VIKILIKS: SLOBA SVAKOG JUTRA ZVAO MIRU

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Dok Alister Kembel tvrdi da je Slobodan Milošević, kada je počelo bombardovanje 1999. bio opsednut britanskim i američkim medijima, Vikiliks je objavio depeše u kojima je njegov čuvar u Hagu 2003. istakao da on svako jutro zove suprugu kojom „teško upravlja“. Ona mu je bila sva uteha, pa je Tribunal čak razmatrao da li da nekako Miru dovede iz Rusije kako bi Slobi umanjili stres. Ipak, bila je previše „nepredvidiva“. Nadležni za saradnju s Tribunalom reagovali su na Bramercov pesimizam, istakavši da je rano i neozbiljno najavljivati da će i njegov (junski) izveštaj biti negativan. Štampa sabira sve posledice pehova aktuelne vlasti koja, kažu, počiva na korupciji, pa sve lepo naplati od građana. Pitamo se da li akcije NIS-a da prodajemo ili ne, dok Kole pokupova 230.000 deonica i postade četvrti najveći akcionar ovog preduzeća, i to preko svojih firmi iz inostranstva. Šutanovac se pohvalio da je Srbija prepoznatljiva, ne samo po tenisu i malinama, već i po oružju. I ministarke rade punom parom, pa retko svrate u kuhinju. Ministrima se, zato, uvećavaju stomaci. Srpska odeća ode za London, a još malo, pa svi Srbi - u Beograd. Ko gleda rijalitije i zašto, pitaju se jedne novine, dok mnoge druge ne propuste a da svakodnevno ne izbace po neku „pikanteriju“ iz emisija ovog tipa. Narod izgleda krizira, u svakom pogledu. Rusi su za Srbe bili i ostali prijatelji, i to se više niko i ne trudi da objasni. Španci lociraše stan u kojem je iskasapljen Jurišić. Izgubismo rukomet od Šveđana, a baš nas je krenulo. Još da nije bilo poslednjih 10 minuta meča... Šarapova će se venčati u srpskoj crkvi u Kaliforniji, u Skupštini se izlažu venecijanske maske radionice Vemut, a Makedonija obeležava rođendan Proeskog.


Revija kolekcije Maicco na Berlin Fashion Week 2011


Milošević opsednut..

U nastavku „Dnevnika“ Alistera Kembela, bivšeg sekretara za štampu Tonija Blera, Večernje novosti objavljuju deo od 22. aprila 1999. koji se tiče razgovora sa Francuzima i razmišljanja o Slobodanu Miloševiću.

„Bler je rekao da želi ponovo da vidi Klintona i da istakne da ne možemo da otaljamo ovo. Osećao je da postoji novo mesto u istoriji za Bila Klintona. Da bi to mesto oduvalo svo ono smeće o njegovom privatnom životu... Bio je baš usplahiren i iako je na sebi imao samo čarape i gaće, teško je bilo ne shvatiti ga ozbiljno. Mada, sve vreme sam ga opominjao da treba da se obuče... Pre nego što smo napustili rezidenciju, Toni Bler je telefonski razgovorao sa Jeljcinom koji je nešto lupetao o trećem svetskom ratu, a onda smo krenuli prema Senatu da se vidimo sa Trentom Lotom (liderom republikanaca) i ostalim groznim ljudima koji upravljaju tim mestom... Čitao sam Miloševićev intervju i bilo mi je jasno da je on potpuno opsednut našim medijima, i da ih verovatno pomno prati. BBC, CNN, Sky – svima je, tvrdio je, plaćeno da lažu. Osetio sam da moramo nekako direktnije da dopremo do njega. Da plasiramo priče o njegovim vojnicima koji nam odaju i prodaju informacije, kao i tome da je njegova porodica ugrožena“, objavljuju, između ostalog, Novosti.

..suprugom Mirom

Vikiliks je objavio depešu Ambasade SAD u Hagu, odnosno reči Tima Mekfejdena, Irca koji je bio na čelu pritvorske jedinice u Sheveningenu.

