VLAST NAJAVLJUJE TEŠKE DANE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Boris Tadić: predstoje teški dani na planu unutrašnje ekonomije. Ivica Dačić: država pred potpunim kolapsom. Najavljeno poskupljenje hrane, neprehrambenih proizvoda, lekova, prevoza i grejanja, a od početka sledeće godine struje i telefonskih impulsa.

Dobar ponedeljak za dinar

Dinar će u ponedeljak ojačati čak za 3,7 odsto, tako da će zvaničan srednji kurs evra biti 86,27 dinara, što je 3,2 dinara niže od srednjeg kursa u petak, javljaju Novosti. NBS je u petak na dva sastanka međubankarskog deviznog tržišta kupila ukupno 6,3 miliona evra po kursu od 86 dinara za evro da bi uticala na stabilnost tržišta i sprečavala prekomerne dnevne promene kursa.

Domaća valuta je ove godine najveću vrednost imala 7. avgusta, kada je zvaničan srednji kurs bio 75,75 dinara za evro. Dinar je najslabiji prema evru bio 4. decembra kada je jedan evro dostigao rekordnu vrednost od 91,63 dinara za evro, podseća ovaj list.

Posmatrano kroz odnos evra i dinara, u poređenju sa periodom od pre dva meseca plate u Srbiji su u padu, potrošačka korpa je sve praznija, rate za kredite su u porastu, uprkos najavljenim merama NBS i očiglednom jačanju domaće valute. Kako će se kurs dinara kretati do kraja godine, niko od stručnjaka ne želi da prognozira. Jedino je izvesno da će do kraja decembra novi udar na i onako oslabljen budžet građana stići kroz najavljeno poskupljenje hrane, neprehrambenih proizvoda, lekova, prevoza i grejanja, dok će od početka sledeće godine najverovatnije poskupeti struja i telefonski impulsi, piše u Blicu.

Država i radna mesta

Predsednik stranke i države Boris Tadić na sednici Glavnog odbora Demokratske stranke koja je održana u Subotici naglasio je da su teški dani iza Srbije, ali i da joj predstoje teški dani, naročito na planu unutrašnje ekonomije koju pogađa i svetska ekonomska kriza.

"Najvažnije državno pitanje je odbrana radnih mesta, to je najvažnije pitanje za svakog pojedinca i pitanje presudno za državu jer država koja to ne čini dovedena je u pitanje", rekao je Tadić a izveštava Politika.

Država i plate

Nekoliko stotina hiljada, a sasvim sigurno više od pola miliona, zaposlenih u državnoj i opštinskim administracijama, javnim službama, poput prosvete i zdravstva, i javnim preduzećima – republičkim i lokalnim, mogu da računaju da će im se sledeće godine fondovi za plate uvećati najviše do nivoa projektovane inflacije – osam odsto. Penzioneri koji su, pak, uspeli da sačuvaju 10-procentnu povišicu s jeseni, po svemu sudeći, sem ako se kriza ranije ne savlada, sve do kraja 2009. mesečno će dobijati onoliko koliko u decembru ove godine. Najsiromašniji koje država dotira iz budžeta zajedno će dobiti koju milijardu dinara više, ali nije sigurno da će time pokriti baš sve što pojede inflacija. Iako ni jedni, ni drugi, ni treći neće biti zadovoljni, država će na njih potrošiti čak oko 70 odsto budžetskog novca.

"Dati više za penzije i socijalu, a povećati troškove onima koji puše, piju pivo, kockaju se, jedina je logična solucija", kaže prof. dr Danica Popović, a prenosi Politika u analizi predloga budžeta koji će se do kraja nedelje naći pred poslanicima Skupštine Srbije.

U Predlogu budžeta za 2009. godinu poseban program predstavlja finansiranje planiranog deficita mada je većina stavki od kojih zavisi realizacija budžeta nepoznanica, upozoravaju ekonomisti, objavljuje Danas.
"Ukoliko je budžet za narednu godinu restriktivan, kako tvrde predlagači, onda bi konačan iznos trebalo da bude manji. Ipak, ključno pitanje je da li su realne pretpostavke na kojima se zasniva budžet. Predlog budžeta za 2009. predstavlja veliku nepoznanicu i teško je u ovom trenutku reći da li je ostvariv", izjavio je za Danas ekonomista Vladimir Gligorov.

Država pred krahom?

Potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić prvi je državni funkcioner koji je jasno i glasno upozorio građane da nam je država pred potpunim kolapsom, piše u Presu. On je naglasio da je srpska ekonomija pred krahom i da je neophodan novi politički dogovor o merama koje treba preduzeti kako bismo preživeli ekonomsku krizu sledeće godine.

Dačić je rekao da predsednik države i Vlade i predstavnici političkih stranaka treba da se dogovore o tome šta će da se radi u narednoj godini i da jasno saopšte građanima šta sve mogu da očekuju.

