CRNI PARTIJSKI NOVAC

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

O finansiranju stranaka vlada zavera ćutanja jer funkcionerima nijedne stranke u Srbiji nije u interesu da je raskrinkaju. Pitanje učešća pripadnika Vojske Srbije u vežbi “Partnerstva za mir” u Gruziji biće rešeno na nivou Vlade, posle dodatnih konsultacija. Statističari ukazuju da nije pala samo prodaja već i cene značajnog dela prehrambenih proizvoda.



Italijanski dizajner Donatela Versaće na sajmu nameštaja u Milanu

Svi traže istragu o finansiranju stranaka

"U temi o finansiranju stranaka vlada zavera ćutanja jer funkcionerima nijedne stranke u Srbiji nije u interesu da je raskrinkaju. Pre svega zato što se u strankama vrti mnogo veći novac nego što je zaista potrebno za njihovo finansiranje i on završava u džepovima malog broja ljudi", kaže za Blic izvor iz jedne parlamentarne stranke, nekad veoma blizak samom vrhu.

Novac dolazi od tajkuna i iz javnih fondova i nije naročito teško otkriti povezanost privatnih firmi koje posluju sa javnim preduzećima s jedne strane, a na drugoj ulivaju novac u partije. Sistem je, kaže anonimni sagovornik Blica, sledeći: dobavljači koji rade za neko javno preduzeće podnesu račun koji je deset, dvadeset ili pedeset odsto veći od onoga koliko posao vredi, a razliku u kešu preda funkcioneru stranke, objavljuje Blic

Nadležno tužilaštvo mora odmah da ispita tvrdnje uhapšenog gradonačelnika Zrenjanina i bivšeg visokog funkcionera DS-a Gorana Kneževića da se Demokratska stranka finansira ‘prljavim parama'. Ovu istragu juče su zatražili i sami ‘tadićevci'! Međutim, Tužilaštvo za organizovani kriminal, koje goni Kneževića kaže da još ne zna da li će istraga ovog slučaja uopšte biti pokrenuta, objavljuje Pres.

Ovaj tabloid podseća da je Goran Knežević, nekadašnji predsednik Vojvođanskog odbora DS-a, optužio pred Specijalnim sudom svoju stranku da se finansira parama uzetim od javnih preduzeća! Knežević je rekao da NIS i vojvođanski Fond za kapitalna ulaganja daju DS-u pare u kešu. Te pare se, tvrdi Knežević, čuvaju u bankarskim sefovima i koriste za plaćanje stranačkih rashoda. Reagujući na ove optužbe, DS je juče saopštio da je „neprimereno komentarisati izjave date u sudskom postupku, ali da je obaveza suda da utvrdi njihovu istinitost".



Predsednik Srbije u poseti novosadskoj fabrici Neobus

Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je juče da će svi finansijski tokovi stranaka u Srbiji biti preispitani, a ako budu pronađeni neki tajni fondovi krivci će biti kažnjeni, javlja Danas. Tadić, prilikom jučerašnje posete Novom Sadu, nije želeo da komentariše izjavu bivšeg gradonačelnika Zrenjanina i predsednika Pokrajinskog odbora Demokratske stranke Gorana Kneževića da je ta stranka bila finansirana sredstvima Naftne industrije Srbije i Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine

Aranžman sa MMF-om napreduje

Međunarodni monetarni fond dostavio je Vladi Srbije predlog dvogodišnjeg "stend baj" aranžmana u iznosu od tri milijarde evra, izjavio je premijer Mirko Cvetković a prenosi Blic.
"Aranžman sa MMF-om predstavlja značajnu podršku makroekonomskoj stabilnosti zemlje. To je ujedno snažan pozitivni signal ostalim međunarodnim finansijskim institucijama, ali i investitorima da nastave sa ulaganjem u Srbiju. Očekujemo da Bord direktora MMF-a odobri ovaj aranžman 11. maja", rekao je Cvetković.



