MMF DOLAZI, A VLADA „LUTA“

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Sudije koje su se odlučile za jednu partiju, zapravo odrekle svoje profesije – to su bivše sudije. Najave su da će zaposleni s Kosmeta već ovog meseca primati smanjene plate, a rasprava Vlade o tom pitanju neće ovih dana biti zakazana po hitnom postupku, pa ni redovnom. U prethodne tri sedmice nijedna nova država nije podržala nezavisnost, što je suprotno prvobitnim najavama iz Prištine da će odmah posle mišljenja MSP-a uslediti talas priznanja.

Prvo sve da potrošimo

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja ipak ostaje pri svome. Kako je i dosad imao malo drugačije viđenje načina izlaska iz krize od Međunarodnog monetarnog fonda, Mlađan Dinkić najavljuje u intervjuu za Politiku da će predstavnike iz Vašingtona koji danas dolaze u Beograd, pokušati da ubedi da je od smanjivanja fiskalnog deficita mnogo važnije još ove godine odmrznuti plate, ali i povećati podsticaje za privredu i građane. Dinkić će, kaže, MMF-u predložiti da se poveća i iznos jednokratne pomoći za penzionere tako da svi oni sa penzijom manjom od 30.000 dinara, umesto dve, dobiju pet hiljada dinara.

„Ako me pitate da li je Srbiji sada cilj da ima manji minus u državnoj kasi ili da se podstakne zaposlenost i brži privredni oporavak – najglasnije ću se boriti za ovo drugo. Jer, ako bi se s tim podsticajnim merama naglo prekinulo, u situaciji kada je srpska privreda jedva izašla iz recesije i trenutno se nalazi u stanju depresije, bojim se da možemo vrlo lako da skliznemo u negativnu zonu rasta. Novac koji smo imali na raspolaganju za posticaje građanima i privredi nestaje otprilike u oktobru i to znači da su nam u poslednjem tromesečju neophodni dodatni izdaci. Bilo bi potpuno pogrešno prekinuti s tim“, kaže Dinkić i dodaje da misli da će i ministarka finansija imati razumevanja za to, „posebno jer ćemo imati para“.

Šta briga Srbina gde je Beč..

Austrijska istraga o kreditima uzetim od Hipo Alpe Adria banke maltene bez pokrića izgleda da naročito ne zanima one koji ovih dana gledaju stanove u novobeogradskom naselju „Belvil“, piše Politika. Naime, kao jedna od firmi koja je zbog dobijanja kredita uplaćivala velike „provizije zahvalnosti“ na račune u Lihtenštajnu, pominje se i preduzeće „Blok 67 asosijejts“ koje je gradilo univerzitetsko selo, odnosno stambeno-poslovni kompleks poznat kao „Belvil“ koji raspolaže sa još 380 neprodatih stanova. Otkad je afera iz Beča doprla do Balkana, pa i Beograda, zainteresovani za kupovinu stanova i dalje se uobičajeno raspituju, bez bilo kakve zabrinutosti zbog navodnih malverzacija.

Srpski ogranak austrijskog sistema („Blok 67 asosijejts“ čine ravnopravni partneri – Hipo grupa i „Delta rilestejt“) tvrdi da je samo centrala Hipo banke pod istragom, kao i da su priče o provizijama od prodaje nekretnina u „Belvilu“ neosnovane. „Medijske spekulacije o nezakonitim provizijama ne utiču na kupce koji se i dalje raspituju o kvalitetu stanova. Istraga ne remeti izmirivanje naših kreditnih obaveza. Uprkos nepovoljnim uslovima na tržištu nekretnina, zadovoljni smo prodajom, a svako se, pre nego što se odluči da postane stanar ’Belvila’, može obilaskom uveriti u kvalitet stanova i uslugu u naselju“, kažu u ovom preduzeću za Politiku.

