SRPSKIM ZVANIČNICIMA ZABRANJEN ULAZ NA KOSOVO

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Ministaru za Kosovo i Metohiju Goranu Bogdanoviću i šefu pregovaračkog tima Beograda Borislavu Stefanoviću vojnici Kfora sinoć nisu dozvolili ulaz na Kosovo i Metohiju na administartivnom prelazu Jarinje. Šef pregovaračkog tima Prištine Edita Tahiri izjavila je da Vlada Kosova još nije odlučila da li će zvanično zatražiti od EU isključenje iz dijaloga u Briselu glavnog beogradskog pregovarača Borislava Stefanovića. Na prostoru KiM kriminalom se bave više porodica ili fisova, a zajedničko im je to da se sve zapravo radi pod okriljem tri glavne porodice na „vrhu piramide“ – Tači, Haradinaj, Mustafa. Ljubiša Stojanović Luis poginuo je vozeći „krajsler vojadžer" kada je počeo da pretiče drugo vozilo na isprekidanoj liniji.

Otvoreni prelazi Jarinje i Brnjak

Sinoć su otvoreni administrativni prelazi Jarinje i Brnjak. Administrativni prelaz Brnjak kod Zubinog Potoka otvoren je oko 18:30, nakon što je taj punkt na putu Kosovska Mitrovica - Ribariće posetio komandant Kfora Erhard Biler. Administrativni prelaz Jarinje otvoren je oko 21.30, pišu Novosti.

Zatvaranjem administrativnih prelaza sprečeni su kriminalni krugovi da preko severa Kosova prevoze robu koja na godišnjem nivou iznosi milijardu i po evra, saznaje Pravda.

To je, kako je rekao šef srpskog pregovaračkog tima Borislav Stefanović, rezultat angažovanja državnog vrha Srbije i dogovora sa komandatom Kfora Erhardom Bilerom, piše Blic. Noć na barikadama na severu Kosova, koje su Srbi postavili na putevima koji vode prema administrativnim prelazima na kranjem severu Kosova, protekla je mirno i bez incidenata. Na barikadi, u mestu Rudare u opštini Zvečan, tokom protekle noći bilo je više ljudi nego prethodnih, a vojnici Kfora, koji su tokom jučerašnjeg dana nekoliko puta obilazili ovaj punkt, to nisu uradili ni jednom tokom noći. Ministaru za Kosovo i Metohiju Goranu Bogdanoviću i šefu pregovaračkog tima Beograda Borislavu Stefanoviću vojnici Kfora sinoć nisu dozvolili ulaz na Kosovo i Metohiju na administartivnom prelazu Jarinje.
Bogdanović i Stefenović su se na punktu Jarinje zadržali dvadesetak minuta, nakon čega su otišli u pravcu Raške. Bogdanović je rekao da su im vojnici objasnili da imaju naređenje od predpostavljenih da na Kosovo i Metohiju na ovom prelazu ne puštaju visoke zvaničnike iz Srbije koji se prethodno nisu najavili i dobili odobrenje od vlasti u Prištini.

Vlada ima taktiku za Kosmet

Vlada Srbije ima spremljenu taktiku ako tenzije na Kosovu porastu i ugroze opstanak Srba. U tom slučaju biće pokrenut akcioni plan i sva resorna ministarstva predložiće mere kojima će se zaštititi naše stanovništvo u južnoj pokrajini - saznaju nezvanično Novosti. Prema nezvaničnim informacijama, to će biti prvi institucionalni odgovor Srbije na moguće razbuktavanje sukoba na KiM. U Vladi je rečeno da Beograd sigurno neće vući nagle i jednostrane poteze i da je prioritet mirno rešenje blokade punktova na Severu.

