TADIĆ PRIMIO SRBE S KOSMETA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Na sastanku predstavnika srpskih opština na Kosmetu i šefa države Borisa Tadića zaključeno je da je važno poštovanje Rezolucije 1244, kao i da Kfor i Euleks moraju da ostanu statusno neutralni. Tači će izgleda dalje pokušati da postavi svoje sudove na severu pokrajine. Delegacije iz Beograda spremaju se za intenzivnije posete Parizu i Berlinu, bez kojih nema „zelenog svetla“ za EU. Na evroputu, kažu, neće nam smetati ni krivi krastavci i kvrgave šargarepe. Paravinja je navodno pomenuo Dadu Vujasinović u oproštajnom pismu. Čeda reče da Tadić za LDP nije ni „crvena marama“ ni „crveno slovo“ a Toma između EU i Kosova bira – referendum. Prvi put od 1917. oboren je kreditni rejting SAD. Pripreme u Guči su gotove za današnje otvaranje 51. Sabora trubača. „Simpl Minds“ voli srpsku publiku, Nole se trudi da ništa ne menja pred novu turu turnira u Severnoj Americi a Vidić i Baloteli imali su juče „bliski susret glavama“.


Beograd: izjava medijima načelnika Kosovskomitrovačkog okruga, Radenka
Nedeljkovića posle sastanka sa predsednikom Srbije Borisom Tadiće

Striktno poštovanje Rezolucije 1244

Nakon što su Srbi u selu Rudare odlučili da ostanu na barikadama do sutra za kada je zakazan sastanak četiri srpske opštine, juče je njihove predstavnike trebalo da primi predsednik Boris Tadić, piše Danas. Predsednik opštine Zvečan za ovaj list je rekao da su na terenu svi u iščekivanju: „Želimo da čujemo i mišljenje predsednika Tadića: da nam kaže ko su garanti za sprovođenje ovog sporazuma, da li je to strategija države i da li on stoji iza ovog papira... Sve ovo radimo da bi se izbegla najgora opcija – da se vlast u Beogradu i narod ne slože, pa da ’država ide drumom a mi šumom’.“

Ministar za Kosmet Goran Bogdanović rekao je sinoć da su predsednici opština sa severa obavestili Tadića o trenutnoj situaciji i poručili „da srpski u pokrajni stoji uz državu Srbiju i veruje u rukovodstvo države“, prenose Novosti. Načelnik kosovsko-mitrovačkog okruga Radenko Nedeljković je posle sastanka izjavio da Srbi insistiraju na striktnom poštovanju Rezolucije 1244.

Pravda prenosi da je, upitan da li su predstavnici Srba prihvatili sporazum, Nedeljković rekao da misli da „niko ne traži da taj sporazum bude prihvaćen ili ne, sporazum je postignut“.

Predsednik Srbije poručio je na sastanku da su u pokrajini najneophodniji mir i jedinstvo. U saopštenju Pres službe Borisa Tadića koje prenosi Blic, stoji da su se učesnici sastanka složili da međunarodne institucije na Kosovu Kfor i Euleks moraju ostati statusno neutralne.

Tačijev sledeći korak - sudovi

Sporazum o režimu na administrativnim prelazima na severu „delimično je zaokružena državnost Kosova na celoj teritoriji“, što je i bio cilj akcije od 25. jula, rekao je Hašim Tači. Pravda piše da je sledeći korak „uspostavljanje kosovskih sudova severno od Ibra“. Tači očekuje da će Euleks isključivo primenjivati kosovske zakone, poštujući odredbu „Kosovo je suverena država“. Izvor lista kaže da je civilni posrednik Piter Fejt prihvatio da pritiskom na zemlje koje su priznale nezavisnost izdejstvuje saglasnost da Euleks podrži akciju kosovskih bezbednosnih snaga, „jer se računa da će posle kraće eskalacije sukoba, uz unapred pripremljena kadrovska rešenja, pravosuđe Kosova biti instalirano prvo u severnoj Kosovskoj Mitrovici a zatim i u ostalim opštinama“.


