NOVA KRIZA DINARA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Vreme nije na strani slabog dinara i nelikvidne privrede, a svaki dan kašnjenja skupo se plaća. Pismo srpskog ministra diplomatije onim članicama UN koje nisu priznale tzv. državu Kosovo. Pominjanje četiri teritorijalne jedinice srednjeg nivoa vlasti u Sarajevu je podiglo veliki talas političkog nezadovoljstva


Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev, sa predstavnicima lolalne jevrejske zajednice, kod spomenika žrtvama nacističke blokade Lenjingrada u II svetskom ratu, na Piskarovskom memorijalnom groblju u Sankt Peterburgu, povodom današnjeg obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta

Kako braniti dinar

U odnosu na jučerašnji dan dinar je još slabiji i danas ima rekordno nisku vrednost. Srednji kurs evra iznosi 96,3388 dinara.

Za stabilnost dinara važno je da se povuče što više raspoloživiih deviza iz inostranstva. Dobro bi došao novac od prodaje Naftne industrije Srbije, nove pozajmice, ali i ranije odobreni krediti međunarodnih banaka, koji još čekaju na ratifikaciju u Skupštini Srbije. Sve u svemu, Srbija bi na taj način prikupila milijardu evra što bi moglo biti dovoljno za stabilizaciju kursa. Vreme nije na strani slabog dinara i nelikvidne privrede, a svaki dan kašnjenja skupo se plaća, objavljuje Blic.


Revija kolekcije italijanskog kreatora Đorđo Armanija na Nedelji mode u Parizu

Da li bi dinar moglo da stabilizuje trenutno povlačenje pozajmice od Međunarodnog monetarnog fonda? Na ovo pitanje guverner i ministar finansija zasada imaju oprečne odgovore. Uz njih i drugi predstavnici vlasti i ekonomisti zastupaju različite stavove i unose nove nedoumice, piše u Novostima.

Radovan Jelašić: Još nema potrebe za povlačenjem sredstava MMF. Diana Dragutinović: Treba uzeti novac za odbranu naše valute.

Najava poskupljenja goriva ali i nestašica?

Gorivo će u Srbiji u roku od samo četiri dana poskupeti za oko 15 dinara! Od juče su cene benzina i dizela veće za oko 8,50 dinara, a zbog stupanja na snagu novog Zakon o akcizama derivati će u petak još jednom poskupeti za oko osam dinara, potvrđeno je Presu u Ministarstvu finansija. Nova cena bezolovnog benzina već za dva dana biće 86,50 dinara, a evrodizela 76,84 dinara.

Predsednik Udruženja privatnih pumpi Srbije Milan Rakić kaže da je naftašima već neisplativo da rade sa visokim cenama i da će novo poskupljenje dovesti do nestašica na tržištu.

Pismo za 80 zemalja

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić poslao je pismo na adrese oko 80 zemalja sa predlogom da razmisle o dostavljanju svoje izjave o kosovskom slučaju Međunarodnom sudu pravde, koji će ove godine razmatrati da li je proglašenje nezavisnosti Kosova bilo u skladu sa međunarodnim pravom.

Pismo ministra adresirano je na one članice UN koje nisu priznale tzv. državu Kosovo, koje su glasale za našu inicijativu u Generalnoj skupštini UN, ili su se držale neutralno, objavljuju Novosti.

Proslava školske slave


Sveta arhijerejska Liturgija u hramu Svetog Save (Amfilohije)

Školskim priredbama, svečanim akademijama, liturgijama u pravoslavnim hramovima, dodelom nagrada najboljim đacima i profesorima juče je širom Srbije obeležen Dan Svetog Save, prvog srpskog arhiepiskopa i prosvetitelja, jednog od svetaca koji uživa najveći ugled u našem narodu, objavljuje Politika.

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i vikarni episkop hvostanski Atanasije, po blagoslovu njegove svetosti patrijarha Pavla, služili su svetu arhijerejsku liturgiju u Beogradu, u Crkvi Svetog Save na Vračaru, uz sasluženje sveštenstva i đakona hrama Svetog Save.

Sećanje na žrtve


Predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije i ambasade Izraela položili su vence na lokalitet Topovske šupe na beogradskoj Autokomandi povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta

Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta obeležen je juče u Srbiji nizom manifestacija i programa, a centralna komemoracija je održana kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu na Starom sajmištu u Beogradu, gde je verski obred služio rabin Isak Asiel, javlja Danas.

