ŠKUNDRIĆ LOBIRA ZA RUSE?

Danijela Čirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Izjava ministra energetike je izazvala reakcije stručnjaka koji kažu da ništa ne sprečava izgradnju nove rafinerije i da ta stavka nije ugovorena sa Rusima. Srpska diplomatija smatra da bi ugrađivanje sugestija iz EU u rezoluciju značilo „da naša država prestaje da negira pravo na jednostranu secesiju“. Darka Šarića, odbeglog narkobosa gotovo svakodnevno viđaju meštani jednog sela pored Šavnika.

Neobavešteni ministar

Nakon što je prethodnog dana dao izjavu za Politiku da rafinerija nafte u Smederevu ne može da počne da se gradi pre nego što se okonča modernizacija one u Pančevu, ministar energetike Petar Škundrić je juče pokušavao da objasni šta je zapravo hteo da kaže. Njegova izjava je, naime, izazvala reakcije stručnjaka koji kažu da ništa ne sprečava izgradnju nove rafinerije i da ta stavka nije ugovorena sa Rusima, tumačeći da je ministar zapravo najavio vrlo verovatno produženje monopola NIS-u i posle 1. januara sledeće godine.

„Zbog nemogućnosti da se u međudržavnom gasno-naftnom sporazumu potpisanom s Rusijom nađe tačka koja precizira ovakav stav, Škundrić je juče iz Bajine Bašte pokušao da celu stvar relativizuje istakavši da ’ukoliko bi Komiko oil već sutra pribavio sve potrebne saglasnosti i krenuo u izgradnju rafinerije, najkraći rok kad bi ona mogla da počne da radi je za tri godine. Te da u skladu s tim međudržavni sporazum Rusije i Srbije nije prepreka toj investiciji“, piše Politika. Ovim sporazumom je, kako je rekao, određeno da se dok traje rekonstrukcija NIS-a „neće menjati uslovi na srpskom tržištu“, odnosno da dok traje modernizacija u Pančevu, ne može da dođe do rafinerijskih kapaciteta, odnosno ništa preko onih kojima raspolaže NIS.

Komiko oil, zaključuje ovaj list, ne bi ni mogao da „poveća kapacitete“ s obzirom na to da nije ni počeo gradnju, a firmi će trebati bar tri godine da objekat završi. Pride, tačka koja reguliše ovo pitanje i ne postoji u sporazumu, već se dokument tumači „u duhu da se pomogne NIS-u time što se uslovi poslovanja neće menjati“.

Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević odbija mogućnost da je ministar mogao da napravi lapsus, već njegovu izjavu tumači kao probni balon predstavnika izvršne vlasti da produže monopol NIS-u i posle 2012. Kada je reč o nafti, NIS po sporazumu ima monopol na preradu, ali i na uvoz derivata, „ali očigledno da želi još da mu se pomogne“, piše Politika.

I Blic piše da je ministar „obmanuo javnost“, a tim povodom zamenik generalnog direktora Komiko oila Radomir Radivojević kaže da su sve barijere na lokalu u proteklih godinu dana sada otklonjene i da će grinfild investicija biti korisna kako za Smederevo, tako i za državu Srbiju. „Naravno, pročitali smo izjavu ministra Petra Škundrića i mišljenja smo da ministar nije imao sve potrebne, pa ni dobre informacije“, ocenjuje Radivojević za Blic.

Kad se Srbin zainati...

