POSTIGNUT DOGOVOR SA RUSIMA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Do kraja godine trebalo bi da se potpišu sva tri energetska ugovora sa Rusima. Evro će u ponedeljak, prema srednjem kursu NBS, vredeti 86,27 dinara. Vlada Srbije i resorno Ministarstvo finansija noćas završavali novi nacrt budžeta.



Zlatara u Parizu u kojoj se desila dosad najveća pljačka nakita u Francuskoj,
vredna oko 80 miliona evra

Još samo tehnički detalji?

Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Upravnog odbora „Gasproma” Aleksej Miler dogovorili su juče u Beogradu da će do kraja godine biti potpisana sva tri ugovora predviđena Međudržavnim sporazumom – kupoprodajni ugovor za preuzimanje 51 odsto akcija NIS-a, gradnja gasovoda „Južni tok” i završetak podzemnog skladišta „Banatski Dvor”, javlja Politika.

Usaglašeni su detalji oko gradnje gasovoda i podzemnog skladišta. Narednih dana predstoje razgovori o tehničkim detaljima vezanim za kupovinu NIS-a. Politika iz izvora bliskih pregovaračima saznaje da je jedna od tema jučerašnjih pregovora predsednika Srbije i Upravnog odbora „Gasproma” bila i promena pregovarača i s jedne i s druge strane, jer za sve ovo vreme nisu uspeli da promene nijedan detalj „zakucan” međudržavnim sporazumom.

Miler je u društvu Dušana Bajatovića, generalnog direktora "Srbijagasa", pola sata odgovarao na novinarska pitanja, piše u Novostima. Bajatović je ovaj susret iskoristio za informaciju o dogovorenoj nabavci gasa za sledeću godinu, najavu potpisivanja i tog ugovora, ali i povećavanje udela "Srbijagasa" u posredničkom preduzeću "Jugorosgas".
Mileru je nekoliko puta postavljeno pitanje vezano za garancije za gradnju gasovoda kroz Srbiju, a on je odgovorio da je potpisani i ratifikovani energetski sporazum dovoljan garant posla.

Državna odbrana dinara

Dinar je u petak nastavio da jača. Indikativni kurs, formiran na osnovu ukupne trgovine na deviznom tržištu iznosio je 86,3 dinara za evro. Narodna banka kupila je u petak ukupno 6,3 miliona evra po kursu od 86 dinara. Da podsetimo, dan ranije zvanični srednji kurs bio je 89,4 dinara za evro.

Predstavnici svih nadležnih institucija dogovorili su se, pre više od dve nedelje, da će svim mogućim merama braniti da se odnos evropske valute i dinara pomeri sa granice 90 dinara za evro - saznaju Novosti. U tom kontekstu, osmišljen je i set monetarnih mera, koje će u ponedeljak razmotriti Monetarni odbor NBS. Krajem naredne nedelje će i Vlada Srbije izložiti, kako se najavljuje, svoj predlog mera, a koje bi, kroz olakšice izvoznicima, mogle, takođe, da utiču delotvorno na status domaće valute.

Nove mere Narodne banke Srbije predstavljaju pokušaj da se administrativnim sredstvima kratkoročno obezbedi stabilnost kursa čime se narušavaju tržišne sile ponude i tražnje za devizama. A, krajnje „egzotično“ deluje podizanje obavezne rezerve sa 20 na 40 odsto, piše u Danasu.

Evro će u ponedeljak, prema srednjem kursu NBS, vredeti 86,27 dinara, javlja Pres.

Prema prognozama ekonomskih analitičara, kurs evra bi trebalo da se stabilizuje na nivou od 82 do 86 dinara do Nove godine, kad će ponovo krenuti da raste!

Budžet

Posle dogovora da se Prelazni trgovinski sporazum sa Evropskom unijom ipak primenjuje od 1. januara, prihodi od carina - prvobitno projektovani na 71,8 milijardi dinara – smanjiće se, prema nekim procenama, za 150 miliona evra, javlja Politika. Prema poslednjim informacijama, ukupni budžetski prihodi svedeni su sa pre nedelju dana planiranih 714,9 milijardi na 698,7 milijardi dinara. Međutim, juče oko 17 časova rashodi su još kresani kako budžetski deficit ne bi premašio sa MMF-om dogovorenih 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda. Gubitak na carinama država računa da nadomesti povećanjem akciza i prihoda od dividendi javnih kompanija, ali i uštedama na troškovima ministarstava.

Vlada Srbije i resorno Ministarstvo finansija prošle noći hvatali su poslednji voz završavajući novi nacrt budžeta, kako bi danas bio usvojen i prosleđen parlamentu.

