DOGOVOR SA RUSIMA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Do kraja nedelje u Moskvi će biti potpisana sva tri dokumenta iz neregetskog sporazuma Srbije i Rusije. Skupština Srbije proradila uz pomoć opozicije. Da li je pronadjena masovna grobnica Srba u Albaniji?

Tačka na energetski sporazum

Parafiranjem ugovora o prodaji 51 odsto akcija Naftne industrije Srbije juče je stavljena tačka na energetski sporazum s Rusijom potpisan 21. januara u Moskvi, javlja Politika. Najviši državni zvaničnici Srbije i Rusije potpisaće do kraja ove nedelje sva tri dokumenta iz energetskog sporazuma – kupoprodajni ugovor za NIS, memorandum o završetku podzemnog skladišta gasa „Banatski Dvor”, kao i sporazum o osnivanju zajedničkog preduzeća za gradnju gasovoda Južni tok.

Prihvaćen je predlog srpske strane da do 2012. Gaspromnjeft mora da uloži oko 550 miliona evra u modernizaciju NIS-a, i to tako što će oko 490 miliona uložiti u obnovu rafinerije, a oko 60 miliona za zaštitu životne okoline. Srbija je dobila korporativne garancije da će novi vlasnik NIS-a plaćati kaznene poene ukoliko na vreme ne ispuni odredbe iz ugovora, ali nije dobila dodatne garancije da će Južni tok proći preko naše zemlje.

Procedura nalaže da ovakav parafirani sporazum sada prođe srpsku zakonsku proceduru, kako bi narednih dana mogao biti potpisan i na najvišem državnom nivou, piše u Politici.

U ugovor je ušao i socijalni program a, kako Blic nezvanično saznaje, dogovoreno je i da odgovornost Srbije za eventualne ekološke štete bude 25 odsto od kupoprodajne cene. Ovaj list, objavljuje kako "stručnjaci smatraju da u pregovorima nisu napravljeni značajni pomaci i da je ruska strana ostvarila sve zacrtane ciljeve". Jedina garancija za ove poslove biće prisustvo predsednika dve države potpisivanju ugovora o kupoprodaji NIS, piše u Blicu.

Skupština proradila uz pomoć LDP

Skupština Srbije konačno je odblokirana, usvojeno 13 važnih zakona, ali ostale dileme o vladajućoj većini. Pasoši važe do kraja sledeće godine. Prošao i set pravosudnih zakona, javljaju Novosti. Skupštinska agonija, izazvana kolebanjem vladajuće većine, i igranje živcima stotina hiljada građana, u ponedeljak su konačno završeni. Čvor je presekao Čedomir Jovanović, tako što je 12 poslanika njegovog, iako opozicionog, LDP dalo kvorum za početak glasanja o 13 važnih zakona.

Vladin krizni štab-Komitet za finansijsku stabilnost?

Zamrzavanje zarada, smanjenje penzija i povećanje poreza na dodatu vrednost biće neophodni ukoliko prihodi u državnu kasu u prvom tromesečju 2009. godine ne dostignu planirani nivo.

Upozorenje o mogućem rebalansu budžeta koji još nije ni usvojen javnosti je juče poslao guverner Narodne banke Radovan Jelašić, najavljujući memorandum vlade, NBS i Agencije za osiguranje depozita kojim se planira formiranje komiteta za finansijsku stabilnost, kao i memorandum o kontroli cena kojim će biti regulisano da rast cena koje su pod kontrolom države dogodine ne bude veći od 13 odsto.

Guverner NBS Radovan Jelašić najavio da će u slučaju ugrožavanja finansijske stabilnosti zemlje preduzeti dodatne monetarne mere, a vlada će izdati državnu garanciju „tešku” 40 milijardi dinara u korist Narodne banke

Ministrov marketing i generali

Odsustvo generala Zdravka Ponoša s novogodišnjeg prijema ministarstva vojnog, što se u novijoj istoriji ovdašnje vojske nije dogodilo, splelo je priče o sukobu između ministra odbrane Dragana Šutanovca i načelnika Generalštaba.

Saznali smo da je general Ponoš zaista naredio (preporučio) svojim najbližim saradnicima da ne idu na prijem, javlja Politika. „Ceo sistem služi za ličnu promociju”, smatraju generali. Misli se na sistem odbrane i na ministra koji, navodno, svoj lični marketing duguje samo položaju na kome se zatekao, piše u Politici pod naslovom "Kad generali bojkotuju ministra".