Politički analitičar Đorđe Vukadinović misli da je usvajanje skupštinske deklaracije bio neophodan potez, piše Politika. „Čak je to trebalo učiniti i ranije, čim se videlo da nesporazum oko carinskih pečata zapravo predstavlja uvertiru u nešto mnogo veće, pokušaj da se ostvari namera vlasti u Prištini da zaposednu i potpuno kontrolišu sever Kosova“, kaže on. A tekst usvojene rezolucije je, kako kaže, vrlo dobro izbalansiran i potpuno je jasno zašto je dobila podršku tako velikog broja poslanika. On, međutim, ističe da se pokazalo da u srpskom parlamentu, kao i u srpskoj javnosti, nema ni izdaleka jednoglasnosti kada je Kosovo u pitanju, a kakva inače postoji u Prištini među kosovskim Albancima.

Deklaracija o aktuelnom stanju na KiM Skupštine Srbije nema veliki značaj i namenjena je unutrašnjim prilikama u zemlji, smatraju sagovornici Danasa politički analitičar Ognjen Pribićević i stručnjak za međunarodne odnose i nekadašnji pomoćnik saveznog ministra spoljnih poslova Aleksandra Joksimović.
Tahiri: Stefanović nije podoban za pregovarača

Šef pregovaračkog tima Prištine Edita Tahiri izjavila je za Danas da Vlada Kosova još nije odlučila da li će zvanično zatražiti od EU isključenje iz dijaloga u Briselu glavnog beogradskog pregovarača Borislava Stefanovića. Ona ističe da „srpski zvaničnici koji ilegalno, bez dozvole kosovske vlade borave na Kosovu i učestvuju u nasilju ne mogu biti pregovarači u dijalogu“. Tahiri optužuje Stefanovića da je „jedan od visokih srpskih zvaničnika, umešanih u paljenje granične kapije 1“ - prelaza Jarinje. Državni vrh Srbije, uključujući i Stefanovića, u više navrata je odbacio ove optužbe. Priština je, napominje Edita Tahiri, upozorila Stefanovića i druge srpske zvaničnike da će im zabraniti ulazak na Kosovo i osporiti kredibilitet ukoliko za posetu zvanično ne traže dozvolu kosovskih vlasti.

Porodice Tači, Haradinaj i Mustafa – glavna mafija na Kosovu

Na prostoru KiM kriminalom se bave više porodica ili fisova. Zajedničko im je to da se sve zapravo radi pod okriljem tri glavne porodice na „vrhu piramide“ – Tači, Haradinaj, Mustafa. Najveći i najuticajniji klanovi su Luka (šverc droge, oružja, cigareta i benzina), Selimi (šverc oružja, droge, vozila), Keljmendi (šverc droge i nafte, trgovinaljudima i pranje novca), Eljšani (šverc oružja i benzina), Kitaj (šverc ukradenih automobila i prodajaeksploziva), Suma (reketiranje, ucene, šverc oružja i droge), Sulja (šverc oružja, municije), Aguši (ucene i iznude novca od Albanaca koji su prisiljeni da otkupljuju prethodno oteta srpska imanja), Geci (šverc benzina), Babaljija (šverc narkotika i benzina), piše Politika. Ovi klanovi, među kojima je teritorija precizno podeljena, međusobno sarađuju, ali i „ratuju”, što za posledicu ima veliki broj međusobnih ubistava sa motivom krvne osvete. Najznačajnija karakteristika ovih fisova je stroga unutrašnja disciplina, koja se postiže sistemom kažnjavanja za svako odstupanje od internih pravila. Strah garantuje bespogovornu lojalnost klanu, pri čemu se pozitivni zakonski propisi tretiraju kao nebitni. Budući da se klanovi zasnivaju na krvnoj vezi, koja je jako čvrsta, to ograničava broj članova i onemogućava infiltriranje drugih osoba. Ovi drugi, koji pokušaju da pristupe klanu, uglavnom služe kao izvršioci manje važnih zadataka.