Iz EU je stigla nova izjava vezana za srpsku rezoluciju za UN. Ovoga puta je portparol Ministarstva spoljnih poslova Slovačke (koja nije priznala Kosovo), Juraj Tomag rekao da su u toku „intenzivne konsultacije unutar EU između zemalja članica, u okvirima postojećih mehanizama koji se odnose na aktuelni razvoj situacije“. U sedištu Briselu smatraju, pišu Večernje novosti, da bi prihvatanje evropske inicijative bilo najbolje za Srbiju i za EU, dok s druge strane zvanična srpska diplomatija smatra da bi ugrađivanje sugestija iz EU u rezoluciju značilo „da Srbija odustaje od insistiranja na pregovorima sa kosovskim Albancima o svim otvorenim pitanjima i da naša država prestaje da negira pravo na jednostranu secesiju“. „Jer, briselske korekcije bi se, navodno, odnosile upravo na te delove rezolucije“, pišu Novosti. Povoljnija opcija od te, saznaje ovaj list iz izvora bliskih Vladi, bila bi čak i da se ne izglasa srpska rezolucija na Generalnoj skupštini UN, „jer bi se tada Beograd strateški vratio u ’sigurnu luku’ – Savet bezbednosti UN, gde ima podršku Rusije i Kine“.

„Audijem“ na ministarku

Nepoznati vozač „audija“, piše Press, presekao je juče pre podne kod Palate pravde kolonu vozila pod pratnjom u kojoj je bila ministarka pravde Snežana Malović. Posle upozorenja je pobegao ka Novom Beogradu kroz crveno svetlo na semaforu. „Kolona se kretala, kao i sva vozila pod pratnjom, relativno brzo. Odjednom se stvorio ’audi’ koji kao da je hteo da udari, prepreči put ili iseče kolonu“, kaže izvor Pressa. Ministarka nije odmah uvidela šta se događa, a nakon što je tražila da se provere tablice, ispostavilo se da automobil pripada jednoj poznatoj agenciji za rentakar. Kako piše ovaj list, zna se i ko je iznajmio auto, „ali postoji mogućnost da ga je neko drugi vozio“. „Verovatno je u pitanju klasično divljanje u saobraćaju, ali zbog događaja iz prošlosti ne isključujemo nijednu mogućnost“, kaže isti izvor.

Nešto mora da se iskopa?

Posle dva dana pretrage u jezeru Perućac, srpski i kosovski forenzičari ustanovili su da su kosti koje su izvađene iz vode – životinjskog porekla. Iako se ispostavilo i da kod Raške, gde se navodno nalazi masovna grobnica sa telima 250 Albanaca, nije pronađen nijedan jedini materijal organskog porekla, iz Prištine kažu da neće odustati i da će se krajem meseca razmotriti kako da se navodni ostaci žrtava ipak nekako pronađu, pišu Večernje novosti.

Ovo je i glavna tema lista Danas koji piše da analiza zemljišta kod Raške nije u potpunosti urađena, jer nisu uzeti uzorci iz zgrade preduzeća „Kosovo put“. Euleks je već ranije upućivao na opstrukciju, a izvor Danasa pominje i izvesnog zaštićenog svedoka koji je navodno bio zaplašen, pa je kada je trebalo da ponovi svoja saznjanja, „odbio da napusti džip i ponovo pokaže lokaciju“.

Podrška Agenciji, al’ da ne radi

Portparol DS-a Jelena Trivan u intervjuu za Politiku kaže da nezavisne institucije, odnosno takozvani kontrolori vlasti, imaju punu podršku i da nijedan akt nije donet da bi kasnije bio sklonjen. Zbog izmene Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, kaže ona, „palo je u senku sve dobro što je parlament uradio“. Iako je izmena zakona dozvolila funkcionerima da obavljaju dve funkcije istovremeno i iako su iz Agencije već poručili da su se obratili i evropskim institucijama koje bi mogle za kaznu Srbiji da ukinu beli šengen, Trivanova kaže da kod nas „postoji atmosfera negativizma, naročito kada je reč o Skupštini, pa se zbog kritika određenog zakona zaboravlja da je ova vladajuća koalicija donela Zakon o Agenciji, da joj je pomogla u radu i da je podržava“.

