SENKA BIVŠEG KOMANDANTA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Bivši komandant bosanskih Srba poručio je preko advokata i porodice da se ne izazivaju neredi na ulicama da ne bi došlo do krvoprolića. Zahvalio se na podršci. Pominjao je stare prijatelje i tražio da mu Smilja Avramov bude pravni savetnik u Hagu. Pregledala ga je predsednica parlamenta, kako je tražio, a tužilaštvo se složilo i da dođu lekari iz Moskve, samo ako stignu pre izručenja. Štampa objavljuje i tvrdnje da je za skrivanje Mladića ključna pomoć došla iz Rusije, preko savetnika u ambasadi u Beogradu, te da ne čudi što traži i doktore odande. Na saslušanju je Šešelja nazivao „kretenom“ jer u Hagu bruka i sebe i državu. Ne zna se da li će ga pustiti da poseti ćerkin grob zbog bezbednosnog rizika a Bosiljka je otkrila da im je ovih dana 45. godišnica braka. Ono malo vesti koje su se našle među prvima u štampi a ne tiču se Ratka Mladića, uglavnom su vezane za sport. Tako se može pročitati da je Barselona ponovo izvela svoj maestralni vez na terenu i odnela titulu prvaka Evrope, da je Novak ubeležio 40. pobedu ove sezone, kao i da se Ana pojavljuje „nauljena i mokra“ u reklami, posvećenoj (ne muškarcima, nego) devojčicama.


Beograd - treća utakmica polufinala plej-ofa Superlige Srbije 2010/11.
Partizan - FMP, 98:68

„Da se ne izazivaju neredi“

Advokat Miloš Šaljić i sin Darko Mladić preneli su juče poruku uhapšenog generala koji se zahvalio svima na podršci i apelovao na građane da ne izazivaju nerede da ne bi došlo do krvoprolića, prenosi Politika. Darko je izjavio da će sutra od suda tražiti da naloži veštačenje zdravstvenog i psihičkog stanja njegovog oca, rekavši da on nije sposoban da bude procesuiran. „Cilj porodice nije da se odlaže njegovo prebacivanje u Hag, ali smatramo da bi pre toga trebalo da se utvrdi njegovo realno zdravstveno stanje i da mu je potrebno psihičko lečenje“, rekao je sin Ratka Mladića, koji je juče nosio prsten koji mu je otac poklonio u pritvorskoj jedinici.

„General, kako saznajemo, i dalje priča nepovezano, prelazi sa teme na temu, čas plače, a onda se smeje... Senka nekadašnjeg generala kaže da neće optužnicu Tribunala, ali da će se boriti“, pišu Novosti. Mladić je sinu rekao da bi voleo da mu Smilja Avramov bude pravni savetnik u Hagu, a voleo bi da vidi Ljilju Bulatović i Miću Grubora. Onda se prisećao starih prijatelja, a advokat je izjavio i da je tražio da ga pregleda predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović, pored ostalih lekara. Ona je kasnije izjavila da je kod Mladića bila „isključivo u svojstvu lekara“.

Alo prenosi da je Mladić na saslušanju molio da vidi unuke. „Znam da neću još dugo, znam da se neću živ vratiti iz Haga, molim vas da mi dozvolite da vidim svoje unuke“, rekao je on. Ovaj zahtev je odobren, „i njega bi već sutra mogli da posete sin Darko i snaja Biljana sa decom“.

Haški optuženik general Ratko Mladić, ratni komandant Vojske Republike Srpske,
na fotografiji "Pressa", u Specijalnom sudu za ratne zločine u Beogradu

„Zeleno svetlo“ za lekare iz Moskve

Pres piše da se Tužilaštvo za ratne zločine složilo da Mladića pogledaju ruski lekari ukoliko do izručenja stignu u Beograd. To će mu biti omogućeno i u pritvorskoj jedinici u Sheveningenu. Izvor Presa navodi da Ratko Mladić traži pomoć od Moskve „pošto je glavna logistika za njegovo skrivanje dolazila upravo iz te zemlje“. „Mladićeva porodica je, prema našim saznanjima, održavala direktne kontakte sa ruskim vlastima preko savetnika u ruskoj ambasadi u Beogradu Olega Zize. Ziza je pre nekoliko meseci napustio Beograd a naše obaveštajne strukture smatraju da je upravo njegovim odlaskom Mladić ostao bez neophodne pomoći za skrivanje“, stoji u tekstu. List podseća da je Vikiliks objavio da se ranije sumnjalo da Rusija čuva ključne informacije o skrivanju Mladića.

