DINAR PRESTAJE DA PLIVA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Nova valutna ravnoteža na nivou do 95 dinara za evro. Najviši akt severne pokrajine u Skupštini Srbije nema većinu, stranke pozivaju na dogovor o izmenama statuta Vojvodine. Srbija za samo pet godina proizvela novi avion, novo samohodno artiljerijsko oruđe i novo oklopno borbeno vozilo.



Srpske teniserke proslavljaju pobedu u prvom krugu Fed kupa Srbija - Japan:
Ana Ivanović, Ana Jovanović, Aleksandra Krunić, Jelena Janković

Uspesi vojne industrije

U vreme kada se privreda Srbije suočava sa svetskom ekonomskom krizom i kada je politika očuvanja dogovorenih poslova, a samim tim i očuvanja radnih mesta, zapravo, uslov kakvog-takvog socijalnog mira, vojna industrija Srbije beleži velike uspehe. U stvari, ona bi mogla da bude taj tehnički i tehnološki zamajac koji bi zemlju povukao napred, nešto kao svojevremeno francuski program „Eureka”, koji je celokupnu francusku privredu podigao na mnogo viši nivo i izvukao zemlju iz tadašnje recesije.



Promenadni koncerti vojnih orkestara u Nišu povodom obeležavanja 15. februara
– Dana Vojske Srbije

Nema države u regionu koja je za samo pet godina proizvela novi avion, novo samohodno artiljerijsko oruđe i novo oklopno borbeno vozilo, što je sve uspelo Srbiji, objavljuje Politika.

Telekom Srbija se ne prodaje?

Šta će biti sa vlasništvom nad jedinim srpskim operatorom telefonije, da li će ga država prodati ili još neće, a kada će i ko o tome odlučuje - nikako da se razjasni.

"Trenutna situacija na svetskom tržištu nije dobra za privatizaciju „Telekoma”. Prvo pravilo berzanskog poslovanja jeste „kupi po niskoj ceni, a prodaj po što višoj”, a sada su sve svetske berze u depresiji. Akcije svih kompanija su mnogo izgubile na vrednosti i sigurno je da kada bismo prodali „Telekom” ne bismo mogli da dobijemo cenu koja je, na primer, prošle godine u ovo vreme bila nekoliko puta veća", kaže u intervjuu za Blic Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije.

"Postoji plan za raspisivanje tendera ne samo za još jednog nego za više operatera u fiksnoj telefoniji. Planiramo da do kraja juna raspišemo taj tender", dodaje ministarka.

Dinar će (možda) još ojačati

Ministar Mlađan Dinkić kaže za Pres da više neće biti velikih oscilacija kursa dinara i da će on biti stabilan! On predviđa i da kurs evra može pasti i ispod 90 dinara i da će tome doprineti kreditna aktivnost banaka, koja ponovo treba da se pokrene posle usvajanja poslednjih mera Vlade za ublažavanje efekata ekonomske krize.

"Kurs je stabilizovan i verujem da smo početkom februara i definitivno izašli iz valutne krize. Do skoka evra došlo je zbog ekonomske krize, jer su banke generalno prestale da daju kredite, manje deviza je dolazilo u Srbiju i zato je dinar pao. Slično se dogodilo i u Rusiji, Poljskoj, Mađarskoj i drugim zemljama sa plivajućim kursom jer su i njihove valute pale za oko 30 odsto. Sada je napravljena nova ravnoteža na nivou između 90 i 95 dinara za evro", kaže ministar Dinkić.

Manje kamate na štednju

Banke u Srbiji odlučile su da smanje kamate na deviznu štednju. Glavni razlog za to su, kako objašnjavaju bankari, pad evropske kamatne stope (euribora) ispod tri odsto, tako da im se više ne isplati da na evre u našoj zemlji daju kamate od sedam do 9,5 odsto, kao što su do sada činile.

U isto vreme, mali broj banaka je smanjio cenu kredita, a neke su, naprotiv, povećale marže, javljaju Novosti.



