Đilas na glavnom odboru DS: u Srbiji će se živeti sve lošije, plate će biti sve manje, a cena hrane će rasti

Dragoljub Petrović

(nedelja, 9. decembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Beograd, 08.12.2012 - publika na utakmici 10. prvenstva Evrope u rukometu za žene (Women EHF EURO 2012) Srbija - Češka, 28:24

Moramo da izađemo pred građane sa konkretnim rešenjima za oporavak- bila je glavna poruka koju je juče predsednik DS Dragan Đilas uputio svojim stranačkim saborcima. Srbi sa severa Kosmeta koji su protestovali u međuzoni između Jarinja i Rudnice sklonili su šatore i ugasili logorske vatre oko pet popodne u petak, a sat vremena kasnije na istu lokaciju stigle su prve građevinske mašine. I dok se u svetu privode kraju pripreme za doček 2013. godine, u mnogim zdravstvenim ustanovama u kojima postoje liste čekanja za pojedine dijagnostičke procedure već se uveliko popunjavaju podaci za 2014. i 2015. godinu, pa čak i za 2020. godinu! Uzorak sperme se na crnom tržištu prodaje za 50 do 100 evra, a nakon analiza se radi inseminacija zainteresovanim ženama. Lazar Marković narednih dana potpisaće ugovor sa Čelsijem, ali će ostati u Partizanu na pozajmici.

DS: Nacionalni program za izlazak Srbije iz krize

Demokratska stranka u naredna dva meseca treba da završi konstituisanje svih organa partije, ali i ujedno mora da napravi i nacionalni program za izlazak Srbije iz krize. U ovoj zemlji živeće se sve lošije, plata će biti sve manja, a cena hrane će rasti, zato moramo da izađemo pred građane sa konkretnim rešenjima za oporavak. Ovo je, pišu Novosti, bila glavna poruka koju je juče predsednik DS Dragan Đilas uputio svojim stranačkim saborcima na sednici Glavnog odbora u Paraćinu, prvoj otkako je izabrano novo rukovodstvo. On je najavio da će DS u kratkom roku pripremiti predlog zakona o izboru lokalnih organa vlasti, po kojem bi gradonačelnici i predsednici opština bili birani direktno, a odbornici većinski.

djilas paracin

Paraćin, 08.12.2012 - predsednik Dragan Đilas na sednici Glavnog odbora Demokratske stranke (DS) 

Počela gradnja na Jarinju

Srbi sa severa Kosmeta koji su protestovali u međuzoni između Jarinja i Rudnice sklonili su šatore i ugasili logorske vatre oko pet popodne u petak, a sat vremena kasnije na istu lokaciju stigle su prve građevinske mašine. U subotu rano ujutro uz jako prisustvo policije počela je izgradnja infrastrukture za integrisani administrativni prelaz. Oko 10 sati iz južnog dela Mitrovice severom Kosmeta prošao je konvoj kamiona Euleksa natovarenih stambenim kontejnerima pod pratnjom džipova koji nisu dozvoljavali vozilima da ih obilaze. Šleperi su dovezli četiri kontejnera do ulaza na gradilište integrisanog prelaza, a u njima će, kako saznaju Novosti, biti smešteni službenici Euleks policije i Kosovske policijske službe. Još četiri kontejnera, do putara stići će iz Srbije za pripadnike našeg MUP.

Predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić kaže za Politiku da se jedinstvo prredsednika četiri opštine sa severa Kosova ne dovodi u pitanje, osim što predstavnici pojedinih stranaka povremeno iskazuju nezadovoljstvo. Pantić je član Glavnog odbora Srpske napredne stranke, pa tako smatra da su potezi Vlade u poslednje vreme odlični i vode na evropskim integracijama.    

Glumac Milan Lane Gutović u intervjuu za Blic kaže da nam otimaju Kosovo, a svi vide da je stvar po scenariju nameštena.

jarinje masine

Jarinje

Razvodi se Boris Tadić?