Luis poginuo zbog lošeg preticanja

Poznati pevač Ljubiša Stojanović - Luis (59) poginuo je u nedelju oko 4.30 časa ujutru, u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na 66. kilometru autoputa Beograd-Subotica, kod Feketića. On je bio za upravljačem svog „krajslera“ BG 151-41 koji se direktno sudario sa „fordom fjužn“ mađarskih registarskih oznaka, čiji vozač je, takođe, poginuo na licu mesta. Zvaničnih informacija o tome zašto je „krajsler“ kojim je upravljao Stojanović, krećući se, u praskozorje, iz pravca Subotice ka Beogradu, skrenuo na levu stranu i direktno uleteo u „makaze“, kobne i za njega, i za vozača „forda“, još nema, pišu Novosti.

Prema rečima Presovog izvora bliskog istrazi, Luis je vozeći „krajsler vojadžer" počeo da pretiče drugo vozilo na isprekidanoj liniji. “Međutim, prvi podaci pokazuju da on nije dobro procenio udaljenost vozila koje mu je dolazilo iz suprotnog pravca. Stojanović je uleteo u makazice i čeono udario u vozilo „ford fjužn" koje je dolazilo iz suprotnog smera. Pevačev automobil se od siline udarca prevrnuo na krov” - kaže izvor.

Za sobom je ostavio šestoro dece: sinove Miodraga - Miću, Marka, Sergija i Andreja, i ćerke Maju i Elu Mitu. Najmlađa ćerkica Ela Mita napuniće tri godine u novembru, a najstariji sin Miodrag ima 38 godina, piše Blic

Nove stranke će teško u parlament

Pokret Bogata Srbija izaći će samostalno na sledeće izbore i uveren sam da će biti jedna od pobedničkih stranaka, rekao je prošle nedelje predsednik pokreta Zaharije Trnavčević, koji je objavio da je Bogata Srbija i zvanično upisana u registar stranaka. On je najavio da od 1. avgusta počinje kampanja u kojoj će ovaj pokret upoznati građane sa svojim programom i ciljevima, piše Politika. To je i neophodno novim političkim organizacijama i zato je nekoliko njih već nedeljama u nekoj vrsti kampanje sopstvenog promovisanja. Jedan od lidera pokreta Bogata Srbija Dragoljub Kojčić kaže za Politiku da su svesni da nisu poznati kao stranka, ali da se uzdaju u svoje poznate ljude. Za razliku od ovog pokreta stranka Zeleni je svesna da nema prepoznatljive ljude, ali se uzda u njihovu stručnost i svoj program čija je osnova zaštita životne sredine. Uz ove dve stranke i udruženje „Dveri” – Pokret za život Srbije aktivno se preporučuju kao jedna od opcija za koju bi moglo da se glasa na sledećim parlamentarnim izborima. Ove tri organizacije svakako neće biti jedini novi igrači koji će pokušati da se umešaju u izbornu utakmicu velikih stranaka. Biće, dakle, najverovatnije, kao i na svakim prethodnim izborima – veliki broj takmičara od kojih najveći broj na kraju ostaje ispod cenzusa. Politički analitičari Dejan Vuk Stanković i Đorđe Vuković se slažu u oceni da je teško očekivati da će ovoga puta neko napraviti iznenađenje i ući u parlament. Ali je njihovo legitimno pravo da pokušaju.

Srbi zarobljeni na briselskom aerodromu

Sedmoro Srba zarobljeno je na belgijskom aerodromu u stacionaru jer su pošli na put bez dovoljno novca! Naši državljani su u subotu po podne sleteli na aerodrom „Brisel Šarlroa", ali pošto nisu imali 38 evra po danu boravka (propisano pravilima bezviznog režima), Biro za strance je odlučio da ih ne pusti u zemlju i prvim letom ih deportuje za Srbiju. Da drama bude veća, prvi let je planiran tek za sutra, što znači da će putnici u aerodromskoj zgradi provesti puna četiri dana, piše Pres.

