FINANSIJSKA TESKOBA

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Dejvid Kelerman, finansijski direktor Freddie Mac grupe za hipotekarno refinansiranje obesio je u sredu u svojoj kući u Virdžiniji. Da li je ovo samoubistvo posledica ličnih problema ili finansijske krize – pitaju se današnji mediji. Kelerman nije ostavio oproštajnu poruku ni objašnjenje. Freddie Mac je jedna od najvećih žrtvi finansijske krize koju je vlada uzela “pod svoje” pre nekoliko meseci. Eric Holder, ministar pravosudja izjavio je da “ne zna da li je samoubistvo Kelermana u vezi sa istragom koja se o njegovoj grupi vodi”, piše Financial Times. The New York Times iznosi detalje : “Dejvid Kelerman počeo je da radi bez prestanka i odazio je kući samo da bi se presvukao. Veoma je smršao i žalio se svojim kolegama, govoreći im da ne može svima da izadje u susret: pravnicima, istražiteljima, šefovima... Izgledalo je da je neko uvek ljut na njega”. Washington Post ocenjuje da je poslednjih meseci Kelerman živeo pod stresom zbog finansijske krize”.

The Daily Telegraph piše da je ministar finansija Velike Britanije predstavio javnosti svoj državni budžet za ovu fiskalnu godinu. Društveni dohodak trebalo bi da opadne za 3,5 odsto. Ministar je takodje najavio eksploziju državnog duga. Konzervativni The Daily Telegraph oštro kritikuje poresku politiku – gradjani sa visokim primanjima plaćaju poreske takse čak do 50 odsto. Kakav “nazadan” budžet – komentariše list, dodajući da Alisterova politika daje utisak kao da tačerizam nikada nije postojao. Za komentatora podrazumeva se da se o tačerizmu misli sve najlepše; To je po njemu političko-ekonomska formula po kojoj prosperitet jedne zemlje zavisi od njenog kapciteta da privuče talente.

Frankfurter Allgemeine Zeitung prenosi različite mračne vizije ekonomske budućnosti Nemačke: “Očekuje se spori oporavak bankarskog sistema. Upravo tu oblast ekonomisti vide kao najveći faktor opasnosti jer ne mogu da isključe novu krizu poverenja”, piše list.

Bugarski list Klassa piše da je sada jasno da su povodom ekonomske krize bugarski političari bili preterani optimisti ili su se takvima pretstavljali. Posle posete delgacije MMF-a sve je jasno: « Umesto rasta od 4,7 odsto, konstatovana je recesija od 3,5 odsto. Nije li vreme da se političke kazaljke stave na realno mesto? MMF je upozorio na pad društvenog dohotka od 3,5 odsto koji bi iduće godine mogao da opadne za još jedan odsto. Budžet za 2009. godinu, kakav je zamišljan u septembru, previše je optimističan. Vlada mora da smanji rashode...Zvoneći na uzbunu MMF je dao do znanja da je vladin optimizam nezdrav, ne samo za ekonomiju već i za društvo », piše list.

Atmosfera je takva da se mediji ne pitaju ko je ekonomski bolji od koga, već ko je gori. Španski El Pais piše: « I nije baš neka uteha to što znamo da se španska ekonomija razvija bolje (manje loše) od nemačke (5,6 odsto deficita), italijanske (4,4 odsto), britanske (4,1 odsto) i što je « rame uz rame » sa francuskom ekonomijom (manje od 3 odsto deficita). Sve te zemlje imaju veći kapacitet oporavka nego mi, zasnovane su na većoj konkurentnosti... ».

Dawn, pakistanski dnevnik, prenosi izjavu Hilari Klinton, državnog sekretara SAD koja je pred jednom parlamentarnom komisijom rekla da « talibani nastavljaju da napreduju u Pakistanu » ; « Mislim da pakistanska vlada ustupa pred talibanima », rekla je ona i upozorila da bi nuklearno oružje koje ima Pakistan, moglo da padne u ruke islamista.

Paragvajski list ABC Coloru središtu pažnje ima sasvim drugačiju temu – otkriće da je sadašnji predsednik Fernando Lugo (57) postao otac i to u vreme dok je još nosio mantiju i bio biskup. Sam Lugo je sve priznao javnosti. Afera se, medjutim, širi jer su u medjuvremenu još dve žene uložile tužbe i zahteve da predsednik prizna očinstvo za njihovu decu. K tome štampa prenosi da se šest žena tek sprema da uloži iste zahteve. Paragvajske vlasti odlučile su zato da formiraju posebnu komisiju koja će se baviti ovim pitanjem – predsednikovih očinstava.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...