„Slobodan Milošević svakog jutra zove suprugu Miru Marković, sa kojom ima neobičan odnos. Milošević može da manipuliše nacijom, ali teško upravlja svojom ženom koja, izgleda, ima upravo takvu moć nad njim“, rekao je on. Depeša je iz Haga upućena u Vašington u decembru 2003. godine, a Mekfejden je naveo da nije tačno da je Milošević oboleo od depresije, ali da ga unesrećuje što ne može da vidi porodicu, posebno suprugu i unuka. „Mira Marković služi Miloševiću kao izvor informacija, utehe, motivacije i strategije i on se dosta oslanja na njeno vođstvo. Kada bi ga pritisnula da uradi nešto što ne želi, Milošević bi se retko direktno usprotivio, već bi jednostavno izbegao da je posluša“, rekao je Irac, a prenose Večernje novosti.

Press piše da se radi o skandaloznom otkriću Vikiliksa jer je Miloševićev čuvar bio špijun. On je američkim diplomatama dostavio sve detalje zdravstvenog stanja i svih kontakata sa ljudima van pritvora a kojima je bivši predsednik Srbije održavao pravnu i finansijsku mrežu.

I Blic prenosi pomenute depeše, navodeći, između ostalog, da je Mekfejden istakao da je osoblje suda razmišljalo o načinima da Miloševiću umanji stres. Razmatrali su, kako je rekao, i kako da Miru Marković dovedu iz Rusije uz neku vrstu diplomatskog imuniteta od hapšenja, što je ocenjeno kao neizvodljivo uz opasku Mekfejdena da je rizik bio u tome što „ona ume da bude veoma nepredvidiva osoba“.

Revija kolekcije Irene Luft na Berlin Fashion Week 2011


Daleko je jun

Šef vladine Kancelarije za saradnju s Tribunalom Dušan Ignjatović kaže da je rano i pomalo neozbiljno sada govoriti o tome kakav će biti junski izveštaj glavnog haškog tužioca Serža Bramera o saradnji Srbije sa tim sudom. „Potpuno negativan izveštaj bi značio da Srbija uopšte ne sarađuje s Tribunalom, što nije tačno i izvesno je da takvo pogoršanje saradnje nije moguće. Naredni Bramercov izveštaj može biti sličan decembarskom i, možda, u nekim segmentima kritičniji, a u nekim manje kritičan“, ističe on, a prenosi Politika. Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić dodao je da je srpsko Tužilaštvo u stalnom kontaktu sa Bramercom, kao i da će eventualne nedoumice biti razjašnjene u februaru.

Kriza na grbači građana

Sagovornici Blica se slažu da „samo vlast koja počiva na korupciji, zloupotrebama i malverzacijama može da ekonomske probleme rešava novim porezima i nametima na budžete građana“. List navodi da „brojke ne lažu“, te da je spoljni dug narastao do pretnje da državu gurne u dužničko ropstvo, da su populističke mere poput povećanja penzija uvećale javni dug, da gotovo trećina stanovništva ne može da živi od sopstvenih primanja, da je više od milion ljudi nezaposleno... „Državnu kasu treba popuniti, ali jasno je da je u zemlji sa statistikom poput naše, uvođenje novih nameta veoma nepopularna i verovatno kontraproduktivna mera. Utoliko više kada je opštepoznato da ova država na godišnjem nivou na korupciju protraći milijarde“, stoji u tekstu.


Protest zbog žrtava pristalica opozicione Socijalističke partije Albanije u Tirani


Akcije NIS-a..

Ruski „Gaspromnjeft“ objavio je 14. januara nameru o kupovini 19,12 odsto akcija NIS-a. „Da li prodati akcije najveće naftne kompanije jugoistočne Evrope, pitanje je koje ovih dana najviše muči investicionu javnost u Srbiji, ali i obične građane koji su stekli po pet akcija NIS-a“, piše Politika. Objavljivanje zvanične ponude za preuzimanje akcija očekuje se krajem ove nedelje, kada će akcionari imati pravo da u narednih 45 dana daju nalog za deponovanje akcija po ceni koja ne može biti manja od 506,48 dinara.

..Kole četvrti akcionar

Kako piše Blic, poznate srpske biznismene je gotovo nemoguće prepoznati među akcionarima kompanija na Beogradskoj berzi. Međutim, brokeri tvrde da su Miodrag Kostić, Miroslav Mišković, Đorđije Nicović i Filip Cepter u stvari akcionari u desetak najboljih kompanija na tržištu kapitala i da su deonice kupovali uglavnom preko firmi koje su registrovali u inostranstvu. Tako, malo je poznato da se recimo Kostić na berzi pojavljuje iza kompanija „Aida“ i „Si kapital grupa“ i da je vlasnik akcija u desetak najboljih preduzeća na berzi kakve su AIK banka, „Bambi“, Razvojna banka Vojvodine, „Novosadski sajam“, „Imlek“... „Preko svoje brokerske kompanije najviše je kupovao akcije NIS-a, kompanije u kojoj je juče sa 230.000 akcija bio četvrti najveći akcionar“, stoji u tekstu.