Policijsko obezbeđenje ispred Specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu u
kojem je pritvoren haški optuženik general Ratko Mladić, ratni komandant
Vojske Republike Srpske, uhapšen 26. maja u Lazarevu, pedesetak kilometara
severno od srpske prestonice

Poseta ćerkinom grobu rizična

Tužilaštvo za ratne zločine i sudija načelno su saglasni da Ratko Mladić poseti ćerkin grob, piše Politika, navodeći da će konačna odluka biti doneta u zavisnosti od procene bezbednosnog rizika. U Specijalnom sudu kažu da bi za tako nešto bilo potrebno veliko obezbeđenje, pa sumnjaju da će ova Mladićeva molba biti ispunjena. List podseća da je ćerka Ana tragično nastradala 1994. godine. Ćelija u kojoj je smešten bivši komandant bosanskih Srba ima deset kvadrata, dodaje list, u koju se ulazi na metalna vrata sa špijunkom i rešetkom.

Novinari Presa su bili na Topčiderskom groblju gde je sahranjena Ana Mladić. Kako stoji u tekstu, jedna žena je juče došla, zapalila sveću i brzo otišla, a građani koje je Pres zatekao na ovom groblju kažu da nije bila iz bliže familije. Zaposleni su potvrdili da se ne dešava ništa neuobičajeno a što bi moglo da navede na zaključak da sud priprema odlazak Ratka Mladića do Topčidera.

Godišnjica braka

Supruga Bosiljka Mladić za Novosti kaže da ovih dana ona i Ratko pune 45 godina braka. „Da su druge okolnosti, tu godišnjicu bismo i obeležili na način kako smo neke prethodne obeležavali“, kaže ona. Suprug joj je ispičao da je 2008. imao težak moždani udar koji je bio treći po redu. Od tada mu je desna ruka gotovo oduzeta i „otada se sam snalazio i lečio“. O prvom susretu sa mužem u petak, Bosiljka priča: „Bili su to za nas šokantni trenuci. A, prvo što je nekako spontano iz mene glasno progovorilo, bilo je ’volim te’. To sam rekla i snažno ga zagrlila. On je, istovremeno, jedva izgovorio: ’Nemoj toliko da me stežeš, nije mi dobro.’“

Fotografije ćelije

Blic objavljuje i fotogafije ćelije u kojoj boravi Mladić, opisujući u tekstu da pritovrenici imaju na raspolaganju krevet, sto, stolicu i metalnu kasetu. „Harmonika“ vratima su odvojeni WC šolja i tuš. Posebna jedinica Okružnog zatvora u Beogradu u kojoj će Mladić biti do prebacivanja u Hag, sastavni je deo zgrade Specijalnog suda gde se drže okrivljeni za ratne zločine i organizovani kriminal. List podseća da tu trenutno borave i pripadnici „zemunskog klana“ Sretko Kalinić i Miloš Simović.


Kuća u selu Lazarevo, nadomak Zrenjanina, pedesetak kilometara severno od
Beograda, u kojoj je 26. maja ove godine uhapšen haški optuženik Ratko Mladić,
ratni komandant Vojske Republike Srpske

Vukčević čeka Karlu da nazdrave

Alo piše da je srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević pozvao bivšu glavnu tužiteljku Karlu del Ponte da „uz dve specijalne flaše vina proslave hapšenje najtraženijeg haškog optuženika Ratka Mladića“. Vukčević godinama u svom kabinetu čuva te flaše australijskog vina na čijim su etiketama fotografije Radovana Karadžića i Mladića. Tužiocu ih je svojevremeno poklonila Del Ponteova i poručila da će ih zajedno ispiti kada obojica optuženika budu uhvaćeni.