Niš - ustoličenje novog episkopa niškog Jovana: Amfilohije, Irinej, Jovan

Beograd bi „nešto između“

Politika citira vicepremijera Ivicu Dačića koji je istakao da je ovo „idealan momenat“ da se, pošto više nema Haškog tribunala kao prepreke, Srbija natera da prođe ispod svoje crvene linije kada je reč o Kosmetu. „Već neko vreme iz Brisela i Vašingtona stižu zahtevi Srbije da sa Kosovom uspostavi dobrosusedske odnose“, navodi list, objavljujući ocenu direktora Građanskih inicijativa Miljenka Derete „da je Beograd stalno prelazio preko drugog dela rečenice i potencirao samo onaj deo da priznanje Kosova nije uslov“. Sada se, kaže on, traži rešenje između te dve opcije – priznanja i dobrosusedskih odnosa.

Do EU preko Berlina i Pariza..

Vlada Srbije pojačaće narednih meseci diplomatske napore u Parizu i Berlinu, kako bi se obezbedilo dobijanje statusa kandidata za EU i datum početka pregovora. Novostima je u Vladi potvrđeno da će se „bitka voditi na dva fronta“ – u Beogradu gde će se ugostiti niz uticajnih zvaničnika iz Nemačke i Francuske, kao i u prestonicama ovih zemalja gde će putovati domaće delegacije. Vicepremijer Božidar Đelić potvrdio je da evropska budućnost Srbije nije moguća bez podrške Kvinte a posebno pomenutog dvojca.

..I kvrgavih šargarepa

Politika piše o mitovima koji u Srbiji kolaju o EU a jedan od njih je propis o promeni sandučića jer tako nalaže Brisel. Propis o sandučićima jeste donet i oni treba da budu određenih dimenzija, ali niko ne traži da se za to državi plati, a pominjana je izvesna taksa od hiljadu dinara. „Ni rasprostranjena priča o tome da će građani Srbije, ukoliko jednog dana budu u EU, morati da kažu zbogom krivim bananama i krastavcima, ali i kvrgavim šargarepama, nema veze sa evropskom stvarnošću. Činjenica je da se na zapadu banane klasifikuju prema kvalitetu i veličini, u skladu s pravilima koja važi u međunarodnoj trgovini a da krastavci zaista ne moraju da budu pravi kao strela“, stoji u tekstu.

Dada pomenuta u oproštajnom pismu

Novosti pišu o navodno oproštajnom pismu koje je Dragan Paravinja ostavio tokom bekstva, u junu ove godine, a u kojem pominje Dadu Vujasinović. Naveo je da su joj on i „Mrđa sve ispričali i htela je da sve objaviti“. Delove pisma koje je pronađeno u kući njegove rođake Rade Vidović, objavili su mediji a ovaj deo, piše list, „na neki način je prošao gotovo nezapaženo“. U pismu koje je ostavio jer je najavio da će se ubiti zbog poternica, između ostalog, stoji: „Nisam ubio curu i pobegao sam u Hrvatsku jer sam mislio da me hoće izručiti Srbiji, gde ne smem, jer znam što su učinili na Ovčari i u Slavoniji. Znam šta su učinili i svim koji su to znali.“

Porodica 17 godina čeka istinu

Otac Dade Vujasinović Radislav rekao je za Pres da se nada da će posle otkrića iz istrage protiv Paravinje, konačno biti utvrđena istina o tome kako mu je ubijena ćerka, na šta porodica čeka 17 godina. „Vreme je da se sazna ko je i zašto ubio našu Dadu. Mi već dugo znamo da je ona ubijena i da se ne radi o samoubistvu, kako je zvanično saopšteno. Nadam se da je ovo konačno kraj agonije“, rekao je on.

Čedino „crveno slovo“..

Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović u intervjuu za Blic kaže da „DS nije iskonski neprijatelj LDP-a“, da Boris Tadić za ovu stranku „nije crvena marama, ali ni crveno slovo“. „Niko nije žešći kritičar Vlade kada ona greši, ali zato unapred kažemo da je partnerstvo čistih računa moguće, samo na drugačijim principima od ovih na kojima DS sarađuje i kohabitira s drugima. U suprotnom, neka se pravi druga većina“, kaže on. Očigledno je, dodaje Jovanović, da LDP sigurno ne bi pravio koaliciju sa SNS grupacijom „za desant na fotelje“, sa DSS-om i SRS-om.

