KRIMINALCI POSTALI IZVOZNI “BREND” SRBIJE

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Gotovo da ne prođe sedmica, a da se u evropskim i svetskim medijima ne govori o „poduhvatima“ kriminalnih i mafijaških grupa poreklom iz naše zemlje. Leonardo Dikaprio, čuveni holivudski glumac i producent, priprema snimanje filma o svetski poznatoj srpskoj bandi pljačkaša „Pink Panter”. Srpska radikalna stranka i Demokratska stranka Srbije će samostalno izaći na sledeće parlamentarne izbore, kada god da budu, dok će SNS i DS, po svemu sudeći, biti predvodnice nekoliko manjih partija koje su trenutno okupljene oko njih. Po Zakonu o DRI, imamo pravo da revidiramo i političke stranke – kaže državni revizor Radoslav Sretenović. Prema novom zakonu, sadašnja sudska istraga biće zamenjena tužilačkom, što praktično znači da će tužilac rukovoditi predistražnim postupkom i samom istragom – kaže Snežana Malović. Bil Klinton je u Budvi otvorio konferenciju o jugoistočnoj Evropi i rekao da mu je drago što je u Makedoniji. Nesanica je najzastupljenija zdravstvena tegoba Srba, govore poslednji zvanični podaci Instituta za javno zdravlje „Batut“. U Srbiji svake godine abortira 3.000 devojčica starih između 15 i 19 godina, a po stopi prekida trudnoća kod adolescentkinja naša zemlja, zajedno sa Velikom Britanijom, prednjači u Evropi.


Pariz - prijem u rezidenciji ambasadora Srbije u Francuskoj, povodom nastupa na
Rolan Garosu srpskih tenisera i teniserki, na kojem je i proslavljen 24. rođendan
Novaka Đokovića. "Nadam se da ćemo doneti radost našim građanima i da će se
srpska zastava za dve nedelje zavijoriti u Parizu", izjavio je sinoć najbolji srpski
teniser Novak Đoković


Srpski kriminalci “proslavljaju” nas širom sveta

Kriminalci su na dobrom putu da postanu izvozni „brend“ Srbije. Gotovo da ne prođe sedmica, a da se u evropskim i svetskim medijima ne govori o „poduhvatima“ kriminalnih i mafijaških grupa poreklom iz naše zemlje, pišu Novosti. Poslednji incident dogodio se ovog vikenda u Madridu, gde je španska policija raskrinkala srpsku bandu od 29 ljudi osumnjičenu za pljačke i prevare u Španiji, Portugalu i Francuskoj. Kriminalna grupa bila je podeljena u četiri grupe. Jedna je delovala na jugu Španije, druga u baskijskom regionu, severu Španije i jugu Francuske, treća u istočnom španskom gradu Kasteljon, a četvrta u Portugalu. Da su crnogorski i srpski kriminalci najveći trgovci na veliko kokaina iz Južne Amerike u zapadnu Evropu više i nije tajna. Akcija „Niva“, koju je započela srpska policija pre dve godine, a zatim je „ustupila“ Brazilcima, neutralisala je samo jedan krak mafijaške organizacije čiji je glavni biznis nabavka i distribucija kokaina. Ovi kriminalci su visoka klasa, gospodari Balkana, ali ipak ne mogu da se po međunarodnom uticaju i umeću mere sa „Pink panterima“, pljačkašima juvelirnica i zlatara koji su se proslavili širom sveta - ističe Zoran Nikolić, viši naučni saradnik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja.

U najnovijem izveštaju Evropola o organizovanom kriminalu na Balkanu ocenjeno je da je ovaj region centralni deo za šverc narkotika u Evropskuuniju i iz nje. U prilog konstataciji da kriminal ne zna za naciju i da kriminalci bolje sarađuju nego državnici, naročito na Balkanu, govori i jedan od zaključaka Evropola da sumultinacionalne kriminalne grupe skoncentrisane na Kosmetu, bivšim jugoslovenskim republikama i Albaniji. Kako je navedeno u izveštaju, u ovom regionu skladišti se heroin iz Turske, pre nego što se transportuje u EU, dok se marihuana koja se prodaje u EU uzgaja upravo u ovom regionu. S druge strane, hemijski narkotici koji se proizvode u EU putuju suprotnim smeromiste rute u ovaj region, piše Politika.