Zašto ne valja budžet?

Jedan od lidera „narodnjačkog bloka", predsednica Narodne partije Maja Gojković, smatra da predlog budžeta koji će se naći u Skupštini krajem nedelje nije dobar jer će se najdrastičnije odraziti na najsiromašnije piše u Presu.

"Budžet za narednu godinu morao je da pokaže da li Vlada Srbije uopšte ima nameru da odgovori izazovima ekonomske finansijske krize i da svojim primerom pokaže da je štedljiva. Ali, vidimo da od štednje, što se tiče samih ministara, predsednika Vlade i potpredsednika, nema ništa. A najbolje bi bilo da prvo oni počnu da štede, a ne da se krene od najsiromašnijeg stanovništva."

Ona predviđa i da će u Srbiji sledeće godine biti održani vanredni izbori, a svojim nekadašnjim saradnicima Tomislavu Nikoliću i Aleksandru Vučiću poručuje da više kritikuju vlast nego opoziciju.

Ukinuti vize za gradjane Srbije

"Srbija dovoljno sarađuje s Hagom, treba odmah nastaviti tok evropskih integracija zemlje bez dodatnih uslovljavanja, a građanima Srbije što pre ukinuti vize", kaže za Novosti poznati austrijski političar Hanes Svoboda, potpredsednik Socijalističke grupe u Evropskom parlamentu, zadužen za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope. Svoboda ističe da više ne treba odugovlačiti s utvrđivanjem institucionalnih okvira između Srbije i EU.
"Kako sada stvari stoje, nadam se da će u periodu između sto godina od početka Prvog svetskog rata i sto godina od njegovog završetka, Srbija, konačno, postati punopravni član EU. Sasvim je moguće da to bude 2014. ili 2015. To je od životne važnosti ne samo za Srbiju, već i za ceo Balkan", piše u Novostima pod naslovom "Dosta ucena".

Umesto carine - porez

Država budućim kupcima automobila smanjuje troškove na granici, ali ih povećava kod kuće, piše u Novostima. Dažbine za uvoz automobila, od 1. januara 2009. godine, ako parlament usvoji predlog Vlade Srbije, biće prepolovljene - sa 20 na 10 odsto. Neprijatno iznenađenje je - značajno poskupljenje poreza na registraciju vozila.

Preovladava uverenje da će država naći načina da posle smanjenja carina, namakne ono što je dala “na mostu”. Smatraju da će to biti upravo preko povećanja poreza i taksi na registraciju motornih vozila. Na sednici Vlade održanoj u subotu, predlog Ministarstva finansija bio je da se taksa za registraciju poveća značajno, nezvanično, skoro tri puta u odnosu na postojeći iznos.

Rekordna državna plata i otpremnina

Direktorka Centralnog registra za hartije od vrednosti Vida Uzelac prošlog meseca je primila 1.200.000 dinara, ili skoro 14.000 evra, saznaje Blic. Sa ovim iznosom, direktorka Centralnog registra za hartije od vrednosti najplaćeniji je menadžer u institucijama koje je osnovala Vlada ili u njima ima udeo, piše u ovom listu pod naslovom "Za mesec dana primila deset premijerskih plata".

Bivši direktor DDOR „Novi Sad" Bogdan Kuzmanović dobio otpremninu od 226.000 evra iako je dao otkaz u firmi, on za Pres tvrdi da je sve po zakonu i da je svojim radom zaslužio sve do poslednje pare. "Uzeo sam 226.000 evra ali nisam kao Krišto", kaže Kuzmanović koji je takodje pomoću G17 postao direktor.

Italijani, Rusi i zaposlenost u Srbiji

Italijani od utorka testiraju radnike “Zastave” za prelazak u “Fijat Srbiju”. Izabraće 1. 000 zaposlenih za pokretanje proizvodnje “punta”. Prva grupa od 1.000 radnika će biti odabrana do 25. decembra, a proizvodnja “punta”, kako saznaju Novosti, kreće u trećoj dekadi januara. Ovaj model je sa trake kragujevačke Fabrike automobila silazio pod oznakom “zastava 10”. Proizvodnja je obustavljena tačno pre mesec dana zbog demontaže mašina iz neposredne blizine najnovije “Zastavine” trake.

Najnoviji model koji se proizvodi u “Zastavi”, sa traka će ubuduće silaziti pod starim nazivom - “punto” a planira se proizvoidnja bar 10.000 ovih automobila u narednoj godini. Ukoliko se na listi domaćih proizvoda koji će u Rusiju moći da se izvoze bez carine nađu i automobili, proizvodnja ovog modela bi u 2009. godini mogla i do četiri puta da bude uvećana. To bi, kažu u “Zastavi”, u značajnoj meri uvećalo i broj uposlenih.

