Nestao izveštaj o padu helikoptera?

Anđelka Nikolić

(petak, 20. mart, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 19.03.2015 - predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković i kopredsednik Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Srbije i EU Eduard Kukan na otvaranju izložbe "Slovačko naivno slikarstvo" u Domu Narodne skupštine

Višem javnom tužilaštvu u Beogradu nisu stigli izveštaji stručnih komisija za ispitivanje uzroka udesa vojnog helikoptera, ni Tomislav Nikolić nije video izveštaj. Vojna služba pratila miting radikala, Dragan Šutanovac, bivši ministar odbrane, zatražio je smenu ministra Bratislava Gašića. Vojnici NATO mogu da prolaze Srbijom. Država je najzad odlučila da zaštiti domaće svinjarstvo od prekomernog uvoza.

Opozicija traži smenu ministra odbrane zbog praćenja mitinga radikala

Odbor Skupštine Srbije za kontrolu službi bezbednosti utvrdio je da je verodostojan dokument zaštitnika građana Saše Jankovića u kojem se navodi da su pripadnici Vojnobezbednosne agencije pratili miting SRS-a 15. novembra 2014, objavljuje Politika pod naslovom “Vojna služba pratila miting radikala”.

Predsednik skupštinskog odbora za kontrolu službi bezbednosti Momir Stojanović za Tanjug kaže da je utvrđeno da je dokument koji je pokazao ombudsman autentičan, da se nalazi u arhivi VBA i da je analizom utvrđeno da deo podataka koje sadrži taj dokument nije u skladu sa zakonskom regulativom koja se odnosi na delokrug poslova VBA.

Upitan da li je zaštitnik građana bio u pravu kada je izneo podatak da je VBA pratila aktivnosti radikala, Stojanović je odgovorio da je deo podataka bio u skladu s propisanim delokrugom rada agencije, dok je deo podataka izašao iz tih okvira.

Dragan Šutanovac, bivši ministar odbrane, na osnovu jučerašnjeg zaključka odbora zatražio je smenu ministra Bratislava Gašića.

U tužilaštvu nema izveštaja o padu helikoptera

Višem javnom tužilaštvu u Beogradu do zaključenja ovog izdanja Politike nisu stigli izveštaji stručnih komisija za ispitivanje uzroka udesa vojnog helikoptera Mi-17 u blizini beogradskog Aerodroma „Nikola Tesla”. Ministarstvo odbrane u sredu je saopštilo da će izveštaj komisije koju je formirao načelnik Generalštaba VS general Ljubiša Diković, a utvrđivala je eventualne propuste u vojnim procedurama, biti prosleđen pomenutom tužilaštvu, na njihov zahtev.

Miroslav Filipović, rukovodilac Krivičnog odeljenja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, u pisanoj izjavi za Politiku navodi da tužilaštvo, u okviru predistražnog postupka, preduzima radnje na utvrđivanju svih činjenica u vezi sa udesom helikoptera u kojem je poginulo sedam osoba.

Blic objavljuje da otkriva kako je tekla potraga za poginulim herojima pod naslovom “Haos posle pada helikoptera”. Sat ipo raspravljali odakle potraga da počne. Kad su krenuli, na kraju piste ih sačekao katanac za koji niko nije imao ključ, piše u ovom listu.

“Ni Tomislav Nikolić nije video izveštaj”, naslov je u Danasu gde piše da izveštaj Komisije za ispitivanje okolnosti prilikom pada helikoptera, kada je život izgubilo sedmoro ljudi, nije dostavljen predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću. Novinari Danasa saznali su ovo u kabinetu predsednika Republike. Iako je u ponedeljak, 17. marta, nakon sastanka predsednika Nikolića sa ministrom odbrane Bratislavom Gašićem i načelnikom Generalštaba Ljubišom Dikovićem, saopšteno da će izveštaj Komisije biti dostavljen predsedniku u sredu, 19. marta, to se nije dogodilo. Umesto toga, u kabinetu predsednika Nikolića rečeno nam je da je adresa za odgovore na pitanja Danasa u vezi sa sadržajem izveštaja - Tužilaštvo.

Tajno protiv Vučića?

Pod naslovom “Dačić igra na sve ili ništa, tajni pakt SPS i DS protiv Vučića i SNS”, u Informeru piše da “socijalisti i pajtićevci u najstrožoj tajnosti dogovaraju formiranje koalicije. Dačić traži podršku EU i SAD. Na Zapadu premijera Vučića opisuje kao “ruskog čoveka i nedemokratu”.

Srbija i NATO

Novosti objavljuju šta sve podrazumeva najviši nivo saradnje sa severnoatlanskom alijansom, na koji se obavezala naša zemlja, pod naslovom “Vojnici NATO mogu da prolaze Srbijom”.

