ATOMSKE EKSPLOZIJE U JAPANU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Prioriteti izvršne vlasti ostaće nepromenjeni rekao je juče u Skupštini Srbije premijer Mirko Cvetković. Tragedija u Japanu se nastavlja, jer su se juče i sinoć kasno dogodile nove eksplozije u nuklearki Fukušima. Građani Srbije se u istoj meri zalažu za ulazak zemlje u Evropsku uniju i za najtešnje odnose s Rusijom.


Eksplozija u NE Fukušima, snimljena odozgo (Rojters)

Predsednik vlade ne menja politiku

Prioriteti izvršne vlasti ostaće nepromenjeni rekao je juče u Skupštini Srbije premijer Mirko Cvetković predstavljajući program rekonstruisane vlade uz poruku da u svom kabinetu neće tolerisati nerad i bahatost. A prioriteti vlade, na osnovu kojih je formirana u julu 2008. godine, jesu puna posvećenost bržem ulasku Srbije u Evropsku uniju, očuvanje Kosova i Metohije, razvoj privrede i poboljšanje životnog standarda građana, razvoj socijalno odgovorne države, beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije i puna saradnja sa Haškim tribunalom, izveštava Politika pod naslovom "Cilj je veći standard i manja nezaposlenost".


(ilustracija: Politika)

"Cvetković: Bolji život mora odmah!", naslov je u Novostima. Poslanici Skupštine Srbije podržali su u ponedeljak sa 129 glasova rekonstrukciju Vlade Srbije, koja će imati 17 ministarstava i 21 člana. Protiv je bilo 19 poslanika DSS-a, a nisu glasali poslanici NS, SRS, SNS I LDP, od ukupno 148 prisutnih, javljaju Novosti. Na kraju sednice, posle izbora, ministri su položili i zakletvu. U celodnevnoj raspravi opozicija kritikovala vlast da uzalud pravi ”kozmetičke promene”.

Poslanici Skupštine Srbije izabrali su sinoć oko 21.40 sati članove nove Vlade Srbije, javlja Blic.

Za izbor nove Vlade glasali su poslanici iz koalicije Za evropsku Srbiju, koalicije oko SPS-a, LSV-a i SVM-a. Iz opozicije su glasali samo poslanici DSS-a, koji su bili protiv, piše u Blicu.


Nova vlada polaže zakletvu

Evropa se savetuje, Japanci traže pomoć

Novi nuklearni udes, objavljuje Politika pod naslovom "Nuklearna uzbuna i ekonomski kolaps". Šteta 180 milijardi dolara. Na severu 2,6 miliona domaćinstava nema struju, 3,2 miliona ljudi ostalo bez gasa, a 1,4 miliona nema vodu za piće


Vosjka pretražuje ruševine u mestu Noda

Evropska komisija juče je zatražila sazivanje vanrednog sastanka Međunarodne agencije za atomsku energiju (AIEA) sledeće nedelje u Beču, povodom nuklearne krize u Japanu.

„Radi se o informisanju o situaciji (posle eksplozija u nuklearnim centralama u Japanu), organizovanju koordinisanog odgovora i pokretanju razmatranja pitanja nuklearne bezbednosti”, rekao je evropski komesar za energiju Ginter Etinger.

Japan je juče zvanično od AIEA zatražio pomoć i slanje tima stručnjaka posle eksplozija u centrali u Fukušimi. Tokio je zatražio tehničku pomoć i od SAD u pitanjima koja se odnose na hlađenje nuklearnih reaktora, saopštile su američke vlasti, prenosi Politika.

„Ovo je sve jako veliki problem za Japan, ali nadam se da neće biti veliki nuklearni problem u svetu”, istakao je naučni savetnik u Institutu za nuklearne nauke „Vinča” Ilija Plećaš.

Ivate - posledice zemljotresa i cunamija u Japanu

U nuklearnoj elektrani Fukušima 1 u ponedeljak je nastavljeno hlađenje reaktora morskom vodom, pošto je ventil kroz koji izlazi vodena para na kontejneru u kojem se reaktor nalazi ponovo otvoren, saopštila je Tokijska energetska kompanija, prenose Novosti.

Tragedija u Japanu se nastavlja, jer su se juče i sinoć kasno dogodile nove eksplozije u nuklearki Fukušima, objavljuje Blic. Prethodno, novi zemljotres jačine 6,2 stepeni Rihtera pogodio je ovu zemlju, pa stanovništvo u priobalnim područjima strahuje od još jednog cunamija.

