HRVATI U “OLUJI” DNEVNO UBIJALI 68 SRBA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Tokom operacije hrvatske vojske i policije, dnevno je prosečno ubijano 68 Srba, kaže koordinatorka „Veritasa” za RS Mira Jovanović. Hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač u svojim žalbama na presude Haškog tribunala tvrde da etničkog čišćenja u vojnoj akciji „Oluja" nije bilo, odnosno da Srbi nisu pobegli iz Krajine zbog napada i pod granatama Hrvatske vojske, nego su to uradili zbog „siromaštva i jadnih životnih uslova". Više od 1.000 malinara iz zapadne Srbije i juče je protestovalo kod Arilja tražeći da se otkupna cena maline poveća na 126 dinara za kilogram, a sastanak juče sa državnim sekretarom Ministarstva poljoprivrede Ljubišom Dimitrijevićem, završen je bez dogovora. Miodrag Živković (32) iz Kragujevca pretučen je u noći između ponedeljka i utorka u Splitu, na platou ispred kluba „Bačvice". Vlasnik televizije Pink Željko Mitrović odlučio je da sa programa skine hrvatsku muziku, filmove i turističke reklame. Crno-beli fudbaleri nesrećno su eliminisani iz kvalifikacija za Ligu šampiona, pošto pred prepunim tribinama stadiona u Humskoj nisu uspeli da savladaju belgijski Genk.

Kfor: Barikade će biti uklonjene

Šef beogradskog tima za dijalog s Prištinom Borislav Stefanović izjavio je za Danas da su sinoćni razgovori srpskih zvaničnika sa odlazećim komandantom Kfora nemačkim generalom Erhardom Bilerom „krenuli u pozitivnom pravcu“ i da će danas biti objavljeni njihovi rezultati. Stefanović nije mogao da govori o detaljima dogovora s Bilerom, koji je trebalo da sinoć i danas ostane u telefonskoj vezi sa srpskim zvaničnicima. Iz Kfora je sinoć saopšteno da će njihove snage biti na prelazima Jarinje i Brnjak do sredine septembra, a po potrebi i duže. Prema nacrtu dogovora, kako se navodi u saopštenju Kfora, srpske barikade će biti uklonjene i sloboda kretanja ponovo uspostavljena. Takođe je dogovoreno i da će Kfor imati komandu na prelazima i kontrolisati proceduru - automobili, kamioni do tri i po tone težine i oni koji prevoze humanitarnu pomoć i hranu, prolaziće preko prelaza posle provere identiteta i pretresa.

Ministarstvo za Kosovo i Metohiju zatražilo je juče, nakon što je preksinoć zapaljena kuća porodice Petrović u selu Zočište, od Euleksa i Kfora da zaštite Srbe od nasilja albanskih ekstremista i osiguraju im bezbednost. Ministarstvo u saopštenju ističe da je paljenje kuće porodice Petrović poslednji u nizu napada na Srbe južno od Ibra koji su se dogodili proteklih dana, piše Pres.

Komandant KFOR i predstavnici Vlade Srbije sačinili su nacrt dogovora koji će omogućiti da se reši problem na severu Kosova, saopštio je večeras KFOR u Prištini. Tokom sastanka u kampu “Noting Hil”, oni su napravili nacrt dogovora koji predviđa da će “sadašnji sistem kontrole na kapiji 1 i 31 biti nastavljen u istom obliku do sredine septembra, a ukoliko bude potrebno taj period može da bude produžen, dok će KFOR vršiti kontrolu i komandu na prelazima”, navodi se u saopštenju, prenose Novosti.

U gradskim sredinama južno od Ibra Albanci su sveli nivo komunikacije sa Srbima na minimum – razgovaraju samo kad se mora ili jedna strana govori, ako joj nešto treba, a druga, albanska, ćuti, piše Politika.

Ruski ambasador Aleksandar Konuzin u intervjuu za Pravdu optužuje Zapad za krizu na Kosovu, I zo baš po okončanju “haške priče”. List piše da je njihov dopisnik iz Prištine Neđeljko Zejak napadnut u Gračanici.

EU sad ucenjuje Kosovom

Pojedini predstavnici EU i SAD zatražili su u neformalnim razgovorima od srpskih vlasti da sever Kosova bude stavljen pod kontrolu vlasti u Prištini kako bi bile nastavljene evrointegracije, saznaje Blic. Ispunjenje akcionog plana i obaveza prema Haškom tribunalu obezbediće Srbiji samo kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji, ali su šanse za dobijanje datuma za početak pregovora manje nego ikada.