Tenis, maline, pa oružje

Ministar odbrane Dragan Šutanovac u intervjuu za Politiku podseća da je britanski Ekonomist naveo da je Srbija najpoznatija po tenisu i izvozu malina i oružja. Od 2007. godine, kada je izvezeno oružje u vrednosti od 75 miliona američkih dolara, izvoz je iz godine u godinu rastao, te je u 2010. iznosio 247 miliona dolara ove robe. „Znači, u mom mandatu kao ministra odbrane ukupno je do sada od izvoza naoružanja i vojne opreme realizovano 750 miliona dolara“, kaže on. Šutanovac podseća i na ugovor za gradnju tri fabrike na severu Afrike koji će predstavljati izvoz od 400 miliona dolara. Najveći poslovi ovog tipa ostvaruju se sa Irakom, gde je do sada naplaćeno 300 miliona dolara, zatim sa SAD, Avganistanom, Belgijom, Italijom, Bugarskom i Libijom. „Imamo i Kipar i Kuvajt, ali to su za sada poslovne tajne“, ističe ministar. Iračani su, dodaje on, prezadovoljni avionom „lasta“, a u Iraku ga hvale i američki piloti, „kažu da taj školski avion u vazduhu izvodi praktično sve“.

Ministarke retko kuvaju..

„Državne obaveze ostavile su traga u privatnim životima naših ministarki. Žale se što su ostale bez slobodnog vremena, a i njihove porodice, kažu, trpe“, stoji u tekstu Večernjih novosti. Ministarke Snežana Samardžić-Marković, Jasna Matić i Verica Kalanović kažu za ovaj list da retko stižu da svrate do kuhinje ili da se posvete kućnim poslovima, „uglavnom vikendom“. Nisu primetile, kažu one, da im zbog fotelje druge žene zavide, ali su uočile da ih muškarci ponekad potcenjuju. Matićeva kaže da na ručak obično ide kod roditelja i da uživa da na proleće i tokom leta vikendom sređuje cveće na terasi. Ministarki sporta suprug kuva radnim danima, a vegetarijanac je, pa se, kaže, zdravo hrane do vikenda kada ona preuzima kuhinju. „Ako se umorna vratim s puta, a mojima se jede gibanica, uopšte nemam dilemu da li ću je napraviti. Za takve stvari uvek imam snage jer sam pre svega majka i supruga“, kaže Kalanovićeva.

..A ministri se goje

„Da vlast nikada, ma koliko obećavala da će deliti sudbinu naroda, neće umreti od gladi, nije nikakva novost“, piše Alo!, navodeći i da vlast direktno utiče na skalu na vagi. List je upoređivao fotografije pojedinih političara pre nekoliko godina i sada. „Jedini koji je direktno priznao da funkcija ima veze s kilažom bio je Velimir Ilić. Ostali su imali neka druga opravdanja što ne mogu da uđu u stara odela“, stoji u tekstu. Ministar Ivica Dačić tako kaže: „Moj život je borba s kilogramima, nevezano za to na kojoj sam funkciji i da li sam uopšte u politici.“ Rasim Ljajić navodi da se nije naročito promenio, a njegova tajna je da „probuši kašiku, pa u šetnju“.

Aunia - protest policajaca u Tunisu


Popust ne važi za sve

Ministar životne sredine Oliver Dulić u intervjuu za Alo! kaže da će vlasnici bespravno sagrađenih kuća i stanova koji nisu podneli zahtev za legalizaciju, plaćati dvostruki iznos poreza na imovinu. Što se tiče popusta od 99 odsto i plaćanja na rate do 20 godina prema izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, Dulić kaže da će važiti za one koji potpišu ugovor sa opštinom do 30. juna 2012, a koji su do marta 2010. podneli zahtev za legalizaciju.