Šta žele gradjani Srbije

Građani Srbije se u istoj meri zalažu za ulazak zemlje u Evropsku uniju i za najtešnje odnose s Rusijom, a dobar deo njih nema ništa protiv ni članstva u Pokretu nesvrstanih. Kada treba da ocene političare, najdarežljiviji su prema Rasimu Ljajiću, Borisu Tadiću, Draganu Markoviću, Ivici Dačiću i Vuku Jeremiću, dok su „čistu jedinicu“ dobili Muamer Zukorlić i Dušan Petrović. Ovo su neki od podataka iz obimnog istraživanja javnog mnjenja rađenog za interne potrebe DS, uoči njene izborne skupštine sredinom decembra, u koje je Danas imao uvid.

Za ulazak Srbije u EU zalaže se 58,5 odsto ispitanika, a protiv je 29, 8 odsto. Uspostavljanje „najtešnjih“ veza s Ruskom Federacijom priželjkuje 59,6 odsto, a protiv je 18,8 procenata ispitanih. Takođe, kada je reč o ispunjavanju jednog od osnovnih uslova evropskih integracija, odnosno izručenju haškog begunca Ratka Mladića, više od polovine građana se tome protivi (52,2 odsto), dok je za izručenje manje od trećine (29,9).

Kome govoriti da sistem vrednosti nije neka apstrakcija, neko dosadno „filozofiranje” pogodno samo za subotnji „kulturni dodatak” i sitne televizijske sate na drugom programu RTS-a, i koga ubeđivati da nam verovatno neće krenuti nabolje dok ne shvatimo da priča o poremećenom sistemu vrednosti ima direktne veze sa većinom ovde pomenutih stvari, piše u kolumni koju objavljuje Politika.

Zapravo, srpsko društvo kao da se deli na dve nejednake grupe. Manjinu, koja se ponaša kao da je manje-više sve u redu i da, uz određene teškoće i unutrašnje tranzicione slabosti, zemlja napreduje u dobrom smeru. I većinu, koja zna ili na svojoj koži oseća da nije tako, ali dubinski i suštinski dezorijentisana ne zna gde da se okrene i veruje da je problem u nekoj konkretnoj ličnosti (Milošević, Koštunica, Tadić...) kojoj žele da vide leđa. I čim taj neko ode, a u pitanju je, razume se, najčešće aktuelna vlast, Srbija će, veruje se, konačno procvetati. A, s druge strane, vidimo da posle svake od tih velikih promena zemlja kao da tone sve dublje i dublje.

Nedelja mode u Mumbaju (Lakme Fashion Week in Mumbai): kolekcija - Anupamaa Dayal

Protiv mešanja SAD u Libiji

Savet bezbednosti UN na današnjem sastanku u Njujorku imao je podeljene stavove povodom zahteva Francuske i Nemačke o zatvaranju vazdušnog prostora Libije. Rusija je na tom sastanku ocenila da i dalje ostaju za rešavanje "suštinska pitanja" pre glasanja o tom predlogu.

Arapska liga i neke evropske zemlje zalažu se za uvođenje zabrane letova iznad Libije kako bi sprečile snage lojalne lideru Moameru Gadafiju da potisnu pobunjenike protiv režima koji su preuzeli kontrolu nad istokom zemlje.

Kina i Rusija, međutim, tradicionalno se protive mešanju SAD u suverenitet drugih zemalja, pa diskusija u SB UN može da potraje danima, ukazale su neke diplomate po završetku današnjeg sastanka.

"Ako se odobri zatvaranje vazdušnog prostora, treba odlučiti ko i kako će to sprovesti. Bez odgovora na ta pitanja, veoma je teško doneti odgovornu odluku", rekao je ruski ambasador, piše u Politici.

Dr Adel Nagi Alfugi iz odeljenja za pomoć stranim novinarima kaže da ne zna da li će oružane snage pucati na američke avione ako uđu u libijski vazdušni prostor, javlja Politikin izveštač iz Libije. Afrička unija protivi se uvođenju zone zabranjenog letenja u Libiji. U Tripoliju se nadaju, ako to pitanje i dođe na dnevni red Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, da će Kina uložiti veto, jer Kina je najveći svetski kupac libijske nafte.