Slika sistema galaksija Arp 194 koji je snimljen teleskopom Hable
američke svemirske agencija NASA koja obeležava 19. godišnjicu
rada ovog teleskopa u orbiti oko zemlje

Sudjenje secesiji

Predsednik Boris Tadić nada se pozitivnoj odluci Suda pravde u Hagu o Kosovu: "Biće pritisaka, ali verujem da će im se sudije odupreti".On je ocenio da nije od odlučujuće važnosti koliko je zemalja predalo podneske, već kakav je kvalitet tih podnesaka i argumentacija, objavljuju Novosti.

"Zemlje koje nisu priznale Kosovo pozivaju se na slične argumente na koje se poziva i Srbija. U onoj drugoj grupi ima "prepisanih" podnesaka, mnogima su ih dostavljali Englezi. U pojedinim izjavama zemalja koje su priznale nezavisnost čak se osporava nadležnost Suda", citiraju Novosti anonimni izvor iz vlade.

"Pravni tim Srbije proučava podneske koje su Međunarodnom sudu pravde predale druge zemlje, ali se već na prvi pogled vidi da u podnescima zemalja koje su pokušale da objasne nelegalno proglašenu nezavisnost Kosova ima dosta pravnih praznina", izjavio je Borko Stefanović, šef kabineta ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića. On je za za Dnevnik RTS-a rekao da zbog pravila suda ne može da komentariše pravne praznine u podnescima država koje su priznale nezavisnost Kosova, ali da će pravni tim Srbije na njih ukazati u svom odgovoru koji će biti dostavljen sudu.

Stefanović je istakao da su zemlje koje podržavaju međunarodno pravo i poziciju Srbije dale ozbiljne pravne podneske koji u suštini i detaljima podržavaju srpsko viđenje nelegalne secesije Kosova i Metohije, prenosi Politika.

Koridor 10 ipak se radi

Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu, govori za Novosti o izgradnji autoputa, odnosima u Vladi, krizi: "Gradiće se jeftini stanovi. Severni krak koridora otvaramo 29. novembra, a južni 7. jula."

"Garantujem da neću podneti ostavku bar narednih šest meseci! U tom roku treba da završimo oko 50 kilometara autoputa, kompletnu eksproprijaciju i ceo projekat za Koridor 10, izjavio je Mrkonjić koji je nedavno zapretio državnom vrhu da će otići sa funkcije jer su mu rebalansom budžeta uskraćene tri milijarde dinara za izgradnju Koridora 10.

Sporna vežba NATO



Članovi Komunističke partije Rusije ispred Mauzoleja Vladimira Ilića Lenjina,
na Crvenom trgu, tokom današnjeg obeležavanja 139. rođendana vođe ruske
Oktobarske revolucije i osnivaču Sovjetskog Saveza

Zaoštravaju se odnosi Rusije i SAD zbog majskih manevara NATO alijanse. U spornoj vežbi NATO na gruzijskoj teritoriji učestvuje 1.300 vojnika iz 19 zemalja, ali je lista učesnika pod znakom pitanja. Kazahstan odustao, javljaju Novosti. Posle kratkotrajnog uspostavljanja kontakata, Rusija je ponovo zahladila odnose sa NATO. Zbog predstojećih međunarodnih manevara koje organizuje NATO u Gruziji, Rusija je obavestila rukovodstvo u Briselu da odustaje od susreta načelnika generalštabova 7. maja na zasedanju Saveta Rusija-NATO.

"Pitanje učešća pripadnika Vojske Srbije u vežbi “Partnerstva za mir” u Gruziji biće rešeno na nivou Vlade, posle dodatnih konsultacija", objašnjavaju u Ministarstvu odbrane Srbije. Prema rečima državnog sekretara Dušana Spasojevića, prilikom odlučivanja presudan će biti - državni interes.

Politika prenosi izjavu neimenovanog zvaničnika NATO koji je novinarima rekao da je jedino Kazahstan najavio da neće krajem meseca u Gruziji učestvovati na vežbama Partnerstva za mir. Funkcioner Atlantskog saveza je dodao da nisu na mestu ocene Rusije da to ugrožava bezbednost, pošto će u manevrima učestvovati samo nešto više od 400 vojnika i to s ciljem da se uvežbaju posledice zamišljenog terorističkog udara i drugih kriznih situacija.