Država mu duguje 64 penzije

Alo je izračunao i koliko država duguje generalu Ratku Mladiću na ime penzija. Radi se o isplatama koje nije podizao i ukupno ih je 64, što iznosi oko 4,7 miliona dinara. U Minisarstvu odbrane listu je potvrđeno da Mladić ostvaruje pravo na penziju od 89.470 dinara. Od 1996. je bio u bekstvu a pravo na penziju je stekao prema rešenju Fonda za socijalno osiguranje vojnika Ministarstva odbrane nekadašnje SRJ u februaru 2002. Posle nepune četiri godine a na zahtev međunarodne zajednice, u decembru 2005. isplate su obustavljene.

Ratko povučen, Radovan aktivan

Zoran Đurić, neuropsihijatar iz Instituta „Dr Laza Lazarević“, za Politiku kaže da Ratko Mladić u ovom trenutku verovatno oseća olakšanje jer je bežanje gotovo, „jer skrivanje svakom čoveku vremenom postaje zamorno“. „Osim toga, za aktivno skrivanje od zakona potrebna je i fizička i mentalna vitalnost, koju Mladić očigledno više nije posedovao... Da je Mladić voleo svoj narod, on bi se predao i to bi za njega bila šansa da bude heroj. Međutim, on se držao svog otpora i prkosa, ne pokazujući da uviđa da to šteti narodu“, kaže Đurić. Politika upoređuje i načine skrivanja Radovana Karadžića i Mladića, pa piše da dok je drugi bio tih, miran i povučen, dr Dabić se nije odrekao učestvovanja u javnom životu, držao je predavanja, nastupao na tribinama, objavljivao tekstove i pisao knjige. Zoran Đurić navodi da je moguće da Mladić i zbog moždanih udara nije mogao da ima aktivan socijalni život „a očigledno nije imao ni dovoljno mašte da kreira jedan novi identitet“.

Loši odnosi sa Slobom..

Odnos Ratka Mladića i Slobodana Miloševića se za četiri godine pretvorio u „potmulu netrpeljivost, na kraju i u otvoreno neprijateljstvo“, piše Pres, podsećajući da je Mladić tokom saslušanja krivicu prebacio na bivšeg predsednika Srbije. List podseća da je Milošević tvrdio da je glavni krivac što je rukovodstvo RS odbacilo Vens-Ovenov mirovni plan u maju 1993. Milošević je prethodno upozorio Mladića da će odbacivanje sporazuma prekinuti političke i ekonomske veze Srbije i RS. Mladić mu je zapretio da će, ako bude tako, dovesti rat „na njegova vrata“. Milošević je kasnije generala nazvao ratnim profiterom. Pres navodi i da je Mladić nekoliko puta bio odsečan u direktnom razgovoru sa Miloševićem, pa mu je tako kada je ovaj zapretio da će ga streljati, rekao: „Nemoj da se dereš na mene, nisam ja tvoja žena, ako na nju uopšte smeš da povisiš ton“.

Blic prenosi reči Mladićevog druga iz klase Berislava Popova koji je rekao da je Ratko kao pitomac vojne akademije bio arogantan i neposlušan. List zaključuje da rat „očigledno pojačao ove crte“ i da mu se može dodati i da je prek i egocentričan. „Intenzivno je potpomagao mit koji se o njemu stvarao a sebe je već na hrvatskom ratištu doživljavao kao apsolutnog gospodara života i smrti“, stoji u tekstu.