Goran Nešić Ciga (41), koji je uhapšen u Brazilu zbog sumnje da je švercovao 620 kilograma kokaina, posao sa drogom počeo je pre više od deset godina u Pirotu. Kako Pres saznaje, Nešić je tada bio jedan od glavnih švercera heroina iz Turske.

Da li će Srbija plaćati oduzimanje imovine?

Zakon o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela je najjače oružje države protiv organizovanog kriminala. Za dve godine, koliko se primenjuje, oduzeta je imovina vredna 300 miliona evra, ali je došlo i do ozbiljnih osporavanja tog zakona, piše Politika. Ustavnom sudu Srbije podneto je više inicijativa za ocenu ustavnosti i saglasnosti ovog zakona s međunarodnim konvencijama. Jednu od njih podneo je Vladimir Todorić, osnivač Centra za novu politiku. On ukazuje na opasnost da će Srbija biti suočena sa isplatom odšteta koje će okrivljenima dosuđivati Sud u Strazburu. Sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić, koji je učestvovao u pisanju ovog zakona, smatra da Srbija nema bolje sredstvo za borbu protiv organizovanog kriminala.

Poljoprivrednici istovaraju zaraženi krompir pred Vladu

Opasna bakterija Ralstonia solanacrum koja napada krompir u okolini Gornjeg Milanovca mogla bi da se proširi i na druge delove Srbije i zarazi ostale poljoprivredne kulture, piše Prvada. Biolog Dejan Markuš kaže da bi ta bakterija mogla napasti još oko 200 biljnih vrsta. Osim paradajza i krompira napada i mnoge vrste cveća, te se brzo širi. Poljoprivrednik iz Čačka čija je njiva stavljena u karantin kaže da će zajedno sa ostalim kolegama istovariti zaraženi krompir pred zgradu Vlade ako im država ne pomogne.
Samo SRS i DSS idu samostalno na izbore

Srpska radikalna stranka i Demokratska stranka Srbije će samostalno izaći na sledeće parlamentarne izbore, kada god da budu. Radikali već po tradiciji, a DSS zbog toga što, po rečima njihovog lidera Vojislava Koštunice, članstvo te stranke u ovom trenutku tako želi, piše Politika. Najveće stranke, SNS i DS, po svemu sudeći biće predvodnice nekoliko manjih partija koje su trenutno okupljene oko njih. Sporazum o saradnji naprednjaka sa Novom Srbijom, Pokretom socijalista i Pokretom snaga Srbije verovatno će biti pretočen u predizborni koalicioni sporazum, a da Srpska napredna stranka ne beži od predizbornih saveza govori i činjenica da su ruku nudili Savezu vojvođanskih Mađara, koji, međutim, prema tvrdnjama Ištvana Pastora, želi samostalno da nastupi. U Demokratskoj stranci ne žele da se izjašnjavaju o svojim planovima navodeći da je još rano za razgovore o predizbornim koalicijama, ali ako je suditi po namerama nekih manjih partija, demokrate neće biti same.

Beograd - koncert Big benda RTS u Knez Mihailovoj ulici

Novi jataci čuvaju Mladića

Ratko Mladić ima nove jatake, kaže za Pravdu izvor iz Brisela. Stručne analize pokazuju da se Mladić sada krije u urbanijim delovima Srbije i da su uz njega uvek dva pratioca. Nova strategija hvatnja najtraženijeg haškog begunca sad podrazumeva aktivniju ulogu policije.