..I Tomin referendum

Lider naprednjaka Tomislav Nikolić uporedio je dilemu – EU ili Kosovo, sa izborom roditelja između dva deteta. „To pitanje ne treba da zavisi ni od čijeg odgovora, već da se rešava u Srbiji, prvo u Skupštini a potom na referendumu. Nikada još zvanično nisam čuo da EU postavlja uslov da se Srbija odrekne dela svoje teritorije da bi postala njen član, ali ako se to desi, mislim da bez referenduma o tom pitanju, Srbija ne mogla da ide dalje“, kaže on u intervjuu za Alo.

Pinku blokirani računi zbog dugova

„Uprkos tvrdnjama čelnih ljudi sa Televizije Pink da su im reklamni blokovi stoprocentno popunjeni, te da im je zbog toga ukidanje reklamiranja hrvatskog turizma potez kojim neće izgubiti, činjenida je da su računi Pinka u blokadi“, piše Blic. Naime, preduzeću za informisanje i marketing „Pink internešenel kompani“, koje je u vlasništvu Željka Mitrovića, blokiran je račun od 2. avgusta. Prema podacima NBS, firma duguje oko 12,2 miliona dinara, dok je u prethodnih 12 meseci račun bio blokiran ukupno 116 puta. Nedavno je odblokiran račun i „Pink didžital sistemsu“ koji je, prema NBS, bila blokirana od 28. juna do 18. jula a ukupno 36 puta u poslednjih godinu dana.

Oboren kreditni rejting SAD

Prvi put otkad se ocenjuje kreditni rejting (1917), agencija „Standard end Purs“ je rizik od kupovine američkih obveznica spustila sa prvoklasnog AAA na AA+, i to uz komentar da bi taj rejting u sledeće dve godine mogao dalje da pada ukoliko Amerikanci svoje dugove ne stave pod kontrolu. List Danas prenosi da je agencija američke mere štednje ocenila kao nedovoljne a dovela je u pitanje i predvidljivost američkog političkog procesa. „U svakom slučaju, Standard end Purs se ovim potezom rehabilitovala od višegodišnjih prigovora trima američkim rejting agencijama da su na nesavladive dugove evropskih država reagovale promptnim snižavanjem rejtinga, čime su položaj Grčke, Irske, Portugala dodatno pogoršale, dok su SAD koje se takođe u dugovima dave, davale rejting-popust“, stoji u tekstu.

Kriza u evrozoni dovela je Grčku na ivicu bankrota, na „tankoj liniji“ igraju i Portugalija, Irska, Španija i Italija a stručnjaci upozoravaju da bi predbankrotna kriza mogla da zakači i Belgiju i Francusku, piše Politika u tekstu u kojem se objašnjava šta zapravo znači bankrot države.

Doživotne „diplomate“

Kako pišu Novosti, oko 2.000 državljana Srbije poseduje diplomatski pasoš a na tom spisku su, pored državnog vrha, ambasadora, čelnika Ustavnog i Vrhovnog suda, i poslanici, tužilac za ratne zločine, načelnik BIA i VBA, istaknuti sportisti. Dokument podrazumeva i imunitet za političare i prelazak svih granica preko reda i mimo gužvi. Pasoši se mogu koristiti isključivo za službena putovanja, „ali ih naši zvaničnici uglavnom nose i kad odlaze u inostranstvo u privatnim aranžmanima“. Pravo na korišćenje diplomatskih pasoša i kada odu s funkcije imaju samo predsednik države, premijer, šefovi diplomatije i parlamenta, i tu privilegiju imaju doživotno.

Naredba iz 1915. kao „snažna metafora“

Blic piše o „mitu srpske istorije“, slavnoj naredbi izdatoj 7. oktobra 1915. uoči bitke sa 59. austrougarskim pukom koji je već prešao Savu u podnožju Kalemegdana i počeo da pravi utvrde. Istoričar i naučni savetnik Instituta za noviju istoriju Mile Bjelajac objašnjava da vrhovna komanda sigurno nije izdala naređenje kojim bi žrtvovala jedinicu. „Major Gavrilović želeo je govorom da nadahne i ohrabri borce i samog sebe pred predstojeću tešku bitku. Istovremeno je omogućio predah odbrani Beograda“, kaže on. Poziv majora Dragutina Gavrilovića tokom Prvog svetskog rata da je vrhovna komanda izbrisala njihov puk iz brojnog stanja, da je puk „žrtvovan za čast Beograda i otadžbine“, samo je snažna metafora koja se u školama uči kao primer junaštva, navodi list.