..Ali Hrvate „žulja“

Politika i Danas prenose zagrebački nedeljnik Nacional koji otkriva da se afera Hipo banke u Hrvatskoj sve više vrti upravo oko bivšeg premijera Ive Sanadera protiv koga je Državno tužilaštvo pokrenulo i istragu. Postupak je pokrenut na osnovu izjava bliske saradnice „najvećeg privrednog štetočine“ Miroslava Kutle, Milene Šenator koja je zbog malverzacija u kojima je kod Kutle učestvovala, još pre deset godina osuđena na godinu i osam meseci zatvora.

Sanader je, prema ovim navodima, krajem devedesetih od Kutle u više rata dobio ukupno 800.000 tadašnjih nemačkih maraka kao proviziju od 20 odsto za kredit koji je omogućio Kutli kod Hipo banke u visini od četiri miliona maraka. To je upravo cifra koju su svojevremeno spominjali i austrijski listovi koji su saznanja crpli od istražnih organa u Beču. „Sada je sasvim jasno da se Sanader u stvari sklonio u SAD kada je nedavno otputovao u Ameriku baš kada je u Austriji na red došlo hapšenje bivšeg direktora Hipo banke, a samo uoči hapšenja Nevenke Jurak u Zagrebu koja se sumnjiči da je bila paravan za izvlačenje novca od javnih preduzeća za crne fondove HDZ-a u njegovo vreme“, prenosi Politika.

Dok se vratimo s mora...

Sudije su ponovo na tapetu, i ovoga puta izgleda svojom „zaslugom“. Jer, kako piše Politika, pravosuđe se ponovo pretvara u „čisto političku temu“, imajući u vidu ulazak više stotina neizabranih sudija u SNS i reakcije poput LDP-ove da treba sazvati sednicu Odbora za pravosuđe, dok vlast ne vidi da za to ima razloga. Predsednik Odbora Boško Ristić oglasio se saopštenjem – s odmora, i naveo da „u sistemu podele vlasti svako treba da radi svoj posao, a političke i politikantske debate ne treba prenositi u institucije“. Portparol SPS-a i član Odbora Đorđe Milićević, nije na odmoru, ali kaže da ne vidi o čemu bi Odbor odlučivao niti šta bi mogao da uradi povodom izjava pojedinih političara.

LDP ipak zahteva da Skupština nekako utvrdi da su sudije prekršile osnovno načelo funkcije, odnosno izašle iz političke neutralnosti. Bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević za Politiku objašnjava da su se „sudije koje su se odlučile za jednu partiju, zapravo odrekle svoje profesije – to su bivše sudije, jer ako su se deklarisali kao novi članovi te probučene partije radikala, onda oni više ne mogu računati na to da budu sudije“.

...I Kosovo može da sačeka

Kako kaže ministar za Kosmet Goran Bogdanović za Večernje novosti, još nije bilo reči na Vladi o novom načinu pomoći kosovskim Srbima nakon što je ukinuta takozvana dupla plata, ali ministar veruje da će odluka biti doneta u narednih desetak dana. „Iako je dodatak ukinut, nadam se da se neće manje sredstava iz budžeta slivati na Kosmet“, rekao je on, navodeći da veruje da će ministarstva usmeriti sredstva od kosovskog dodatka takođe u pokrajinu. Novosti primećuju da je tako izjava šefa Kancelarije Vlade za saradnju s medijima Milivoja Mihajlovića bila preuranjena, a on je najavio da će sredstva od dodatka biti preusmerena u „razvoj privrede na Kosmetu“.

Međutim, najave su da će zaposleni s Kosmeta već ovog meseca primati smanjene plate, a rasprava Vlade neće ovih dana biti zakazana po hitnom postupku, pa ni redovnom - ako se uzme u obzir da sednica već nekoliko nedelja i nema, jer je većina članova na odmoru i da „kuću“ čuva samo vicepremijer Jovan Krkobabić.