Evropska unija poslala je misiju u istočnolibijski grad Bengazi, koji pod kontrolom drži opozicija libijskom lideru Moameru Gadafiju, rekla je u ponedeljak portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton Maja Kocinačić, piše u Novostima. Inače snage libijskog lidera Moamera Gadafija ušle su u ponedeljak tenkovima u grad Zuvaru, zapadno od Tripolija, i, prema rečima svedoka, bore se da dođu do centra mesta koje su do ponedeljka držali pobunjenici, dok vladine snage istovremeno na istoku intenzivno bombarduju grad Adždabija. Protivnici libijskog lidera Moamera el Gadafija zatražili su u ponedeljak od međunarodne zajednice da im pošalje oružje. "Želimo oružje od međunarodne zajednice, radi borbe protiv kriminalaca. Umesto što svet gleda kako Gadafi kolje svoj narod", izjavio je general Muhamed Abdelrahim nemačkoj agenciji DPA. Pre nekoliko nedelja je Abdelrahim napustio Gadafijevu vojsku i pridružio se pobunjenicima.

Pariz - sastanak ministara spoljnih poslova zemalja članica G8 u Parizu: Lawrence
Cannon (Kanada), Takeaki Matsumoto (Japan), Sergey Lavrov (Rusija), Hillary
Rodham Clinton (SAD), Alain Juppe (Francuska), William Hague (Britanija), Guido
Westerwelle (Nemačka), Franco Frattini (Italija)

Libijskom libijskom lideru Moameru el Gadafiju, njegovoj deci i najbližem okruženju zabranjen je ulazak na teritoriju Rusije ili tranzit preko nje, kao i izvođenje finansijskih transakcija u toj zemlji, javile su u ponedeljak ruske agencije, prenoseći tekst ukaza ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva, piše u Novostima. Situacija u Libiji je bila u ponedeljak glavna tema sastanka vodećih sila sveta. Domaćin dvodnevnom sastanku šefova diplomatije G8 od ponedeljka je Francuska, najžešći zagovornik “tvrdog stava” prema Muameru el Gadafiju. Libijski sukob glavna je tema ovog susreta, potvrđeno je u Parizu, prenose Novosti.

Odbila zahtev Amerike

Predsednica Argentine Kristina Fernandez Kirhner odbila je 2008. godine zahtev Amerikanaca da Buenos Ajres prizna nezavisnost Kosova, navodi se na sajtu Vikiliks, prenosi Politika.

Prema podacima iz depeše američke ambasade u Argentini, kongresmen Eliot Engel je razgovarao sa predsednicom te zemlje o Kosovu, ali je ona rekla da bi priznanje bilo problematično za Argentinu zbog pitanja Foklandskih ostrva.

Velika Britanija je 1982. godine poslala svoje snage na Foklandska ostrva, gde su porazili argentinske snage, koje tu teritoriju smatraju za sastavi deo Argentine.

Istraga pobune JSO zbog političke pozadine?

MUP Srbije formirao je tim, koji će raditi po zahtevima tužioca za organizovani kriminal u pretkrivičnom postupku oko rasvetljavanja pobune Jedinice za specijalne operacije (JSO) novembra 2001. godine, objavljuju Novosti. Sumnja se da je izlazak "crvenih beretki" na ulice bio uvertira za ubistvo premijera Zorana Đinđića i da se tu krije politička pozadina atentata.

Kako saznaju Novosti, u policijskom timu su ljudi koji nisu neposredno bili angažovani tokom "Sablje", odnosno nisu radili u istrazi ubistva premijera. Ministar Ivica Dačić potvrdio je u ponedeljak da je Tužilaštvo dostavilo spisak sa 20 imena, ali i da među njima nema predsednika DSS Vojislava Koštunice.

Blic, medjutim, tvrdi drugačije: "Tužilaštvo pozvalo lidera DSS da da iskaz,

Koštunicu će saslušati u sudu a ne u policiji", naslov je u ovom listu. Vojislav Koštunica neće dobiti poziv preko policije da svedoči za pobunu Jedinice za specijalne operacije (JSO) i o političkoj pozadini ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, već će svoj iskaz dati u sudu, saznaje Blic. To znači da će lider DSS, koji će poziv dobiti poštom na kućnu adresu ili adresu stranke, biti saslušan kod istražnog sudije uz prisustvo tužioca i advokata ukoliko želi. Osim Koštunice, kao svedoci koji treba da govore o pritiscima JSO na vladu sudskim putem biće pozvani i Dušan Mihajlović, tadašnji ministar policije, i Čedomir Jovanović, tadašnji funkcioner DS.