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić o ovom zakonu govori za Danas, istakavši da eventualne reakcije iz EU nećemo zvanično videti do objavljivanja godišnjeg izveštaja o napretku Srbije u oktobru. „Da li će biti nekih sankcija je krajnje nepredvidivo, jer kod odluka Evropske komisije politička procena ima najveći značaj“, kaže on. Nenadić objašnjava da nije štetnost izmene zakona toliko u činjenici da će neki republički i pokrajinski poslanici biti i funkcioneri u svojim opštinama, već da je „glavni problem principijelne prirode“. „Kad je došlo na red da se jedna od prvih i to lakših obaveza ispuni, pojavili su se otpori, a verujem i ucene u okviru vladajuće koalicije i unutar samih stranaka. Na to je skupštinska većina reagovala zatupljivanjem oštrice zakona“, ocenjuje on.

U Mladića dokazi, a Mladića nigde

Press piše da je haški optuženik Ratko Mladić na oko sto audio-kaseta snimao sve telefonske i direktne razgovore sa Slobodanom Miloševićem, Dobricom Ćosićem, Jovicom Stanišićem, Amfilohijem i drugima. „Izvor Pressa na pitanje da li postoje indicije zašto je Mladić tajno snimao svoje sagovornike kaže da je ’to pitanje za lekara’“, stoji u tekstu.

Prvi tajni razgovor navodno je snimljen 1991, kada je kao komandant kasarne u Kninu razgovarao sa generalnom Momčilom Perišićem. Na kasnijim snimcima su i Karadžić, Tolimir, Stanišić, a svoje saradnike koji su tokom rata u njegovo ime razgovarali u Beogradu i Banjaluci, terao je takođe da dokumentuju dijaloge. Kasete su, piše Press, predate Haškom tribunalu i biće korišćeni kao izuzetno važni dokazi, a „na osnovu ovih snimaka Mladić je napisao i 18 ratnih dnevnika, koji se takođe nalaze u Hagu“.

Nisu bitne pare, nego narod

Mlekare bi od ponedeljka mogle da ostanu bez mleka za preradu, pišu Novosti. Vlasnici farmi su juče, naime, pozvali predstavnike mlekara i ministre poljoprivrede i trgovine na sastanak u Privrednu komoru Vojvodine, zakazan za petak. Farmeri će još jednom pokušati da ubede predstavnike prerađivača mleka da povećaju otkupne cene, a ako ne budu zadovoljni pregovorima, od sledeće nedelje će prestati sa isporukom. Mleko neće biti prosipano, „već će farmeri naći način da ga pasterizuju i da ga isporuče do građana kako oni ne bi bili oštećeni zbog mahinacije mlekara“.

Iz Ministarstva poljoprivrede, međutim, ponavljaju da je nestašica rezultat špekulativnih radnji „Salforda“ za koju je već dva puta Komisija za zaštitu konkurencije utvrdila da postoji monopol, i istiu da nemaju nameru da pare iz budžeta stavljaju u džep investicionim fondovima „čiji je cilj samo zarada, a ne razvoj i strateško vezivanje za mlekarski sektor“.

Generalni direktor „Imleka“ Slobodan Petrović za Press, međutim, kaže da stav sa sastanka proizvođača mleka ovoj kompaniji nije prosleđen. „Prema našim informacijama, to je bio sastanak farmera, među kojima je bilo najmanje naših. Mi sa svojim proizvođačima imamo veoma transparentan odnos. Oni su obavešteni da će od 15. avgusta cena mleka biti podignuta za 10 odsto, što je trenutno i više nego realno“, kaže Petrović i dodaje da „Imlek“ nije kriv za nestašicu.

Kartel „Galenike“ i „Hemofarma“

Blic piše da još 2008. godine dva najveća proizvođača lekova „Galenika“ i „Hemofarm“ i sedam veledrogerija sklopili nedozvoljeni kartelski dogovor. Oni su, naime, utvrdili jedinstvene uslove trgovine lekova u postupcima javne nabavke, čime je kontrolisano tržište lekova „u cilju ostvarenja sopstvenog maksimalnog profita, dok građani plaćaju lekove po najvišim cenama“. Blic zapravo prenosi rešenje Komisije za zaštitu konkurencije, kojim 2008. zabranjen rad ovog kartela, a koje nije dobilo potvrdu na sudu, te samim tim nije ni pravosnažno. „Vrhovni sud je predmet prosledio ove godine osnovanom Upravnom sudu, gde se i sada nalazi“, kažu u Komisiji.