Južni tok bez krize

"Često se čuje da se može dogoditi da Rusija odloži izgradnju gasovoda zbog ekonomske krize. Da li je to realno", pita novinarka Politike ruskog ministra energetike Sergeja Šmatka.

"U ovom slučaju apsolutno nije. Problemi krize su problemi nastali usled pada potrošnje. Industrijska proizvodnja pada zato što se smanjuje potražnja. Takav problem sa Južnim tokom nemamo. Potražnja za gasom u tom pravcu se ne smanjuje. Reč je o poslovnim kriterijumima, svi naši ugovori za gas su dugoročni. Za gas koji će ići kroz novi gasovod imamo kupce, a sve naše analize pokazuju da će izgradnja u uslovima krize biti bar za 15 do 20 odsto jevtinija", odgovara Šmatko u intervjuu za Politku.

Krivica za svetsku krizu

SAD snose „značajnu” krivicu za sadašnju ekonomsku krizu u svetu, priznao je američki ministar finansija Timoti Gajtner, dodajući da ceo svet mora da sarađuje kako bi ona bila prevaziđena, prenosi Politika.

„Moramo krenuti putem na kojem jedna zemlja, ili grupa zemalja, neće preterano trošiti, a druge preterano proizvoditi”, rekao je on u govoru u Ekonomskom klubu u Vašingtonu.



Ministar Rasim Ljajić na komemorativnom skupu povodom nacionalnog
Dana sećanja na žrtve genocida u Drugom svetskom ratu kraj Spomenika
žrtvama genocida u kompleksu logora Staro sajmište

Naši u misijama UN

U mirovnim misijama pod okriljem Ujedinjenih nacija trenutno učestvuje 13 pripadnika Ministarstva odbrane i šest pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, potvrđeno je Danasu u ovim ministarstvima.

Srpski vojnici se nalaze u misijama u Kongu, Liberiji i Obali Slonovače. Pripadnici MUP-a se nalaze u policijskoj mirovnoj misiji u Liberiji, a trenutno se čeka akreditacija UN, ističu u MUP-u Srbije, kako bi krajem maja otišlo još pet policajaca u mirovnu misiju na Haitiju.

Srpski policajci u mirovne misije idu isključivo na dobrovoljnoj osnovi, kažu za Danas iz MUP-a Srbije, i ne učestvuju u borbenim misijama EU ili UN. Naš sagovornik ističe da u tim misijama policajci rade kao instruktori. Kada je reč o srpskim vojnicima, u misiji u Kongu su dva lekara-oficira i četiri medicinska tehničara. Reč je o medicinskom timu za evakuaciju vazdušnim putem.

Iste cene, novo (manje) pakovanje?

Eu ukinula regulativu o standardnoj veličini pakovanja namirnica, pa mleko može da teži 0,9 litara, a čokolada 75 ili 90 grama. Pojedini domaći proizvođači već primenili nova pravila, objavljuje Politika.


(ilustracija: Politika)

Ni rizik da bi se na ovaj način moglo narušiti teško stečeno poverenje kupaca nije sprečio velike kompanije da se odluče na takve poteze. U suštini, kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača Beograda, to je prikriveno povećanje cena.

Padaju promet i cene u trgovinama

Kupovna moć domaćih potrošača je opala, pokazuju podaci statističara, ali i brojna akcijska sniženja u prodavnicama prehrambene i svake druge robe govore o tome da trgovci sve više energije ulažu kako bi privukli kupce, objavljuje Danas. Na sniženju se može kupiti odeća, obuća, bela tehnika, ali i osnovne životne namirnice. Plići džep potrošača izazvao je i pad prometa u trgovinama, koji za prva dva meseca iznosi 11,3 odsto.