Osim što je izgubio na izborima za predsednika Srbije, ali i bitku u sopstvenom DS, Boris Tadić doživeo je još jedan, lični poraz. Prema saznanjima Kurira, njegova supruga Tatjana odlučila je da više ne živi sa njim i sa decom se preselila kod svojih roditelja. “Javna je tajna da Tanja i Boris već duže vreme nisu u odnosu kao ranije i ceo grad priča o tome” - otkriva izvor tog tabloida.

Milijarda evra godišnje za korupciju

U zemlji kao što je naša, otprilike trećina bruto društvenog proizvoda, tvrde za Novosti u „Transparentnosti Srbija“, završava u koruptivnim vodama. Kada je BDP mali, pa više od trećine tog malog, umesto u državnoj kasi, nađe svoje mesto u privatnim džepovima, država postaje još siromašnija i bednija. Procene su da na korupciji Srbija godišnje gubi milijarde evra, od čega najviše nestane u oblasti javnih nabavki - čak 800 miliona! Kada bi se taj novac vratio u legalne tokove, iz socijalnih fondova moglo bi da se namiri duplo više siromašnih, dok bi bolnice imale više sredstava za lekove i opremu.zizela savac

Beograd, 08.12.2012 - baletska predstava "Žizela" kojom je pre 35 godina otvorena ova scena u Sava centru: Svetlana Zaharova, Ruslan Skvorcov

Liste čekanja u bolnicama do 2020!

I dok se u svetu privode kraju pripreme za doček 2013. godine, u mnogim zdravstvenim ustanovama u kojima postoje liste čekanja za pojedine dijagnostičke procedure već se uveliko popunjavaju podaci za 2014. i 2015. godinu, pa čak i za 2020. godinu, pišu Novosti. Na zvaničnim listama čekanja, koje objavljuje RFZO, na procedure u 46 zdravstvenih ustanova širom Srbije čeka više od 55.000 ljudi, uz napomenu da neki centri ne ažuriraju redovno ove spiskove, a neki ih uopšte ne dostavljaju iako im je to obaveza. Najviše pacijenata, oko 22.000, čeka na operaciju katarakte, a najduže, čak i do osam godina, čeka se na intervencije u oblasti ortopedije i kardiologije.

Prva žrtva snega u Novom Sadu

Srbiju je u subotu prekrio prvi sneg, a kako meteorolozi najavljuju danas se očekuju još veći intenzitet padavina, jak vetar, ponegde olujni. Sneg je najjače padao u Vojvodini, a preko Iriškog venca zabranjeno je kretanje teretnim vozilima. U kući u novosadskom naselju Vrbak pronađen je mrtav Radivoj Maletić (60), a obdukcija je potvrdila da je umro zbog smrzavanja. Beživotno telo pronađeno je u petak oko 21 čas i preneto na Institut za sudsku medicinu, gde je utvrđeno da se Maletić smrzao, pišu Novosti.

sneh ns2

Novi Sad: Izgleda da je u Vojvodini najteža situacija zbog snega

Sperma na crno – od 50 do 100 evra

Srbija još nema banku polnih ćelija. Njeno osnivanje predviđeno je Zakonom o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, otvaranje je najavljeno pre tri godine, ali kako stvari stoje, skorije neće biti novca za to. Međutim, postoje sumnje da se ovom "robom" trguje nelegalno. Uzorak sperme, navodno se, pišu Novosti, na crnom tržištu prodaje za 50 do 100 evra, a nakon analiza se radi inseminacija zainteresovanim ženama.

Biznis vladike Filareta

Blic piše o poslovima vladike mileševkog Filareta. Taj list navodi da vladika u Pribojskoj banji gradi hotel od četiri zvezdice, što je investicija od 16 miliona evra, a duguje za PIO osiguranje sveštenstva oko 78.000 evra, samo u jednoj crkvenoj opštini.