Sting, sinoć u beogradskom centru "Sava"

Nelagodnost zbog Statuta Vojvodine

Najviši akt severne pokrajine u Skupštini Srbije nema većinu, stranke pozivaju na dogovor. Izjave Dačića i Palme da je dokument antiustavan šokirale su partije u Vojvodini, piše u Novostima.

U redove vladajuće Demokratske stranke u Vojvodini veću nelagodnost uneli su svojim izjavama Ivica Dačić i Dragan Marković Palma nego antistatutarni stav Sinoda SPC.
U petak, pošto je Crkva objavila svoj stav, bila su dovoljna tri sata da se demokrate Beograda i Novog Sada usaglase.

Sve je mnogo delikatnije kada je u pitanju, za vojvođanske demokrate, potpuno neočekivana izjava Ivice Dačića da njegova stranka neće u republičkom parlamentu glasati za državu u državi, ako zakon o nadležnostima, čije je usaglašavanje u toku, ne bude ispravio neke nedoumice.

Pokrajinske vlasti primorane su da menjaju Statut, tvrdi Blic. Najveća izmena Statuta Vojvodine biće ukidanje mogućnosti da pokrajina donosi odluke sa zakonskom snagom, saznaje Blic. Umesto toga, kao kompromisno rešenje ići će se na formulaciju da će sistemski zakoni omogućavati da Vojvodina iz nadležnosti koje su joj delegirane odluke donosi sama, ali da će to ipak biti podzakonski akti. O tome će se uskoro razgovarati i sa koalicionim partnerima u Vladi Srbije, tvrde izvori Blica iz vladajuće koalicije.
O ovoj temi nedavno je razgovarano u Predsedništvu DS. Zaključeno je da bi Ustavni sud Srbije lako oborio odredbu o zakonodavnoj aktivnosti Skupštine Vojvodine i da je potrebno menjati tekst u tom delu.

Vojvođanska struja koju predvodi Pajtić jeste veoma jaka u DS, ali ne toliko da bi se suprotstavljala predsedniku DS Borisu Tadiću koji insistira da se Statut uskladi sa Ustavom, piše u ovom listu.

Vojvodjansko – šumadijska ambasada?

Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši ponudio je juče u Kragujevcu da Šumadija i Vojvodina zajedno otvore kancelariju u Briselu kako bi „razuverili sve one koji su nas zbog člana 16 statuta Vojvodine napadali da želimo da otvaramo diplomatska predstavništva po svetu“, javlja Danas. Želimo da zajednički zastupamo interese Šumadije i Vojvodine u Briselu, pre svega u ekonomskom, ali i u kulturnom i političkom smislu - obrazložio je svoj predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši.

Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši i predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanovićjuče su boravili u Jagodini i Kragujevcu, gde su sa gradonačelnicima Draganom Markovićem Palmom i Veroljubom Stevanovićem razgovarali o Predlogu statuta Vojvodine.

Manje isplate za članstvo u upravnim odborima

Smanjenjem na prosečnu zaradu, naknada za članstvo u upravnim odborima republičkih javnih preduzeća i još nekoliko desetina državnih institucija, štedi se milijarda dinara godišnje. Toliko će, zapravo, novca ostati u javnom sektoru za druge, korisnije namene, izračunao je Milan Marković, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu a objavljuje Politika.

Marković je član vlade koga je premijer lično zadužio za iznalaženje modela po kome bi se „urazumila” i direktorska primanja u javnim preduzećima.

"Očigledna je potreba da se oni svedu na razumnu meru, ali se mora voditi računa da se ljudi ne oteraju iz tih preduzeća u konkurentske firme – da menadžeri iz, recimo, „Telekoma” ne pređu u „Telenor” ili u kablovske operatere", kaže Marković.

Savet za ništa?

