POTRAGA ZA NAFTOM

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Na lokaciji Arilje–Požega–Guča rade se nova naftna i gasna istraživanja. Ovogodišnja inflacija trebalo da se kreće u rasponu od šest plus minus dva odsto. Deo javnosti je sklon da poveruje, uprkos demantijima, da „ima nešto” u rečima „kontroverznog biznismena” Stanka Subotića Caneta kada kaže da mu Miroslav Mišković i Milan Beko duguju 50 miliona evra



Maketa stadiona za Olimpijaske igre 2012. godine koja je predstavljena ministru
unutrašnjih poslova Srbije Ivici Dačiću, prilikom obilaska Olimpijskog sela u Londonu

Traganje za naftom

Naftna industrija Srbije poslednjih mesec dana na lokaciji Arilje–Požega–Guča radi nova naftna i gasna istraživanja, saznaje Politika. Iako na ovim prostorima ranije nije bilo crnog zlata, NIS je otpočeo izvođenje regionalnih i detaljnih geofizičkih istraživanja i ispitivanja. Cilj je da se detaljno sagleda geološka građa i definišu novi istražni prostori, odnosno izdvoje najperspektivnije lokacije za buduća detaljna istraživanja nafte i gasa.

Gubici Naftne industrije Srbije mogli bi da budu rešeni preko leđa građana, piše u Novostima. Zbog neprikazanih dugova i dogodine moguća zabrana uvoza benzina. U NIS tvrde da nemaju specijalne zahteve za zadržavanje monopola.

Srbija će sa novom promenom cena naftnih derivata koja uskoro treba da usledi dostići novi neslavni rekord, objavljuje Blic. Derivati će koštati više nego u leto 2008. godine kada je cena nafte vrtoglavo rasla i barel koštao duplo više nego danas. Naša zemlja se već nalazi na vrhu liste zemalja sa najskupljim gorivom u ovom delu Evrope, a tome doprinosi i činjenica da više od polovine cene odlazi na poreska opterećenja. Derivati nafte su kod nas od početka godine, odnosno za samo tri meseca, poskupeli već četiri puta, što zbog redovnih korekcija, što zbog podizanja akcize.

Izložba o Kosmetu

U Svetosavskom domu pri Hramu svetog Save večeras je povodom godišnjice nasilja na Kosovu otvorena izložba kopija i replika fresaka sa Kosova i Metohije - "Da se ne zaboravi".



Patrijarh SPC Irinej na otvaranju izložbe kopija fresaka manastira na Kosovu u Metohiji
u Svestosavskom domu na Vračaru

Patrijarh srpski Irinej rekao je otvarajući izložbu rekao da je Kosovo "sveta srpska zemlja gde je rođena i stvarana istorija i kultura, da su tu najveće srpske svetinje, kao i da na toj svetoj zemlji počivaju naši najveći svetitelji", prenosi Politika. "Ako ga budemo nosili u srcu, duši i mislima nećemo ga nikada izgubiti", kazao je Irinej.

Planirana inflacija od šest posto

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je da je ključni cilj te institucije da postigne i održi stabilnost cena i dodao da bi ovogodišnja inflacija trebalo da se kreće u rasponu od šest plus minus dva odsto.

Jelašić je prilikom posete Regionalnoj privrednoj komori u Subotici ostao čvrsto pri stavu da će kurs dinara prema evru određivati tržište, dodajući da ne može da precizira koliki će biti kurs evra na kraju godine, prenosi Politika. Prisutni privrednici ocenili su da je realni sektor potpuno zapušten, a da je za razliku od njega bankarski sistem stabilan.

Manje bogataša u Srbiji

Broj najbogatijih građana u Srbiji pao je u prošloj godini zbog uticaja svetske ekonomske krize, zaključak je koji se može doneti na osnovu podataka Poreske uprave o podnetim prijavama za godišnji porez na dohodak građana. U Poreskoj upravi kažu za Danas da je rok za prijavu istekao 15. marta, ali da još čekaju na prijave poslate poštom i da bi ih ukupno moglo biti do 18.000. Reč je o broju nešto višem od prošlogodišnjeg, kada je dostavljeno 17.547 prijava, međutim, treba imati u vidu i da je snižen prag primanja koji bogataši moraju da prijave (sa 1,64 na 1,58 miliona dinara) što je pojedince uvrstilo u kategoriju imućnih, ali nije dovelo do bitnijeg rasta broja obveznika. Takođe, iako je očekivani broj nešto iznad onoga što je stiglo u prošloj godini, po svemu sudeći državna kasa biće tanja po osnovu ovog poreza jer je i visina prijavljenih prihoda niža nego u 2009. godini, objavljuje ovaj list pod naslovom "Kriza smanjila broj srpskih bogataša".