Malovićeva istražuje korupciju u “Kolubari” i “Galenici”

Vlada prošle nedelje ministarki pravde Snežani Malović dodelila još jednu funkciju - koordinatora za borbu protiv korupcije. “Ideja Vlade je da intenzivira rad državnih organa u borbi protiv ove društvene bolesti, što podrazumeva stalne sastanke sa svim ministarstvima, policijom i tužilaštvima” - kaže Malovićeva za Novosti. Na jednom mestu sada će se sagledati sve što se parcijalno radilo na nivou države. A korupcijom su se do sada, svako u svom domenu, bavili: Agencija za borbu protiv korupcije, Tužilaštvo za organizovani kriminal, Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije u Republičkom javnom tužilaštvu (RJT), ali i u apelacionim i višim tužilaštvima u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu i Nišu. I u svakoj policijskoj upravi postoje odseci za suzbijanje korupcije. Pa ipak, ni rezultati rada svih ovih tela nisu promenili sliku Srbije kao jedne od korumpiranijih država u Evropi. Nimalo friška statistika Ministarstva pravde pokazuje da je u periodu 2003-2007. doneto 626 osuđujućih presuda za primanje i davanje mita i 3.520 za zloupotrebu službenog položaja. Samo u 2007. primljeno je 578 krivičnih prijava sa koruptivnim elementom, od čega je podignuto samo 49 optužnica.

- Zahtevaću kao koordinator da se aktivnosti svih institucija koje imaju obaveze i odgovornosti u borbi protiv korupcije pojačaju i da se u kratkom roku istraže sve sporne javne nabavke, pogotovu u velikim sistemima poput „Kolubare" i „Galenike", kao i u javnim i još uvek neprivatizovanim državnim i društvenim preduzećima. Prema novom zakonu, sadašnja sudska istraga biće zamenjena tužilačkom, što praktično znači da će tužilac rukovoditi predistražnim postupkom i samom istragom – kaže Malovićeva u intervjuu za Pres.

Jovanović: Spremanje LDP za dvocifreni rezultat na izborima

LDP će biti fokusirana na poslove koje može da uradi najbolje. Pred sobom imamo problem Kosova, odnosa s Bosnom, nesporazume s Hrvatskom, komplikovanu istoriju uspona i padova u relacijama s Crnom Gorom. Afirmisaćemo ulazak u NATO kao garanciju trajnog mira na Balkanu, činimo sve da pokrenemo iskren dogovor sa sindikatima i poslovnim svetom, da u našoj ekonomiji zavlada transparentno vlasništvo - ističe u razgovoru za Danas Čedomir Jovanović, predsednik Liberalno-demokratske partije, povodom reizbora na mesto predsednika stranke. “Spremanje LDP za dvocifreni rezultat na izborima, a onda preuzimanje odgovornosti za one poslove u sledećoj vladi za koje svako u Srbiji zna da ih LDP može najefikasnije obaviti. Regionalna politika, promene u ekonomiji, efikasnije obrazovanje, modernizacija. Afirmacija preokreta - to je suština, napuštanje ideje da će svemoćna država biti sve u našem životu. Treba nam preokret u načinu razmišljanja, u odnosu prema životu” - kaže Jovanović.

Klinton pomešao Crnu Goru sa Makedonijom

Bivši američki predsednik Bil Klinton, koji je danas proglašen počasnim doktorom privatnog Univerziteta "Mediteran" u Baru, poručio je u Bečićima da region Balkana treba da bude integrisan u Evropu, preko Evropske unije i NATO, piše Blic. Klinton je na trenutak zaboravio gde se nalazi. On je u Budvi otvorio konferenciju o jugoistočnoj Evropi i rekao da mu je drago što je u Makedoniji.


Budva - inauguraciona konferencija Balkanske mreže za društveno osnaživanje
jugoistočne Evrope (Balkan Networking Initiative): Bill Clinton

Sretenović: Revizori i u političkim strankama

Revizori su prošle nedelje počeli ”češljanje” finansijskih izveštaja u ministarstvima zdravlja, za KiM, za životnu sredinu, rudarstvo i prostorno planiranje, kao i u JP ”Putevi Srbije”. Posao bi trebalo da ide brzo, poručuje predsednik Saveta Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović, i kaže da ćemo posle dva meseca imati prve nacrte izveštaja, navode Novosti. “Po Zakonu o DRI, imamo pravo da revidiramo i političke stranke. S obzirom na to da nam je zakonom data sloboda da sami određujemo šta ćemo revidirati, onda treba DRI pustiti i da sam proceni, spram svojih mogućnosti i kapaciteta, kada će revidirati partije”- kaže Sretenović