Mali građanski rat oko malina

Više od 1.000 malinara iz zapadne Srbije i juče je protestovalo kod Arilja tražeći da se otkupna cena maline poveća na 126 dinara za kilogram, a sastanak juče sa državnim sekretarom Ministarstva poljoprivrede Ljubišom Dimitrijevićem, završen je bez dogovora. Do samog početka sastanka proizvođači su protestovali, a tokom celog dana juče vodio se, kako je za Danas rekao potpredsednik Udruženja malinara Vilamet Duško Nenadić pravi, mali građanski rat u kom je povređeno oko 50 proizvođača i nekoliko policajaca.

Pravda piše da je policija malinarima sekla creva za gorivo.

Srbin pretučen u Splitu

Još jedan napad na srpske turiste u Hrvatskoj! Miodrag Živković (32) iz Kragujevca pretučen je u noći između ponedeljka i utorka u Splitu, na platou ispred kluba „Bačvice". Napao ga je, bez ikakvog razloga, nepoznati muškarac oko 3.30 časova, a od siline udaraca nogom i pesnicama u glavu Miodragu je pukla vilica na dva mesta. “Vraćao sam se iz provoda sa društvom, išli smo ulicom ka kući kada je na mene s leđa nasrnuo očigledno pijani napadač. Pre napada nismo razmenili ni jednu jedinu reč, ma ni pogled. Oborio me je iznenada i počeo da me šutira svom snagom u glavu. Sve se munjevito odigralo, pa se nisam snašao ni da odreagujem. Pamtim samo bol, kao da me je udarao užarenim čekićem. Kada sam došao sebi, skupio sam nekako snagu da se odvučem kući, kod prijatelja kod kojih sam i boravio” - priča Miodrag za Pres.

Naši građani koji letuju u Hrvatskoj, prevashodno na području Istre za svaku vrstu pomoći mogu da se obrate trojici kriminalističkih inspektora iz Srbije. Oni se tamo nalaze pošto su naša zemlja i Hrvatska u maju ove godine potpisale sporazum o saradnji na projektu "Bezbedna turistička sezona". Oni su na raspolaganju svim našim građanima koji budu imali eventualne probleme. U narednim godinama planira se slanje i pozornika. Isti sporazum Srbija je potpisala i sa Crnom Gorom, gde su poslata dva inspektora, u Budvu i Herceg Novi, pišu Novosti.

Mitrović skida Hrvate

Vlasnik televizije Pink Željko Mitrović odlučio je da sa programa skine hrvatsku muziku, filmove i turističke reklame u svih pet zemalja gde ova kompanija ima TV stanice (Srbija, Makedonija, Slovenija, BiH i Crna Gora). Tako radikalan potez preduzeo je posle najave hrvatskih vlasti da će na aukciji prodati jahtu koju su mu zaplenili u septembru prošle godine, piše Pres.

Srbi samopobegli iz Krajine

Hrvatski generali Ante Gotovine i Mladen Markač u svojim žalbama na presude Haškog tribunala tvrde da etničkog čišćenja u vojnoj akciji „Oluja" nije bilo, odnosno da Srbi nisu pobegli iz Krajine zbog napada i pod granatama Hrvatske vojske, nego su to uradili zbog „siromaštva i jadnih životnih uslova", piše Pres. I Gotovina i Markač tvrde da se u avgustu 1995. godine 200.000 Srba „evakuisalo" po naredbi krajinskog rukovodstva. Advokati Gotovine, između ostalog, tvrde da nije utvrđeno da je ijedna civilna žrtva usmrćena ili povređena zbog granatiranja HV-a (?!), ali je Markačeva odbrana u vređanju zdravog razuma otišla korak dalje. Markač, naime, tvrdi da je u „Oluji" izvedeno „etničko autočišćenje" i da se dogodio „spontani odlazak" ljudi. Najgrotesknija je njegova tvrdnja da su civili u jeku ratnih sukoba bežali „zbog želje Jugoslavije da popravi vlastitu etničku sliku uz pomoć izbeglih Srba iz Hrvatske".

