BOLJA VLAST UZ GORI ŽIVOT

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Vlast u Srbiji bez ozbiljnog takmaca, tvrde istraživači javnosti. Znatno pogoršan kvalitet života. Državni posao, rad za "najvećeg poslodavca", tražen je i hvaljen.

Vlast sve bolja?




Politička mapa Srbije se stabilizovala, posle velikih promena koje su nastale kao posledica podela u Srpskoj radikalnoj stranci, objavljuje Politika. Da su izbori bili održani krajem januara – njih bi obeležile dve novine. Prva, da bi koalicija ZES, ako bi ostala u istom sastavu, bila vidno jača nego što je bila na poslednjim izborima – pre svega zahvaljujući usponu Demokratske stranke. Druga, da više ne bi bilo ozbiljnog takmaca zbog podele SRS-a.

Ovo su osnovni zaključci iz poslednjeg istraživanje Strateškog marketinga.

Pogoršanje kvaliteta života

"A taman smo poverovali da smo se dokopali stepenica koje vode ka srednjoj klasi. Još u novembru od plate bismo nešto uštedeli, a sada nam ne ostaje ništa. Rata za kola od 70 evra povećana je za 1.000 dinara, poskupeli su hrana, komunalije… Živimo na granici izdržljivosti", priča za Blic nedelje Novica Lukovac, koji sa suprugom i decom živi u beogradskom naselju Labudovo brdo.
Porodica Lukovac jedna je od mnogih koje ekonomska kriza ne štedi. Nestabilan kurs, nesigurnost poslovanja i inflacija, za samo četiri meseca znatno su pogoršali kvalitet života u Srbiji, objavljuje Blic.



Ribari, prohladnog jutra, u indijskom gradu Čenaju (Fonet)

Opet obećanje o vizama

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da u drugoj polovini godine treba očekivati pozitivnu ocenu Evropske komisije o liberalizaciji viznog režima.

„Naš problem je što su neke od stranaka u parlamentu protiv ulaska u Evropsku uniju, što nije bio slučaj sa drugim državama gde je postojao dogovor političkih stranaka da kada je zakon u pitanju koji je od interesa evropske integracije on brzo prođe kroz parlament”, rekao je Dačić i naglasio „da nešto što mora da se uradi zbog evropskih integracija treba da se uradi po nekom brzom i skraćenom postupku”.

Statut Vojvodine "na analiziranju"?

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine i potpredsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić izjavio je da će pokrajinska vlada ozbiljno analizirati argumente Sinoda Srpske pravoslavne crkve da statut Vojvodine narušava suverenitet i integritet Srbije, iako pismo u kom crkva na to upozorava nije adresirano na njega. Istovremeno, Pajtić je najavio da će biti promenjena odredba kojom pokrajina može da sklapa međudržavne ugovore, upravo jedno od tri prava iz statuta, koje je Sinod označio kao obeležja državnosti.

Pajtić se na „analiziranje" i „izmene" statuta Vojvodine, kako Pres saznaje, odlučio posle intervencije iz centrale DS-a, na čelu sa predsednikom Borisom Tadićem koji se slaže sa zamerkama na statut iznetim u pismu Sinoda SPC-a, koje je potpisao mitropolit Amfilohije Radović. Naime, kako je Presu u vrhu te stranke rečeno, Tadić smatra da treba razmotriti da li se kroz prava - da zaključuje međudržavne ugovore, da osniva svoja predstavništva u inostranstvu i da donosi zakone - Vojvodini „daju obeležja državnosti".

Ko je kome pretnja

Sjedinjene Američke Države juče su saopštile da će nastaviti da planiraju izgradnju raketnog štita u centralnoj Evropi, ali samo ako se to pokaže kao tehnološki izvodljivo i efikasno.

U govoru na konferenciji o evropskoj bezbednosti u Minhenu, američki potpredsednik Džozef Bajden je rekao da će rad na štitu biti nastavljen „u konsultaciji sa našim saveznicima u NATO-u, kao i sa Rusijom”, preneo je Rojters

Francuski predsednik Nikola Sarkozi izjavio je u Minhenu da „ne veruje da Rusija danas predstavlja vojnu pretnju Evropskoj uniji i NATO”.

