HAPŠENJE KAČKETA – OMALOVAŽAVANJE PROFESIJE

J. Putniković

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)


“Nužno je da mi, kao predstavnici profesije, kažemo da njegov pritvor doživljavamo kao omalovažavanje profesije. Novinarstvo je profesija koja je učinila sve da je drugi omalovažavaju ali je Kačarević učinio sve da ne bude tako. Zato je zaslužio solidarnost”, rekao je glavni urednik lista Politika Dragan Bujošević na jučerašnjoj tribini u Udruženju novinara Srbije, gde se okupila grupa novinara i prijatelja bivšeg urednika Glasa javnosti Slavoljuba Kačarević. Novinari su, kako piše Politika zatražili da on bude pušten da se brani sa slobode i dodali da je peticiju sa istim zahtevom do sada potpisalo više od 400 novinara.


Novinari i prijatelji Slavoljuba Kačarevića

„Neodgovorno je držati u pritvoru čoveka takvog ugleda kao što je Kačarević zbog toga što bi mogao da utiče na svedoke jer se krivično delo za koje se tereti desilo pre osam godina. Kod nas se sa slobode brane oni koji to nikada ne bi trebalo, pa ne vidim zbog čega i Kačarević ne bi mogao da bude pušten”, rekao je Dragoljub Žarković, glavni urednik nedeljnika Vreme.


Druga žrtva H1N1

Pacijentkinja Suzana R. (32) iz sela Veliki Šiljegovac kod Kruševca preminula je juče zbog infekcije virusom novog gripa na putu ka Infektivnoj klinici u Beogradu, piše Danas navodeći da je predsednik Radne grupe za pandemiju, epidemiolog Predrag Kon potvrdio da je bila inficirana virusom H1N1, što su potvrdili rezultati analiza sa Instituta Torlak.
Nakon Kraljeva i Čačka, epidemija novog gripa prijavljena je juče u Užicu i Požegi a zabranjene posete bolnicama u Nišu i Zaječaru.
Direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović izjavila je za Pres da je po hitnom postupku pokrenuta nabavka tri miliona doza vakcina protiv novog virusa gripa A (H1N1). Ona dodaje da su proizvođačima vakcina registrovanim u EU poslati zahtevi za dostavljanje ponuda, a u ponedeljak će se znati od kog će proizvođača i pod kojim uslovima biti kupljene vakcine. Za kupovinu vakcina Vlada je obezbedila 20 miliona evra.
Blic, međutim, komentariše da je jasno da ćemo vakcinu kupiti od „Novartisa” koji već krajem ovog meseca može da nam isporuči tri miliona doza, s obzirom na jasnu poruku iz „Sanofi Pastera” da ne mogu vakcinu da obezbede pre januara i to samo milion i po doza.


Vakcinacija sve popularnija

Dok se u Nemačkoj, Mađarskoj, Sloveniji i u drugim zemljama nastavlja negodovanje stanovništva i bojkot vakcinacije protiv novog gripa, u Srbiji su posle prve žrtve virusa H1N1 i nekoliko teških slučajeva, gde se oboleli na respiratorima danima bore za život, prilično utihnuli protivnici vakcine. U potrazi za odgovorom da li treba primiti vakcinu protiv novog gripa ili ne Politika nije našla sagovornika koji bi izričito naveo razloge zašto je vakcina nepotrebna ili eventualno opasna.
„Neželjene reakcije prisutne su od svake vakcine, međutim, kada preti masovna zaraza gledate od čega imate veću korist. Iz literature je poznato da na milion vakcina imamo i jedan do 1,5 smrtni slučaj. Međutim, kada nam preti masovna zarazna bolest gledate od čega imate veću korist”, kaže direktor „Torlaka” dr Ranko Dakić.


Predlog statuta Vojvodine na popravnom


Slobodan Vučetić (foto TANJUG)

Predlog statuta Vojvodine, koji duže od godinu dana čeka na potvrdu u Skupštini Srbije, moraće da se usaglasi sa zakonom o prenosu nadležnosti koji bi Vlada Srbije trebalo da usvoji na sutrašnjoj sednici. “Mislim da to ne može da se podvede pod pravnotehničku redakciju”, kaže Slobodan Vučetić, bivši predsednik Ustavnog suda Srbije.
Prema najnovijoj verziji nacrta zakona, statut će morati da pretrpi izmene kad je reč o odredbama po kojima pokrajina može donositi odluke sa snagom zakona i da potpisuje međunarodne ugovore, pošto zakon ne dozvoljava ni jedno ni drugo.


