BOŽIĆNE MOLITVE ZA SRBE NA KOSOVU

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

U božićnoj poslanici vernicima, patrijarh srpski Irinej je u ime SPC poručio Srbima sa Kosova da ostanu istrajni na svojim ognjištima, a arhimandrit Sava iz Visokih Dečana “da je najvažnije za Srbe na KiM da ostanu i opstanu i da, čuvajući svoje svetinje, sačuvaju svoju dušu”. Pitati Srbina da li je za Evropu ili Kosovo, isto je što i tražiti od njega da se izjasni da li više voli majku ili laptop, kaže književnik Matija Bećković. Srbija ima jasan plan za Kosovo, za koji će narednih nedelja tražiti podršku najuticajnijih zemalja sveta – poručio predsednik Boris Tadić. Da nismo potpisali kupoprodajni ugovor s Gaspromnjeftom danas bi možda morali da zatvorimo NIS, jer kompanija ne bi mogla da opstane bez stalnog ulaganja – kaže Petar Škundrić. Srpski političari zarađuju manje od kolega iz regiona, ali ipak novčanici naših funcionera izgledaju drugačije kada se uporede sa standardom građana Srbije. Naprednjaci su „zakucani“ na 25-30 odsto podrške birača, DS na 21-25 odsto, koalicija oko SPS i Preokret (LDP) na po 10-12, a DSS i radikali na pet do sedam procenata. U većini trgovinskih lanaca, posle ograničavanja marži na 10 odsto, snižene su cene osnovnih namirnica u proseku za od 10 do 15 odsto.


Beograd - patrijah srpski Irinej pročitao je božićnu poslanicu
Srpske pravoslavne crkve

Patrijarhova poslanica: Srbi sa Kosova, ostanite istrajni

U božićnoj poslanici vernicima, patrijarh srpski Irinej je u ime SPC poručio Srbima sa Kosova da ostanu istrajni na svojim ognjištima, uz svoje svetinje i svoju Crkvu, pišu Novosti. “Na žalost, braćo i sestre, moramo priznati da je naš duhovni mir prilično pomućen, te ni radost naša nije potpuna. Ona je osenčena strahom i brigom zbog svakodnevnih zbivanja u svetu, a posebno zbog tragičnih zbivanja na našem raspetom Kosovu i Metohiji. Ta zbivanja mute skladni poj anđelske pesme, i prete da mir i strpljenje pretvore u nespokojstvo i netrpeljivost. Našim dragim vernicima, Srbima na Kosovu i Metohiji, preporučujemo da budu istrajni, i da ostanu na svojim ognjištima, uz svoju Crkvu i uz svoje svetinje, na zemlji svojih dedova i pradedova. Crkva, kao brižna Mati, uvek je sa njima, i uvek će biti sa njima. Bez stradanja nema ni vaskrsenja. Gospod neka nam svima bude merilo i u stradanjima” - kaže se u poslanici.

Patrijarh je u poslanici pozvao građane da očuvaju svetinju braka, da se brinu i staraju o svojoj deci, a naručito o njihovom verskom i moralnom vaspitanju i obrazovanju, piše Politika. On je vernicima u rasejanju poručio da „otvore srca” i da Božić proslave u radosti jer je, kako je rekao, svuda zemlja Gospodnja, a Bog je svuda i na svakom mestu”.


Prodaja badnjaka na ulici u Beogradu

Arhimandrit Sava: Mržnja se pobeđuje jedino ljubavlju

“Dok političari daleko odavde crtaju nove granice, Srbi sa Kosmeta su najviše okrenuti sebi i svesni su da za budućnost moraju sami da izbore, što nije nimalo lak zadatak u uslovima otvorene diskriminacije i ponižavanja” - piše u autorskom tekstu za božićnu Pravdu arhimandrit Sava iz Visokih Dečana. “Ali, prava sreća nije nikada bilo ono što nam drugi daju i spreme, već ono što sami zavredimo i stvorimo, pre svega među onima koje volimo i koji nas vole. Mržnja kojom smo okruženi može se jedino pobediti ljubavlju i trpljenjem. Ta borba podrazumeva rizik i traži mnogo odricanja od našeg ponosa. Oprostiti ne znači i zaboraviti, kao što pružiti ruku ne znači da se odričemo sebe. Istorija je uvek donosila promene i biće i u budućnosti menjanja granica, ali ono što je danas najvažnije za Srbe na Kosovu i Metohiji jeste da ovde ostanu i opstanu i da, čuvajući svoje svetinje, sačuvaju svoju dušu. To je naš zalog za budućnost” - piše Sava.