Za tri i po godine, Nacionalni prosvetni savet nije doneo nijedan važan dokument, a njihov rad koštao je papreno ovu državu. Od osnivanja do danas održali su 28 sednica, što znači jednu u mesec i po dana. Te sednice su građane Srbije papreno koštale. Savet ima 42 člana koji primaju mesečne naknade od 40.000 dinara, dok predsednik prima 50.000. Od momenta konstituisanja, (maj 2005. godine) do danas, svaki njegov član koštao je državu 1.760.000 dinara, što znači da je za njihov rad izdvojeno iz budžeta Srbije 73.920.000 dinara. Tu nije kraj. Formirano je i 10 komisija sa pedesetak članova. Polovina su članovi NPS, pa ne primaju nadoknade, a druga polovina prima 22.000 dinara mesečno. I njihov rad koštao je skoro milion dinara.
Stanje u prosveti je katastrofalno, a Nacionalni prosvetni savet (NPS) za tri i po godine nije uradio bukvalno ništa, ocenili su i predstavnici svih parlamentarnih stranaka na sednici skupštinskog Odbora za prosvetu, piše u Blicu.

Ostavka ministarke na mesto u RIK-u?

Ministarka pravde Snežana Malović podneće ostavku na mesto člana Republičke izborne komisije, saznaje Pres. Na ovu odluku ministarka se odlučila posle „poruke" iz kabineta predsednika Borisa Tadića da „zakoni moraju da se poštuju i da moraju da važe za sve, bez obzira na to da li je u pitanju običan građanin ili funkcioner Vlade", rečeno je ovom tabloidu u Ministarstvu pravde.

Snežana Malović juče nije želela da govori za Pres, koji je pre sedam dana otkrio da je ministarka u 2008. primala dve plate, jednu u ministarstvu, u kojem je radila kao državni sekretar pre nego što je izabrana za ministra, a drugu kao član RIK-a. Malovićeva je tako ukupno naplatila 3,15 miliona. Kako saznaje ovaj list, ona je juče ceo dan provela na konsultacijama s članovima kabineta predsednika Borisa Tadića, a u njenom kabinetu novinaru Presa je rečeno da bi već danas mogla i da se zvanično oglasi.

Smrtonosni požari u Australiji




Najmanje 108 osoba poginulo je u velikim požarima koji pustoše jugoistočnu Australiju, najgorim u istoriji te zemlje, najnoviji je bilans žrtava požara. Požari su se od juče proširili na tri australijske države, a njihovom naglom širenju pogoduju nezapamćeno visoke temperature i suša, javlja Politika

Najveći broj žrtava je zabeležen o oblasti Melburna, drugog po veličini grada u Australiji i glavnom gradu države Viktorija, gde je vatra zahvatila čitave kvartove. U požaru je uništeno najanje 700 kuća.

Vlasi proriče budućnost

Azem Vlasi, poznati političar iz vremena Jugoslavije, ponovio je novinarima u Prištini da rado ide u Crnu Goru za ambasadora, ali da je njegova želja da bude ambasador u Beogradu, javlja Politika.

„Da, ja bih hteo u Beograd, pa se šalim da sam kao konzerva kojoj preti da istekne rok trajanja i zato me prvo šalju u Podgoricu, da mi ne istekne trajanje dok se ne uspostave diplomatski odnosi sa Beogradom”, rekao je on.

Ima li promena u Americi?

Hladni rat između Vašingtona i Teherana za kontrolu regiona nastavlja se uprkos pojačanom uplivu diplomatije u spor oko iranskog nuklearnog programa. Kako je islamska revolucija 1979. počela tako i traje. „Marg bar Amrika” (Smrt Americi) kliče užarena masa okupljena na teheranskoj molitvi petkom, nastavlja Politika seriju napisa iz Irana povodom tri decenije "islamske revolucije" u toj zemlji.




Ajatolah Sajed Ahmad Hatami, pripadnik tvrdog krila, odgovorio je na Obaminu „čvrstu i direktnu diplomatiju”: „Sve dok Amerika sebe vidi kao gospodara sveta, slogan o promenama je laž”.

"Nova stranica" u odnosima Rusije i Amerike?

Ponudu Amerike o okretanju nove stranice u odnosima NATO i Rusije, Moskva smatra veoma pozitivnom. Ovu konstataciju izneo je juče Sergej Ivanov, zamenik ruskog premijera Vladimira Putina, piše u Novostima.



Potpredsednik SAD Džo Bajden i zamenik premijera Rusije Sergej Ivanov na
45. Međunarodnoj konferenciji o bezbednosti u Minhenu

Nova doza razumevanja između SAD i Rusije, bez sumnje, biće zabeležena kao jedan od efekata Konferencije o bezbednosti u Minhenu, održane proteklog vikenda.

