliko se kvalitet vazduha ne popravi u narednih 48 sati. Kineske vlasti će zabraniti i sve oblike izgradnje ukoliko indeks zagađenja vazduha (API) bude iznad 100 dva dana za redom. Vrednost API indeksa iznad 100 znači da vazduh može biti štetan za osetljive kategorije stanovništva, poput dece i starih.


Prethodno je 20. jula već uvedeno pravilo "par-nepar" vožnje, prema kojim svaki dan naizmenično na putevima mogu da budu samo vozila sa određenim registarskim tablicama. Ukoliko bude neophodno, biće uvedene i dodatne restrikcije, pa bi, na primer, bilo zabranjeno kretanje vozilima čiji se broj na tablici završava sa istom cifrom kao datum tog dana. Pravilo "par-nepar" bi bilo prošireno i na okolne gradove. Na ulicama Pekinga u redovnim uslovima cirkuliše 3,3 miliona vozila.

Kina ne želi da pokaže samo svoju ekonomsku ili sportsku moć, već i da pošalje poruku da joj je stalo do zaštite životne sredine. U tom cilju, proširen je pekinški metro, u gradski saobraćaj pušteni su autobusi koji kao energent koriste prirodni gas i izgrađen je vrhunski sistem za preradu kišnice.

Pakistan iza napada na ambasadu Indije u Kabulu

Američke obaveštajne službe zaključile su da su članovi moćne pakistanske špijunske službe pomogli u planiranju smrtonosnog bombaškog napada na ambasadu Indije u prestonici Avganistana 7. jula, prenosi Njujork tajms.


Zaključak obaveštajnih službi zasniva se na presretnutim komunikacijama između Pakistanaca i terorista koji su izveli napad. To je do sada najjasniji dokaz da pakistanske obaveštajne službe ugrožavaju američke napore u ovom regionu. Ove vesti su zaoštrile odnose između Sjedinjenih država i Pakistana, inače saveznika, ali i između Pakistana i Indije. Pakistanske trupe sukobile su se ove nedelje sa indijskim snagama u spornom regionu Kašmira, što je ozbiljno ugrozilo prekid vatre koji je u ovom regionu na snazi od novembra 2003. godine.

Bolesna mora

Ribarenje, globalno zagrevanje i zagađenje - a su, očigledno, žrtva čoveka, piše današnji Liberasion.


Ovog jutra Natali Košćuško-Morize ide na plažu. Državna sekretarka za ekologiju Francuske neće praviti zamkove od peska na Pero-Guireku, već će otkriti znak da ta plaža ispunjava uslove pogodnosti za kupanje, u skladu sa evropskim zakonodavstvom. Direktiva Evropske unije koja reguliše pitanje kvaliteta morske vode stupiće na snagu 2015. godine, ali su ciljevi koje ona postavlja toliko strogi da je bolje odmah početi sa njenom primenom.

Kad bi direktiva bila odmah primenjena, 10 odsto francuskih plaža bi bilo zatvoreno usled novih, restriktivnijih evropskih standarda. Ako se u budućnosti nešto ne promeni, do 2015. godine jedna od pet plaža u Francuskoj može biti zatvorena zbog neodgovarajućih mikrobioloških uslova za kupanje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...