Tradicionalna trka kamila u Saudijskoj Arabiji

Sumnje ostaju

Deo javnosti je sklon da poveruje, uprkos demantijima, da „ima nešto” u rečima „kontroverznog biznismena” Stanka Subotića Caneta kada kaže da mu Miroslav Mišković i Milan Beko duguju 50 miliona evra koje su dali, navodno, za učešće u privatizaciji za čije sprovođenje je odgovorna država, objavljuje Politika. Privatizacije koje je pomenuo Subotić obavljene su za vreme vlade Vojislava Koštunice, ali Demokratska stranka Srbije kaže da je sve bilo po zakonu. I tako u krug. Jedni tvrde da se ništa nije dogodilo, drugi da znaju sve i da će sve rešiti čim dođu na vlast. Stiče se, zapravo, utisak da sadržina iskaza zavisi od toga da li je stranka u opoziciji ili je u vladajućem bloku. Zbog ovakve istorije srpskih privredno-političkih veza, odnosno zbog toga što su takve veze dovele do nemoći institucija sistema, ekonomista Danilo Šuković, član Saveta za borbu protiv korupcije, ne očekuje da će se ovog puta isterati na čistac navodi Stanka Subotić o tome čiji novac je učestvovao u privatizaciji „Večernjih novosti” i Luke „Beograd”. „Institucije u Srbiji su zarobljene, da li od političkih partija, da li od tajkuna ili kriminalaca, neka tumači kako ko hoće, ali one to ne mogu da isteraju”, ocenjuje Šuković.

Izjave ljudi sa crvenih poternica pobudile interesovanje i državnih institucija. Radisavljević: "Ispitati sve navode." Homen: "Pometnja u organizovanim kriminalnim grupama. Antimonopolska komisija od VAC-a traži dodatnu dokumentaciju o kupovini Novosti, piše u ovom listu pod naslovom "Ko sada traga za istinom?".

Nova istraga protiv Stanka Subotića Caneta, biznismena s Interpolove poternice koji je optužen za šverc cigareta, vodi se zbog sumnji da je umešan u šverc kokaina zajedno sa Darkom Šarićem, saznaje Blic. Sagovornik ovog lista "blizak istrazi", dodaje da je od svih pretkrivičnih postupaka protiv Subotića - za ubistva iz devedesetih, likvidaciju hrvatskog novinara Ive Pukanića - zasad najkonkretniji onaj koji se vodi zbog sumnji da je sarađivao sa Šarićem u švercu kokaina.

Stanko Subotić Cane se pre tri dana uključio na TV B92 kako bi poslao preteće poruke vlasti u Srbiji i svojim protivnicima u Crnoj Gori, tvrde sagovornici Presa iz vrha srpske policije i pravosuđa. Cane se, prema njihovim tvrdnjama, nalazi u paničnom strahu pošto srpski istražni organi i zapadne službe imaju precizne podatke o njegovim vezama sa Šarićevim narko-klanom.

SAD i Izrael

Najveća kriza u odnosima između SAD i Izraela u poslednjih 35 godina. Tačka razdora: 1.600 stanova za Jevreje u istočnom Jerusalimu, piše u Novostima. Američka državna sekretarka Hilari Klinton poricala je u sredu da su odnosi SAD i Izraela najgori u poslednjih 35 godina, ali odabir reči kojim je govorila o “specijalnim vezama” dveju zemalja nije pružao dovoljno uverljiv dokaz da one nisu narušene. Udar koji je Americi zadao Izrael - usred posete potpredsednika SAD Džozefa Bajdena - objavom da planira gradnju novih 1.600 stanova za Jevreje u istočnom Jerusalimu, još snažno odjekuje u američkoj prestonici. Kredibilitet predsednika SAD Baraka Obame ponovo je na ispitu.

Sa ili bez učešća Srbije



Sastanak premijera Srbije Mirka Cvetkovića i komesara za proširenje Evropske
unije (EU) Štefana Filea

Međunarodna konferencija o evropskoj budućnosti Balkana zakazana za prekosutra na Brdu kod Kranja biće održana bez obzira na to da li će na skup doći predsednik Srbije Boris Tadić, tvrde organizatori. O tome da li će u Sloveniju putovati delegacija iz Srbije, po svemu sudeći, neće se znati do poslednjeg trenutka, objavljuje Politika. Prema najavi organizatora, skupu će prisustvovati i predsednik EU Herman van Rompej, ministar spoljnih poslova Španije, predsedavajući EU, Migel Anhel Moratinos i evropski komesar za proširenje Štefan File. Juče je, međutim, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin tokom boravka u Beogradu, preneo poruku Rompeja da je je spreman da dođe na Brdo kod Kranja samo ako tamo dođe i predsednik Srbije.