Unutrašnjost jedne od devet, koliko je planirano da se otvori, socijalnih
SOS prodavnica u prestonici Srbije

Statističari ukazuju da nije pala samo prodaja već i cene značajnog dela asortimana prehrambenih proizvoda. Tako su od početka godine za desetak procenata pojeftinili neki osnovni prehrambeni proizvodi, poput mleka, ulja, brašna ili mesa, a po nižim cenama prodaju se i sokovi, voda, mesne prerađevine, neki proizvodi iz smrznutog programa, prosečne cene voća i povrća niže su u odnosu na isti period prošle godine, dok cene većine ostalih proizvoda stagniraju. Stručnjaci procenjuju da će se trend sniženja cena i akcijskih prodaja nastaviti, jer trgovci i proizvođači, pritisnuti slabom prodajom i sve dubljom besparicom, teško mogu izdržati dok, na drugoj strani, prosečna zarada nije dovoljna za pokriće troškova prosečne potrošačke korpe. O tome svedoči i poslednje statističko merenje, za januar, kada je utrvđeno da je za život neophodno izdvojiti 1,2 mesečne zarade.

Banke ne žure da smanje kamate

"Ne treba očekivati da će banke odmah reagovati i sniziti stope. Rast cena u naredna tri meseca iznosiće oko dva odsto", kaže guverner NBS Radovan Jelašić o smanjenju kamata na kredite, piše u Novostima.

Monetarni odbor Narodne banke Srbije u sredu je drugi put u ovom mesecu smanjio svoju referentnu, odnosno osnovnu, kamatnu stopu sa 15 na 14 odsto. Na to se odlučio, pre svega, zbog stabilizacije deviznog kursa, zamrzavanja plata i penzija, usporene kreditne aktivnosti banaka i očekivanja da će inflacija u narednom periodu biti u padu.



Akcija Kompanije "Zdravlje Actavis" povodom Dana Zemlje

Cena odustajanja od lizinga

Kupci automobila koji zbog finansijske krize nemaju dovoljno novca za otplatu rata u sve većem broju raskidaju ugovore o lizingu, iako to predstavlja ozbiljan trošak! Nijedna lizing-kuća u zemlji ne vraća uloženo učešće, a da bi odjavio automobil kupac mora i da plati penale, koji u nekim slučajevima podrazumevaju nekoliko rata, piše u Presu. Kupac koji želi da raskine lizing ugovor za automobil od 10.000 evra, posle godinu dana plaćanja rata može da pretrpi štetu od blizu 5.000 evra.

Prvi savet zaposlenih u lizing-kompanijama kupcima koji dođu sa idejom da raskinu ugovor jeste da pronađu nekoga ko će da preuzme njihov lizing i nastavi da plaća rate, jer su u tom slučaju svi na najmanjem gubitku. Novi vlasnik mora da uplati depozit lizing-kući, a bivšem kupcu se njegov depozit onda vraća i „svi su srećni". Kupcima koji ne nađu „naslednika" i ne mogu ostatak duga da uplate odjednom, ostaje najskuplja varijanta a to je raskid ugovora!

Poslanici čuvaju imunitet

U vladajućoj koaliciji razmišljaju o uvođenju rezervnih poslanika koji bi zamenjivali poslanike i poslanice u slučajevima kada se oni teško razbole, dožive saobraćajnu nesreću ili su zbog održavanja trudnoće, porođaja i brige o tek rođenoj deci sprečeni da redovno dolaze u Skupštinu. Problem je u tome što bi poreski obveznici u tom slučaju morali da, osim za poslanika na bolovanju, izdvajaju novac i za njegovu zamenu, a stručnjaci opominju da bi to otvorilo i mogućnost za zloupotrebe, pa bi poslanici koji drugačije misle mogli da budu zamenjeni podobnim „zamenama“, objavljuje Blic.

Poslanici Skupštine Srbije uzdržano reaguju na predlog Transparentnosti Srbija da novi zakon o parlamentu „omogući vođenje krivičnog postupka za dela povezana sa korupcijom”, javlja Politika pod naslovom "Poslanici protiv ograničavanja imuniteta".