Samo Jeremić nije nervozan

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić vraća se u Beograd, nakon što je u Njujorku imao više od 50 bilateralnih sastanaka s predstavnicima zemalja članica UN kako bi utro put podršci srpskoj rezoluciji koju će Generalna skupština razmatrati u drugoj polovini septembra. Kako piše Danas, Jeremić je sagovornicima izneo i tumačenje mišljenja MSP-a iz ugla Beograda i pokušao da umanji značaj zaključka da deklaracija o proglašenju nezavisnosti nije protivna međunarodnom pravu. Upravo ministrov boravak u Njujorku, kao i 55 pisama koja je odaslao predsednik Srbije Boris Tadić zemljama koje dosad nisu priznale otcepljenu državu, uticale su na to da „u prethodne tri sedmice nijedna nova država nije podržala nezavisnost, što je suprotno prvobitnim najavama iz Prištine da će odmah posle mišljenja MSP-a uslediti talas priznanja“. List podseća da je Priština najavljivala da će tokom leta do da učini 35 zemalja, a da se „ovih dana korigovala“, ističući da se radi o desetak država, među kojima je i Pakistan.

„Direktno povezivanje brzine evropskih integracija Srbije s kosovskim pitanjem izazvalo je nervozu i podele u vladajućoj koaliciji u Beogradu, na šta su zemlje ’Kvinte’ i računale“, piše Danas.

Letnji ćorci

Paljba teških reči, koje pljušte između DS i SNS, samo je redovno pokazivanje mišića pred odlučujuće izborno ’rvanje’ dve najjače partije koje će biti zakazano – kad odluče demokrate“, pišu Večernje novosti. Izazivanje sa strane SNS-a, naročito zamenika predsednika Aleksandra Vučića poslednjih dana, i demokrata koje ponekad reaguju da nema potreba pričati o izborima jer oni neće biti raspisani uskoro, a ponekad tek prećute, ovaj list naziva „frontom koji se otvorio izemšu Tadićeve i Nikolićeve stranke“. Ipak, i Novosti prenose poruke Vlade da će novo glasanje biti tek u redovnom terminu 2012. godine: „Iako čelnici DS-a učestalo obilaze gradilišta mostova i puteva, a ’tomisti’ svakodnevno sprovode akcije na terenu, nudeći čak i besplatnu pravnu pomoć pobunjenim radnicima, utisak je da to ’puškaranje’ neće skoro dovesti do konačne izborne bitke.“

Udavi ga mutna voda

Večernje novosti donose intervju sa ministrom za infrastrukturu Milutinom Mrkonjićem koji kaže da jeste zadovoljan rezultatima na Koridoru 10, iako je svestan da je „moglo i više“. „Uvek može! Ali, pustite me već jednom da radim. Glave, ako bude trebalo, neka ’lete’ kada prođu rokovi“, kaže ministar o rokovima za koje ga optužuju da ne poštuje i mašinama koje se posle otvaranja deonica „gase čim se isključe kamere“. „Neka me napadaju koliko hoće“, ističe on i kaže da će ponoviti i sto puta da je Srbija ubedljivo najveće gradilište u Evropi.

„Umesto da svi stanu iza nečega što je nacionali, državni interes, iz mutne vode izranjaju dnevno-političke šićardžije, koje zarad sitnih poena kritikuju i minimiziraju ovaj veliki posao i ogroman uloženi trud“, kaže on, dodajući da je umoran od „objašnjavanja i odgovoranja neznalicama i mutivodama“.

Srpski „krokodili“

Drago Kos, predsednik Grupe zemalja Saveta Evrope za borbu protiv korupcije, u intervjuu za Danas kaže da će Srbija morati ozbiljno da se uhvati u koštac s korupcijom ukoliko želi da uđe u Evropsku uniju. Jer, „o borbi protiv korupcije kao jednom od ključnih kriterijuma više se sa srpskim političarima neće pregovarati“. Na konstataciju Danasa da domaći političare tvrde da su dobili saglasnost za odluku o duplim funkcijama, Kos kaže da ne može da zamisli „da bi bilo ko u Evropi, bilo u Komisiji ili Savetu, uopšte i pomislio na to da se unapred složi s rešenjima koja su predmet unutrašnje politike jedne zemlje, a pogotovu na polju borbe protiv korupcije“.

„Bez prave političke volje nema istinskog obračuna s korupcijom. Žalosno je da se to ponovo i ponovo potvrđuje u različitim zemljama i u različitim oblicima... Političari moraju da shvate da oni predstavljaju model za ponašanje drugih građana. Kad građani poveruju da su političari spremni da se promene, do promene će doći i kod njih“, ocenjuje Kos.