Odbrana prava na postojanje

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je za Srbiju prihvatljivo sve što se dogovore legitimni predstavnici naroda i građana u BiH, ali da se od njega ne može nikada očekivati da će dovesti u pitanje postojanje Republike Srpske (RS).

„Srbija nikad neće odustati od zaštite srpskog identiteta i kulture u BiH. Ne može se nikad od mene očekivati da ću izneveriti interese srpskog naroda, braneći prava Bošnjaka. Nikad ne možete očekivati od mene da ću dovesti u pitanje RS. Ja branim pravo RS na postojanje”, istakao je Tadić u izjavi za sarajevsku nezavisnu TV stanicu Hajat koju prenosi Politika.

Članstvo u EU važnije od NATO

Srbija verovatno neće zatražiti punopravno članstvo u NATO, ali namerava da jača partnerstvo sa Alijansom kroz intenzivnije učestvovanje u medunarodnim operacijama, izjavio je srpski ministar odbrane Dragan Šutanovac za nedeljnik "Džejns difens vikli".

Šutanovac je rekao da će cilj Beograda biti da uradi ono što su neke evropske zemlje već učinile - kao što su Švedska i Austrija - stavljajući članstvo u EU ispred dalje integracije u NATO.

Srpska policija u medjunarodnim mirovnim misijama?

Zamenik premijera i ministar policije Srbije Ivica Dačić izjavio je sinoć Tanjugu da je zvaničnicima Evropske unije u Briselu preneo zainteresovanost srpske policije da učestvuje u mirovnim policijskim misijama EU širom sveta, prenosi Politika.

Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova je istakao da „Srbija ima niz specijalizovanih visokoobučenih (policijskih) jedinica što policiju Srbije stavlja na najviši nivo policijskih jedinica u Evropi i svetu”.

Strože kazne za saobraćajne prekršaje

Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja mogao bi uskoro da bude usvojen. Zadatak: prepoloviti broj poginulih. Predviđene visoke kazne, piše u Novostima.

Predlog ovog akta, koji donosi potpuno nova pravila svim učesnicima u saobraćaju, već su usaglasila ministarstva unutrašnjih poslova i infrastrukture, i on bi uskoro mogao da se nađe u skupštinskoj proceduri, objavljuje ovaj list, pod naslovom, "Vozače i direktno u zatvor".

Kako (ne) sačuvati brak

Najmanje šanse za uspeh imaju zajednice u kojima je trudnoća „kuma” na venčanju, piše u Politici. „Scenario” za bolni završetak bračnog života ispisuju i oni supružnici na čijem venčanju svekrva ili tašta uhvate bidermajer, što za posledicu ima višegodišnje statiranje u svevremenoj tragikomediji „Pozorište u kući”. U brakorazvodnim parnicama kao razlog neslaganja sve češće se pominju i „nepomirljive razlike” između supružnika.

Svaki peti bračni par u Srbiji zajednički život završava u brakorazvodnoj parnici, govore grafikoni Republičkog zavoda za statistiku, koji svedoče da je Pčinjski okrug rekorder po broju razvoda – za godinu dana razvede se više od polovine brakova koji se sklope u toku jedne godine. Prema statistici Zavoda, najmanje se razvode supružnici u Topličkom okrugu – od 1.000 sklopljenih brakova, tek 40 njih završi u brakorazvodnoj statistici.

Sve više Radašina i Andjelki

Veliki uspeh i gledanost koje u poslednje vreme postižu televizijske serije domaće produkcije doprineli su da u pojedinim delovima Srbije novorođenčad dobija imena po junacima iz serija, pre svega „Selo gori, a baba se češlja" i „Ranjeni orao".

U Priboju, Prijepolju i Novoj Varoši poslednjih meseci pedesetak mališana dobilo je ime Radašin, koje je dosad retko davano, ali i Anđelka, koje je, kao staro srpsko ime, takođe bilo veoma retko, piše u Presu.