Predstavnici poslaničkih grupa smatraju da Ustav reguliše pitanje poslaničkog imuniteta i da to nije materija za zakon o skupštini.

Nada Kolundžija, šef poslaničke grupe ZES-a, smatra da je važno pozabaviti se pitanjem imuniteta kroz uporedna iskustva drugih zemalja. Ona se zalaže za zaštitu poslanika u obavljanju svoje dužnosti, ali ističe da „imunitet ne sme štititi poslanike kod kršenja zakona, kao što je često bio slučaj da ga štiti od teških krivičnih dela”.



Prikaz kendo-veštine prilikom uručenja Kendo savezu Srbije kompleta
opreme, donacije Svejapanskog kendo saveza

Propao program za smanjenje uprave?

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković, rekao je u Leskvcu da je program racionalizacije državne uprave propao, jer je rebalansom buđžeta njegovom ministarstvu umanjeno skoro 70 odsto novca. Marković je ipak naglasio da će smanjenja broja radnika u lokalnim samoupravama zasigurno biti.

„Sada će Ministarstvo finansija morati da smanjenjem transfera opštinama natera lokalne samouprave da otpuštaju po odredbama Zakona o radu. Naš predlog je bio racionalniji, jer bi državu zaposleni, koji odlazi dobrovoljno, koštao najviše milion dinara, a ako se to čini na osnovu Zakona o radu, trošak može biti i milion i po”, rekao je Marković, prenosi Politika.

Okrivljeni za smrt deteta

Okružno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv četvorice lekara klinike „Perfekta”, odgovornih za smrt trogodišnje Anje Grahovac, izjavio je juče Tomo Zorić, portparol Republičkog javnog tužilaštva. Devojčica je, podsetimo, preminula 4. juna 2007. godine, posle operacije katarakte na privatnoj klinici „Perfekta” u Zemunu 2007. godine. Okrivljeni doktori bili su svesni da trogodišnja pacijentkinja može da umre, ali su olako držali da do toga neće doći ili da će uspeti da to spreče, javlja Politika.

Optužen je i VKV radnik Milan Vasiljević zbog propusta u servisiranju aparata za anesteziju, piše u Novostima. Tužilaštvo navodi da su Ilić, oftalmolog i šef tima koji je 21. maja operisao malu Anju, Milutinović, vlasnik bolnice, i anesteziolog Glišić "primenjivali nepodobna sredstva i način lečenja".

Drama Narodnog muzeja

Dok se o rekonstrukciji Narodnog muzeja raspravlja decenijama, sadašnje stanje krova i fasade je katastrofalno. Kriza u životu ove institucije traje već osam godina, piše u Novostima. Rekonstrukcija Narodnog muzeja danas je zvanično u zastoju, a najveći kamen spoticanja je ugovor o izgradnji depoa kod Krnjače za čuvanje umetničkih dela tokom rekonstrukcije.



Otvaranje 35. Međunarodnog sajma građevinarstva na Beogradskom sajmu

Rasprava o Ulemekovoj imovini

Milorad Ulemek Legija ima dva šifrovana, tajna bankarska računa u Švajcarskoj. Na tim računima sve do pred kraj 2008. godine bilo je više od 200.000 evra, ali su pare u međuvremenu podignute i gubi im se svaki trag! Sve ovo tvrde sagovornici Presa bliski Tužilaštvu za organizovani kriminal.

"Imali smo nekoliko ozbiljnih tragova o Ulemekovim tajnim računima u Švajcarskoj, Grčkoj i na Kipru. Ipak, do sada smo uspeli da uđemo u trag samo dva računa, koji su u međuvremenu ispražnjeni..." otkriva sagovornik Presa. On kaže da se danas na Legijinim švajcarskim računima nalazi tek nešto više od 9.000 evra?! Na pitanje ko je i kako podigao pare naš sagovornik napominje da je to nemoguće utvrditi jer se radi o šifrovanom računu sa kojim se posluje bez identifikacije.