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Zdravko Ponoš više puta je upozoravao da je nezadovoljan reformama koje sprovodi Ministarstvo odbrane. To je i razlog zbog kojeg general Ponoš već mesec dana ne prisustvuje kolegijumima Ministarstva odbrane, piše u Novostima.

Skupi rezervisti

U konačnom zbiru 49.769 rezervista Treće armije koji su bili na teritoriji Kosova i Metohije traži 168 miliona evra. Ako novac budu tražili svi rezervisti angažovani 1999, njih 204.743, zahtev će se popeti na 700 miliona evra, objavljuje Politika.

Problem za državu postaje ogroman, jer ono što „veterani” nekadašnje Treće armije traže (po 3.500 dinara za svaki od 78 dana provedenih na Kosovu) teško da država može da im priušti u sadašnjim okolnostima.

U Albanijij masovna grobnica Srba?

"Istražitelji UN otkrili u Albaniji grobnicu Srba", naslov je u Blicu. Masovna grobnica sa telima Srba, koji su bili žrtve trgovine organima, prema izveštaju istražitelja Ujedinjenih nacija, nalazi se na poljani udaljenoj 1,6 kilometara od „žute kuće”, kod mesta Burelj u Albaniji, saznaje Blic.

Sumnja se da se u toj grobnici, koja se nalazi na poljani oko jedne cementare kod mesta Burelj, nalaze tela Srba, Roma i nelojalnih Albanaca, koje je OVK u saradnji sa albanskim vlastima dovodila u psihijatrijsku bolnicu u Burelju, gde su im vađeni organi zbog prodaje, kaže izvor ovog lista.

Problemi sa lizingom automobila

Lizing kompanije suočene s masovnim otkazivanjem ugovora, njihovi parkinzi puni oduzetih automobila, a firme traže i produženje roka otplate, javlja Pres.

Iako nijedna lizing kuća zvanično neće da potvrdi ove informacije jer navodno „nema podatke o prodaji ili vraćanju vozila", izvor Presa blizak jednoj od vodećih lizing kompanija u Srbiji kaže da situacija u lizing poslovanju nikad nije bila gora.

Vlada Srbije – loš primer

Vlada Srbije i državne institucije prednjače po ignorisanju nezavisnih institucija, pre svih Poverenika za informacije od javnog značaja i Zaštitnika građana, ali i tela koje je osnovala Vlada - Saveta za borbu protiv korupcije.

Kako u razgovoru za Danas objašnjavaju čelni ljudi ovih institucija, glavni problem je to što zakoni nisu doneti ili se ne primenjuju na odgovarajući način, ali i to što ovaj primer državnih institucija slede i mnoga javna preduzeća. Nedovoljan broj zaposlenih, smanjenje budžetskih sredstava, neadekvatni uslovi rada i nedovoljna podrška Vlade, najčešći su problemi u njihovom radu.

Advokat vladike Artemija demantuje optužbe

Povodom teksta „Rade zida naopako“, koji je objavljen 18.decembra u Večernjim novostima, reagovao je Zoran P. Ristić, advokat vladike raško-prizrenskog Artemija. U 16 tačaka, on demantuje pisanje ovog lista i objašnjava da su ovom rubrikom „prava i interesi eparhije i njenog episkopa grubo povređeni“.

Ristić, između ostalog, tvrdi da nije tačno da je Sveti arhijerejski sabor SPC na poslednjoj sednici doneo odluku da se ugasi Eparhijski centar „Rade Neimar“, kao i da povod zahteva za zatvaranjem ove radionice, ni pre dve godine nije bio nenamensko trošenje novca, nekvalitetno izvođenje radova, kao i da posle revizije celokupnog poslovanja nisu utvrđene nikakve nepravilnosti.

Da li je planiran atentat?

Goran Radosavljević, na suđenju za ubistvo braće Bitići, pričao i zašto je napustio policiju. Bivši šef Žandarmerije kaže: "Pitali su me da li sam sa teroristima koji planiraju da ubiju premijera", objavljuju Novosti.

On je posvedočio kako ga je pozvao šef Uprave kriminalističke policije Milivoje Mirkov, koji je zatražio da odgovori na četiri pitanja.
"Interesovalo ga je da li sam vođa terorističke organizacije koja planira da ubije Vojislava Koštunicu, kakvi su moji odnosi sa ambasadom SAD, da li sam nameravao da se silom vratim na čelo Žandarmerije i u kakvom sam odnosu sa generalom Milanom Obradovićem", nabroja nekadašnji komandant Žandarmerije. "Odbio sam da napišem izjavu i odlučio da napustim službu."


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...