Boris disciplinuje Bojana

Baveći se političkom pozadinom odstranjivanja odredbi o načinima finansiranja iz Nacrta zakona o utvrđivanju nadležnosti APV, Danas piše da će predsednik Srbije Boris Tadić “budžetom disciplinovati Pajtića”. Kako kažu, predsednik Srbije i lider DS Boris Tadić namerava da do kraja „uguši“ politički uzlet predsednika Izvršnog veća APV i potpredsednika demokrata Bojana Pajtića. Namera beogradskog vrha DS jeste da Vojvodina i u 2010. bude na režimu ovogodišnjeg finansiranja, odnosno da ne bude izglasan nikakav poseban zakon koji bi to regulisao, iako je to previđeno Nacrtom zakona. Vojvodina će 2010. raspolagati istim budžetom kao ove godine. Niko ne radi na izradi zakona o izvornim prihodima Pokrajine a za „smirivanje“ Bojana Pajtića poslužiće i Mlađan Dinkić.


Fale samo cvrčci

„Za pametnog čoveka i komarac je muzika. Izbori deluju i pošto se prebroje glasovi, što znači da stranka koja dobije većinu u narednom periodu privlači neopredeljene. Ljudi neće da glasaju za slabe partije, oni hoće da budu pobednici. To se zove strateško glasanje,”kaže Vladimir Goati, predsednik Transparentnosti Srbija, objašnjavajući za Politiku da učešće najviših stranačkih funkcionera u kampanji za vanredne lokalne izbore na Voždovcu, zakazane za 6. decembar, „podiže cenu” izbornim rezultatima koji se, kako tvrde analitičari, nikako ne mogu smatrati reprezentativnim, ali jesu pokazatelj trenutnog raspoloženja građana.


Bunt protiv prava potrošača

Banke i turističke agencije najljući protivnici prava potrošača, piše Blic navodeći da je, otkako je stavljen na javnu raspravu, o predlogu nacrta zakona o zaštiti potrošača do sada organizovano oko 25 javnih rasprava. “Prigovore i pritužbe o predloženim rešenjima imali su skoro svi na koje se ovaj zakon odnosi, a u ovom trenutku najorganizovanije su dve grupacije ili institucije: turističke agencije, sa Yutom na čelu, i bankarski sektor sa Narodnom bankom Srbije”, kaže za Slobodan Milosavljević, ministar trgovine i usluga u Vladi Srbije.


Karadžić se nećka

Optuženi Radovan Karadžić izjavio je juče pred Haškim tribunalom da ne želi da bojkotuje suđenje, ali da ne može učestvovati u procesu sve dok ne bude spreman za odbranu na šta mu je, kako piše Politika predsedavajući sudija O Gon Kvon uzvratio da o spremnosti za suđenje „odlučuje sudsko veće, a ne pojedinac”. Kvon je bivšeg predsednika Republike Srpske optuženog je za genocid i zločine nad Muslimanima i Hrvatima, kao i za uzimanje međunarodnih talaca tokom rata u BiH 1992–1995. godine podsetio da je njegove argumente odbacilo i žalbeno veće tribunala.


Za Mladićem na gotovs


Vladimir Vukčević

„Momentalno reagujemo na svaku dojavu o Mladiću”, rekao je tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević za RTS. U izjavi koju prenosi Blic Vukčević kaže da su akcije potrage za haškim beguncem Ratkom Mladićem svakodnevne, iako nisu dostupne najširoj javnosti i da se reaguje vrlo brzo po dobijanju bilo kakve dojave o njegovom kretanju.


I SANU na prekretnici


Akademik Paula Putanov (Foto B. Pedović)

Akademik Paula Putanov je na nedavnoj Konferenciji članova Srpske akademije nauka i umetnosti, na kojoj su predstavljeni kandidati za nove redovne i dopisne članove akademije, otvoreno i konkretno govorila o neophodnim promenama u SANU, ali i o nekim nemilim dešavanjima u akademiji, navodeći i imena. U razgovoru za Politiku Paula Putanov, redovni član SANU iz Odeljenja hemijskih i bioloških nauka govori o tome koje zahteve novo vreme stavlja pred SANU? Da li te promene neko opstruira u akademiji? I kaže: “Danas je od citiranosti važnije lično prisustvo kandidata u međunarodnim naučnim forumima koji planiraju velike zajedničke projekte.”


Papa neće biti pozvan u Srbiju

U beogradskoj Patrijaršiji za Blic kažu da je još rano za posetu pape Srbiji.
Stoga predsednik Srbije Boris Tadić prilikom posete Vatikanu naredne nedelje neće pozvati papu Benedikta da poseti Srbiju. U SPC pojašnjavaju da je za dolazak pape rano i zbog toga što poglavari drugih crkava u Srbiji trenutno nemaju ravnopravnog sagovornika, pošto je patrijarh Pavle u bolnici. Ovo „poglavari drugih crkava” odnosi se na moskovskog patrijarha.


Odiseja 21. veka


Dečak iz Kabula u voždovačkom domu

„Strahujući za sopstveni život ostavio sam oca i sestru i krenuo u potragu za boljim sutra. Pešice, švercujući se u vozu i autobusu, stopirajući poneki automobil ili krijući se na brodu proputovao sam Iran, Tursku, Grčku, Makedoniju. I onda me je uhvatila vaša policija,” priča za Politiku šesnaestogodišnji dečak koji je od prestonice rodnog Avganistana do Beograda stigao kroz „bombe, eksplozije, krvoproliće.” Užasni prizori na ulicama, ruševine i kuknjava posle samoubilačkih napada, zlostavljanje, siromaštvo i strah od talibana primorali su ga, kako kaže, da pre godinu dana pobegne iz Kabula. Sada je u Centru za smeštaj maloletnih emigranata koji se na teritoriji Republike Srbije nađu bez roditelja ili staratelja. To je deo Zavoda za vaspitanje dece i omladine na Voždovcu. I, nije sam.