Španski diplomata u Beogradu “žrtva inkvizicije”

Uzavrela politička atmosfera u Madridu prodrmana je još jednom aferom i to u vezi sa diplomatskim postavljenjima u Beogradu. Najavljujući svoj novi potorišni komad u Teatru Espanjol, sadašnji otpravnik poslova ambasade Španije u Beogradu Injigo Ramirez de Aro optužio je španskog ministra diplomatije Hosea Garsiju Margalja da se pridržava inkvizitorskih metoda kakve su se praktikovale pre dvesta godina, objavljuje Politika pod naslovom “Španski otpravnik poslova u Beogradu: Ja sam žrtva inkizicije”. Ramirez de Aro će, po povratku u Beograd sredinom aprila, obavljati dužnost zamenika šefa misije.

Upozorenje američkog senatora

“Moramo da se suprotstavimo namerama Irana da stekne prevlast u regionu. Oni već kontrolišu Teheran. U sve većoj meri kontrolišu Damask, Bejrut, Bagdad, sada i Sanu”, izjavio je nedavno američki republikanski senator Tom Koton.

Bravo, senatore. Pogodili ste. Iranci zaista kontrolišu Teheran, kao što Francuzi kontrolišu Pariz a Kinezi  Peking. Teheran je, vidite, glavni grad Irana.

Urednici Njujork tajmsa gotovo da nisu mogli da veruju šta Koton izgovara pa su vest o ovome naslovili sa: „Komentar nije potreban: lekcija iz geografije senatora Kotona”, prenosi Politika pod naslovom “Američki senator upozorava da je Iran zauzeo Tehera”

Izjava, koja sugeriše da su Iranci osvojili i zauzeli Teheran u sklopu svoje ekspanzionističke politike, svakako bi bila skandalozna jer pokazuje da senator iz Arkanzasa ne vlada osnovama geografije, ali je još problematičnija kada se zna da ovaj republikanac ima velikih spoljnopolitičkih ambicija. Koton je u intervjuu za televiziju Si-Bi-Es njuz upozorio da su Iranci zauzeli Teheran komentarišući pismo koje je sa 46 stranačkih kolega u Senatu nedavno poslao liderima Irana. 

Teroristi u Tunisu

Ubistvo 23 osobe, među kojima 20 turista, u napadu na muzej Bardo u prestonici Tunisa pokazalo je da ni ova zemlja, polazna tačka arapskog revolucionarnog talasa i jedina u celom regionu koja je išla putem demokratije i pravne države, nije imuna na napade islamista. Javnost iznenađuje činjenica da se ovakav napad dogodio u zemlji gde se, uprkos stalnom strahu od napada, beleži napredak koji se, pre svega, ogleda u mirnom održavanju prošlogodišnjih parlamentarnih i predsedničkih izbora, objavljuje Danas pod naslovom “Džihadisti hoće kalifat i u Tunisu”.

Nekadašnji ambasador Srbije i Crne Gore u Tunisu Milorad Jovanović u razgovoru za Danas ističe da nije iznenađen događajima iz tuniske prestonice.

“Napadi u Tunisu nisu nikakvo iznenađenje s obzirom na činjenicu da je ova zemlja, i za vreme mog mandata, bila uporište salafista iz Alžira i Al Kaide u islamskom Magrebu, zato je postojala stalna opasnost od terorističkih napada”, ističe Jovanović i podseća na terorističke napade iz 2007.

Izbori u Vojvodini

Vladajuće stranke u Pokrajini DS, LSV i SVM nemaju ništa protiv istovremenog održavanja pokrajinskih i lokalnih izbora, ali smatraju da decembar nije zgodan mesec za njihovo raspisivanje, kako je to najavio premijer Srbije Aleksandar Vučić. Premijer Vojvodine i lider DS Bojan Pajtić za Danas kaže da kao pravnik ne vidi kako je moguće održati izbore pre Ustavom definisanog roka. Pajtić navodi da je raspisivanje izbora u Vojvodini u isključivoj nadležnosti Pokrajine. "Iznenađen sam da to gospodin Vučić ne zna i da on licitira datumom pokrajinskih izbora. To je možda jedina stvar u ovoj zemlji za koju se on uopšte ne pita", naveo je Pajtić, piše u Danasu pod naslovom “Pajtić: Vučić se ne pita za izbore u Vojvodini”.

Srpska napredna stranka već mesecima pokušava da sruši vlast u Vojvodini, ali za to nema potrebnu skupštinsku većinu. Kako sada stvari stoje, SNS ima nameru da u decembru spoji izbore na lokalu i Pokrajini i tako skrati za nekoliko meseci mandat Pajtiću. Do istovremenog održavanja izbora može doći dogovorom predsednice Skupštine Srbije Maje Gojković (SNS) i predsednika Skupštine Vojvodine Ištvana Pastora (SVM), koji ih raspisuju.