Srpska odeća u Londonu

Tekstilna roba najvećih domaćih proizvođača uskoro bi mogla da se nađe u ponudi širom tržišta EU, piše Press. Naime, početkom sledećeg meseca delegacija engleske modne kuće „Marks end Spenser“ doći će u Srbiju kako bi ugovorila plasman konfekcije vodećih srpskih firmi u radnjama ovog čuvenog brenda. Sekretar Udruženja industrije tekstila, odeće i obuće pri PKS Vesna Vasiljević kaže da je ovo velika šansa za srpske proizvođače da preuzmu deo tržišta EU i podignu ovu granu domaće privrede koja je u protekloj deceniji uglavnom beležila pad. Britanci su zainteresovani za saradnju sa „Zekstrom“, „Lunom“, „Afrodit mod kolekšn“, „Jasmilom“, „Sanateksom“, „DKN Modenom“ i još nekoliko firmi.

A greške lekara?

Alo! piše da je smrt petogodišnje Dijane Marinković samo jedan u nizu primera „grešaka“ lekara zbog kojih su mnogi životi maloletne dece tragično prekinuti. Članovi grupe koja okuplja rodbinu žrtava lekara kažu da dok broj stradalih raste, „u Srbiji već godinama ne postoji volja da se uvedu zakonska rešenja kojima bi se predupredile lekarske greške, a oštećeni dobili svoja prava“. Kako navode, još krajem prošle godine su ministru zdravlja i Lekarskoj komori Srbije predali spisak zahteva za izmenu zakonskih rešenja. „Osim što su se sa našim zahtevima složili i uključili nas u izradu pravilnika o vanrednom stručnom nadzoru, konkretnih pomaka nema“, kažu oni.

Svi bi u Beograd

Prema podacima Gradskog zavoda za statistiku u Beogradu, u prestonicu se zvanično doselilo 23.000 ljudi prošle godine, čemu treba dodati još dvadesetak odsto onih koji se ne prijave. Svaka porodica košta državu oko 100.000 evra, kada se uzmu u obzir troškovi za nove priključke na vodovod i kanalizaciju, struju, nova parking mesta, i mesta u školama i vrtićima. „Svakog dana, po procenama nadležnih, u Beograd dođe čak 300 do 500 ljudi u potrazi za poslom. Neko ostane, neko se vrati kući“, pišu Večernje novosti.

Beograd - osnivacka skupština Pokreta bogata Srbija: Zaharije Trnavčević (u sredini),
Desimir Jeftić (desno)

Rijaliti fenomen

„Da li je rijaliti šou zaista najomiljenija zabava u Srba? Ili je to samo TV format koji podiže najviše buke i skandala za zadovoljavanje lične potrebe za egzibicionizmom i potrebe dela publike za voajerizmom“, stoji na početku teksta u Politici. S jedne strane se kritikuje vulganornost i primitivizam s malih ekrana a s druge, televizije ovim programima podižu gledanost, marketinške agencije se bore za reklame u tim emisijama, dok većina dnevnih novina na dnevnom nivou prati dešavanja „i čitaoce bombarduju detaljnim ’rijaliti bizarnostima’“. Srbija je, piše ovaj list, rekorder po broju sati koje njeni stanovnici provedu ispred malog ekrana, a istovremeno je po broju depresivnih osoba četvrta zemlja u svetu. Dr Jelena Vlajković kaže da stariji ljudi više vremena provode gledajući TV program, kao i ljudi nerazvijenih kulturnih interesovanja (knjige, pozorišne predstave), mada je sve više i onih koji zbog krize nisu u mogućnosti da zadovolje kulturna stremljenja. „Era rijaliti programa počela je rađanjem ’Velikog brata’, čije licencirano izdanje je emitovano u više od 60 zemalja sveta a najveću gledanost je zabeležio u Engleskoj, Sjedinjenim Državama i Latinskoj Americi“, piše Politika.

Zauvek rusofili

„Sve je počelo kada su ustanici u Prvom srpskom ustanku okrenuli rusku zastavu naopako. Srbi nisu dobili pravo da se protiv Turaka bore pod ruskom zastavom, ali su dobili svoju trobojku koja više od dva veka predstavlja simbol borbe za stvaranje moderne srpske države, ali i simbolički predstavlja podsvesno urođenu vezanost Srba za Ruse i ruski narod, koju je često veoma teško objasniti“, piše Press. List podseća na istorijske sukobe i saradnje između dva naroda, kao i na aktuelno političko i ekonomsko prisustvo Moskve u našoj državi. Saradnik Instituta za međunarodnu politiku i stručnjak za srpsko-ruske odnose Dragan Petrović kaže da Rusija jeste geografski daleko, ali da „koliko god to otrcano zvučalo, Srbi i Rusi jesu jedini slovenski narodi koji su pravoslavne vere“. „To su faktori koji se ne smeju potcenjivati. Velika većina Srba nikada nije videla Rusiju, ali postoje te spone srpskog i ruskog naroda koje su potpuno otporne na vreme i na trenutnu politiku“, kaže on.