Aka­de­mi­ci Ko­sta Ča­vo­ški, Do­bri­ca Ćo­sić i Ma­ti­ja Beć­ko­vić osu­di­li su ju­če kao ne­do­sto­jan čin po­ku­šaj da se li­der DSS Vo­ji­slav Ko­štu­ni­ca po­ve­že sa ubi­stvom pre­mi­je­ra Zo­ra­na Đin­đi­ća, u vi­du pot­pi­si­va­nja za­jed­nič­ke iz­ja­ve kao čla­no­vi Od­bo­ra za od­bra­nu slo­bo­de mi­sli i iz­ra­ža­va­nja, či­ji je član bio i sam li­der DSS, prenosi Pravda. U iz­ja­vi se na­vo­di da se na ovaj na­čin Ko­štu­ni­čin ugled ne mo­že na­ru­ši­ti, već da dr­ža­va „sa­mu se­be iz­vr­ga­va ru­glu“. Oni su po­zva­li od­go­vor­ne dr­žav­ne vla­sti da pre­ki­nu „bes­kru­pu­lo­znu kam­pa­nju pro­tiv Ko­štu­ni­ce“, kao i da kri­mi­nal­ce tre­ba da tra­že me­đu pra­vim kri­mi­nal­ci­ma.


Beograd - konferencija za novinare Demokratske stranke Srbije (DSS): Kosta Čavoški

 

Ovog 12. marta političke strasti i interesi oteli su se kontroli, a ceo kolorit poprimio je uvod u kamenovanje „nečasnog građanina" uhvaćenog u neprimerenim radnjama, piše u Presu. Pripreme linča počele su u jednim dnevnim novinama i jednoj maloj grčkoj TV stanici. Sve podseća na vreme kad je početkom 90-ih u nedeljniku „Duga" Mirjana Marković pisala dnevnik, a iz tog štiva se slutilo kome se sprema politički pogreb.

Celom igrokazu pridružili su se ljudi iz pravosuđa koji su najavili saslušanje Vojislava Koštunice, koga su određeni politički lideri i jedan harmonikaš već osudili da su on i njegova stranka političko krilo „crvenih beretki", piše u komentaru Presa. To je već postala zakonomernost, uoči svakog 12. marta opet brutalno streljamo Zorana Đinđića. Radije bi da se družim s onom Hrvaticom koja vara muža prema potrebi, nego da slušam sva zaklinjanja u Zoranove vrednosti i to od ljudi koji ga nisu zaštitili, koji sad optužujući druge, kao da peru svoju savest.

Zvučne knjige?

Ubr­za­ni tem­po ži­vo­ta i sve ma­nje vre­me­na za dru­že­nje sa knji­gom u sve­tu odav­no su nametnuli audio knji­ge, od­no­sno knji­žev­na de­la ko­ja su pred­sta­vlje­na u for­mi CD-a na ko­jem glum­ci, a ne­ret­ko i sa­mi auto­ri či­ta­ju kla­si­ke i na­slo­ve iz no­ve li­te­rar­ne pro­duk­ci­je, piše u Pravdi pod naslovom "Slušate li Andrića". Od­ne­dav­no, i Sr­bi­ja se pri­dru­ži­la po­ro­di­ci ze­ma­lja ko­je prak­ti­ku­ju audio knji­ge. „Slu­žbe­ni gla­snik“ je ob­ja­vio pr­vo ko­lo edi­ci­je „Zvuč­na knji­ga“, gde se na 12 di­sko­va na­la­ze kla­si­ci na­še knji­žev­no­sti. Pro­mo­ci­ja ovih iz­da­nja odr­ža­na je u Be­ču i u Frank­fur­tu, a pred­sto­ji joj pred­sta­vlja­nje u Pa­ri­zu.

Ko je uhapsio Gotovinu?

Naši operativci 2005. godine prateći Luku Bojovića ušli u trag Hrvoju Petraču, glavnom finansijeru odbeglog ratnog zločinca. To je bila informacija koja je direktno dovela do hapšenja Ante Gotovine u Španiji, objavljuje Pres pod naslovom " Najčuvanija tajna srpske policije: Srbi uhapsili Gotovinu!"

Beograd - predstavnici 100 izbegličkih udruženja i zavičajnih klubova predace šefu
Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensanu Dežeru pet kopija 45.000 potpisa
podrške Peticiji izbeglih i prognanih Srba iz Hrvatske

Zašto su čačanski penzioneri u zatvoru?