Konačno država štiti domaće proizvođače mesa

Pod naslovom “Zamrtznuto meso iz EU prodaju kao sveže”, Politika objavljuje da je rok upotrebe mesa u hladnjačama EU šest meseci a kod nas godinu dana pa se trgovcima više isplati da ga prodaju po znatno nižoj ceni nego da plaćaju njegovo uništavanje.

Država je najzad odlučila da zaštiti domaće svinjarstvo od prekomernog uvoza. Najavljeno je povećanje posebne dažbine na uvoz živih svinja, takozvanog prelevmana, a biće pooštreni I uslovi za promet zamrznutog mesa. Ono više neće moći da se prodaje kao sveže I da se na taj način potrošači dovode u zabludu.

Ove mere država nije donela na svoju ruku, jer je o povećanom uvozu obaveštena I Evropska komisija. Mi i kada bismo hteli da povlačimo samostalne poteze to ne bi prošlo bez sankcija EU pošto smo potpisali Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Proizvošači već duže vreme ukazujuda je uvoz svinja i mesa krivac za pad cena tovljenika a bilo je potrebno da se održe mnogi protesti da bi država reagovala.

Hrvatski bogataš nastavlja da kupuje u Srbiji

U Blicu piše da “Todorić, najbogatiji čovek na Balkanu, kupuje još jednu firmu u Srbiji”. Pod naslovom “Hrvatski bogataš, srpski kralj ulja”, ovaj list objavljuje da vlasnik Agrokora, posle Dijamanta, kupuje Viktorijaoil koji prozvodi ulje “iskon”.

Obeštećennje golootočana

Povodom odluke SANU da osnuje Odbor za izučavanje represije  (Golog otoka i drugih logora i zatvora), Danas objavljuje naslov “Mihailović: Država nije nikad pomogla golootočanima”.

Iako je pre tri godine, na osnovu Zakona o rehabilitaciji, država izdvojila 13,7 miliona dinara za obeštećenje svega 15 preživelih golootočana, ni taj novac im nije isplaćen u potpunosti, već su korisnicima "zakinuta" sredstva. Većina je dobila za trećinu nižu sumu od predviđene, a najdrastičniji je primer pokojnog inženjera Branka Putnika, koji je, prema proceni stručne komisije, za pet godina robije trebalo da dobije "astronomskih" 50.000 dinara.

Podsetimo, Komisija za obeštećivanje u procesu rehabilitacije odlučila je 2012. godine da 15 preživelih logoraša, koji zadovolje njima znane kriterijume, dobiju obeštećenje od 700 dinara po danu provedenom na Golom otoku. Broj preživelih golootočana u Srbiji tada je bio manji od 200, a prosek starosti - 90 godina. Logoraši i njihovi potomci ocenili su tadašnju odluku države kao tužnu i sramotnu. 
“Čekali su da svi preživeli umru, pa da onda budu "politički korektni", rehabilituju i isplate oštećene. Nakon toliko godina. Cinično je, licemerno i jadno - bili su jednoglasni. Sem činjenice da država nije obeštetila sve preživele i da je za nadoknadu odredila višestruko nižu cifru od one koju su isplaćivale zemlje u regionu, posebno je poražavajuće da ni predviđenu sumu nije isplatila u potpunosti. S obzirom na teške uslove u kojima živimo, većina preživelih logoraša prihvatila je novac bez žalbe zbog umanjenja”, kaže književnik Dragoslav Mihailović. 

Troškovi nezakonite reforme pravosuđa

Pod naslovom “Sudije uzele od države 2.500.000 evra”, Novosti pišu koliki je “danak neuspešnoj reformi pravosuđa”. Pokrenuto je oko 750 parnica a troškovi porasli zbog visokih kamata I troškova veštačenja.

Ubijena dok je džogirala u parku

Srpkinja Maša Vukotić (17), tinejdžerka čija se porodica iz Bijelog Polja preselila u Australiju, ubijena je u utorak uveče u Melburnu. Nedugo posle zločina, policiji se predao Šon Prajs, osuđivani silovatelj, koji je priznao da je nožem izbo nesrećnu devojku, piše u Novostima pod naslovom “Ubio Mašu nožem dok je džogirala”.

Maša Vukotić, koju su prijatelji zvali Marsi, ubijena je u parku udaljenom samo pet minuta od njenog doma u Donkasteru, istočnom delu Melburna. U trenutku napada ona je džogirala i nosila slušalice, pa nije primetila ubicu koji joj je prišao s leđa. Jedan od prolaznika je čuo vriske i odmah pozvao policiju. Kada je ekipa Hitne pomoći stigla na mesto nesreće, devojka je još bila živa, ali je ubrzo, pošto je izgubila veliku količinu krvi, preminula.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...