JUŽNI TOK I DALJE TEMA POLITIČKIH PREPUCAVANJA

Jelica Putniković

Ne smiruju se strasti lokalnih samouprava grada Niša i južne Srbije, zbog toga što će tranzitna cev umesto kod Dimitrovgrada u našu zemlju iz Bugarske ući kod Zaječara.

Dok se u Srbijagasu privode kraju pripreme za potpisivanje ugovora o osnivanju zajedničke firme sa Gaspromom, koja će biti „nosilac posla“ izgradnje gasovoda Južni tok kroz Srbiju, ne smiruju se strasti lokalnih samouprava grada Niša i južne Srbije, zbog toga što će tranzitna cev umesto kod Dimitrovgrada u našu zemlju iz Bugarske ući kod Zaječara. Javljaju se i oponenti, koji to što će trasa kroz Srbiju biti kraća za oko sto kilometara (tačna dužina znaće se kad bude završena fizibiliti studija) tumače krajnje kritički. Stiče se utisak da ova negativna kampanja pokušava da anulira dobru vest: da je u Sočiju obelodanjeno da će kapacitet gasovoda Južni tok biti dupliran - na ukupno 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje i da će kroz Srbiju umesto najmanje 10 milijardi, koliko je garantovano međudržavnim sporazumom sa Rusijom, biti izgrađen gasovod za tranzit više od 20 milijardi kubika plavog energenta. Umesto zadovoljstva što će Srbija biti tranzitna zemlja ka evrpskim potrošačima ruskog gasa sve glasnije su i izjave sa političkim konotacijama, da se trasom preko Zaječara zapostavlja nerazvijena – južna Srbija. Oponenti ovog projekta ne prezaju ni od toga da konstatuju kako se favorizuje Vojvodina.



Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović u Nišu na poziv predsdnika Skupštine
grada Niša Mileta Ilića

Trasu crtali Rusi i Italijani

Sve ovo bio je razlog što je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović juče morao da lokalnim političarima lično objašnjava da je konačnu odluku o trasi gasovoda Južni tok kroz Srbiju doneo ruski Gasprom u saradnji sa italijanskim partnerom, komanijom ENI, a ne neko u Beogradu ili Novom Sadu.

-Srbijagas je pripremio i predložio, kao što je to sa Rusima i bilo dogovoreno predlog za tri ulazne i dve izlazne tačke gasovoda Južni tok. Naš favorit je bila trasa gasovoda preko Niša. Ali, drugi partneri u projektu nisu želeli da prihvate za oko sto kilometara dužu trasu i dodatne troškove. Odluku o trasi koja u Srbiju ulazi kod Zaječara usvojena je u Sočiju. Doneo ju je Gasprom u saradnji sa italijanskim partnerom ENI, ali posle konsultacija sa svih sedam, odnosno potencijalno devet učesnika u projektu izgradnje Južnog toka – kaže Bajatović ističući da će gasovod „dobrim delom pratiti trasu autoputa na Koridoru 10.

Još nije sigurno da li će podstanica za „skidanje“ visokog pritiska biti kod Batajnice ili na drugoj lokaciji ali Bajatović ističe da se razgovara o izgradnji kraka gasovoda ka Republici Srpskoj.

Skraćivanje trase za oko sto kilometara korisno je za „nizvodne“ kupce gasa jer im se smanjuju troškovi tranzita. U igri velikih brojki to su značajne cifre, koje se ne mogu podcenjivati. O tačnim ciframa rano je govoriti jer, tranzitna cena će naverovatnije biti dogovorena za ceo „tok“ gasovoda ali, izvesno je da će, srazmerno dužini trase evropske zemlje kao krajnji potrošači zbog kraće trase imati za osam do deset odsto manje tranzitne troškove za gas.