„Ne želim da vršim nikakav pritisak, jer Srbija sama treba da odluči šta je u njenom interesu. Ako je tamo ne bude bilo, to je poruka iz Beograda. Time će dati poruku da li je deo rešenja ili je deo problema. Srbija je suverena zemlja i sama odlučuje o dinamici približavanja Evropskoj uniji”, rekao je Kacin.

Srbija ima kapacitete za brzo napredovanje na putu EU integracije, ali se i dalje suočava s ozbiljnim izazovima. Evropsku integraciju može da ugrozi odstupanje od obaveza koje je Srbija preuzela, kaže za Blic Štefan File, komesar EU za proširenje, koji je juče bio u poseti Srbiji. On ističe da je njegov zadatak kao komesara da potencijalne kandidate sa zapadnog Balkana dalje čvrsto veže za proces proširenja i pobrine se da nijedna zemlja iz regiona ne bude izostavljena.

Moguća nagodba sa Hrvatskom

Ivan Šimonović, ministar pravde Hrvatske kaže za Novosti: "Postoji mogućnost povlačenja međusobnih optužbi Beograda i Zagreba za genocid pred sudom u Hagu. U slučaju vansudske nagodbe naknada štete bila bi simbolična", prenosi ovaj list pod naslovom "Možemo da se nagodimo".



Specijalni ministarski sastanak Pokreta nesvrstanih zemalja u čijem radu učestvuje
i šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić

Rezolucija o Srebrenici

Poslanici Skupštine Srbije trebalo bi najkasnije za dve nedelje da se izjašnjavaju o rezoluciji o Srebrenici, saznaje Blic u vrhu vladajuće koalicije. Naš sagovornik navodi da je nacrt teksta gotov, ali da se u rezoluciji neće spominjati presuda Međunarodnog suda pravde i reč genocid da bi tekst rezolucije podržalo što više poslanika u Skupštini Srbije, a ne samo predviđenih 126.

Lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić, za razliku od nekih članova vladajuće koalicije, podržava tekst skupštinske rezolucije o Srebenici u kojem se pominje termin genocid. Glasanjem za taj tekst u parlamentu, SNS će i u praksi pokazati da se odriče politike radikala i Vojislava Šešelja - tvrdi za Danas narodni poslanik Sandžačke demokratske partije Meho Omerović.

Tempo rada Ustavnog suda

Ustavni sud Srbije gotovo da i ne rešava predmete koje dostavljaju političke partije. Na čekanju do daljeg: Statut Vojvodine, blanko ostavke poslanika, zarade u Narodnoj banci Srbije, objavljuju Novosti. U sudnici treba da se raspravlja i o Jelašićevoj plati, ali i o platanima. Ipak, zahtev NBS da se ispita da li je narušen princip nezavisnosti ove institucije odlukom o smanjenju zarada državnih službenika, još nije dobio epilog na sudu, iako je u praksi stvar već rešena vraćanjem zarada na stare pozicije. Ustavnu žalbu uputila je i DSS u vezi sa sečom platana u Beogradu, ali sumnjaju da će ova tačka uskoro doći na red. U vladajućoj koaliciji odbacuju napade opozicije da se mešaju u rad USS. Poručuju da Sud ima svoj tempo rada i svoja pravila koja ne žele da tumače.

Madjari u državnoj upravi Srbije

Tokom nedavne posete Srbiji predsednik Mađarske Laslo Šoljom, tokom posete Zrenjaninskoj biskupiji, izjavio je u Zrenjaninu da bi više Mađara trebalo da bude zastupljeno u administraciji, sudstvu i policiji u Srbiji, podseća Politika. Zastupljenost pripadnika mađarske nacionalne manjine u organima državne uprave u Vojvodini niža je za oko 50 odsto ili čak 70 odsto u odnosu na njihovu zastupljenost u stanovništvu, tvrdi Tamaš Korhec, pokrajinski sekretar za propise, upravu i nacionalne manjine. Ovaj sekretarijat prošle godine uradio je izveštaj o strukturi zaposlenih u pokrajinskim organima uprave, organizacijama, službama i direkciji. Prema tim podacima u 17 pokrajinskih sekretarijata i 13 drugih službi zaposleno je 6,3 odsto Mađara, zaposlenih srpske nacionalnosti ima 67, 7 odsto, dok je procenat onih koji nisu naveli nacionalnu pripadnost 16, 5 odsto. Što se tiče udela u stanovništvu, prema popisu iz 2002. godine, oko 14 odsto stanovnika Vojvodine su Mađari.