Mitropolit Kiril izabran za patrijarha


Mitropolit Kiril na službi u crkvi Hrista spasitelja u Moskvi pred početak sednice Nacionalnog saveta Ruske pravoslavne crkve na kojoj će biti izabran novi patrijarh

Novoizabrani, 16. patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril, dosadašnji mitropolit smoljenski i kalinjingradski, rođen je 1946. godine u Lenjigradu u svešteničkoj porodici, mitropolit Kiril je završio Lenjingradski duhovni seminar 1967. i Lenjingradsku duhovnu akademiju 1969. godine, sa odličnim uspehom, javlja Politika. Za rektora Lenjingradske duhovne akademije i seminara izabran je decembra 1974. godine. Marta 1976. godine u Svetotroičkoj crkvi Aleksandro- nevske Lavre hirotonisan je za episkopa viborgskog, vikara Lenjingradske eparhije, a u novembru iste godine postavljen je za zamenika patrijaršijskog egzarha zapadne Evrope. Za arhiepiskopa smoljenskog i vjazemskog rukopoložen je 26. decembra 1984. godine, a aprila 1989. titula mu je promenjena u mitropolit smoljenski i kalinjingradski.

Podela Bosne na četiri dela?

Zbog dogovora o uspostavljanju četiri teritorijalne jedinice u BiH, Tihića oštro kritikovala Stranka za BiH, a Dodika SDS i SRS, piše u Politici. Nejasno je šta je teritorijalna jedinica: region, entitet, federalna jedinica, kao i budući odnos RS i centralne vlasti

Iako u izjavi lidera tri vodeće stranke u BiH ništa nije konkretno navedeno o budućim teritorijalnim jedinicama srednjeg nivoa vlasti, ovo pitanje se našlo u centru interesovanja javnosti. Pominjanje četiri teritorijalne jedinice srednjeg nivoa vlasti u Sarajevu je podiglo veliki talas političkog nezadovoljstva koji se sručio na predsednika Stranke demokratske akcije Sulejmana Tihića.

Strah u fabrikama Fijata


Pripadnici švajcarske armije pripremaju se za operaciju "Alpa Eco Nove", operaciju obezbeđenja učesnika godišnjeg Svetskog ekonomskog foruma(World Economic Forum - WEF), koji će se održati od 28. januara do 1. februara u Davosu, a posvećen je temi "Izgrađivanje postkriznog sveta" ("Shaping the Post-Crisis World")

U Torinu radnici „Fijata”, koji se po grupama smenjuju na prinudnom odmoru, zabrinuti su za svoju budućnost i strahuju da strategija kompanije, koja je ozbiljno uzdrmana ekonomskom krizom, neće sprečiti otpuštanja, objavljuje Politika.

„Budućnost je sumorna... Teško je. Ove nedelje radimo... sledeće ostajemo kod kuće”, rekao je Mauricio Loki (42) koji je zaposlen u „Fijatovoj” fabrici u Mirafjoriju.

Loki je rekao da još „ima para u kasama Fijata”, ali ne za radnike, i dodao da u fabrici vlada nezadovoljstvo.

Prave razmere pogoršanja globalne ekonomske slike postale su više nego jasne nakon što je saopšteno da je samo u jednom danu širom sveta posao izgubilo više od 70.000 ljudi, piše u Danasu. U Velikoj Britaniji otpušteno je četiri hiljade, od kojih više od polovine u najvećoj čeličani u zemlji. Hiljade drugih dobili su otkaze u Filipsu i jednoj od holandskih banaka, dok je u Americi pet vodećih kompanija ukupno otpustilo 45.000 radnika.

Saveti za život u krizi

Blic objavljuje "Deset zapovesti za teška vremena". U današnje vreme, kada se i kod nas osećaju posledice svetske ekonomske krize, dobar savet vredniji je nego ikad. Ne zadužujte se! Pričekajte sa kupovinom. Ulažite u hartije od vrednosti, oročite deviznu štednju, refinansirajte stambeni kredit…

Ako zaista sprovede odluku o ukidanju državnih premija za uzgajivače duvana, ministar poljoprivrede Saša Dragin ostaviće bez prihoda, bukvalno preko noći, čak 6.000 porodica u Srbiji! U tom slučaju, upozoravaju stručnjaci, hiljade porodica u Vojvodini i na jugu Srbije biće u dugovima do guše, država će ostati bez značajne grane poljoprivrede, a profitiraće jedino uvoznici duvana, javlja Pres.

Pri tom, eksperti kažu da je objašnjenje, prema kome se premije ukidaju da bi se u Srbiji smanjio broj pušača, „u najmanju ruku idiotsko", piše u ovom tabloidu.

Poslanici čekaju televiziju

Skupština Srbije juče nije radila ni puna tri i po sata, jer RTS u ostalim terminima nije prenosio skupštinsko zasedanje, nego tenis, rukomet i Svetosavsku akademiju. Na pitanje kako je vladajuća većina dozvolila da Skupština radi skraćeno zbog prenosa sportskih događaja, predsedavajuća sednice parlamenta Gordana Čomić samo je sl­egla ramenima, objavljuje Blic pod naslovom "Poslanici umislili da su glumci".