Dve poruke muslimanima u Srbiji

Povodom velikog islamskog praznika Kurban-bajrama, čija četvorodnevna proslava počinje danas, verski poglavari - glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić i reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić uputili su juče čestitke vernicima.

Pod naslovom "Praznik odricanja od mržnje", Danas prenosi ove dve poruke vernicima.

"Muslimani u Sandžaku i Srbiji i ovaj bajram dočekuju zabrinuti za svoje jedinstvo, lišeni ravnopravnosti sa drugima, svojih ljudskih i verskih prava, naterani na dodatnu žrtvu u cilju opstanka i očuvanja dostojanstvenog života. Ma koliko nam teško bilo, nećemo dozvoliti da ljubav i želju za dobročinstvom iz naših srca potisne nešto što ne pripada našim duhovnim i moralnim vrednostima“, ističe se u poruci glavnog muftije Muamera Zukorlića.

Reis-ul-ulema IZ Srbije Adem Zilkić pozvao je vernike da, kao što prinose žrtvu kurbana, „žrtvuju sebičnost, zavist, pohlepu, laž, klevetu, sumnju i međusobno nepoverenje, kako bi se približili jedni drugima u zajedništvu vere u ljubav, jer to je najbolje jemstvo da budu dostojni da im Alah podari lepi dženet, da mnogo sabura, pameti i mudrosti da budu i ostanu jedinstveni“.

Muke sa prinudnom naplatom

Prosečna stopa naplate duga u Srbiji iznosi samo 1,16 odsto. Govorom novca, to bi značilo da se na svakih 100 dinara duga naplati samo jedan. Zbog toga 73 odsto preduzeća u Srbiji nikada ili retko pokušava naplatu potraživanja sudskim putem. Prosečno vreme potrebno za izvršenje ugovora iznosi 635dana. Do prvog pokušaja plenidbe, u proseku prođe skoro pet meseci, dok period između dva pokušaja traje kao jedno godišnje doba ili oko 90 dana.


Vreme potrebno za izvršenje  (ilustracija: Politika)

Za izvršenje jedne odluke Trgovinskog suda potrebna su najmanje tri pokušaja. Međutim, u 90 odsto slučajeva za izvršenje je potrebno više od 10 pokušaja. Zbog toga postoje predmeti stariji od deset godina. Prosečno, od 14 pokušaja plenidbe izvrši se jedan. Zaključak je da je reforma Zakona o izvršnom postupku (ZIP) neophodna, piše u Politici. Ministarstvo pravde je je u maju ove godine formiralo radnu grupu koja je uradila nacrt izmena i dopuna ZIP-a. Nacrt je Ministarstvu predat 1. oktobra ove godine i o njemu još nije raspravljano.

Sa Evropom i Rusijom

Rukovodilac Centra za izučavanje savremene balkanske krize pri Institutu za slavistiku Ruske akademije nauka Elena Guskova, koja je član i SANU krajem prošle nedelje u Beogradu je učestvovala na forumu „Rusija i Srbija protiv terorizma“. U razgovoru za Danas objašnjava da se „pojava terorističkih aktivnosti odnosi samo na teritorije sa mešovitim stanovništvom, a da je u Srbiji posebno ugroženo Kosovo i Metohija, gde postoji takozvani albanski faktor“.

Na pitanje - kako komentarišete ocene da su na KiM na delu albanski terorizam i militantni džihad i da li postoji bilo kakva paralela sa Bliskim istokom – odgovara:

"Moglo bi da se poredi, ali albanski faktor je mnogo jači. On ima svoj plan, smišljenu strategiju koja proističe iz Prizrenske lige s kraja 19. veka. Naš institut objavio je tri toma zbirke dokumenata „Albanski faktor u razvoju krize na teritoriji bivše Jugoslavije“ koje o tome govore. Albanci idu korak po korak po toj stazi koju su zacrtali, što znači ujedinjenje svih teritorija sa većinskim albanskim stanovništvom. Te teritorije moraju postati isključivo albanske, nije im potrebno nikakvo drugo stanovništvo. Oni su sada na putu ka faktički potpunom ostvarivanju tog plana. Čim u UN bude priznata nezavisnost KiM, odmah će krenuti Albanci u Makedoniji, potom u Crnoj Gori, a i jug Srbije je pod znakom pitanja. Zbog toga je jako važno sada da priznanje KiM ne postane činjenica."

"Kada je reč o Srbiji, njoj je mesto i sa Evropom i sa Rusijom", dodaje Guskova.