..Ali i sa Šešeljom

Blic piše da je Ratko Mladić na saslušanju rekao da je „sramota kako se Vojislav Šešelj ponaša u Haškom tribunalu“, da bruka sebe i državu. On nije obrazlagao svoje loše mišljenje o lideru radikala „jer ga niko nije ni pitao za Šešelja, ali ga je čak i psovao i oslovljavao pogrdnim nazivima kao što je ’kreten’“. List podseća da su u postupak protiv Šešelja u Hagu uvršteni i Mladićevi dnevnici, kao i da je Šešelj u sudnici izjavljivao da su mu Mladić i Radovan Karadžić prijatelji i da preko posrednika stalno komunicira s njima. Lider radikala je koristio i informacije koje je navodno dobio od „prijatelja Mladića“ kako bi opovrgao iskaz Safeta Sejdića.

Hadžići na sve spremni

Porodica Gorana Hadžića, jedinog preostalog haškog begunca, kaže za Novosti da ih niko nije kontaktirao otkad je Ratko Mladić uhapšen, niti se dešava bilo šta neuobičajeno. Potresla ih je vest o hapšenju. „Svi smo mi, već odavno, prešli granicu očaja, a ovo je svemu dalo samo još jednu sumornu nijansu. Ne znamo, naravno, šta će dalje biti, ali smo spremni na sve“, kaže Hadžićeva sestra. Članovi porodice se nadaju da će, „mada to nekome može da zazvuči paradoksalno“, Mladićevo hapšenje bar donekle da skine ogroman teret sa familije.

Sin Srećko za Pres kaže da je, otkad je pre sedam godina raspisana poternica za Goranom Hadžićem, čitava porodica u neprilici, bez mogućnosti da se zaposle, dok je tetka Goranka „samo zato što je Goranova sestra“, dobila otkaz. „Finansijska situacija nam je izuzetno teška i živimo jedino od bakine penzije. Pritisak postaje sve veći, trudimo se da izdržimo koliko god možemo, ali ne znam dokle, zaista. Budim se na svakih pola sata, na svaki šum, misleći – evo ih ponovo“, priča Srećko.

SAD 1991. predlagale podelu Kosova

Dobrica Ćosić u intervjuu za Politiku govori o svojoj novoj knjizi „U tuđem veku“ i političkoj situaciji u zemlji. Na pitanje zašto je njemu ovaj vek tuđ, on kaže da su promene u koje smo verovali donele teži, poniženiji i neizvesniji život. „Neuspešan socijalizam zamenjen je surovim, pljačkaškim, korupcionaškim kapitalizmom, sa uvećanom socijalnom i kulturnom bedom... Mnogo je neznalica, partijaša, karijerista i neradnika zavladalo Srbijom. Omladina ne zna šta će sa sobom pa puni kafane i na utakmicama prazni gnev“, kaže on. Ćosić navodi da o Kosmetu uzalud govori i piše četiri decenije, „predlažući demokratsko, pravedno, kompromisno i trajno razgraničenje“. To je, kaže, jedini način da se prevaziđu vekovni antagonizmi između Albanaca i Srba, a time bi se zaustavila i velikoalbanska ekspanzija. Ćosić kaže da je 1991. Slobodanu Miloševiću preneo američki predlog o podeli Kosova, prema kojem bi Srbiji pripala trećina, „ali Milošević nije odustajao od srpskih zabluda sve do kumanovske kapitulacije u ’malom svetskom ratu protiv Srbije’“. „Taj samouvereni političar je tvorac najbesmislenijeg paradoksa u srpskoj istoriji: on je kosovski poraz slavio kao pobedu koja se brzo porekla u haškoj sudnici“, dodaje Ćosić.