Godišnjica najsurovijeg egzodusa

Na današnji dan, pre 16 godina, u cik zore počeo je jedan od najsurovijih egzodusa na prostorima bivše Jugoslavije. U sadejstvu s muslimanskim snagama susedne Bosne i Hercegovine (BiH), hrvatska vojska je ubila ukupno 2.650 i u egzodus naterala 340.000 ljudi. I danas se još traga za 1.011 nestalih Srba, među kojima je 660 civila od kojih 337 žena, saopštio je centar "Veritas", pišu Novosti. Šesnaest godina kasnije, u Srbiji živi više od 100.000 izbeglih, a više od dve trećine su iz Hrvatske. I posle tolikog vremena Hrvatska velikom broju građana srpske nacionalnosti nije vratila: stanove, kuće, vikendice, poljoprivredno, građevinsko i šumsko zemljište, ali ni stečena prava kao što su zaostale penzije, dinarska i devizna štednja.

Tokom operacije hrvatske vojske i policije, dnevno je prosečno ubijano 68 Srba, kaže za Politiku koordinatorka „Veritasa” za RS Mira Jovanović. „Ovo je jedan od ’crnih’ rekorda poslednjeg građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji”, naglasila je Mira Jovanović i podsetila da se u evidenciji nestalih vodi 1.011 osoba, od kojih je 660 civila.

Za hrvatsku firmu mnogo više od drugih

Da bi srpski privrednici postali vlasnici nekog preduzeća u Hrvatskoj ili u Sloveniji, moraju da ponude mnogo više od ostalih investitora i da plate takozvanu premiju zbog predrasuda koje o nama vladaju. Ovako posle nekoliko godina regionalnog iskustva danas govori za Politiku biznismen Slobodan Vučićević, većinski vlasnik „Adria desižna”. Kad je pre nekoliko godina imenovan za predsednika upravnog odbora „Droge Kolinske” govorio je da ne veruje u teorije zavere, da Slovenija i Hrvatska nisu zatvorenije za srpski nego za bilo koji drugi kapital. „Možda će isti vlasnik pre da proda firmu Englezu nego Srbinu, ali ako ponudimo pola odsto više, prodaće je nama”. Početnički optimizam zamenila je gorčina u Vučićevićevom glasu. Uprkos tome, naš sagovornik ne želi da prizna da ga je iskustvo nateralo da „promeni ploču”.Vidite da nisam promenio mišljenje. I tada sam tvrdio da srpski investitori moraju da ponude više para. „Nektar” je za oko 20 odsto preplatio „Fruktal”. I ja sam platio premiju ulazeći u posao sa „Turbo limačem”, ali su iskrsli problemi sa poslovnim partnerom. Dobro, sukobljavanja sa partnerom mogu da se dogode bilo gde i bilo kome u svetu, ali se nisam nadao da ću ući u sukob sa tamošnjom državom – ovim rečima Vučićević komentariše odluku Trgovinskog suda u Zagrebu da preduzeću „Adria desižn” zabrani korišćenje znaka „Turbo limača” i još šest brendova koje je kupio od „Magme”.

Đelić: Do 2014 znaće se šta kome pripada

Do kraja 2014. godine,u Srbiji će se znati šta kome pripada među građanima, privatnim pravnim licima i unutar državnog sistema. Usvajanjem, ove jeseni, zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, zakona o javnoj svojini, kao i zakonika o svojini i drugim stvarnim pravima, ova ključna oblast za razvoj srpske demokratije i ekonomije napokon će biti valjano i trajno uređena. Jedan sam od onih koji su pokušali da sprovedu ove reforme pre deset godina. Ako su nam evropske integracije podsticaj da se taj veliki posao završi, neka to tako i bude. Ali, moram da kažem da Evropska unija nije ta koja je unela u naš Akcioni plan donošenje zakona o restituciji ili javnoj svojini, nego smo to uradili mi, rekao je za Politiku Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije povodom predstavljanja nacrta zakona o vraćanju imovine i obeštećenju.

Čačanin provodažija

Poražavajući podatak da je Srba svake godine manje za oko 34.000, odnosno da godišnje u Srbiji nestane jedan omanji grad, naterao je Čačanina Slobodana Jakšića, kaže, da počne da se bavi - provodadžisanjem. Rešio je, tvrdi, da stane na put beloj kugi, da oženi najpre Čačane, koji su sami ostali na selu... Stupio u kontakt sa agencijama za bračno posredovanje u Rusiji i Ukrajini. Iza sebe već ima tri braka. - Kod mene dolaze i muškarci i žene. Uglavnom se radi o momcima sa sela, jer devojke neće da se udaju u selo, ali imamo neženja svih profila - kaže Jakšić, vlasnik agencije koju je nazvao „Brak- ja i ti“. - Zainteresovani popune ankete koje stavljamo u našu arhivu i razmenjujemo sa agencijama u Ukrajini i Rusiji. Naša obaveza je da za šest meseci neženjama ponudimo 12 kandidatkinja. On bira tri, sa kojima razgovara putem „Skajpa“. U zavisnosti od tog razgovora, odnosno njihove želje da se sretnu, mi organizujemo susret.

