Svetski mediji: Tramp optužuje Zelenskog da sabotira mirovni sporazum sa Rusijom

N.J.

Evropske sile su takođe jasno stavile do znanja da neće prihvatiti ruski suverenitet nad Krimom, „što bi narušilo posleratne međunarodne pravne norme koje zahtevaju da se granice ne menjaju vojnom silom“, izveštava Bi-Bi-Si
(Foto, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:BBC_logo_1988.jpg)

Američki predsednik je optužio svog ukrajinskog predsednika da je blokirao potencijalni sporazum sa Vladimirom Putinom odbijajući da prizna aneksiju Krima Moskvi prenosi francuski Kurie enternasional (https://www.courrierinternational.com/) u svom pregledu međunarodnih medija.

Donald Tramp je u sredu, 23. aprila, rekao da je mirovni sporazum u Ukrajini „na domaku “ i optužio Volodimira Zelenskog da je on glavna prepreka njegovom sklapanju, preneo je Tajms (https://www.thetimes.com/world/russia-ukraine-war/article/news-london-peace-summit-h6v89vdg3).

„Mislim da imamo sporazum sa Rusijom. Mislio sam da će biti lakše izaći na kraj sa gospodinom Zelenskim. Do sada je bilo teže“, rekao je on novinarima u Beloj kući.

Ove primedbe su usledile neposredno pre ruskih raketnih udara na Kijev, u kojima su najmanje dve osobe poginule i 54 povređene, u noći sa srede na četvrtak.

„Pregovori o okončanju rata ne napreduju, što sve više frustrira američkog predsednika, koji krivi svog ukrajinskog kolegu […] što nije prihvatio američki mirovni plan“, objašnjava Volstrit džornal (https://www.wsj.com/world/europe/trump-blames-zelensky-as-ukraine-peace-talks-stumble-7d43fffd?mod=hp_lead_pos2)

Ranije u sredu, piše list, sastanak u Londonu između zvaničnika Velike Britanije, Nemačke, Francuske, Ukrajine i Sjedinjenih Država, „najavljen kao odlučujući”, „propao” je nakon „naglog” otkazivanja učešća američkog državnog sekretara Marka Rubija, pošto je Zelenski odbio američki predlog “kojim je predviđeno legalno priznavanje Krima (kao ruske teritorije) koju je Rusija okupirala 2014. godine“.

Potpredsednik SAD Džej Di Vens takođe je insistirao u sredu, na marginama putovanja u Indiju, da Kijev mora da učini ustupke kako bi osigurao mir ili, u suprotnom, rizikuje da Sjedinjene Države „napuste proces“.

Donald Tramp „pritiska Ukrajinu da prihvati mirovni plan koji jasno ide u prilog Rusiji“, izveštava Njujork tajms (https://www.nytimes.com/2025/04/23/world/europe/ukraine-cease-fire-talks-london.html)

Tramp i njegovi glavni saradnici „zahtevali su da se Vladimir Zelenski pridržava predloga koji je osmislio Vašington i koji bi Moskvi u suštini dodelio sve teritorije osvojene tokom rata, a Kijevu nudio samo nejasne bezbednosne garancije“, ocenjuje ovaj američki dnevnik.

List ocenjuje da je američki predlog ne samo “poziv“ da SAD priznaju rusko preuzimanje Krima, već bi njegovo prihvatanje direktno sprečilo Ukrajinu da se pridruži NATO-u.

Volodimir Zelenski, „čiji je dugogodišnji spor sa gospodinom Trampom postao javan pre dva meseca u Ovalnom kabinetu“, to je odbacio.

„Nema šta da se kaže“, izjavio je Zelenski. "Ovo je kršenje našeg ustava. Ovo je naša teritorija, teritorija Ukrajine." Gospodin Tramp je potom napao ukrajinskog predsednika na svojoj Truth Social mreži, optužujući ga da daje „zapaljive“ komentare o aneksiranom Krimu.

Dok Sjedinjene Države intenziviraju svoje diplomatske napore da okončaju rat u Ukrajini, uključujući i očekivano putovanje Stiva Vitkofa, specijalnog izaslanika Donalda Trampa u Moskvu ove nedelje, na njegov četvrti sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, njihove šanse za uspeh „ostaju neizvesne“, upozorava Bi-Bi-Si (https://www.bbc.com/news/articles/c70znjwezd4o).

„Na prvi pogled deluje “malo verovatno“ da će američki predlog biti prihvaćen“, ocenjuje se u analizi Bi-Bi-Si-ja.

Čak i da je Vladimir Zelenski želeo da prihvati Krim kao ruski suverenu teritoriju – a već je jasno stavio do znanja da Ukrajina to nikada neće učiniti – „ne bi to mogao da uradi, jer bi prethodno zahtevalo referendum ukrajinskog naroda“.

Evropske sile su, takođe, jasno stavile do znanja da neće prihvatiti ruski suverenitet nad Krimom, „što bi narušilo posleratne međunarodne pravne norme koje zahtevaju da se granice ne menjaju vojnom silom“.

Štaviše, „pravni stručnjaci tvrde da postoje čak i tehnički problemi u vezi sa priznanjem Krima od strane SAD zbog određenih zakona koje je usvojio američki Kongres“.

Za sada, rezimira Bi-Bi-Si, „mnogo detalja je nejasno i ostaje da se razgovara“ o američkom predlogu, a „čini se da su stavovi svih strana veoma udaljeni“.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...