Napadnuti rukometaši, jedan nastradao

Rukometni reprezentativac Srbije Žarko Šešum (23) povređen je u napadu u noći između subote i nedelje u diskoteci „Patriota” u Vespremu, na zapadu Mađarske. Njegov kolega iz Rukometnog kluba Foteks, Rumun Marijan Kozma (26) ubijen je, a Hrvat Ivan Pešić (19) zadobio je teške povrede kada su ih nepoznati napadači izboli noževima.



Pomen na mestu gde je u tuči izboden nožem i ubijen rumunski rukometaš
Marian Kozma

Našem Žarku Šešumu povređena glava, Rumuna Kozmu usmrtili ubodom noža u srce, a Hrvatu Pešiću odstranjen bubreg, javlja Poltika.

Grupa rukometaša Vesprema okupila se da proslavi što je jedan od njih postao otac. Na rukometaše je u jednom trenutku nasrnula poveća grupa mladića sa susednih stolova bez ikakvog povoda.

"Svi dokazi, ipak, upućuju na to kako nije reč o lokalnoj grupi huligana", kazao je Akos Hunjadfalvi, predsednik rukometnog kluba MKB-Vesprem.

"Devojka i Kozma su, ne želeći kavgu, pokušali da napuste lokal većposle prvog nasrtaja na Mariana. Nažalost, sustigli su ih na izlazu, a udarci nožem bili su toliko precizni, da ni prva pomoćŠešuma i Pešića, ni kasnija intervencija lekara, nisu mogli da ga spasu. Dok je pokušavao da izvuče jezik nesretnom Kozmi, Žarka su išutirali po glavi, pomerili mu jagodičnu kost i napravili hematom u predelu oka, a Ivana izboli po leđima, zbog čega je ostao bez bubrega. Video kamere snimile su celu tragediju. Ne mogu vam opisati osećaj koji sam imao dok sam gledao snimak Užas, užas..." pričao je za Danas Marko Vujin, drugi srpski reprezentativac iz redova Vesprema.




Ubijen zbog pića?

Rom Stefan V. (16) iz Kraljeva, u subotu oko jedan sat posle ponoći, u parku kod železničke stanice, ubio je sugrađanina Marka Simeunovića (19), talentovanog fudbalskog golmana, javljaju Novosti.

Ubica je potegao nož jer žrtva nije imala ništa da mu da - da popije!
I pored pet uboda nožem u grudi od kojih se jedan zario pravo u srce, teško povređeni Marko, odmah je prevezen u kraljevačku bolnicu. Ali, posle pokušaja reanimacije on je preminuo.

Legijina žalba

Pravda najavljuje da će u nastavcima objaviti neke od ključnih i najzimljivijih delova žalbe koju su branioci Milorada Ulemeka Legije podneli na presudu Vrhovnog suda Srbije.

U prvom nastavku, pod naslovom "Legiji su smestili ubistvo Đinđića" može se pročitati kako su "da bi potkrepili iskonstruisanu optužnicu i zvaničnu verziju atentata na pokojnog premijera Đinđića, jedan broj političara i funkcionera vlasti Srbije (Dušan Mihajlović, Čedomir Jovanović, Beba Popović, Žarko Korać i dr.) od početka je izdavao bezvredna saopštenja i informacije, ali sa unapred pripremljenim anatemisanjem moga branjenika i pripadnika Jedinice za specijalne operacije, i to pre svega koristeći TV B92".

Pobeda teniserki u Beogradskoj areni




Ženska teniska reprezentacija ubedljivo pobedila Japan u prvom kolu Svetske B grupe Fed kupa. Naše princeze stigle na korak od plasmana među najboljih osam. U nedelju se na tribinama „Arene“ našlo čak 15.118 ljudi, javljaju Novosti.

Nezaboravni vikend u beogradskoj „Areni“ završen je ubedljivom pobedom nad Japanom i plasmanom naših teniserki u doigravanje za popunu Svetske A grupe Fed kupa. Jelena Janković nas je obradovala svojim četvrtim trijumfom nad Ai Sugijamom (6:3, 6:2), a Ana Ivanović je sve razgalila novom lekcijom još nedorasloj Ajumi Moriti - 6:1, 6:2.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...