Obama: Kompromis nije idealan

Obama je dobio željno očekivani povod da sutra, u Čikagu, kako-tako proslavi na odgovarajući način svoj 50. rođendan. Jer, prekjuče se, bukvalno u minut do 12, za neko vreme skinuo je s vrata dosad najveću muku svog tekućeg predsedničkog mandata. Naglasak je, međutim, na ovoj privremenoj vremenskoj odrednici, jer ovo što se dešavalo na Kapitol hilu proteklih dana predstavlja najavu sasvim izvesnog scenarija na koji se može računati u ovdašnjoj političkoj areni u predstojećih petnaestak meseci, sve do sledećih izbora - za predsednika, za novi kongresni sastav i dve trećine guvernera federalnih država SAD, piše izveštač Danasa iz Vašingtona. „Postignuti kompromis nije idealan, daleko od toga. Ali, mora se imati u vidu jedna druga činjenica. Glasači jesu izabrali podeljenu zakonodavnu vlast, sa demokratskom većinom u Senatu i republikanskom u Predstavničkom domu, ali je sasvim sigurno da nisu glasali za nefunkcionalnu vlast“, rekao, pored ostalog, predsednik Obama u reagovanju na završno glasanje u Senatu održano u utorak.

Mubarak negira optužbe

Bivši predsednik Egipta Hosni Mubarak negirao je sve optužbe za ubistva demonstanata i korupciju, prvog dana suđenja u Kairu. „Odbacujem kompletno sve te optužbe“, rekao je Mubarak preko mikrofona koji su zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja, morali da pridržavaju pripadnici sudskog obezbeđenja. Bivši egipatski predsednik se izjasnio ležeći na bolničkim nosilima u delu sudnice ograđenom rešetkama, piše Danas. Predstavnik državnog tužilaštva je optužio Mubaraka da je u dogovoru sa bivšim ministrom unutrašnjih poslova Habibom el-Adlijem planirao ubistva „s predumišljajem“ demonstranata koji su širom Egipta učestvovali na antirežimskim protestima. Osamdesettrogodišnji Mubarak je tokom prvog dana suđenja razgovarao sa dvojicom sinova Alaaom i Gamalom, kojima se takođe sudi za ista dela.

Leoneti: Konkretna pomoć Srbiji

Francuska je odlučila da direktno podrži Srbiju u procesu evropskih integracija, tako što će joj, kroz nedavno potpisani Sporazum o strateškom partnerstvu, pružiti svu neophodnu tehničku pomoć na ovom putu. Novoimenovani ministar za evropske poslove ove zemlje Žan Leoneti, ističe, u ekskluzivnom intervjuu za Novosti, nameru Francuske da počne s konkretnim akcijama kako bi pomogla Srbiji. On, takođe, naglašava da priznavanje Kosova nije uslov za evrointegracije, ali da mora da dođe do normalizacije u odnosima, u cilju poboljšanja života građana, uključujući i Srbe na Kosovu.

Partizan bez Lige šampiona

Crno-beli fudbaleri nesrećno su eliminisani iz kvalifikacija za Ligu šampiona, pošto pred prepunim tribinama stadiona u Humskoj nisu uspeli da savladaju belgijski Genk (1:1) i tako nadoknade gol minusa iz prvog meča (1:2). Partizan je poveo golom Tomića, bio bolji tokom većeg dela meča, ali je presudio gol Fosena iz penala u 58. minutu, nakon nespretnog igranja rukom Miljkovića u šesnaestercu, piše Pres.

Imao je Partizan rezultat, trebalo je samo kvalitet da pretoči u konačan trijumf. Prečka Ivanova, odlične akcije po krilima nisu ni najavljivali moguće izjednačenje. I opet režija Partizanova, Miljković je jedan "balon" koji je odlazio van terena dokačio rukom, Portugalac je pokazao na penal, a Vosen na momenat ućutkao stadion! Pokliči sa tribina sporo su vraćali iz šoka igrače domaćina. Genk je ostao inferioran, ali crno-bele je vremenom sustizao umor, pogotovo sjajne Volkova i Eduarda. Haotični napadi nisu doneli ništa osim tuge. I pesme "grobara"..., pišu Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...