Kartelskim dogovorom je utvrđena maksimalna cena lekova u maloprodaji i veleprodaji, određen je maksimalni rabat veledrogerija kako bi se postigla što veća cena lekova, a dogovor podrazumeva i zabranu odricanja od dela rabata koji pripada veledrogerijama, na osnovu kojeg one mogu da snižavaju cene. „Kartel je direktno delovao na štetu budžeta iz kojeg se plaćaju nabavke lekova za zdravstvene ustanove i naravno, građana iz čijih poreza se ubiru sredstva za budžet. I, konačno, s obzirom na to da zdravstvene ustanove plaćaju veće cene lekova, automatski se smanjuje količina koje mogu da se nabave, što ide opet na štetu građana“, kažu za Blic u Komisiji.

Školujemo kadar za izvoz

Politika se bavi i konkursom evropskih zemalja koje su zainteresovane da zaposle srpske lekare, a u toku je selekcija kandidata za poslodavca iz Nemačke. Na evidenciji Službe za zapošljavanje u julu 2010. bilo je prijavljeno 1.807 lekara, među kojima i 90 specijalista. „Posle ovog konkursa, neki s ove tužne i dugačke liste nezaposlenih pridružiće se velikoj armiji naših lekara koji već rade u Norveškoj, Švedskoj, Sloveniji, Britaniji, Americi, dalekoj Australiji“, piše ovaj list, donoseći podatak da je, uprkos tome, samo ove godine na beogradski Medicinski fakultet upisano ukupno 500 novih studenata, u Kragujevcu 276, Novom Sadu 566, Nišu 420 i Mitrovici 150, što je ukupno 1.912 brucoša. Svi oni, stoji u Politici, školuju se na račun države, da bi kasnije otišli iz zemlje.

I Večernje novosti se bave ovom temom, navodeći da evropske zemlje traže 2.500 lekara, a da što se tiče angažmana u Nemačkoj prednost imaju mladi doktori sa znanjem nemačkog jezika. Neće biti potrebno da se diploma nostrifikuje, a okvirno plata bi im bila oko 3.500 evra.

Bliski susret: Šarić već nosi pruge

Pod vinjetom „ekskluzivno“ Večernje novosti objavljuju da su srpski turisti prijavili istražnim organima da su na izlazu iz Žabljaka videli, ni manje ni više nego Darka Šarića lično. Odbegli narkobos vozio se u luksuznom „mercedesovom“ džipu, registarskih tablica firme „Samanta“, a bio je „uredno obrijan, ošišan na kratko, u beloj košulji s plavim i crvenim prugama“. „Shvatio je da smo ga prepoznali i istog trenutka zatvorio prozor vozila, a potom jurnuo kroz crveno svetlo na semaforu i otišao ka Šavniku“, glasila je dojava policiji. Bliski susret se dogodio 28. jula, a ovo je samo jedna u nizu potvrda koje su naši istražni organi dobili o kretanju Šarića po Crnoj Gori.

Narkobosa gotovo svakodnevno viđaju i meštani jednog sela pored Šavnika „gde je on, prema poslednjim informacijama, pronašao utočište“, pišu Novosti. „Njemu je najsigurnije u Crnoj Gori, i tu nema dileme. Sve te priče o Slovačkoj, Švajcarskoj, Turskoj, Južnoj Americi, nemaju veze sa istinom. Viđen je u Budvi, Pljevljima i Žabljaku i otprilike, zna se njegovo kretanje“, kaže neimenovani izvor Novosti.

Tužila socijaliste i dobila zgradu

Bivša saradnica SPS-a Vesna Filipović dobila je socijaliste na sudu kojem je stranku tužila zbog neisplaćenih zarada. Kada se saberu zaostatak isplata, kamate i sudski troškovi, Filipovićevoj će SPS morati da isplati više od 2,7 miliona dinara. Njen advokat je tražio da se dug namiri prodajom zgrade u centru Sremske Mitrovice koja je u vlasništvu stranke.