"Postoje značajna odstupanja u odnosu između udela u stanovništvu, u obrazovnoj strukturi i u udelu zaposlenosti u organima državne uprave. Međutim, na nivou lokalne samouprave nema te pojave i Mađari su uglavnom zastupljeni u onim procentima u kojima su, inače, zastupljeni na teritorijama lokalne samouprave", kaže Korhec.

Most na Savi

Ako je situacija na Gazeli kritična onda odgovornost za to snose Putevi Srbije i direktor tog preduzeća treba da podnese ostavku, izjavio je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.

Gostujući na Radio-televiziji Srbije Đilas je ponovio da bi najbolje bilo prvo sanirati Gazelu, a da kada bude završen most na Adi počne njena rekonstrukcija.

"Mislim da je neozbiljno da se ulazi u ovakvu rekonstrukciju, a da ne postoje svi uslovi za to", kazao je Đilas i dodao da će sutra biti održan sastanak sa radnom grupa iz Ministarstva za infrastrukuturu. On je rekao da će grad Beograd dati saglasnost kada se vidi Studija koju treba da uradi izvođač radova, prenosi Politika.

Gradonačelnik smatra da rekonstrukcija Gazele treba da sačeka završetak mosta preko Ade, piše u Novostima. Đilas: Ako je most u kritičnom stanju, direktor "Puteva Srbije" treba da podnese ostavku

Mućke sa jajima

U Srbiju je prošle godine, prema saznanjima Zajednice živinara, iz Makedonije i Bosne i Hercegovine uvezeno oko 18 miliona jaja, piše u Politici. Sumnja se da je samo deo njih u prodaji završio sa odgovarajućim deklaracijama, a ostatak su potrošači najverovatnije kupili verujući da pazare sveža domaća jaja.

Upravo zbog toga Zajednica živinara je još 19. februara uputila zahtev Tržišnoj inspekciji Ministarstva trgovine i Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede tražeći od njih da u što kraćem roku reaguju i zaštite potrošače od ove pojave koja može imati vrlo ozbiljne posledice po bezbednost namirnica. Iako se može pomisliti da je ova priča samo vapaj srpskih proizvođača da se oslobode konkurencije i dobiju više prostora za plasman svojih proizvoda, priča je ipak mnogo ozbiljnija.

Kod uvoza jaja, ona se drže u hladnjačama i do krajnjih potrošača u Srbiji prolaze neophodne kontrole i proceduru na granici za šta je često potrebno i desetak dana. Zbog toga se ona ne mogu prodavati kao sveža, najčešće su to rashlađena jaja drugog kvaliteta i kao takva bi trebalo da se deklarišu i prodaju.

Vlada ne prodaje "Telekom"?

Da li se u Vladi razmatra mogućnost privatizacije ”Telekoma”, pitao je novinarNovosti.www.dana
"Tu temu nismo dosad razmatrali na sednicama Vlade. Privatizacija ”Telekoma” ne bi bila loše rešenje, ali u ovom trenutku nije neophodno", odgovara Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo.

Povučena optužnica protiv generala Trifunovića

Tužilaštvo, posle 18 godina, povuklo optužnicu protiv nekadašnjeg generala JNA Vladimira Trifunovića za "slučaj Varaždin". Znao sam da nisam kriv za predaju, kaže general Trifunović, prenose Novosti.

Više javno tužilaštvo u Beogradu odustalo je juče od optužnice protiv penzionisanog generala Vlade Trifunovića, pukovnika Berislava Popova i Sretena Raduškog, oficira nekadašnje JNA, koji su 1994. osuđeni zato što su u septembru 1991, posle višednevne opsade i oružanih sukoba, izveli akciju izvlačenja oko 280 vojnika iz garnizona u Varaždinu, piše u Danasu pod naslovom "Država bi trebalo da nadoknadi dvadeset godina poniženja".