Hirošima, Marsovci i Srbi

Svet je 6. avgusta 1945. godine zakoračio u nuklearno doba, kada su Amerikanci bacili prvu atomsku bombu na Hirošimu, a tri dana kasnije i na Nagasaki. Surova odmazda za mučki napad Japanaca na Perl Harbor 7. decembra 1941. Posle prve eksplozije vlada Japana je protokolarnim ćutanjem odbacila ultimatum, nakon druge je pristala na bezuslovnu predaju. Ali zlokobnim događajima prethodile su godine grozničavih naučnih istraživanja u kojima se, prema kazivanju profesora dr Krunoslava Subotića iz Instituta „Vinča”, na volšeban način prepliću događaji kao u najuzbudljivijoj pripovesti Agate Kristi. Da li su u sve to bili upleteni i Srbi?, otkriva Politika u tekstu “Hirošima, Marsovci i Srbi”.

Od danas skuplje telefoniranje

Telekom Srbije će od ponedeljka, prema odluci Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL), povećati cenu pretplate u fiksnoj telefoniji i izjednačiti cene telefonskog razgovora za privatne i poslovne korisnike, pišu Novosti. Prema odluci koju je RATEL doneo još 16. juna, cena mesečne pretplate biće povećana sa 457,8 na 507,4 dinara, zajedno sa porezom na dodatu vrednost, a istovremeno i broj besplatnih impulsa sa 150 na 300. Tako će minut razgovora u lokalnom saobraćaju poskupeti zbog skraćivanja vremenskog trajanja impulsa, dok će razgovori u međumesnom saobraćaju biti jeftiniji.

Delez: Kvalitetan asortiman po konkurentnim cenama

Naša strategija je da ponudimo kvalitetan asortiman po konkurentnim cenama, kaže u intervjuu za Novosti Pjer Olivijer Bekers, predsednik i generalni direktor belgijske kompanije „Delez“ grupe, koja je kupila „Delta Maksi“, najveći trgovinski lanac u Srbiji. “Želeli bismo da sačuvamo lokalni identitet „Delta Maksi“ grupe kroz razvoj postojećih jakih brendova lokalnih proizvođača. U pogledu plasmana stranih proizvoda, svakako da planiramo da ih uvozimo ukoliko je potrebno, ali, ponavljam, imajući na umu i očuvanje neophodnog balansa sa lokalnim brendovima” - kaže Pjer Olivijer Bekers.

Zloupotrebe s dečijim pasošima

Osmogodišnju devojčicu, majka je, bez pristanka oca, ispisala iz škole i iz Negotina odvela u Beč. Iako je otac tražio zabranu izdavanja putne isprave devojčici, pasoš je izdat i ona od proleća živi u glavnom gradu Austrije bez ikakvih kontakata sa ocem i ostalim delom porodice. Ovo je samo jedan od primera zloupotrebe dokumenata koji se izdaju da bi dete prešlo granicu naše zemlje sa jednim od roditelja ili pratiocem. Prema Zakonu o putnim ispravama, kako objašnjava naša sagovornica, u slučaju kada je dete povereno na staranje jednom roditelju, i otac i majka moraju da podnesu zahtev za izdavanje putne isprave, a da bi maloletnik prešao granicu sa pratiocem ili jednim od roditelja za to mu je neophodna saglasnost drugog, odnosno oba roditelja overena u opštini ili u sudu. U praksi, međutim, to je drugačije, piše Politika.

Ubila sekirom muža nasilinika

U Obrezu kod Varvarina, u noći između subote i nedelje, Mara Milojević (44), rodom iz Ivanjice, sa više udaraca sekirom u glavu usmrtila je nevenčanog supruga Nenada Andrejića (48). Sa teškim povredama Nenad je transportovan u kruševačku bolnicu, ali je i pored napora lekara, preminuo. Prema svedočenju komšija iz socijalnih baraka u Varvarinu, gde je Mara Milojević živela sa ćerkom iz prvog braka Jelenom (18) i nevenčanim suprugom, motiv za ubistvo bio je višegodišnje maltretiranje od strane Andrejića, pišu Novosti.