Filipovićeva je dobila otkaz u stranci u septembru 2008, i to nakon što se sukobila sa predsednikom opštinskog odbora SPS-a, ali platu nije primala još od petooktobarskih promena 2000. godine. „Kada sam otpuštena, htela sam da sve prođe bez problema, znala sam da partija nema novac i tražila samo da mi uplate radni staž za te godine i da mi daju radnu knjižicu. Predsednik OO mi je rekao da uopšte nisam ni zaposlena i da nemam šta da tražim od njega. Išla sam i kod Ivice Dačića, tada predsednika Glavnog odbora SPS-a, koji mi je rekao da on nema ništa s tim, jer me nije on ni zaposlio. Onda sam morala da podnesem tužbu“, priča bivša saradnica socijalista, koja je sada matičar u Gradskoj upravu u Sremskoj Mitrovici.

Večni Krkobabići

Potpredsednik Partije ujedinjenih penzionera Srbije Milan Krkobabić govori za Danas i garantuje, kaže, da penzije neće padati dok je PUPS u Vladi. „Ako plate porastu 10 odsto, toliko će porasti i penzije... Postavlja se pitanje šta će biti posle 2012. Umesto 100.000 glasova, imaćemo 500.000 i pravićemo novi dogovor sa novom vladajućom većinom i opet će penzije pratiti plate. Ako nas ne bude u Vladi i ne budemo imali 500.000 glasova, onda će neki, ovi ili oni, ničiji sindikati, praviti kombinacije o padu penzija“, kaže Krkobabić mlađi.

Šaban se konačno skrasio

Danas piše i da će spomenik pevaču Šabanu Bajramoviću ipak biti postavljen na nišavskom keju, što su potvrdile gradske vlasti Niša. Protiv ovoga su bili organizatori džez festivala „Nišvil“, koji su predlagali pešačku zonu u centru grada, ali će spomenik ipak na keju otkriti ministar Nebojša Bradić i gradonačelnik Niša Miloš Simonović. „Gradska vlast je o lokaciji promišljala sporo ili nikako, ali su pojedini lokalni političari, mediji bili sasvim drugačiji. Na takvu, izgleda – veliku dilemu, skoro da su raspisali palanački referendum“, piše Danas.

Pošto će spomenik sada biti na keju, odustalo se od prvobitne zamisli da se uz njega postavi i džuboks sa Šabanovim pesmama „čiji bi godišnji prihod mogao da donese od 700.000 dinara, što je više nego dovoljno za održavanje spomenika“.

„Orlovi“ ponavljaju iste greške

„Zla kob iz Južne Afrike preselila se u Beograd!“, piše Press o porazu srpske reprezentacije od Grčke sa 1:0 u poslednjoj proveri pred početak kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. „Orlovi“ su „odigrali očajno prvo poluvreme, ponavljali greške sa Mundijala, dok su u nastavku promašili kamaru izglednih prilika da stignu do pozitivnog rezultata protiv renomiranog rivala“. Bio je to povod da u zaostalom vremenu reprezentativci Srbije pokažu znake nervoze, „posebno Nemanja Vidić koj je pred očima milionskog auditorijuma žestoko iskritikovao Dragana Mrđu“.

„Na taj način ’sinovi’ nisu upriličili dostojan oproštaj Radomiru Antiću, koji će i pored podrške publike, verovatno biti ’ražalovan’ sa funkcije selektora“, piše Press.

Šta reći...

Pobednik rijalitija „Farma“ Miloš Bojanić govori za današnje izdanje Pressa i najavljuje tužbu protiv drugih učesnika ove emisije za uvredu časti i nanošenje duševnog bola. „Hoću da naučim te kretene da ne mogu da blate lik i delo ozbiljnog čoveka i intelektualca, kakav sam ja“, rekao je Bojanić.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...