Kako saznaje ovaj tabloid, u Tužilaštvu sumnjaju da je Ulemek na ova dva računa prebacivao milione koje je zarađivao otmicama i ostalim kriminalnim aktivnostima. Međutim, Ulemek je preko svojih ljudi na vreme ispraznio račune i ostavio državu kratkih rukava.

U novootvorenoj sudnici u Okružnom zatvoru u Beogradu danas će biti održano ročište po zahtevu Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala za privremeno oduzimanje kuće Milorada Ulemeka Legije na Ceraku, potvrdila je za Danas Maja Kovačević, portparolka Specijalnog suda u Beogradu. Rečje o luksuznoj vili od ukupno 600 kvadratnih metara sa garažom i lokalom u Ulici Ilije Stojadinovića 87 na Ceraku, čija se vrednost procenjuje se na oko 1,08 miliona evra. Kako kažu za Danas iz Specijalnog suda, pripremljena je kompletna dokumentacija o tome kada i na koji način je kupljena kuća na Ceraku. Između ostalog, Specijalno tužilaštvo će priložiti kao dokaz i ugovore o kupovini kuće, izvode iz banaka, snimke i fotografije kuće, kao i dokaze o toku novca koji je iskorišćen za kupovinu te luksuzne vile.

Sagovornik ovog lista ističe da će dokazi biti predstavljeni na ročištu, a na Ulemeku je da dokaže odakle mu novac za prvu uplatu od 400.000 nemačkih maraka, a zatim i za drugu uplatu.

Žrtva se ne seća napada

Američki student Brajan Štajnhauer, koga je u baru Univerziteta u Bingemtonu u Njujorku pretukao Miladin Kovačević, rekao je danas da se ne seća napada, objavljuje Blic.
Štajnhauer, koji je posle napada neko vreme bio u komi, u današnjem obraćanju javnosti opisao je sebe kao "normalnog dečka koji se našao u lošoj situaciji, ali je zadržao pozitivan stav". On je sporim i isprekidanim glasom na konferenciji za novinare u njujorškoj bolnici Maunt Sinaj, okružen porodicom i doktorima, rekao da nije "pun mržnje".

Srpska vlada platila je Štajnhauerovoj porodici 900.000 dolara odštete kao deo dogovora vlada SAD i Srbije da se krivično gonjenje Kovačevića preda srpskom pravosuđu.

Navijači traže smenu uprave Zvezde

Navijači Crvene zvezde, okupljeni u udruženje građana „Delije Sever", zahtevaju da kompletno rukovodstvo tog kluba već danas podnese neopozive ostavke i zauvek ode sa „Marakane"! U suprotnom, „Delije" prete da će sazvati Skupštinu, što su, po svemu sudeći, u mogućnosti da učine, i na njoj srušiti aktuelnu upravu, javlja Pres.

U zvaničnom saopštenju za javnost, „Delije" su podsetile da su od predsednika Dobrivoja Tanasijevića tražile zvaničan stav o finansijskom stanju, a kako navode, dobile su informaciju „u sopstvenoj interpretaciji čelnika", piše u ovom tabloidu.

Najvatreniji navijači Zvezde okupljeni u udruženju građana „Delije – sever” juče su izdali saopštenje u kome izričito i bezuslovno zahtevaju da kompletno rukovodstvo kluba odmah podnese ostavke i zauvek ode iz Crvene zvezde, prenosi Politika.

Zvezdini navijači, koji u novom sazivu Skupštine imaju skoro četvrtinu mesta (19 od ukupno 81), najavili su da bi već danas mogli da pokrenu inicijativu za sazivanje sednice Skupštine, na kojoj bi predložili usvajanje programa za ozdravljenje našeg najtrofejnijeg fudbalskog kluba, kao i formiranje „prelazne vlade” koja bi uvela mere štednje i pripremila teren za izbor novog rukovodstva.

"Ako navijači preuzmu klub, to je kraj Zvezde", kaže Branimir Babarogić, član UO ovog kluba.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...