BESPILOTNE LETELICE ZA NADZOR BRITANACA

Izvor:    BBC na srspkom jeziku

(pregled naslovnih strana u britanskoj štampi)

Glavne teme u izdanjima britanskih listova u sredu tiču se domaćih političkih prilika i ekonomskih prilika - dnevnici prenose da vlada za jesen priprema niz mera koje bi trebalo da ožive posustalo tržište nekretnina i omoguće lakše dobijanje hipoteka, u času kada se banke zbog globalne kreditne krize ustežu da pozajmljuju novac. Mnogi listovi iza ovih mera međutim vide nastojanje premijera Brauna da popularnim potezima povrati ozbiljno uzdrmano poverenje javnosti.

Neka igre počnu

Pred otvaranje Olimpijskih igara u Pekingu u petak, listovi na spoljnopolitičkim stranicama donose izveštaje iz severozapadne pokrajine Sinđijang i analiziraju šta se krije iza ovonedeljnog napada na kineske policajce u gradu Kašgaru, koji vlasti u Pekingu pripisuju separatistima tamošnje muslimanske zajednice Ujgura. Fajnešel tajms ovoj temi posvećuje i urednički komentar.

Jedna od pratećih posledica napada od 11. septembra u Americi, piše Fajnenšel tajms, je i ta da su mnoge zemlje svoje nerešene sukobe sakrile pod kišobran globalnog "rata protiv terora" američkog predsednika Buša.

Tako je ruski napad na Čečeniju najednom postao legitiman, izraelski premijer Arijel Šaron dobio je zeleno svetlo da zauzme Zapadnu obalu, a poslednji primer je Kina, koja je iskoristila priliku da uoči samih Olimpijskih igara zajednicu Ujgura u svojoj najvećoj pokrajini ukalja imenom Al Kaide.


Vlasti u Pekingu tvrde da ujgurski "islamski džihadisti" predstavljaju pretnju samoj sportskoj manifestaciji u Pekingu, iako rudimentarna priroda napada na policajce u Kašgaru - primitivnim eksplozivnim napravama i noževima - tome ne govori u prilog. Sa druge strane, nastavlja Fajnešel tajms, očito je da pripadnici zajednice Ujgura koriste igre da bi ukazali na svoje muke.

To, međutim, ne treba da čudi - svet malo zna o viševekovnoj muslimanskoj kulturi, veri i autonomiji Ujgura, koja je nestala u komunističkoj Kini, da bi ih potom ugrozila i kolonizacija kineske Han populacije.

Sinđijang je u sličnoj situaciji kao i Tibet, nastavlja Fajnešel tajms, ali Ujguri nemaju svog Dalaj Lamu, niti holivudske zvezde poput Ričarda Gira koji bi ukazivali na potrebu očuvanje njihove kulture. Ako Peking, sa druge strane, nastavi sa svojim buldožerskim pristupom manjinama i ugrožavanjem identiteta ujgurske zajednice to bi na kraju u Sinđijanu zaista moglo da prouzrokuje "džihadizam".

Kineska interpretacija olimpijskog slogana "Jedan svet, jedan san" na univerzalnom nivou ne postoji, zaključuje u uredničkom komentaru Fajnenšel tajms.

Bespilotne letelice iznad Britanije?

Independent posvećuje značajnu pažnju vesti da britanska vlada planira da koristi bespilotne špijunske letelice za antiterorističke i policijske operacije na samom britanskom tlu.

Bespilotne letelice, kakve Britanije trenutno koristi u vojne svrhe u Iraku i Avganistanu, prema planu ministarstva odbrane mogle bi da uđu u upotrebu u naredne tri godine, budući da njihova tehnika nadziranja omogućava neprimetno i precizno praćenje sumnjivih osoba, odnosno mnogo jasnije fotografije od onih koje sada pružaju satelitski snimci.


Ako plan bude odobren, Britanija bi postala jedna od prvih zemalja na svetu koja na taj način nadzire svoje građane, piše Independent, dodajući kako se istim sredstvom - zbog ilegalnih useljenika - služi i Amerika duž granice sa Meksikom.

List piše da je inicijativa naišla na kritike aktivista za očuvanje ljudskih prava koji smatraju da bi, uz već postojeće bezbednosne kamere na svakom koraku i druge oblike nadzora, upotreba bespilotnih špijunskih letelica bila preterana i da bi predstavljala opasnost za očuvanje privatnosti građana.

"Firma" - kontroverzna berlinska gostionica

Gardijan donosi izveštaj svog novinara iz Berlina o gostionici koja je razbesnela žitelje glavnog grada Nemačke.

Kada uđete u lokalnu gostionicu da bi popili čašu piva, ne očekujete da će vam neko prići, uperiti lampu u lice, početi da vas ispituje ili vrbuje da priđete tajnoj službi, dok čekate da vam konobar donese piće. To su, međutim, upravo neke od usluga koje se nude posetiocima novootvorene berlinske gostionice koja se, po neformalnom nazivu za Štazi, bivšu istočnonemačku tajnu policiju, zove "Firma".


Oni koji uđu u "Firmu", piše Gardijan, imaju priliku da se uz budno oko razmeštenih kamera opuste uz piće okruženi bizarnim suvenirima iz zaboravljene ere, poput sečenih dosijea Štazija, znamenja policije, pa čak i urne koja navodno sadrži pepeo nekadašnjeg komunističkog lidera Erika Henekera.

Iako vlasnici tvrde da je gostionica samo provokacija i satira, tako ne misle žrtve zloglasne tajne policije, nastavlja list. "Tu kafanu nema smisla kritikovati zbog neukusa - ko god da je video neki dosije Štazija neće imati stomak da u njoj popije pivo", citira Gardijan reči predstavnika nemačke vladine arhive Štazijevih dosijea.

Gardijan podseća da je prema nekim procenama policija Štazi imala na raspolaganju devedeset hiljada stalnih agenata i još stotinu hiljada doušnika koji su potkazivali i terorisali stotine hiljada ljudi u istočnoj Nemačkoj


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...