Brišambo: Regionalna stabilnost je i dalje krhka

Sa srpskim zvaničnicima smo razgovarali o tome kako da im pomognemo da nastave pravcem kojim su krenuli, jer je to pozitivan put. Potrebno je nastaviti sa unutrašnjim reformama, ali i sa naporima da se podrži stabilnost i saradnja u regionu, kao i kontinuirani dijalog između Beograda i Prištine. Ako je vašoj zemlji potrebna pomoć da bi se prevazišli pojedini problemi, mi ćemo potražiti način kako da vam tu pomoć pružimo, rekao je za Danas Mark Perin de Brišambo, generalni sekretar OEBS-a. On je dodao da postoje veliki izazovi u vezi sa borbom protiv organizovanog kriminala, gde OEBS može da pomogne. “Osnovani su posebni sudovi, ali dvojica haških optuženika koje traži glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc - Ratko Mladić i Goran Hadžić još nisu locirani. Jasno je da ovaj region još nosi breme prošlosti. Pojedinačno, države su se stabilizovale, ali regionalna stabilnost je i dalje krhka” - naglašava Brišambo.
Građani Istočne Srbije skloniji lečenju kod nadrilekara

Glavni istraživač studije „Istraživanje zdravlja stanovnika Srbije” dr Jasmina Grozdanov iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” otkriva kome se, kada imaju zdravstveni problem, građani prvo obraćaju za pomoć. Upravo je tako bilo formulisano pitanje u jednom ozbiljno sprovedenom istraživanju. “Lekaru opšte prakse odlazi 64,6 odsto građana, direktno kod specijaliste 1,3 a privatnom doktoru odmah ode 1,5 procenata ispitanika. Narodnom iscelitelju odlazi svega 0,1 procenat građana ali zato „nekom drugom” čak 24,9 ili se „leči sam”– sedam procenata. Zanimljivo je da se najveći broj osoba koje se „leče same”, ili se ne obraćaju zdravstvenoj službi, nalazi u istočnoj Srbiji – 33,9 odsto, a prosek za Srbiju je 24,9 odsto. Oni su skloniji lečenju kod „nekog drugog”. Možemo samo da pretpostavimo da bi taj „neko drugi” mogao da bude nadrilekar, a da je ispitanike bilo sramota da kažu da odlaze narodnom iscelitelju” – kaže dr Grozdanov za Politiku.

Nesanica najčešća tegoba kod Srba

Nesanica je najzastupljenija zdravstvena tegoba Srba, govore poslednji zvanični podaci Instituta za javno zdravlje „Batut“, pišu Novosti. Čak 27 odsto žena i 17 odsto muškaraca žali se da povremeno ne može da zaspi, ili da „u cugu“ prospava noć. Iako procentualno više žena pati od nesanice, broj muškaraca koji jutro dočekuju otvorenih očiju duplo je veći nego što je to bilo pre deceniju. To je, prema rečima primarijusa dr Branka Vukovića, psihijatra Odeljenja za nepsihotične poremećaje KBC „Dragiša Mišović“, posledica nagomilanog stresa koji poslednjih godina sve više pogađa muškarce.

Među najgorima smo u Evropi po kontracepciji

U Srbiji svake godine abortira 3.000 devojčica starih između 15 i 19 godina, a po stopi prekida trudnoća kod adolescentkinja naša zemlja, zajedno sa Velikom Britanijom, prednjači u Evropi, piše Pres. Upozoravajući podaci koje iznosi dr Katarina Sedlecki, generalni sekretar Evropskog udruženja za kontracepciju i reproduktivno zdravlje i načelnik Republičkog centra za planiranje porodice pri Institutu za majku i dete, pokazuju i da u Srbiji zatrudni jedna od 20 devojaka uzrasta od 15 do 19 godina. Sedlecki objašnjava da je to, pre svega, posledica slabog korišćenja kontracepcije, po čemu smo, takođe prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), među najgorima u Evropi.

