AHMADINEDŽAD IZLUDJUJE ZAPAD

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

SAD i zapadnoevropske zemlje juče su bez izuzetka negodovale protiv antiizraelskog govora iranskog predsednika Mahmuda Ahmadinedžada na konferenciji o rasizmu "Durban II", UN održanoj u Ženevi. Pomoćnik ambasadora SAD Alehandro Volf osudio je reči iranskog predsednika koji je tvrdio da je izraelska vlada "rasistička". Volf je Ahmadinedžadov govor nazvao sramotnim, rasističkim i punim mržnje. "Moramo da učinimo napor kako bi prestale zloupotrebe cionista i njihovih simpatizera", rekao je Ahmadinedžad. Evropski predstavnici na konferenciji napustili su salu u znak protesta. SAD su ipak ponovile da su premne na dijalog sa Iranom. Iranski predsednik je pretio ranije u izjavama novinarima da će zbrisati Izrael sa karte, podseća jutros sva zapadna štampa.

U Švajcarskoj koja je domaćin konferencije jer se sedište UN nalazi u Ženevi tema izaziva dvostruku pažnju: zbog govora iranskog predsednika, ali i činjenice da se predsednik Konfederacije Hans Rudof Merc sa njim sastao. 24heures primećuje da je Merc imao priliku da objasni svom iranskom kolegi koliko su njegove ideje "odvratne", ali Tribune de Geneve dodaje da je to bila i prilika da Švajcarska možda povuče nekoliko diplomatskih poteza - nije jasno kojih ali možemo da pogadjamo... Švajcarska zastupa u Teheranu interese SAD od kako su prekinuti odnosi izmedju SAD i Irana. Švajcarski mediji ne štede ni svoju šeficu diplomatije koja uopšte nije došla u Ženevu da učestvuje na konferenciji u znak protesta protiv Ahmadinedžadovih anticionističkih stavova. Basler Zeitung ne štedi ministarku koja ne uživa simpatije svih Švajcaraca zbog svoijih kontradikcija i sentimentalnog pristupa politici: svojvremeno je išla u Iran pokrivena maramom i imala srdačne susrete sa tamošnjom vladom da bi se u isto vreme zalagala za prava žena u Švajcarskoj i odustala od učešća na komplikovanoj konferenciji juče.

The New York Times piše o aferi tajnih zatvora i letova CIA. Odluka predsednika Obame da objavi delimično prečišćenu verziju zapisnika o mučenju i ispitivanju zatvrenika na poptuno bespravan i antiustavan način izazvala je veliku polemiku. Jedni mu prebacuju da je doveo u opasnost ljude iz CIA, a drugi naprotiv da nije išao dovoljno daleko. List ocenjuje da još nije izvesno da neki agenti i funkcioneri CIA neće završiti pred sudom jer je pritisak brojnih organizacija za ljudska prava veliki - oni traže da CIA položi račune za kršenje američkog ustava.

Britanski The Independent je izračunao koliko novca su somalijski pirati uzeli u zamenu za otkup otetih sa brodova: 62 miliona evra. Prema istraživanju dnevnika, deo ove sume ostao je u džepu pirata, a drugi deo je poslat na račune u Arapskim Emiratima i na Bliskom Istoku. Čitava mafijaška mreža formira se oko pirata i njihovog plena, pomažući tako finansiranje islamističkih boraca.

Šri Lanka je odlučila da se obračuna sa svojim separatistima i uputila "tamilskim tigrovima" ultimatum da se predaju. The Hindustan Times izveštava o završnom jurišu vladinih snaga, a Daily News blizak vlastima u Šri Lanki hvali buduće "istorijsko oslobodjenje". TamilNet prebrojava mrtve i ranjene u žestokim sukobima pobunjenika i državne vojske. The Independent podseća da je 35 hiljada stanovnika ratne zone napustilo svoje domove - taj pojas zemlje je poslednje uporište u rukama separatista. "Gradjanski rat muči zemlju poslednjih 25 godina", podseća LA Times, koji nije veliki optimista kada je reč o "konačnom" završteku ovog košmara za Šri Lanku. The Times of India i New Straits Times iz Malezije iz Malezije analiziraju kakve će biti ekonomske posledice ovih dogadjaja po Indiju i Maleziju kao susedne zemlje. Za to vreme Tamili demonstriraju u Ženevi pred UN i traže ista prava na nezavisnu državu kao Albanci sa Kosova.

Turski Zaman prenosi da su kiparski Turci izabrali nacionalističku desnu vladu. U isto vreme njihove nade de će ući u EU sve su tanje, a ekonomska situacija sve je gora. "Ostaje pitanje šta će biti sa mirovnim pregovorima izmedju Grka i Turaka na Kipru i njihovim odnosima sa Ankarom", zaključuje list.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...