Narko klanovi

Narko-tržište u Srbiji kontroliše 20 grupa, piše Blic . U akciji Morava uhapšeni Predrag Opačić rođeni je brat Nenada Opačića, pravosnažno osuđenog vođe veterničkog klana. Prema operativnim saznanjima policije, veternički klan je jedan od 20 organizovanih grupa koje se u Srbiji bave trgovinom drogom. U ovih 20 grupa „ima oko 150 pripadnika iz prvog ešalona“. Među njima se izdvajaju četiri koje narkotike prodaju i u zapadnoj Evropi. U ta četiri klana su uključeni i strani državljani i njihova dilerska mreža se prostire van Srbije. U pitanju su velike količine droge.


Obaminih  365 dana

Baveći se prošlogodišnjom pobedom Baraka Obame na predsedničkim izborima – na današnji dan 2008. godine Politika piše da su toga dana mnogi poželeli da poveruju da se kao mogućno ispostavlja ono što je nemogućno – da uspon jednog političara obećava i uzlet cele civilizacije, da „jedna lasta čini proleće”, da najzad i jedna lepa vest može da promeni povest. U čežnji za „čudom”, zanemarivali su iskustvo da su uživanja u slastima izbornih obećanja samo privremena…
Ovaj fenomen možd je najbolje oslikao komentator „Vašington posta” koji piše da je očekivao više promena, ali i da se potvrdilo da „biti predsednik nije isto što i biti junak holivudskih filmova”.


Hit knjige

Ni jedna od dve liste najprodavanijih knjiga u oktobru, vituelne „Knjizare com“ i lanca knjižara IPS Medija, nije realna, jer je od 26. do 31. oktobra Beogradski međunaordni sajam knjiga bio najveće prođano mesto knjiga u Srbiji, pošto je onih blizu 140.000 posetilaca kupilo barem poneku knjigu, piše Pres. U konkurenciji za najprodavanije su globalni hit „Izgubljeni simbol“ Dena Brauna, koji je prodat u tiražu od preko 7.000 prmeraka na sajmu knjiga, roman Paola Koelja „Pobednik je sam“ i novi roman majstora hitova Ljiljane Habjanović Đurović „Voda iz kamena“, za koji izdavač tvrdi da je prodat na sajmu u tiražu od 7.250 primeraka.


Plaši ga “gladijatorski fudbal”


Ivica Osim

“Srbija je potencijalni hit Svetskog prvenstva, kao što je doskora bila Hrvatska, a nekada afričke i dalekoazijske zemlje. Ima nekoliko sjajnih individualaca, poput onog malog plavušana Krasića, i selektora sa iskustvom i znanjem, koji će sigurno spreman dočekati turnir. Bojim se, jedino, da je opet na (s)ceni gladijatorski fudbal,” kaže za Danas Ivica Osim, čuveni fudbaler, trener i poslednji selektor velike Jugoslavije.
Razmišljajući naglas o tome ma li smisla i budućnosti balkanska fudbalska liga, čije pokretanje neki zagovaraju Osim dalje kaže da “fudbal treba da bude faktor ujedinjavanja, a ne razjedinjavanja. Nije takva liga potrebna samo nama već i Evropi. Balkan je uvek bio nepresušno izvorište talentovane dece, rasadnik fudbalera s idejom, vrsnih tehničara s vic rešenjima u igri. Zapadu su potrebni takvi igrači, a neće ih moći doveka dovoditi iz Brazila i podsaharske Afrike. Mogli bismo im biti zimska bašta, iz koje će uzimati „povrće i voće“ kada im ponestane njihovog.”


S reketom do bogatstva


Serena Vilijams posle pobede u Dohi

Na „Rolan Garosu” su pre 41 godinu prvi put na nekom od četiri najveća teniska takmičenja zaigrali i amateri i deklarisani profesionalci. Šampionat Francuske u tenisu, koji se tako zvao od 1925. kada su počeli da učestvuju i stranci, dobio je prefiks „otvoreni” – i za jedne i za druge. Politika piše da je zanimanje publike za taj istorijski turnir bilo ogromno. Kroz kapije jednog od najsvetijih hramova „belog sporta” za dve nedelje je prošlo 120.000 teniskih hodočasnika s kupljenim kartama i nebrojeno „ozloglašenih” studenata za džabe. Bio je to možda pionirski korak da tenis kao aristokratski sport postane dostupan i nižoj društvenoj klasi. Od početka kraja amaterizma do danas „beli sport” postaje privredna grana u kojoj najbolji industrijalci svojom zaradom obezbede nekoliko kolena.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...