Snimanje u Pančevu

Kroz gusti crni dim do zuba naoružani specijalci se šunjaju uza zid oronule kuće… Iznenada počinje pucnjava, a napadači pod vatrom upadaju u obližnji podrum... „Stop! Dobro je bilo, idemo ponovo”, čuje se na snimanju filma „Koriolan” koje je juče počelo u Pančevu. Specijalci se vraćaju na početnu poziciju, a ekipa užurbano priprema nastavak snimanja, objavljuje Blic reportažu, pod naslovom "Fajns komanduje srpskim specijalcima", iz Pančeva sa početka snimanja filma "Koriolan". U uličicama u blizini keja u Pančevu juče je sve podsećalo na scenu iz nekog ratnog filma, što je prilično zbunilo Pančevce koji su čuli da se snima film britanskog reditelja Ralfa Fajnsa po Šekspirovom komadu.

Istorijat medijskih skandala

Iako je za sebe uvek govorila da ne voli skandale i da je po prirodi jako osetljiva i emotivna, Kseniju Pajčin kao da nije zaobilazila nijedna afera koja može da se na bilo koji način dovede u vezu sa njenim imenom.

"Ne razumem novinare koji od mene stalno pokušavaju da naprave skandaloznu devojku, jer to nisam. Uvek me povezuju sa kojekakvim kriminalcima, a ja sa tim nemam nikakve veze", podseća Politika na raniju izjavu nedavno ubijene pevačice.

Ksenija Pajčin, šest dana pre smrti, u poslednjoj ispovesti detaljno opisala veliku ljubav sa Filipom Kapisodom, podsećaju Novosti.

"Filip je danima pričao da će se ubiti ako ga Ksenija ostavi", piše i Blic o ovoj temi.

Ksenija Pajčin i Filip Kapisoda istovremeno su se voleli i mrzeli. Njihova ljubav bila je fatalna za oboje. S jedne strane bila je ogromna strast, s druge patološka ljubomora i različiti stavovi o životu. Ksenija je navodno htela karijeru, Filip dom i porodicu, piše u Presu.

Višednevne svađe u stanu u Nikšićkoj ulici broj šest na Voždovcu, razvaljivanje vrata i intervenisanje policije samo su neki od nagoveštaja preksinoćne tragedije, na koje niko nije reagovao, objavljuje Danas. Sve je kulminiralo, prema nezvaničnim ali veoma pouzdanim informacijama, time da je maneken Filip Kapisoda najpre ubio svoju devojku pevačicu Kseniju Pajčin, a potom izvršio samoubistvo.

Crnogorski maneken Filip Kapisoda (23) ispalio je metak u čelo poznatoj pevačici Kseniji Pajčin (33), a potom presudio i sebi, najverovatnije besan zbog saznanja da je u subotu abortirala na jednoj privatnoj klinici u Beogradu, saznaje Alo.

Prostitucija u salonima za masažu

Veliki broj salona za masažu u Beogradu predstavlja samo pokriće za klasičnu prostituciju, potvrđeno je Presu u policijskoj upravi! U ovim salonima pod nazivom „masaže sa završnicom" nude se sve erotske usluge, a interesovanje devojaka za ovaj posao je izuzetno veliko.

U ovo se pre nekoliko dana uverila i naša čitateljka Sanja L. (40) iz Beograda, nezaposleni fizioterapeut. Ona se u nadi da će pronaći posao javila na oglas bezazlenog sadržaja „Potrebna radnica za rad u salonu za depilaciju i masažu, u centru grada"!

Košarka bez košarkaša

Crvena zvezda ostaje bez gotovo kompletnog tima na kraju sezone. Nemanja Bjelica, Marko Kešelj i Vladimir Štimac mogli bi da donesu od 500.000 do 700.000 evra, objavljuju Novosti pod naslovom "Prodaj da preživiš". Sportski deo košarkaške tvrđave na Malom Kalemegdanu zatrpan je zemljotresom sa epicentrom u hrpi nagomilanih dugova, spornih i štetnih ugovora, neplaćenih komunalija... Pod ruševinama je ostala i trenutno najvrednija imovina - tim Crvene zvezde. Novosti istražuju da li klubu preti masovni egzodus igrača.

Djoković i Troicki poraženi

Novak Đoković je završio takmičenje u Indijan Velsu porazom od Ivana Ljubičića u 4. kolu - 7:5, 6:3 za sat i 44 minuta igre. Najbolji teniser Srbije je dobro otvorio meč i prvi je napravio brejk, ali je Hrvat uspeo da preokrene, a zatim i da bez mnogo problema osvoji drugi set. Nešto kasnije, Tomaš Berdih je ubedljivo savladao Viktora Troickog rezultatom 6:1, 6:3, javlja Blic.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...