Crveni pasoš 10.000 evra

Prokupački Pokret socijalista i Udruženje boraca najavili su krivične prijave protiv NN osoba iz policije jer su Albancima s Kosmeta omogućili da, na osnovu fiktivnog prebivališta, dobiju srpske pasoše. Kako prenosi Press, za poslednja dva meseca više od 50 Albanaca iz Prištine i Podujeva dobilo je dokumenta, za koja se ne libe da daju mito i od 10.000 evra. MUP je potvrdio da je istraga već pokrenuta, a da su u malverzacije uključeni „bivši i sadašnji policajci“.

U Prokupačkom pokretu tvrde da imaju i spisak od 50 Albanaca koji ne žive na adresama na kojima su prijavljeni, a da su meštani uznemireni jer postoji podatak da ima još njih 500 koji su već predali zahteve za dokumenta i prebavlište u Merošini. „Ako nadležni ništa ne preduzmu i ne pokrenu istragu, objavićemo ceo spisak“, kažu u Pokretu.

Lekova ima ili nema?

Blic piše da će pojedini lekovi poskupeti u oktobru, a da ministarstva zdravlja i trgovine pripremaju predlog uredbe za formiranje novih cenovnika koji će biti usklađen sa kursom. Sva priča o nestašicama lekova ne stoji, kažu u Ministarstvu zdravlja, te da promene cena nemaju nikakve veze sa navodnim pražnjenjem rafova. Još se ne zna za koliko će se promeniti cene, kao ni vrste lekova koje će poskupeti, ali nestašice nema, piše Blic.

„I da imam, odakle mi“

Press je izračunao da je Srbija od para koje su prošle godine potrošene zbog pogrešnih odluka izgubila čak 170 miliona evra sa kojima je mogla da sagradi tri nova mosta preko Dunava, 50 kilometara vrhunskog autoputa ili čak 3.400 novih stanova. Među pogrešne odluke list svrstava izgubljeni spor u aferi „satelit“, isplatu odštete za Miladina Kovačevića, nabavku vakcina za svinjski grip, plaćanje sudijama koje nisu izabrane... „U Srbiji gotovo da ne postoji oblast u kojoj nismo potrošili novac koji nismo morali. Na kraju, naravno, štetu plate građani“, piše ovaj dnevnik.

Poginuo rudar

Rudar Dejan Milošević (42) poginuo je 400 metara pod zemljom u Rudniku lignita Lubnica kod Zaječara. Na njega se sručila zemlja i ogroman blok uglja koji su ga usmrtili na licu mesta. „Oko okna rudnika juče smo zatekli muk. Kolege nastradalog još su bile u šoku posle tragedije koja se odigrala pred njihovim očima“, piše Blic.

„Dejan je bio nadzornik i palilac u rudniku. S njim je bilo još 30-40 kolega u jami. Eto, sreća valjda, njima ništa nije... Najednom se začuo prasak, zaglušio je hodnike. Gromada je pala Dejanu pravo na glavu i nabila je u telo. Ode čovek za sekund“, pričaju kolege.

I „zemunac“ ima majku

Roditelji zloglasnog ubice „zemunskog klana“ Sretka Kalinića nestrpljivi su da se susretnu sa sinom. Kako pišu Večernje novosti, Bogdan i Stana već dve decenije žive na periferiji Subotice. Majka je Kalinića na kratko posetila u zagrebačkoj bolnici, a pre toga roditelji, supruga, maloletna ćerka i dve starije sestre „zemunca“ nisu videli više od sedam godina.

„Možete da zamislite kako je bilo majci da vidi sina posle toliko godina, još u bolničkoj postelji. Razumite, teško joj je da o tome govori“, rekao je otac za Novosti, koji je sa porodicom iz Bilišana kraj Obrovca u Dalmaciji došao sredinom devedesetih na sever Bačke. „Unuka je sa majkom u Beogradu, o ocu poslednjih sedam godina sluša samo putem medija, a kako je tako odrastati, to ona najbolje zna“, kaže Bogdan.