Napad na Kusturicu

U ekskluzivnom intervjuu za Pres, Kusturica tvrdi da iza napada na njega stoje obaveštajni centri, a urednicima „Jutarnjeg lista", koji je objavio napad na njega, poručuje da bi bilo bolje da se pozabave istorijskim bremenom Hrvatske:

- „Jutarnjem listu" bilo bi mnogo bolje da se zapita zašto se Hrvatska nikada nije pozabavila NDH, umesto da se bave nekim ko je, ipak, „alleged war criminal", ili u prevodu - neko ko je osumnjičen za ratne zločine, ali mu nije suđeno - govori proslavljeni režiser, i dodaje:

-Mislim da prvo treba sačekati ishod suđenja u Hagu. Ja sam ipak bliži mišljenju pokojnog Harolda Pintera, koji je za Tonija Blera tvrdio da je ratni zločinac. Stih „Ko ne voli Dabić Rašu, popušio karu našu" zaista je otpevan. Ali, mi na svakom koncertu otpevamo poneki prostački stih kao što je „Ko ne voli Abdić Fiću, osuo se po glaviću" ili „Ko ne voli Bahtić Fiću (Edin Bahtić - Fićo, bivši fudbaler Željezničara - prim. aut.) šetao mi po glaviću". Ovi iz „Jutarnjeg lista" odlučili su da primete samo taj jedan stih, priča Kusturica.

Plate sudijama – preko obeštećenja

Država počela da isplaćuje visoka obeštećenja sudijama i tužiocima širom Srbije. Sudijama po 300.000, jer su ih poslanici "zaboravili" kada su sebi podizali plate, piše u Novostima.

Bahatost narodnih poslanika mogla bi da ošteti krizni budžet za dodatnih 700 miliona dinara! Za ovaj neplanirani trošak krivo je povećanje plata koje su ovi državni činovnici sebi dodelili 2005. godine, a istovremeno iz ove odluke izuzeli su sudije i tužioce čije se zarade obračunavaju po istom zakonu i ključu.

Prevare nadrilekara

M. N. iz Beograda, čiji je suprug jedna od žrtava nadrilekara koji su obolelima od kancera davali lažni lek i zaradili više od dva miliona dinara, javila se juče našoj redakciji, objavljuje Pres.

Nesrećna žena ispričala je da je Branku Stančeviću, njegovom sinu Milošu, kao i Slobodanki Janković, dala nekoliko stotina evra za lek i preglede! Međutim, i pored njihovih obećanja da će njen suprug biti sigurno izlečen od raka pluća, on je preminuo posle nekoliko meseci.
Presova sagovornica ispričala je da je kod oca i sina nadrilekara, koji su po zanimanju veterinar i mesar, otišla na preporuku i da je u tom preparatu videla poslednju nadu za izlečenje njenog supruga. Nije ni slutila da je njen muž pio „lek" koji je pomešan sa stočnom hranom!

Talas smrti

Za nepunih tri sata Beograd je zahvatio talas smrti, javljaju Novosti. U njivi pronađeno telo nepoznate ženske osobe, eksplozija potresla zgradu na Novom Beogradu, kobni skok sa petog sprata, ranjavanje u banci.

Poslednja dresirana mečka u Srbiji

Mečka Božana preksinoć je napustila svog vlasnika Slavka Jovića iz Čitluka kod Kruševca, javlja Politika. Nemačka organizacija „Fir foten” („Četiri šape”), koju podržava Evropska unija, pod okriljem noći, preuzela je izdresiranu Božanu, koja je, sa još dve mečke iz Požarevca – Kasandrom i Seidom – u specijalnom vozilu, juče prešla granicu Srbije na putu ka azilu u Bugarskoj.

Članovi brojne romske porodice Jović bili su tužni na ispraćaju, kako tvrde, „poslednje dresirane mečke” u Srbiji. Ona im je „bila i njiva i livada”.

Tri mečke zauvek iz Srbije idu u bugarski azil. Postoje šanse da i Srbija dobije slično stanište - spas za mečke “vašarice”, piše u Novostima.

Teniski pad

U jednom danu, u razmaku od nekoliko sati, Srbija je ostala i bez kralja Melburna i bez prve teniserke sveta, piše u Novostima. Novak Đoković je skinuo šampionsku krunu predajom meča Endiju Rodiku zbog iscrpljenosti, pri rezultatu 7:6 (7:3), 4:6, 2:6, 1:2. Nedugo zatim ni Jelena Dokić nije mogla da napravi i peti podvig, iako je bila na pragu, protiv Safine, koja je plasmanom u polufinale već pretekla Jelenu Janković na VTA listi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...