Lociran stan u Madridu

Blic piše da je španska policija otkrila stan u Madridu u kojem je 2006. ubijen Milan Jurišić, pripadnik zemunskog klana osuđen za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Sretko Kalinić je već priznao svirepu likvidaciju Jurišića kada je njegovo telo posle ubistva samleveno, spakovano u kese i bačeno u reku. Izvor lista blizak istrazi koja se vodi protiv Luke Bojovića i saučesnika navodi da je u pitanju stan u kojem su se u to vreme krili pripadnici zemunskog klana – Miloš Simović, Jurišić, Kalinić, kao i Bojović, „pod čijom zaštitom su se krili“, kao i njegov kum Cvetko Simić. „Policija je u stanu izvršila uviđaj, određeni tragovi su nađeni i svi podaci su prosleđeni srpskoj policiji. Očekuje se i da uskoro kolegama iz Španije bude omogućeno da obave razgovor sa Kalinićem, koji je u beogradskom Okružnom zatvoru“, kaže on za Blic.

Izložba maski u Skupštini

U holu Doma Narodne skupštine građani će moći da pogledaju izložbu venecijanskih maski radionice Vemut čiji su članovi osobe sa invaliditetom. Izložbu čine maske veselih, upečatljiviih boja koje su nastale kreativnošću 12 polaznika radionice u Udruženju paraplegičara Mačvanskog okruga i Šapca. Deo postavke u centranom holu biće otvorena do kraja januara, a izložba je nastala na inicijativu potpredsednice parlamenta Gordane Čomić, prenosi Politika.

Koncert za Proeskog

Treći memorijalni koncert u čast preminulog makedonskog pevača Tošeta Proeskog biće održan u skopskoj areni 25. januara, na dan kada bi pevaču bio trideseti rođendan. Prijatelji Proeskog će izvoditi njegove pesme, piše Blic, a istog dana će biti otvoren i memorijalni centar posvećen ovom pevaču. „I jedan most u Skoplju krasiće Tošetov lik“, stoji u tekstu.

Izgubismo od Šveđana

Rukometaši Srbije poraženi su od domaćina Svetskog prvenstva Švedske u Malmeu sa 24:28 u prvoj utakmici druge faze takmičenja. U tekstu pod naslovom „Završismo na švedskom stolu“, Press prenosi da su izabranici Veselina Vukovića imali prednost na poluvremenu i držali se do 50. minuta, „ali onda je usledio strahovit pad koji ih je koštao bodova“. „Shodno tradiciji srpski rukometaši još jednom su odigrali iznad očekivanja kada je bilo najteže. Protiv sebe su imali tradicionalno neugodnog rivala Švedsku i 13.000 domaćih navijača, ali su se bespoštedno i srčano borili do poslednjeg sudijskog zvižduka. Nažalos, ovoga puta ni to nije bilo dovoljno“, stoji u tekstu.


Poraz naših rukometaša u areni Malme

I Blic piše da su Šveđani pobedili zbog velikog pada koncetracije srpskog tima u poslednjih 10 minuta utakmice. „Domaćin je prešao u vođstvo, a zatim i iz dve brze kontre se odlepio na tri gola razlike... Takav splet okolnosti potpuno je demoralisao reprezentativce Srbije koji nisu uspeli da ugroze Švedsku u naletu“, stoji u tekstu.

Šarapova se udaje u srpskoj crkvi

Sportsko venčanje godine ovog leta biće u hramu SPC, pišu Večernje novosti. Naime, ruska teniserka Marija Šarapova i slovenački košarkaš srpskog porekla Aleksandar Saša Vujačić najverovatnije će u julu, odmah posle Vimbldona, stupiti u brak. Prema poslednjim informacijama iz Amerike, par planira da venčanje obavi u crkvi Presvete Bogorodice u kalifornijskom okrugu Oranž kaunti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...