Skupo, a prljavo

List Danas piše da se atmosfera na Saboru trubača u Guči izgleda tek zahuktava. Mladi stranci u velikom broju naime tek pristižu, a u kampu se traži mesto više. Većinom su za Sabor čuli od prijatelja koji su raniji dolazili ili su videli dokumentarac ili reklamu negde na Internetu, a svi očekuju odličan provod. Tako je grupa Španaca iz Barselone tek stigla, a Guča im je bila obavezna stanica na proputovanju Evropom. Kažu, kampovaće sa Italijanima koje su nekoliko minuta ranije upoznali. Devojka iz Belorusije je primetila da nema toliko mladih iz Srbije i da oni, kako joj se čini, „s podozrenjem gledaju na Sabor za razliku od ljubitelja trube iz inostranstva koji jedva čekaju da dođu“. Upoznala je, kaže, Argentinca s kojim provodi većinu vremena, a on dodaje da je Sabor vrlo popularan u njegovoj zemlji. „U Argentini svi vole Kusturicu i Gorana Bregovića, a srpska muzika, posebno trube, kod nas su veoma popularne“, kaže tridesetogodišnji Jordan Griotija.

Ima i onih koji ne kampuju, već su u Guču došli preko turističkih agencija. Tako je dvoje Italijana za smeštaj u lokalnom hotelu na bazi polupansiona platilo 360 evra, a hotel je, kažu, „prilično prljav“.

Antić ipak hoće sve pare

Radomir Antić ipak nije pristao na smanjenje plate od 126.000 evra, piše Press. Predsednik FSS-a Tomislav Karadžić priznao je da je prvi deo pregovora sa selektorom reprezentacije završen neuspešno „i da je bio primoran da zbog toga počne razgovore sa još dvojicom ozbiljnih trenera čija imena nije želeo da otkrije“. Konačna odluka o Antićevoj sudbini, a pod uslovima koje postavlja, biće doneta na sutrašnjoj sednici Izvršnog odbora FSS-a. Na njihovu odluku, piše Press, mogao bi da utiče i državni vrh „koji je kumovao nastavku pregovora i sad želi da Antić i dalje predvodi ’orlove’“.

Partizan se naoštrio

Pred večerašnju utakmicu Partizana i Anderlehta u Humskoj list Danas piše da „crno-beli nemaju budžet kao belgijski prvak, niti dugu tradiciju nastupa u Ligi šampiona poput briselskog kluba“, ali da imaju 180 minuta da dokažu „da i Srbija ima onih koji znaju da igraju dobar fudbal“. Trener Aleksandar Stanojević je rekao da nema te rečenice ili priče kojom bi mogao dodatno da motiviše ekipu za ovu utakmicu, „svi su već ’naoštreni’ do krajnjih granica“. „I ja s njima“, dodaje on.

Misice i(li) „zečice“

Učesnice takmičenja za mis univerzuma koje se 23. avgusta održava u Las Vegasu slikale su se „obučene“ samo u takozvani bodi pejnt, odnosno tela su im oslikana i ukrašena neobičnim motivima i bojama. Ako je suditi po pojedinim reakcijama, piše Blic, najviše kritika je otišlo na račun mis SAD Rime Faki koja je u toplesu, baš kao i mis Trinidada i Tobaga Latoja Vuds. Organizatorka izbora za mis Endži Majer rekla je da takve fotografije degradiraju i devojke i čitavo takmičenje. „Uznemirujuće je što se ovaj izbor pretvorio u slikanje za Plejboj“, kaže ona.

Nadigravanje

Press piše i o „grandovcima“ Mileni Ćeranić i Nemanji Stevanoviću, „o čijoj je vezi javnost najviše saznala zahvaljujući njihovom učešću u rijalitiju ’Farma’“. Oni sada planiraju venčanje na plaži, a za ovaj list govore o tome kako su se upoznali i ko je s kim bio ili nije kada su počeli da se zabavljaju. „Sećam ga se kao hrabrog dečka s obzirom na to da se usudio dva puta za veče da mi priđe, a ja sam ga nonšalantno odbila“, kaže Ćeranovićeva između ostalog.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...