Etna/Catania - oblak vrelog pepela iznad kratera vulkana Etne,
u blizini Katanije

U poseti Bogosloviji u Prizrenu

Devetorica bogoslova, profesori i sveštenik sa porodicom povećali su broj srpskih stanovnika Prizrena za 100 odsto, piše Politika. Prva generacija učenika u Bogosloviji Svetog Kirila i Metodija u Prizrenu je počela da „živi” ove jeseni. Sa potpunom čistotom, lišeni istorijskog tereta došli su da postanu sveštenici, ispraćeni roditeljskom brigom i osećajem da su, što zbog opšte nesigurnosti, što zbog razaranja i sukoba, decu poslali u Božje ruke, navodi list. U haosu etničkog čišćenja juna 1999. đaci, profesori i ogromna većina Srba napuštaju Prizren. Bogoslovija se seli u Niš. Od tada je prošlo dvanaest godina, desila se paljevina i potpuno uništenje u martovskom pogromu Albanaca nad Srbima 2004. kada je stradao Dušan Nedeljković. Međutim, uporna i strpljiva obnova učinila je da se pre četiri meseca ovde prvi put čulo školsko zvono, a tek svršeni osnovci upisali su jednu od najneobičnijih škola u gradu sa osamnaest svojih sunarodnika.

Škundrić: Danas bi zatvarali NIS da ga nismo prodali

Vrednost NIS-a sa ovakvim poslovnim rezultatima je daleko veća nego kada je potpisan kupoprodajni ugovor. Realno, NIS tada i nije vredeo više od 800 miliona evra. Gubici su bili preko 300 miliona evra, a kreditna zaduženost NIS-a preko milijarde evra. Da nismo tada potpisali kupoprodajni ugovor s Gaspromnjeftom danas bi možda morali da zatvorimo NIS, jer kompanija ne bi mogla da opstane bez stalnog ulaganja – kaže u razgovoru za Politiku Petar Škundrić, savetnik premijera za energetiku.

Mrkonjić: Lakše nego pod sankcijama

Slažem se da je 2011. bila relativno teška godina, ali, u poređenju sa devedesetim, kada su postojale nepravedne sankcije, ove godine nisu bile toliko teške. Kada se radi o oblastima koje ja vodim, infrastrukturi i energetici, apsolutno sam zadovoljan i rezultatima rada i uslovima u kojima smo radili, kazao je Milutin Mrkonjić, ministar infrastrukture i energetike i potpredsednik SPS-a, u intervjuu za Pravdu.

Sve pare iz kampanje moraće na videlo

Ovih dana Agencija za borbu protiv korupcije trebalo bi da ima rezultate „istrage” protiv sedam stranaka (SNS, LDP, SDP, SDA, SDPS, Koalicija za Šumadiju, uključujući i URS, kao udruženje građana) koje su u postupku provere zbog sumnji da su sprovele izborne aktivnosti kada to nije dozvoljeno, kao i zbog nedozvoljenog trošenja i prelivanja sredstava između stranke i nevladinih organizacija (NVO). Ako agencija utvrdi da su neke od ovih stranaka povredile zakon podneće zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Kakvi god nalazi da budu, javnost će biti obaveštena, objašnjava za Politiku direktorka agencije Zorana Marković. Ona kaže da će se u predstojećoj kampanji sankcionisati svako prikrivanje davaoca priloga. “Ono što je bilo ustaljena praksa – davanje stranci autobusa, automobila, telefona, besplatno štampanje materijala... dozvoljeno je i dalje, ali sve mora da se evidentira. I jako je važno da se i novčani i nenovčani prilozi sabiraju zato što postoje limiti koje fizičko i pravno lice može da da (zaredovan rad pravno lice može godišnjeda da stranci 70.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, odnosno 140.000 evra u izbornoj godini, a fizičko lice 7.000 evra, odnosno dvostruko više u kampanji)” - kaže Marković.