Pe­to­ri­ca Ča­ča­na, pen­zi­o­ne­ra Teh­nič­ko-re­mont­nog za­vo­da u Čač­ku, ko­ji su kra­jem ja­nu­a­ra uhap­še­ni pod sum­njom da su po­či­ni­li kri­vič­no de­lo kr­še­nja sank­ci­ja Uje­di­nje­nih na­ci­ja, pre­ma iz­ja­vi nji­ho­vih po­zna­ni­ka u Su­dan su kre­nu­li pre­ko jed­ne gra­đe­vin­ske fir­me u Be­o­gra­du. Dok rod­bi­na pe­to­ri­ce i da­lje ne že­li ili ne sme da go­vo­ri o raz­lo­zi­ma pu­to­va­nja, Mi­lan Be­lić, advo­kat osum­nji­če­nog Bo­ri­vo­ja Da­ši­ća (70), ko­me je pre po­la go­di­ne iz­va­đen obo­le­li bu­breg, tvr­di da su Ča­ča­ni u Su­da­n išli da ra­de te­ške fi­zič­ke po­slo­ve.

– Oni su uhap­še­ni još 21. ja­nu­a­ra i sum­nji­vo je in­te­re­so­va­nje jav­no­sti tek sada, 50 da­na ka­sni­je. Oni uop­šte ni­su išli da ra­tu­ju, već su kre­nu­li da ra­de za pla­tu od 1.500 do­la­ra. Pre­ma iz­ja­vi mog kli­jen­ta, nji­ma je re­če­no da će ta­mo bi­ti sme­šte­ni u svo­je­vr­snom kam­pu, gde će ra­di­ti naj­ra­zli­či­ti­je po­slo­ve, od gra­đe­vin­skih, po­ljo­pri­vred­nih, do naj­te­žih fi­zič­kih po­slo­va. Kon­kret­no, u slu­ča­ju Bo­ri­vo­ja, on ni­je kre­nuo na ovaj put, već je uhap­šen u Čač­ku u svom sta­nu, i sa­da je već 53. dan u pri­tvo­ru, ko­ji je već iz­gu­bio smi­sao ko­ji je pro­pi­san Za­ko­ni­kom o kri­vič­nom po­stup­ku. Ka­ko su ovi pen­zi­o­ne­ri mo­gli zna­ti da kr­še tu re­zo­lu­ci­ju, ako kod nas ne po­sto­ji iz­vor iz ko­ga su mo­gli da sa­zna­ju o to­me, ka­že Be­lić.

Re­zo­lu­ci­ja Sa­ve­ta bez­bed­no­sti UN o uvo­đe­nju sank­ci­ja Su­da­nu do­ne­ta 2004. go­di­ne, a kod nas je u pri­me­ni od 2009, iako ni­ka­da ni­je ob­ja­vlje­na ni u jed­nom slu­žbe­nom gla­si­lu.

Za sve to vre­me na­ši gra­đa­ni slo­bod­no su pu­to­va­li u tu dr­ža­vu. Me­đu nji­ma su bi­li i ne­ki od Ča­ča­na ko­ji su sa­da uhap­še­ni, a ra­ni­je ni­su ima­li ni­ka­kvih pro­ble­ma pri­li­kom od­la­ska u Su­dan na rad i vra­ća­nja ku­ći sa za­ra­đe­nim nov­cem.

Pucnjava zbog trgovine drogom

Sukob oko poslova s drogom je motiv pucnjave u kojoj su u nedelju u beogradskom naselju Dorćol učestvovala trojica mladića. Sva trojica, kako saznaje Blic, pripadnici su istog klana s Karaburme.

Kad je teško - država

Košarkaški klub Crvena zvezda uputio je danas otvoreno pismo u kojem upozorava na lošu materijalnu situaciju i najavljuje da će, ako ne dobije pomoć države, u nastavak takmičenja ući sa podmlađenim timom ili juniorskim sastavom.

„Ukoliko se u narednih sedam dana nešto ne promeni i država se aktivno ne uključi i pomogne, Crvena zvezda će biti prinuđena da se pred početak domaće lige odrekne svojih najiskusnijih igrača i nastupi sa bitno podmlađenim timom, a možda čak i sa juniorskom sastavom”, navodi se u pismu.

„Crveno-beli” objašnjavaju da je „pitanje je da li bi ekipa uopšte dočekala kraj sezone u NLB ligi”, da nije bilo finansijske pomoći nekolicine zaljubljenika u Crvenu zvezdu i kontinuirane pomoći Grada Beograda, koji je jedini pomagao i u kriznim situacijama tokom ove sezone.

„Realnost je da dalji oporavak Crvene zvezde sada isključivo zavisi od podrške državnih struktura", prenosi Politika saopštenje kluba.

Kada bismo bili pomognuti sa 15 odsto sredstava koja su javna i državna preduzeća dala našem najvećem rivalu, mi bismo sve svoje obaveze ispunili – kaže generalni menadžer Mirko Pavlović KK Crvena zvezda, prenose Novosti




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...