Strože kazne za kradljivce kablova

Milionske štete koje svake godine kradljivci bakra, čelika i bronze pričine domaćim javnim preduzećima kao što su „Elektroprivreda Srbije”, „Elektromreža Srbije”, „Železnice Srbije” i „Telekom Srbija” navode na pomisao da bi eventualno pooštravanje kazni za to krivično delo smanjilo nepotrebne gubitke i broj prestupa. Sa predlozima za uvođenje strožih sankcija ne samo da se slažu predstavnici firmi kao što je EMS, već i policija i profesori krivičnog prava. Jak argument za to je i činjenica da su revizori bugarske železnice, zbog prošlogodišnje štete od 700.000 evra nanete krađama, zatražili da se ova nedela proglase za teroristički akt, dok kod nas sličnih zvaničnih zahteva nema, iako su srpsku železnicu „bakarni banditi” u 2010. opustošili za čak milion i po evra, pišu Novosti. Šta o tome misle građani govore anketa koju je Politika, uporedo sa serijom tekstova na ovu temu, pokrenula na svom sajtu (www.politika.rs) i komentari čitalaca na našoj fejsbuk stranici. U glasanju na temu „Šta je adekvatna kazna za kradljivce kablova?” na sajtu je učestvovao 1951 čitalac. Najviše njih, odnosno 46,8 odsto, odlučilo je da su kradljivci kablova, uzemljenja, delova šina, vagona i dalekovoda zaslužili višegodišnju zatvorsku kaznu.

Zbog oduzete imovine živi u bedi

Umesto da živi kako dolikuje, Danka Stajković (76) iz Zaječara, snaja bivšeg industrijalca i unuke Nikole Pašića, dovija se da bi preživela. Od penzije hrani sebe i još troje usta, dve ćerke i unuku, pošto je njenu porodicu oduzimanje imovine neprocenjive vrednosti dovelo do socijalne bede, piše Pres. Sećajući se kroz šta su sve njena porodica i ona prošli, Danka kaže da ne može da veruje da je i od ove vlasti, kojoj je mnogo verovala, doživela razočarenje. Prvo što joj je rasprodala imovinu, a zatim servirala Nacrt zakona o povraćaju oduzete imovine, po kojem se ona vraća u naturi ili putem državnih obveznica i novcu.

Siva ekonomija isplativija

Nelegalna ekonomija, što crna što siva, godišnje odnese 30 odsto bruto društvenog proizvoda Srbije. Ona upošljava najmanje pola miliona ljudi, a najgrublje procene licitiraju i sa milion radnika koji žive bez zdravstvenog osiguranja i nade da će zaraditi penziju. I nedavna „pružena ruka“ države poslodavcima, da u legalne tokove prevedu svoje neprijavljene radnike - nije dala ni približno očekivane rezultate. Privrednici bez dileme poručuju da je u Srbiji daleko isplativije raditi mimo zakona, pišu Novosti.

Novak u tok-šou emisijama

Vreme provedeno u Los Anđelesu Novak Đoković koristi za treninge, ali i razne PR poslove i nove sponzorske ugovore. U tu svrhu, prvi reket sveta gostovaće 2. avgusta u emisiji kod Džeja Lenoa. Društvo u studiju praviće mu glumica Keti Holms, inače supruga Toma Kruza, pišu Novosti. Sledeće veče Novak će biti deo jedne od najpopularnijih tok-šou emisija na zapadnoj obali SAD, kod Konana O'Brajena. Dan pre njega, u udobnoj fotelji kod ovog TV voditelja naći će se zvezde poput Harisona Forda, Marise Miler, Šakila O' Nila i drugi...

UEFA prati Zvezdu

Čelnici Crvene zvezde potvrdili su saznanja Presa da će na revanš meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope protiv letonskog Ventspilsa biti pod specijalnom prismotrom predstavnika UEFA! Na „Marakanu" je još u petak stigao dopis iz Niona u kojem je jasno naznačeno da će ponašanje navijača i organizaciju utakmica pažljivo pratiti delegati i specijalni posmatrači. To praktično znači da će se UEFA pridržavati svog osnovnog principa i da neće tolerisati provokacije, ekscese i nerede na tribinama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...