Budžet za narednu godinu upakovan, a u subotu se o njemu izjašnjavaju Odbor za finansije i Vlada Srbije, piše u Novostima. Povećavaju se akcize, pa će poskupeti kafa, cigarete, pivo i alkoholna pića, a verovatno i gorivo.

Pres javlja da je kabinetima premijera Mirka Cvetkovića i vicepremijera Ivice Dačića, Božidara Đelića, Mlađana Dinkića i Jovana Krkobabića namenjeno 355,2 miliona dinara u predlogu budžeta za 2009. godinu, ili čak 152,7 miliona više nego što su potrošili u 2008!!! U premijerovom kabinetu tvrde za Press da je povišica od skoro 1.700.000 miliona evra „posledica rasta plata usled inflacije".

Dinkić

"Vlada kasni dva meseca s merama za krizu", kaže za Blic Mlađan Dinkić, potpredsednik Vlade i lider G17."U narednom periodu doći će do korenite reforme unutar G17 plus. Svi oni koji nisu obavljali javne funkcije kako treba biće smenjeni. Svi koji su ćutali o povećavanjima plata i bonusima takođe će biti smenjeni", ističe on.

Vučić

Zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić izjavio je juče da energetski sporazum sa Rusijom ne sme da propadne samo zato što se ministar ekonomije Mlađan Dinkić dogovorio da Naftnu industriju Srbije proda austrijskoj kompaniji OMV.

"Srbiji je potrebno da ima dobre odnose sa svim velikim silama i u uslovima velike ekonomske krize ne treba nam zaoštravanje odnosa sa Rusijom, niti je moguće da mi vodimo političke igre jer se Dinkić dogovorio o prodaji NIS-a austrijskom OMV-u", rekao je Vučić na konferenciji za novinare. On je dodao da Srbija ne bi trebalo „ništa da daje besplatno samo zato što su Rusi u pitanju“.

Euleks

U paralelnom intervjuu za Novosti predstavnici odlazećeg Unmika i dolazećeg Euleksa objasnili uloge međunarodnih snaga koja dolaze na KiM. Havijer Solana je u petak i zvanično najavio početak rada misije Euleks na Kosovu za utorak 9. decembra.



Fotografija Agencije za raketnu odbranu Pentagona probe
rakete presretača (Ground-Based Interceptor) u vazduhoplovnoj
bazi Vandenberg u Kaliforniji


Ipak lustracija u pravosudju

Razgovorom Snežane Malović i Omera Hadžiomerovića o reformi pravosuđa „Politika“ pokreće seriju dijaloga pod nazivom Srbija razgovara, sa ciljem da suoči suprotstavljene stavove, približi ih javnosti i nagovesti rešenja. Ministarka pravde Republike Srbije i zamenik predsednika Društva sudija Srbije juče su u Politici razgovarali o opštem izboru sudija i novoj mreži sudova.

Na pitanje da li Društvo sudija smatra da je u reformi zapravo reč o skrivenoj lustraciji,

Hadžiomerović je rekao: "Između ostalog i to. Suštinska naša primedba jeste da su prelazne odredbe zakona kompromitovale sve ono što je dobro u osnovnim odredbama."

Ko će se boriti protiv korupcije?

Članovi Administrativnog odbora Skupštine Srbije juče su potvrdili da je sednica Odbora odložena za narednu nedelju, kako bi se pronašlo rešenje za izbor njihovog kandidata za člana Agencije za borbu protiv korupcije. Administrativni odbor je svog kandidata trebalo da predloži do 4. decembra, ali je došlo do neslaganja između DS-a i SPS-a oko predloga da to bude profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Čedomira Čupića. Izvesno je da Skupština Srbije do Nove godine neće izabrati članove Agencije, Javlja Danas.

Profesor Čedomir Čupić kaže za Danas da se Socijalistička partija Srbije protivi njegovom članstvu u Agenciji za borbu protiv korupcije najverovatnije zbog njegovog političkog angažmana tokom devedesetih, ali da zvanično obrazloženje nije dobio. Čupić kaže da očekuje takvo obrazloženje i naglašava da je prihvatio da bude kandidat, tako da sada ne može da od toga odustane.

"SPS nema ništa protiv Čedomira Čupića. On, kao i svaki drugi pojedinac, ima pravo da se bavi politikom i to je učinio na izborima 2003. kada je bio nosilac liste Otpora. U tom smislu, on prema zakonu ima diskvalifikativ da bude član Agencije za borbu protiv korupcije, jer zakon jasno kaže da je za članove Agencije partijski angažman zabranjen", kazao je juče novinarima Branko Ružić, predsednik Izvršnog odbora SPS-a.