Poslednje pripreme u Dragačevu

„Još se sunce nije pomolilo iznad dragačevskih brda a u maloj varoši i trubačkoj prestonici u nedelju je vrilo kao u košnici“, pišu Novosti. Za danas je planirano i podizanje saborske zastave kod spomenika trubača jer zvanično počinje 51. Sabor trubača u Guči. List prenosi kako je protekao dan pred otvaranje festivala, kada su postavljane poslednje tezge, „u dolinu su se slivali šleperi piva, kamioni natovareni prasićima i jagnjadima“. Na osam mesta u Guči podignute su ugostiteljske šatre od kojih pojedine mogu odjednom da ugoste i do hiljadu saboraša.

Politika prenosi da je tokom pola veka na pozornici u Guči sviralo 1.015 orkestara sa 10.430 trubača, kao i da je kroz 50 sabora prošlo 14,4 miliona gostiju „ili, u proseku, svi stanovnici Srbije po dvaput“. Ove godine organizatori su orkestrima iz inostranstva platili troškove puta i obezbedili smeštaj. „Ovogodišnji Sabor počeo je na svoj način još prekjuče, zbiljskom ljubavnom pričom u kojoj su glavne uloge poverene Milici Matijašević iz Lučana i dr Denisu Mihajloviču Trušinu iz Moskve. Njih dvoje su u subotu stali pred oltar manastira Svete trojice na Ovčaru, zakleli se na večnu ljubav i na najlepši način ukrasili vezu započetu upravo na Saboru trubača u Guči prošle godine“, stoji u tekstu.

Centralni događaj i ove godine će biti koncerti muzičara Gorana Bregovića i Miroslava Ilića, piše Pres. Bregović sa „Orkestrom za svadbe i sahrane“ nastupa poslednjeg dana Sabora, 14. avgusta, i za ovaj list kaže da će na festivalu svirati sve dok dobija pozive. Ovo je njegovo treće gostovanje u Guči.

„Simple Minds“ voli srpsku publiku

U okviru evropske turneje, čuveni škotski bend „Simple Minds“ nastupiće na beogradskom Beer festu 18. avgusta. Od 10. juna do 3. jula imali su brojne koncerte širom Velike Britanije a tokom evropske turneje, osim u Srbiji, nastupiće u Belgiji, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Švajcarskoj i Irskoj. „Jedan od razloga što smo jako želeli da ponovo dođemo je taj što znamo da je publika u Srbiji odlična. Na svirci ljudi od nas mogu da očekuju zaista sjajan bend koji će na nastupu uživo dati sto odsto od sebe“, kažu članovi grupe za Danas.

Novak se trudi da ništa ne menja

Teniser Novak Đoković najavio je da spremno dočekuje nastavak sezone a beli sport se preselio na severnoamerički kontinent. Odigraće se dva mastersa i poslednji ovosezonski grend slem, US Open, prenosi Pres. Rodžers kup počinje danas u Montrealu. „Trudim se da ništa ne menjam. Pokušavam da sve bude jednostavno, od načina na koji sam trenirao pa do generalnog pristupa mojoj teniskoj karijeri do trenutka kada sam postao broj jedan. I do sada je sve ostalo isto. Istina, neke stvari se menjaju, ljudi širom sveta na mene gledaju drugačije, ali ja imam isti pristup, kao i moj tim“, kaže Đoković.

Nemanja i Baloteli „ukrstili glave“

„Trenutno najveći ludak svetskog fudbala Mario Baloteli ni juče nije mirovao. Izgleda da mu se Srbi baš ne sviđaju, pa se posle saigrača Aleksandra Kolarova, s koim se podžapao na treningu Sitija pre dva dana, našao u klinču i sa srpskim reprezentativcem i kapitenom Mančester junajteda Nemanjom Vidićem“, piše Alo. Do incidenta je došlo tokom prvog poluvremena meča finala Superkupa Engleske na Vembliju a Baloteli je „imao šta da kaže Vidiću, mada i ovaj njemu, tokom bliskog susreta glavama“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...