Niš – gasno čvorište južne Srbije

Za sada se navodi da će gasovod kroz Srbiju, od Zaječara do Subotice biti dug oko 450 kilometara i da će izgradnja koštati oko 700 miliona evra. Bajtović kaže da će trasa od Zaječara prema Paraćinu i dalje ka Beogradu biti znatno jeftinija od one „preko“ Niša. Predstavnicima gradske vlasti Niša i političkih stranaka Bajatović je obećao da „Niš ostaje gasno čvorište za celu južnu Srbiju.“

-Za sve potrebe Niša i projektovane planove razvoja biće više nego dovoljne količine gasa. Bez gasifikacije Niša nema ni gasifikacije južne Srbije. Čak će i Zaječar kroz koji prolazi gasovod dobijati gas iz Niša. Niš ostaje gasno čvorište za celu južnu Srbiju. Izgradićemo i termoelektranu koja bi isporučivala ne samo električnu energiju već i toplotnu energiju za grejanje - rekao je Bajatović predstavnicima niške opozicije, koji, kako prenose agencije, nisu bili zadovoljni objašnjenjima direktora Srbijagasa, zašto gasovod u Srbiju ulazi kod Zaječara, a ne kod Dimitrovgrada, pa su napustili sastanak.

Mile Ilić, predsednik Skupštine grada Niša rekao je na sastanku da će već u sredu, na vanrednoj sednici Skupštine grada Niša biti doneti zaključci, kojima će od republičke vlasti tražiti garancije za ubrzanu gasifikaciju juga Srbije.

I predstavnici Pirotskog, Nišavskog i Topličkog okruga tražili su od predstavnika Ministarstva energetike i Srbijagasa da im, na sastanku najavljenom za 1. jun obezbede garancije da ovaj deo Srbije neće ostati bez gasa zbog izmene trase gasovoda Južni tok.

-Za Srbiju je najvažnije da Južni tok prođe, a za Pirotski okrug je važno da dobije gas. Nije previše bitno odakle gas dolazi, već da ovi delovi Srbije dobiju dovoljnu količinu gasa za privredu i domaćinstva –rekao je za agenciju Beta predsednik opštine Pirot Vladan Vasić.

Vasić je posebno istakao da „Srbija, zbog ravnomernog razvoja mora da garantuje Nišavskom, Topličkom i Pirotskom okrugu da će gasa biti. Ovaj deo Srbije je na gubitku jer bi se u ovom delu zemlje prema prvobitnoj trasi gasovoda izvodili radovi većih investicija“.



Razgovoriu Nišu o trasi gasovoda: prilika za još jednu političku akciju

O Banatskom Dvoru u San Petersburgu

Zajedničko preduzeće Srbijagasa i Gasproma za izgradnju Južnog toka najverovatnije neće biti osnovano do kraja maja, kao što je ranije dogovoreno sa Rusima. Bajatović ističe da rok neće biti ispoštovan i da će osnivanje kompanije u Švajcarskoj kasniti iz tehničkih, odnosno, proceduralnih razloga, ali da to nije nikakav problem za realizaciju ovog projekta.

-Reč je o proceduri a ne o suštinskom kašnjenju jer smo sve detalje oko zajedničkog preduzeća za južni tok dogovorili. A sa predsednikom uprave Gasproma Aleksejom Milerom ću o formiranju zajedničke firme za podzemno skladište gasa u Banatskom dvoru razgovarati na Ekonomskom forumu u San Petersburgu od 4. do 6. juna. Tada ćemo se dogovoriti i oko utvrđivanja vrednosti Banatskog dvora – kaže Bajatović, precizirajući da još nije utanačeno kako će se vrednovati gas koji je sada u ležištu pomešan sa vodom.

Samo punjenje gasom skladišta u Banatskom Dvoru treba da počne posle 1. jula. Bajatović kaže da su proizvodne linije za gas naručene. Gradi se i gasovod Gospođinci - Bantski Dvor a sa Naftnom industrijom Srbije narednih dana će biti potpisan ugovor o izvođenju radova na bušotinama za skladište u Banatskom Dvoru. Da bi se završetkom Banatskog Dvora obezbedile rezerve za kontinuirano snabdevanje potrošača gasom u zimskom periodu od najmanje 60 dana (po pet miliona kubnih metara gasa dnevno) potrebno je da do zime u skladište bude upumpano 300 miliona kubnih metara gasa. To su količine neophodne za snabdevanje daljinskih sistema grejanja i individualne potrošače.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...