„Postoji problem poverenja između Evropske unije i Rusije. Moramo obnoviti poverenje i ja ću preuzeti svoj deo odgovornosti”, izjavio je Sarkozi obraćajući se učesnicima Minhenske konferencije o bezbednosti

Ništa bez nas



Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić (drugi s desna) na panelu "Pitanje
regionalne stabilnosti u regionima Kavkaza i Zapadnog Balkana" na 45. Međunarodnoj
konferenciji o bezbednosti u Minhenu

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je izjavio Fonetu da bez saradnje sa Srbijom, koja je geografski, politički i bezbednosni centar regiona, nije moguće postići mir i stabilnost u Jugoističnoj Evropi, što je, kako je ocenio, zajednički cilj Beograda i međunarodne zajednice.

Jeremić učestvuje u radu minhenske bezbednosne konferencije, na kojoj će govoriti na panelu pod nazivom „Pitanje regionalne stabilnosti u regionima Kavkaza i Zapadnog Balkana”, prenosi Politika.

Bezbednost Srbije

"Očekujemo da će strategija nacionalne bezbednosti biti usvojena na sednici vlade do kraja februara i da će odmah zatim biti upućena na proceduru u parlament. Teoretski, pa donekle i praktično, postoji pet opcija: oslonac na sopstvenu vojsku i sistem bezbednosti pod okriljem UN, status oružane ili neoružane neutralnosti, odbrambeni sporazumi s drugim državama, uključivanje u NATO ili samo u vojne formacije EU. Naposletku, moguća je i kombinacija nekoliko prethodnih opcija", mišljenje je državnog sekretara Ministarstva odbrane Srbije Dušana Spasojevića sa kojim Politika objavljuje razgovor o izradi strategije nacinalne bezbednosti Srbije.

"Mi smatramo da se proevropska politička orijentacija Srbije pozitivno odražava na njenu bezbednost i da je u tom kontekstu smanjena mogućnost direktne pretnje ili agresije na Srbiju", kaže Spasojević.

Gubitak poverenja u NATO



Demonstracije protiv 45. Međunarodne konferencije o bezbednosti u Minhenu
(Fonet)

"Gubitak našeg poverenja je posledica uloga koju je Nato odigrao u stvaranju, obučavanju i formiranju takozvanih Kosovskih bezbednosnih snaga. To predstavlja flagrantno kršenje Rezolucije 1244 i za nas je neprihvatljivo", kaže Vuk Jeremić u razgovoru za Blic.

Na tvrdnju da su odnosi sa SAD takođe narušeni, i pitanje, do kada mislite da kosovsko pitanje treba da se nalazi kao barijera između Srbije i SAD, Jeremić kaže:

"Mi imamo ustavnu, političku i moralnu obavezu da branimo teritorijalnu celovitost zemlje. Nastavićemo da to činimo svim pravnim, političkim i diplomatskim sredstvima, vodeći računa i o drugim državnim interesima. U njih, naravno, ubrajamo i održavanje što je moguće boljeg odnosa sa svim međunarodnim centrima moći."



Suša u Keniji (Fonet)

Ambasador želi da pomogne

Politička stabilnost važnija od izbora. Najveći problem je što parlament ne funkcioniše. U 2009. će biti teško naći nove investitore, ne samo u Srbiji, kaže za Novosti Kameron Manter, ambasador SAD u Beogradu.

"Moja poruka Vladi je: mi želimo i možemo da vam pomognemo", poručuje ambasador Manter u Novostima. "Pitanje statusa Kosova je završeno. Ali, ima još mnogo stvari koje treba uraditi kako bismo osigurali da Kosovo bude uspešna država, kao što želimo da i Srbija to bude".

Vuk na doručku

"Na molitvenom doručku sam sedeo sto do stola za kojim je bila državna sekretarka Hilari Klinton. Ali ona je za stolom bila u društvu premijera Albanije Salija Beriše", rekao je predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković u intervjuu za Glas Amerike objavljenom u petak u SAD.

„Moramo da učimo i od naših suseda, od Albanaca, na primer“, naveo je on, dodajući da „nema tih lobista koji mogu da poprave imidž Srbije“ u SAD, ako „državna politika nije glavni lobista“.