London: nastup kanadskog Cirque Du Soleil u Royal Albert Hall


Plata srpskog poslanika duplo manja od hrvatskog

Srpski političari zarađuju manje od kolega iz regiona. Tako je, na primer, plata našeg poslanika duplo manja od plate predstavnika hrvatskog Sabora, a tri puta niža od zarade parlamentaraca Slovenije. Predsednici i premijeri zemalja regiona primaju i do dve hiljade evra više od naših. Ipak, novčanici naših funcionera izgledaju drugačije kada se uporede sa standardom građana Srbije. Prosečna plata u Sloveniji je oko hiljadu evra, a premijer ove države dobija tri i po prosečne plate. Premijer Srbije Mirko Cvetković zarađuje oko 1.300 evra, a naš građanin koji dobija 380 evra - koliko je prosečno primanje - mora tri meseca da radi da bi ”stigao” predsednika Vlade. Naši ministri primaju oko 1.100 evra mesečno, a hrvatski duplo više, pišu Novosti.

Čedin ulazak u vlast - najteži

Iz rejtinga koje političke partije i grupacije imaju poslednjih meseci uviđaju se jasni trendovi, koje ni dugotrajna i bučna izborna kampanja neće bitno promeniti, zaključak je istraživača javnog mnjenja s kojim se barata u svim važnijim strankama u Srbiji. Prema ovim navodima, koji su iz političkih stranaka preneti Danasu, naprednjaci su „zakucani“ na 25-30 odsto podrške birača, DS na 21-25 odsto, koalicija oko SPS i Preokret (LDP) na po 10-12, a DSS i radikali na pet do sedam procenata. Svako od njih u kampanji može u najboljem slučaju da dobaci do navedenog gornjeg limita, ali veoma teško i da ga prebaci, kažu sagovornici. Najveća nepoznanica su Ujedinjeni regioni Srbije, koji ni po jednom istraživanju ne prelaze maksimalnih 3,6 odsto podrške opredeljenih birača. Ako se drže procena istraživača o „zacrtanim“ rejtinzima, svakako će biti moguća i zajednička vlast DS-SPS-LDP, dakle aktuelni beogradski model, minus URS, plus manjine. Zvuči logično, racionalno, ali je komplikovanije nego na prvi pogled. Dok tandem Tadić - Dačić, kako obojica ističu, odlično funkcioniše, ulazak (povratak) Čedomira Jovanovića u državnu vlast ne bi prošao bez ozbiljnih talasanja po pitanju državnih prioriteta Srbije.
 

Pentagon - američki predsednik Barak Obama objavio je novu vojnu strategiju-
smanjenje budžeta uz oćuvanje uloge vodeće sile: Leon Panetta,
Barack Obama, general Raymond T. Odierno

Tadić: Očuvanje Kosova i približavanje Evropi

Naša zemlja nije i neće odustati od borbe za ispunjenje dva najvažnija nacionalna cilja: očuvanje Kosova i približavanje Evropi. Srbija ima jasan plan za Kosovo, za koji će narednih nedelja tražiti podršku najuticajnijih zemalja sveta. Paralelno sa tim, nastavljamo diplomatsku bitku za dobijanje statusa kandidata za EU u martu. Ali glavni cilj državnog vrha u 2012. biće poboljšanje ekonomije i bolji život građana. Ovako, sažeto, glase centralne poruke predsednika Srbije Borisa Tadića, poslate u božićnom intervjuu za Novosti. “Uopšte ne treba računati na pravdu i fer-plej u međunarodnim odnosima. Večni su samo interesi i instrumenti za njihovo ostvarivanje. Srbija je sagledala svoje interese, to su članstvo u EU i odbrana legitimnih interesa na KiM. U Srbiji ima partija koje svaki čas menjaju svoje ciljeve i sad bi da odustanemo od nacionalnih interesa. To nije ozbiljno. Srbija mora da bude predvidljiv međunarodni činilac, kredibilna zemlja za koju se zna kuda je krenula i šta brani. Branimo naše interese na Kosovu i idemo prema EU. To je u skladu sa opredeljenjem građana Srbije i oni to znaju dobro, mnogo bolje od mnogih političara” - kaže Tadić.