Počela erupcija vulkana Grimsvotn

Islandske meteoroške vlasti saopštile su da je počela erupcija vulkana Grimsvotn i da je uvedena lokalna zabrana leta 120 nautičkih milja, odnosno 222 kilimetra oko vulkana, preneo je BBC, navode Novosti. Dim koji se diže iznad vulkana proteže se oko 20 kilometara u nebo. Pretpostavlja se da ova erupcija neće izazvati ometanje vazdušnog saobraćaja, kao što je to bilo prošle godine, kada je došlo do zatvaranja velikog dela evropskog vazdušnog prostora.

I dalje traju antivladini protesti u Tbilisiju

Drugog dana antivladinih protesta u Tbilisiju, demonstranti su napali jedno policijsko vozilo, dok je policija uzvratila suzavcem i gumenim mecima. Do sukoba je došlo dan posle protestnog skupa na kome se u centru Tbilisija okupilo više hiljada ljudi, dok je mala grupa demonstranata provela noć ispred sedišta državne televizije, piše Danas. Oko 25 demonstranata je teškim plastičnim šipkama napalo policijsko vozilo pošto je policija pokušala da odvede jednog od vođa protesta. Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su gumeni meci ispaljeni u vazduh, dok su očevici naveli da je korišćen suzavac. Vođe opozicije pozvale su na nastavak protesta.

Tbilisi - protest opozicije u prestonici Gruzije

Dikaprio u filmu o bandi “Pin Panter”

Leonardo Dikaprio, čuveni holivudski glumac i producent, priprema snimanje filma o svetski poznatoj srpskoj bandi pljačkaša „Pink Panter”. Kako ekskluzivno saznaje Blic, scenarista Dikaprijevog filma prošle nedelje je boravio u Srbiji, gde je razgovarao s pripadnicima beogradske kancelarije Interpola i voditeljem emisije „Buđenje” na Radio Beogradu Draganom Ilićem. U beogradskoj kancelariji Interpola takođe nisu želeli da otkriju više detalja o razgovoru sa scenaristom Dikaprijevog filma, koji se sprema u velikoj tajnosti.

“Zlatna palma” za “Drvo života”

Film "Drvo života" (The Tree of Life) američkog reditelja Terensa Malika, osvojio je "Zlatnu palmu" na 64. filmskom festivalu u Kanu. Radnja filma, u kojem glavne uloge tumače Bred Pit i Šon Pen, odvija se u Teksasu tokom pedesetih godina prošlog veka, a priča prati odrastanje dečaka i njegov odnos sa nasilnim ocem, pišu Novosti. Braća Darden i turski reditelj Nuri Bilge Džejlan ravnopravno su podelili Gran pri, drugu po važnosti nagradu kanskog festivala, za filmove "Dečak sa biciklom" i "Bilo jednom u Anatoliji".

Dani turske kulture

U organizaciji Edukativnog centra „Bejza“ iz Beograda, u Domu sindikata, u subotu i nedelju, održani su Dani turske kulture. Posetioci su imali priliku da vide turske suvenire, slike Istanbula i drugih gradova i predela, predmete od keramike, nakit, da uživaju u turskoj muzici i probaju kulinarske specijalitete, od nama poznatih i bliskih donera i sarmi do manje znanih slatkih i slanih jela. Turski čaj i šerbet služeni su iz velikih ibrika, piše Danas.

“Delije sever” teraju Lukića

Navijači Crvene zvezde, ujedinjeni u grupu „Delije sever", prvi put od maja 2009. godine tražili su odlazak aktuelnog rukovodstva crveno-belih na čelu sa Vladanom Lukićem, piše Pres. Povod za energičnu reakciju „Delija" bile su sramna partija tima Roberta Prosinečkog protiv čačanskog Borca (2:0) i činjenica da je klub četvrtu godinu zaredom ostao bez titule. Inače, navijači Crvene zvezde nisu eksplicitno prozvali prvog čoveka kluba Vladana Lukića, ali su skandiranjem „Uprava, napolje" jasno stavili do znanja da više ne mogu da tolerišu dominaciju večitog rivala, kao i da nisu zadovoljni jednim trofejom u poslednje dve sezone, otkako sadašnje rukovodstvo vodi klub.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...