Poslednji isparaćaj Branka Milinkovića

„Branko odlazi na vrhuncu svog profesionalnog i životnog puta. Ostaće zapamćen samo po najboljem, i kao teško dostižan uzor, retko sposoban i nadasve častan i dobar čovek“. Osećanja koja je, opraštajući se od Branka Milinkovića, ambasadora Srbije pri NATO, izrazio specijalni savetnik pri misiji OEBS u Srbiji Vladimir Bilandžić, delili su u subotu svi okupljeni na poslednjem ispraćaju tragično preminulog diplomate, pišu Novosti. Supruzi Sanji, sinu Miroslavu, majci Borjanki, sestri Bojani, članovima porodice, u dugom mimohodu izraze najdubljeg saučešća izrazili su mnogobrojni prijatelji, kolege iz Ministarstva spoljnih poslova, bivši predsednik Srbije Boris Tadić, visoki predstavnik NATO pri kome je Milinković bio akreditovan, predstavnici diplomatskog kora.

Novi život malog Milana Ponjigera

Ja se zovem Milan i imam ovoliko godina! - s vrata uzvikuje, podižući četiri prsta uvis. Milan Ponjiger, dečak nad čijom je sudbinom strepela Srbija, godinu dana posle tragedije veselo je dočekao novinare Novosti u svom novom domu. Malo ko se tome nadao 6. decembra prošle godine, kada je objavljena zastrašujuća vest - Palko i Ilonka Ponjiger, sa detetom u naručju, skočili su sa šestog sprata Vojnog samačkog hotela u beogradskom naselju Zvezdara. “Nikada ne govori o tome šta se dogodilo i ne raspituje se za roditelje” - pričaju nam njegovi staratelji Miroslav i Gabrijela Meleg. “Veseo je, voli da se igra sa našim sinom Lukom i obožava da ide u vrtić. Samo ponekad postane ćutljiv i usamljen, ali ni tada ne govori ništa. Samo jednom, dok je još bio u bolnici, čuo sam ga da pita za mamu” - kažu oni.

Honda, srpski zet, 46 godina u Beogradu

Hirojasu Honda već 46 godina živi u Beogradu, oženio se Srpkinjom Draganom, a sinu je dao ime Jugo, ali se on kasnije prekrstio u Jovan. Ima i ćerku Maju. Honda je radio kao zastupnik japanskog Micubišija. Završio je srpskohrvatsku i jugoslovensku književnost, a svoju vezanost za Srbiju objašnjava za Politiku činjenicom da i Srbe i Japance spaja – duh samuraja. 

Beson: Volim kod Srba što ne vole Srbe

Meni se baš dopada to što Srbi ne vole Srbe. Nalazim da je dobro ne voleti samoga sebe. Nije prijatno biti u društvu onoga ko stalno govori lepo o sebi. Kod srpskog naroda volim to što nije podložan samohvali, suprotno gotovo svima ostalima. Ne divi se i ne laska samom sebi. Tu se, inače, nalazio sav problem nas koji smo podržavali Srbe. Nije im bilo jasno kako neko može da se veže za njih. Uvek sumnjaju u nekog ko im je privržen, da to radi iz nekih tajnih i tamnih pobuda. Potreban je čitav diplomatski napor u dijalogu sa Srbima, da bi bio prihvaćen kod njih – kaže Patrik Beson, francuski pisac, koji za Novosti govorio i o ljubavi prema Srbima, njihovim brojnim vrlinama i malobrojnim manama, Kosovu, projekciji sveta... 

Lazar Marković potpisuje za Čelsi

Lazar Marković narednih dana potpisaće ugovor sa Čelsijem, prenose Novosti. Međutim, prema dogovoru dve strane Marković će verovatno ostati u Partizanu na pozajmici do kraja tekuće sezone. Poblem "crno-belima" mogli bi da naprave holandski klubovi, PSV, Tvente i Vitese koji su takođe zainteresovani da ga pozajme od Čelsija. Vrednost najavljenog transfera nije poznata, ali se odavno spekuliše cifrom od 10 miliona evra, što bi bio jedan od najvećih transfera u istoriji srpskog fudbala. relaskom u Čelsi Markoviću bi se ispunio san jer je sam izjavio da navija za "plavce" iz Londona. Početak internacionalne karijere u Engleskoj svakako će mu olakšati to što je član Čelsija saigrač iz reprezentacije Branislav Ivanović. Marković bi tako natavio invaziju mladih srpskih fudbalera u Englesku, de je proteklog leta stigao Matija Nastasić, a gde bi mogao da dođe i Miralem Sulejmani.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...