Marže snizile cene

U većini trgovinskih lanaca, posle ograničavanja marži na 10 odsto, snižene su cene osnovnih namirnica u proseku za od 10 do 15 odsto. Posle prvobitne uzdržanosti, prehrambeni trgovci širom Srbije posle praznika počeli su da primenjuju uredbu o snižavanju marži na deset odsto, pišu Novosti. Kompanija „Delez Srbija“, koja je vlasnik lanca prodavnica „Maksi“ i „Tempo“, od četvrtka ujutru primenjuje nove cene, a po nižim cenama brašno, jestivo ulje, meso, mleko, jogurt, ribu prodaju i u prodavnicama „Ideje“, „Super Vera“, „Univereksporta“, „Rode“, ali i u pojedinim manjim trgovinama i mesarama.

Dinar stabilan do izbora

Ako je suditi po kursu, nova godina nije počela dobro, barem za građane zadužene u stranoj valuti. Zvanični srednji kurs evra juče je bio 105, 87 dinara, što je još malo pa celih pet dinara više nego sredinom prošlog meseca. Pad dinara započeo je još 29. decembra, a nastavio se i sutradan, što je Narodnu banku Srbije nateralo da interveniše prodajom ukupno 30 miliona evra - prvo sa skromnijih 10 miliona, a onda sa još 20. Uprkos tome, domaća valuta je za ta dva dana izgubila 1,98 dinara po evru, piše Danas. Nastavak silaznog niza usledio je i prvog radnog dana 2012. kada je dinar oslabio na 105,78, da bi juče zvanični kurs bio 105,86, a tek danas ćemo prvi put videti blagu korekciju, barem ako se jučerašnji indikativni kurs od 105,36 dinara pokaže ispravnim. Ipak, ekonomisti su uvereni da će dinar barem do izbora ostati relativno stabilan, ali i da je gotovo sigurno da će posle izbora ponovo početi da pada.


Chilecito-Fiambala - vožnja u petoj etapi Dakar relija 2012 u Argentini
(2012 Argentina-Chile-Peru Dakar Rally)

Ljajić posetio Jovanku

Rasim Ljajić je među prvima je čestitao Novu godinu nekadašnjoj prvoj dami Jugoslavije Jovanki Broz. On se pred vilom, u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića 75, u kojoj živi Brozova udovica, našao dan pred doček. Pozvonio je sa velikom korpom cveća u rukama. Nije se iznenadila, jer smo relativno često u kontaktu i uvek je obiđem za novogodišnje praznike - kaže Ljajić za Novosti. - Dugo smo razgovarali, sigurno sat i po, i to uglavnom o ostavinskoj raspravi o podeli Titove imovine koja je počela pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu. Jovanka je, kaže ministar, izuzetno zabrinuta da će se postupak toliko razvući da ona neće doživeti njegovo okončanje.

Tito nije imao testament niti ličnu imovinu

Iako je prošlo više od 30 godina od smrti doživotnog predsednika SFRJ Josipa Broza Tita, testament kojim svojim naslednicima ostavlja pokretnu i nepokretnu imovinu do danas nije pronađen. Razlog je jednostavan - Broz nije ostavio testament u pisanom obliku. Sa ovim se slaže istoričar Momčilo Pavlović, direktor Instituta za savremenu istoriju, koji za Danas objašnjava da testament Josipa Broza ne postoji. Kada je reč o ostavinskoj raspravi, problem je u tome što je nastala simbioza između državne i lične imovine. Tito je imao sve, a opet nije imao ništa. On nije imao ličnu imovinu, niti je imao potrebu za tim, jer je on bio doživotni predsednik, ukazuje Pavlović.
Bećković: Srbi najveće nade polažu u neprijatelje

Pitati Srbina da li je za Evropu ili Kosovo, isto je što i tražiti od njega da se izjasni da li više voli majku ili laptop - kaže u ekskluzivnom božićnom intervjuu za Pres književnik Matija Bećković. “Ova godina je idealna da Kosovo predamo na stogodišnjicu oslobođenja. I da onu sveću, koja je 1912. godine, posle pet vekova, upaljena u Visokim Dečanima, utulimo u okviru obeležavanja ovog jubileja. Srbi ne dele narode na prijatelje i neprijatelje, naprotiv. U neprijatelje polažu svoje najveće nade” - kaže Bećković.