Tri decenije islamske revolucije

Politika objavljuje reportažu iz Irana povodom 30 godina iranske revolucije ali i podsećanja na prethodnih 25 vekova carstava.

Tri decenije od početka jedinstvenog iranskog eksperimenta: stvaranja teološke države kakvu ne poznaju ni svet, ni 14 vekova islama.

Ali, ako iznutra vibrira između konzervativaca i reformista, pritisnuta ekonomskim nedaćama i uznemiravajuće visokom inflacijom, ova država stare civilizacije, velika koliko Britanija, Francuska, Španija i Nemačka zajedno, okuplja se pred pretnjama spolja. Valjda zato i traje kroz milenijume, piše u ovom listu.

Pohvala premijerovim savetnicima

Članovi Ekonomskog saveta predsednika vlade – stručnjaci teorijski i praktično potkovani, dobro upućeni u fiskalnu i monetarnu politiku, dešavanja na privrednom i finansijskom terenu i dugogodišnji prognozeri ekonomskih kretanja u Srbiji, piše u Politici.

U prvoj petorki su Milojko Arsić, Jurij Bajec, Boško Živković, Stojan Stamenković i Dejan Šoškić, svi sa znatnim ili nešto skromnijim iskustvom u savetovanju dosadašnjih ekonomskih vlasti, objavljuje ovaj list.

Pohvala Komtrejdu

Politika objavljuje hvalospev firmi Komtrejd ali i uspomene njenog vlasnika Veselina Jevrosimovića na nedavni boravak u Davosu gde je bio kao član srpske državne delegacije.

Bez obzira na to što je poslovao i s „Majkrosoftom”, „Hjulit Pakardom” i Aj-Bi-Emom, na primer, što je firme sa oznakom „Komtrejda” otvarao na tri kontinenta, Jevrosimović je najviše aplauza na domaćem terenu pobrao pre nepunih godinu dana kada je, prvi među ovdašnjim biznismenima, izašao na slovenačko tržište i postao vlasnik „Hermes softlaba", piše u Politici.

"Upoznao sam ga pre 15 godina, kada smo bili jedan od najvećih distributera „Majkrosofta” u Nemačkoj. Mene se nije setio, ali se setio imena firme. Branko Radujko, generalni direktor „Telekoma”, i ja sedeli smo s njim za stolom dok je čitao „Fajnenšl tajms”. Pošli smo na neki sastanak i dok smo u kafiću čekali partnere jedina dva slobodna mesta bila su za njegovim stolom. Rekao je da slobodno sednemo i tako smo i porazgovarali. Ispostavilo se da je vrlo dobro upoznat s poslovima „Majkrosofta” u Srbiji, setio se susreta s pokojnim premijerom Zoranom Đinđićem, istakao je da mu je žao što se to dogodilo", seća se Jevrosimović susreta sa Bilom Gejtsom u Davosu.

Najbolji poslodavac - država

Državni posao, rad za "najvećeg poslodavca", tražen je i hvaljen, jer plata iz budžeta, posebno danas u vreme krize, jedina garantuje sigurnost, piše u Novostima.

Ukupan broj ljudi za koje se novac obezbeđuje direktno iz budžeta u 2009. godini je, zvanično, 260.122! Plata iz kase Srbije želja je mnogih u ovo krizno doba.

Slom globalne neoliberalne ekonomije uslovio je da se o državnom uplivu u privredu više ne govori kao o najvećem od svih zala, pa je i Republika Srbija krenula da povrati pozicije koje je u međuvremenu prepustila privatnom kapitalu: brojka od 600.000 ljudi koji rade za državu, ili u ustanovama i preduzećima čiji je ona vlasnik (javna preduzeća itd.), teško da će se smanjiti u bliskoj budućnosti.

Sve više robijaša u Srbiji

Svake godine broj zatvorenika u Srbiji se povećava za 1.000, piše u Politici. U ustanovama za izvršenje zavodskih sankcija u Srbiji trenutno se nalazi 10.211 osoba: od toga 6.874 osuđenika, 2.400 pritvorenih, 591 osoba na meri obaveznog lečenja, 350 kažnjenih u prekršajnom postupku, 195 na izvršenju mere upućivanja u Vaspitno-popravni dom, 236 osuđenih maloletnika i 234 osuđene i pritvorene žene.