Ulice u plamenu

Širom Grčke u jeku su ulične borbe demonstranata i policije. Centar Atine je zahvaćen vatrom, obavijen gustim oblacima dima, potpuno demoliran...Vodi se rat kamenicama i „Molotovljevim koktelima”, suzavcem i pendrecima... Ima povređenihpolicajaca, građana, demonstranata.Ljudi panično napuštaju zgrade zahvaćene plamenom, desetak hiljada, uglavnom mladih, jurišaju na policijske snage, javlja dopisnik Politike.

Hiljade mladih demonstranata demolirali Atinu i druge gradove u znak protesta zbog pogibije mladića u sukobu sa policijom. Prema izveštajima policije, grupa od tridesetak mlađih ljudi blokirala je u subotu uveče automobil patrole milicije.Dvojica policajaca su izašla iz kola i u znak upozorenja ispalila rakete. Kako pritisak nije popuštao, a masa okupljenih neprijateljski raspoloženih ljudi rasla, policajac je ispalio tri metka od kojih je jedan pogodio nesrećnog šesnaestogodišnjeg mladića koji je izdahnuo na putu za bolnicu.

Demonstracije širom Grčke povodom smrti 16-godišnjeg Andreasa Aleksandrosa Grigoropulosa, koji je u Atini poginuo u sukobu s policijom, otrgle su se kontroli. "Organizator" demonstracija "Ujedinjena antikapitalistička levica"do sada gotovo nepoznata organizacija za koju se procenjuje da je anarhistički orijentisana, prenose Novosti agenciju Rojters.

Ima li gusara na Dunavu?

Bugarska nacionalna kompanija za brodarstvo saopštila je da su pirati iz Srbije na Dunavu napali njene brodove 38 puta u poslednje dve godine. Ivan Ivanov, zamenik direktora bugarske kompanije, rekao je da napadi kod Smedereva postaju sve agresivniji i da obično naoružani napadači, osim tereta, kradu još kablove i gorivo, prenosi britanski Bi-Bi-Si u emisiji na srpskom jeziku.

Međutim, postojanje modernih srpskih pirata na Dunavu je, kako saznaje dopisnica Politike iz Smedereva Olja Milošević u tamošnjoj policiji, preuveličana priča. Kapetani bugarskih brodova, kada se vrate u svoju zemlju Dunavom iz Srbije, prijavljuju više kriminalnih slučajeva nego što se dogodilo, a to čine zbog naplate osiguranja i pravdanja manjka robe i opreme, izjavio je Beti izvor blizak vrhu smederevske policije.

Lov na trgovce ljudskim organima

Portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je minulog vikenda za jagodinsku televiziju „Palma plus” da trgovina ljudskim organima na Kosovu i Metohiji neće ostati neraščišćena.

"Ako ne raščistimo mi, onda će to uraditi međunarodna zajednica, u svakom slučaju neće ostati neraščišćena", rekao jeVekarić.

Kada je reč o umešanosti u ovaj slučaj „niko nikada nije spomenuo Agima Čekua, čak nema ni imena Hašima Tačija, ali Ramuš Haradinaj je, po nama, veoma duboko zagazio u ovo delo, a neki podaci do kojih smo došli govore da je sa trgovinom organima Srba na severu Albanije povezana i njegova bliska familija i neki ljudi iz Tirane”.

"Haradinaj je u krvi do lakata i odgovoran je za brojne egzekucije, počinio je gnusne zločine i mi vodimo tri postupka protiv njega", kazao je Vekarić, dodajući da Tužilaštvo ima „mnogo materijala koji se odnosi na trgovinu ljudskim organima”.

Tajni spisak bandi

Ukoliko se Nacionalni savet za bezbednost saglasi sa zahtevom ministra policije Ivice Dačića da se napravi nova knjiga o organizovanom kriminalu u Srbiji, ona će biti dostupna samo najvišim državnim organima. Na nju će biti stavljena oznaka službena tajna i svako onaj ko bude javno obelodanio podatak iz nje - završiće na sudu.

Operativci srpske policije, poučeni iskustvom sa ranijom studijom o grupama i pojedincima koji se bave organizovanim kriminalom, nisu blagonaklono dočekali Dačićevu najavu. Bela knjiga, nastala za vreme ministrovanja Dušana Mihajlovića nanela im je više štete nego koristi, posebno jer su gotovo svi podaci objavljivani u medijima.

Reprezentacija za uzor

Rukometna reprezentacija pod vođstvom selektora Jovice Cvetkovića igra moderno i uspešno. „Orlovi“ se plasirali na SP u Hrvatskoj 2009. i već jednom nogom na EP 2010. u Austriji, piše u Novostima pod naslovom "Srbija na putu preporoda".

Pretila je propast, propasti nećemo. Naprotiv! Godine tavorenja, brukanja, svađa i posrtanja su, srećom, iza nas. Pred nama je svetla budućnost, piše u ovom listu o rukometnoj reprezentaciji Srbije.

Bilo bi lepo kada bi se tako moglo napisati i za državu Srbiju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...