Policajac pao sa trećeg sprata

U naselju "Braće Jerković" u četvrtak veče je oko 18.30 poginuo pripadnik carinske policije B. T.(42), pišu Novosti. Nesrećni čovek je nastradao kada je pokušao da iz stana ispod svog izbavi troje dece, koja su iz nepoznatih razloga ostala zaključana. U pokušaju da ih spase policajac je pao i u kritičnom stanju prevezen je u Urgentni centar gde je preminuo.

Čelni ljudi mafije nisu "provaljeni"

Šarić nije vrh kriminalne piramide, koja je švercovala i prodavala tone i tone kokaina. Tek posle njegovog hapšenja moguće je doći do "mozga čitave operacije". Siguran sam da ovaj predmet ne bi imao ovako široko dejstvo da je Šarić vrh organizovane kriminalne grupe. Ovo su reči prvog policajca Srbije, iskusnog profesionalca, direktora policije Milorada Veljovića koji je proteklih godina rukovodio obračunom sa više mafijaških organizacija u Srbiji, pišu Novosti. Ni ostalih dvadesetak mafijaških grupa u Srbiji, koje su završile pred specijalnim sudom, ili se nalaze pred utuženjem, nemaju u sudnici svog glavnog bosa. Čelni ljudi srpskih mafija, ma u kojim strukturama da se kriju, nisu "provaljeni", iako su njihove desne ruke pale i završile u zatvoru.


Leskovac - najava koncerta Gorana Bregovića u sedištu Jablaničkog okruga
13. januara - za srpsku Novu godinu

Nemački predsednik podnosi ostavku?

Deseti posleratni predsednik Nemačke, Kristijan Vilhelm Valter Vulf stavio juče do znanja kancelarki Angeli Merkel, da je spreman da podnese ostavku. Demisija bi trebalo da usledi u ponedeljak, posle sednice vrha vladajuće demohrišćanske stranke iza zatvorenih vrata, saznaje Politika u kabinetu Merkelove u Berlinu. Vulfova odluka, kaže se, usledila je posle, bezmalo, sedmočasovnih telefonskih rasprava šefa države i šefice vlade. Izvori na koje se poziva nedeljnik „Špigl” ističu, međutim da je ostavka izvesna, ali da će do demisije doći tek potkraj meseca. U razgovoru sa kolegama iz političke redakcije „Špigla” u Berlinu, Politici je rečeno da su tabori pristalica i protivnika Vulfove ostavke brojčano podjednaki, a da je glavni predmet rasprava neslaganje - ko bi trebalo da bude nominovan kao demohrišćanski kandidat za Vulfovog naslednika. Lista „grehova” nemačkog predsednika obuhvata letovanja od Italije do Floride u luksuznim dvorcima nemačkih bogataša, za koje je, prethodno, politički intervenisao. Privatne pozajmice , poput one od pola miliona evra, za kupovinu vile „dostojne njegove druge supruge”, smenjivale su se sa „izmoljenim” donacijama od po desetak hiljada evra za privatne proslave. Na najoštriju kritiku naišli su predsednikovi pokušaji da spreči medije u izveštavanju o njemu.

Beker: Ako Novak osvoji Melburn, sve je moguće

Slavni teniser Boris Beker u razgovoru za Pres sumira tenisku 2011, analizira rezultate Novaka Đokovića, govori o njegovim rivalima Federeru i Nadalu, prognozira šta će se dešavati u 2012. godini... “Verujem da Đoković može da sačuva prvo mesto na ATP listi, ali će mu biti teško da drugu godinu zaredom osvoji tri grend slem titule. Naravno, ništa nije nemoguće, ali mislim da će to biti teško ostvarivo. Ključ je da Novak ostane zdrav i da dobro otvori sezonu na Australijan openu. Ukoliko Đoković odbrani titulu u Melburnu, situacija će se drastično promeniti i u tom slučaju sve je moguće” - kaže Beker.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...