Umro ruski patrijarh

Jutros rano, u svojoj podmoskovskoj rezidenciji u Peredelkinu, umro je Aleksije Drugi, patrijarh moskovski i cele Rusije. O smrti 15. patrijarha RPC od uvođenja patrijaršijstva u Rusiji (1589) Moskovljane je o ovome obavestio zvuk zvona više od 600 hramova ruske prestonice.

Patrijarh moskovski i cele Rusije bio je prvi koji je slobodno izabran posle kraha Sovjetskog Saveza, javlja Politika.

Aleksij Mihailovič Ridiger rođen je 23. februara 1929. godine u Talinu (Estonija) u porodici nemačkog porekla od oca sveštenika. Bio je potomak plemićke porodice baltičkih Nemaca Fon Ridiger, koja je u 18. veku prihvatila pravoslavlje, piše u Novostima. Patrijarh moskovski je bio poštovan i stalno prisutan u političkom životu svoje zemlje. Aleksij Drugi je približio pravoslavnu crkvu političkim krugovima i bio je čest posetilac Kremlja. Vladimir Putin, kao predsednik, prisustvovao je ključnim ceremonijama koje je vodio Aleksij Drugi.

On nije prezao od političkih govora i podržavao je poziciju Kremlja, tako da je osudio NATO bombardovanje SRJ, rat u Iraku i kritikovao kršenje prava Rusa u bivšim sovjetskim republikama.

Pretnje

Američki FBI pokrenuo je istragu protiv trojice državljana SAD, srpskog porekla, zbog sumnji da su upućivali preteća pisma srpskom tužiocu za ratne zločine Vladimiru Vukčeviću, ministru Rasimu Ljajiću i predsedniku Srbije Borisu Tadiću, piše u Blicu.

Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine do sada je dobilo ukupno 48 pretnji. Uglavnom je reč o pretećim pismima, ali u nekoliko slučajeva bilo je fizičkih nasrtaja kada su nepoznati počinioci probušili sve gume na službenim vozilima tužilaštva.

Velika pljačka u Parizu

U pljački zlatare u centru Pariza odnet je nakit u vrednosti od 80 miliona evra, što je do sada najveći plen zabeležen u Francuskoj u jednoj pljački nakita, saopštili su juče izvori iz istrage. Oni navode da postoji mogućnost da pljačkaši dolaze iz istočne Evrope.

Pljačka, jedna od najvećih u Francuskoj, opisana kao „zastrašujuće efikasna”, trajala je nešto manje od minut. Poharana je luksuzna zlatara „Hari Vinston ”, nedaleko od avenije Šanzelize, (Jelisejska polja), a u akciji učestvovale su četiri osobe, od kojih su dve bile maskirane kao žene, piše u Politici.

Pljačka u Parizu dogodila se samo dan nakon što je sud u Savoji u Francuskoj izrekao zatvorske kazne trojici Srba: Bobanu Stojkoviću, Goranu Dražiću i odbeglom Draganu Mikiću, koji je i dalje na slobodi. Njihova imena dovode se u vezu sa grupom „Pink panter”, kojoj se pripisuje više od 100 pljački u oko 20 evropskih i azijskih zemalja, tokom poslednjih deset godina. Banda koja, prema nekim procenama, ima oko 200 članova specijalizovana je za pljačke dijamanata i zlata.

Sindiklani zahtev

Zahtev radnika Haškog tribunala da im „Srbija pruži podršku u borbi za njihova radnička prava" u našoj zemlji ocenjuju „bahatim, bezobzirnim i licemernim", piše u Pravdi.

Prema nezvaničnim informacijama, radnici takozvanog Međunarodnog suda pravde u Hagu imaju preko deset hiljada evra mesečnih primanja, te sada zahtevaju od naše zemlje da 8. decembra u UN podrži njihov zahtev da od svetske organizacije dobiju još pet miliona dolara, kako bi primali plate i posle prestanka rada Tribunala!

Ima li uslova za šampiona?

Naš najbolji plivač Milorad Čavić uoči odlaska na Evropsko prvenstvo u Rijeci kaže da ništa nije video od para o kojima govori Ministarstvo (200.000 evra).

Poslednjih nedelja bila je aktuelna priča o Čavićevom napuštanju zemlje, novčanim nagradama... Ministar omladine i sporta Snežana Samardžić-Marković je juče izjavila da „između ministarstva i Čavića nema nesuglasica”, ali je on ostavio drugačiji utisak, piše u Politici.

"Gde je ovde duh sporta? Ja od svih tih para ništa nisam video. Da li se Ministarstvo plaši da ću osvojiti još neku medalju? Onaj ko juri za novcem nikada neće postati šampion. Nisam u ovom sportu zbog para, od države sam samo tražio da mi obezbedi sredstva i uslove za rad."


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...