Predsednici Poljske i SAD na sastanku sa predstavnicima političkih patija u Varšavi:
Tadeusz Mazowiecki - bivši premijer Poljske, Barack Obama, Bronislaw Komorowski

Bilderberg i o Srbiji

Bilderberg grupa, svetska elita koja, kako se pretpostavlja, „režira ili bar to pokušava“ krupne planetarne događaje, sastaće se u potpunoj diskreciji od 9. do 13. juna u hotelu „Kempinski“ u švajcarskom Sent Moricu. Novosti objavljuju da će jedna od tema biti i Srbija, odnosno kako maksimalno ubrzati njen evroatlantski put. Glavna tačka dnevnog reda biće moguća vojna invazija Amerike na Libiju, „kao odskočna daska za napad na Iran“. Govoriće se i o svetskoj ekonomskoj krizi i rizicima po evro zbog situacije u Grčkoj, Španiji, Portugaliji i Irskoj. „Kanadski pisac Danijel Estulin, autor knjige ’Klub Bilderberg’, tvrdi da ovu grupu čini oko 350 osoba koje poseduju oko 80 odsto ukupnog svetskog bogatstva. Unutar Bilderberga se nalazi savet od 120 članova koji funkcioniše kao svetska vlada iz senke“, stoji u tekstu.

Anti-američki protest ispred Predsedničke palate u Varšavi zbog posete
predsednika SAD Baraka (Barack) Obame Poljskoj

Barselona prvak Evrope

Barselona je osvojila titulu prvaka Evrope tako što je u finalu Lige šampiona porazila Mančester junajted sa 3:1. Golove za pobednički tim postigli su Pedro Rodrigez, Leo Mesi i David Vilja. Jedini gol za Mančester dao je Vejn Runi. Pres piše da Mančester nije imao šanse protiv „čuvenog sitnog veza Katalonaca“ predvođen Mesijem, Ćavijem i Inijestom.

„Sakriti loptu od rivala nije baš lako u modernom fudbalu, ali upravo je (još) jednoj takvoj lekciji prisustvovao tim engleskog prvaka. Nemoćan pred fudbalskim plesom rivala, nemoćan i u sprovođenju sopstevenih ofanzivnih zamisli, Junajted je samo pred kraj poluvremena podsetio na slavne dane“, piše Blic o velikom finalu.

London - ekipa Barselone uoči početka finala Lige šampiona 2010/11. protiv
Mančestera Junajteda

Novakova 40. pobeda

Teniser Novak Đoković pobedio je juče u nastavku meča Argentinca Huana Martina del Potra sa 3:1 i tako prošao u osminu finala Rolan Garosa. Kako prenosi Alo, već danas igra sa Francuzom Rišarom Gaskeom. Đoković je posle meča rekao da je znao da će ovaj susret biti teži od prethodnih, jer Del Potro podjednako dobro igra na svim podlogama. Gaske pred današnji meč kaže da Novak ima neverovatan povratak i da će mu to biti najveći problem. „U poređenju sa Nadalom i Federerom, Novak je daleko najbolji u tom segmentu. Pošto je meni servis jako oružje, moraću da tražim druga rešenja u igri“, objasnio je Francuz. Đokoviću je jučerašnja pobeda bila 40. trijumf ove sezone.

Pariz - Novak Đoković u meču trećeg kola Otvorenog prvenstva Francuske
u tenisu 2011, ATP Rolan Garos (Roland Garros) protiv argentinskog tenisera
Huana (Juan) del Potroa, 3:1 (6-4, 3-6, 6-3, 6-4)

Ana „nauljena i mokra“

Ana Ivanović, Serena Vilijams i Kim Klajsters snimile su reklamu „Jako je lepo“ pod okriljem Ženske teniske organizacije a koja bi trebalo da zainteresuje devojčice da se bave ovim sportom. „Međutim, zbog obilja seksipila, reklama se našla na udaru javnosti – da li se u njoj reklamira tenis ili nešto drugo“, pišu Novosti i navode da je tokom snimanja akcenat stavljen na tela teniserki „i mišiće sa kojih se slivaju kapljice znoja“. List objavljuje i da su teniserke „previše nauljene i mokre“.

Blic dodaje da je reklama toliko provokativna da je diskutabilno da li će devojčice poželeti da se bave tenisom, „ali je sigurno da će muškarci još više zavoleti ovaj sport“. Urednik Hafington posta Majkl Kort je rekao da ovo treba da bude promocija žena u sportu, ali da se to nikako ne postiže „mašinama za vetar koji podižu suknje ili suvim ledom“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...