Realni kapacitet za smeštaj zatvorenika u Srbiji je oko 6.000 osoba. Međutim, ukoliko bi se primenile norme preporučene zatvorskim standardima Evropske unije, što podrazumeva četiri kvadratna i osam kubnih metara po zatvoreniku, bilo bi mesta samo za njih 4.500.

Sledećeg meseca automobili na državni popust

Za svaki polovni automobil država daje popust od 1.000 evra za kupovinu novog. To će krenuti od marta - najavljuje za Novosti Nebojša Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije.

Za realizaciju programa planirano 15.000 vozila, moguće i povećanje. Krajem februara krenuće i već najavljeno izuzetno povoljno kreditiranje kupovine kragujevačkih vozila "punto", piše u ovom listu.

Biće para?

Ministarka finansija, Diana Dragutinović razjasnila svoj predlog trošenja novca na investicije: Podsticati sva inostrana ulaganja. Vlada u uslovima krize mora pokazati veću fleksibilnost u trošenju sredstava budžeta. Mlađan Dinkić: Posao s "Fijatom" nije doveden u pitanje.

Vest o navodnom odlaganju investiranja naše države u zajedničku firmu sa "Fijatom" izazvala je uznemirenje, ne samo u Kragujevcu, ali, kako pokazuju razjašnjenja - bez razloga, piše u Novostima.

Traže smenjivanja

Da u Srbiji ima morala, ministarka pravde Snežana Malović i njena koleginica iz Republičke izborne komisije Sonja Brkić, sudija Vrhovnog suda Srbije, same bi se povukle sa dupliranih javnih funkcija koje protivzakonito zauzimaju. Pošto je taj potez u Srbiji ravan nemogućem, nadležne institucije moraju da reaguju smenom. Utoliko više, jer su i ministarka i sudinica kao predstavnice krunskih institucija pravosudnog sistema morale da znaju da se grubo ogrešuju o zakone na kojima počiva pravna država, objavljuje Blic.

Operacijom do nevinosti

Iako se čini da danas partijarhalne vrednosti nisu mnogo na ceni, izgleda da doba nevinosti ima svoje stalne poklonike. Rekonstrukcija himena poslednjih godina prava hit operacija. Zahvat traje pola sata, a košta od 500 do 1.000 evra, objavljuju Novosti.

Američki i srpski nacisti

Pripadnici nacističke organizacije „Krv i čast Srbija" tvrde da su „prosuli posmrtni pepeo američkog neonacističkog lidera Dejvida Lejna na srpskoj zemlji"! Pored teksta u kojem se veličaju rasističke ideje, postavljene su i fotografije sa tog događaja! Sociolog Jovo Bakić kaže za Pres da naša država ne može ništa da uradi jer se glavni server nacističkih sajtova nalazi u SAD, gde je delovanje takvih grupa dozvoljeno.

Pomoćnik načelnika uprave policije dr Željko Nikač kaže, ipak, za naš list da će oni odmah reagovati na najnovije aktivnosti „Krvi i časti"!

"Prema Zakonu o krivičnom postupku zajedno sa javnim tužiocem biće urađene potrebne provere, a potom ćemo o našim saznanjima obavestiti javnost. U Srbiji deluje nekoliko neformalnih nacističkih društvenih grupa, ali one nisu opasne za bezbednost države. Svakako da nisu ni za potcenjivanje i treba ih pratiti s velikom pažnjom", upozorava dr Nikač.

Prve pobede teniserki u Srbiji




Teniska reprezentacija Srbije povela je sa 2:0 u duelu sa Japanom prvog dana Fed Kup meča. Ana Ivanović pobedila najbolju japansku igračicu Ai Sugijamu, Jelena Janković još lakše savladala Ajumi Morito.

Beograd i Srbija napokon su dočekali da zajedno s Anom Ivanović i Jelenom Janković proslave prve pobede najboljih srpskih teniserki u svojoj zemlji, javljaju Novosti.




Pobedio Partizan

Košarkaši Partizana pobedili su Crvenu zvezdu sa 85:82 (17:20, 21:21, 16:23, 31:18) u 21. kolu Jadranske lige i tako zadržali ubedljivu prednost na čelu tabele regionalnog takmičenja, izveštavaju Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...