EVROPA "RADOSTI"

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Financial Times piše o socijalnim planovima koji sustižu jedan drugi sa obe strane Atlantika. List navodi da je 76.600 ljudi izgubilo posao u svetu - uglavnom u SAD i u Evropi. Više preduzeća u SAD juče je najavilo otpuštanja: Caterpillar (20.000 radnika ), Pfizer (8000), Sprint Nextel (8000), Home Depot (7000), IBM (2800), Texas Instruments (3400), General Motors (2000). U Evropi, ING najavljuje zatvaranje 7000 radnih mesta; u svetu Philips 6000 i Corus 3500... Predsednik Obama je najavio hitne mere.

Guardian piše kako je Island od zemlje snova i ekonomskog bogatstva zbog energetskih izvora takoreći poreko noći postao parija i bankrotirao kao država. List piše kako je 2000. godine gomila jena napustila Japan da bi bili uloženi na Island sa visokim kamatnim stopama. Novac je zatim ulagan u evropske ekonomije, najviše u Veliku Britaniju. Na kraju Island je postao najzaduženija zemlja na svetu. The Independent podseća da je ovo ostrvo prebrodilo i glad i vulkanske erupcije i epidemiju boginja… ali kako će ovu krizu koja se pretvorila u pravu "humanitarnu katastrofu" - niko ne zna.

Francuski Le Figaro piše o tome šta će biti kada se strane trupe povuku iz Iraka. Nasilje u Iraku nije potpuno nestalo, priznaje list blizak predsedniku Sarkoziju i njegovom desnom centru, i navodi da je smanjen broj atentata za 80 odsto. "Danas većina naoružanih grupa poštuje prekid vatre jer žele povlačenje američkih trupa", kaže jedan stručnjak koji dodaje da će se ove grupe okrenuti jedna protiv druge "čim ostanu nasamo".

Al Sharq al Aswat, koji izlazi u Velikoj Britaniji, kaže da opozocija optužuje iračkog premijera Nouri al-Malikija da želi da kontroliše vojsku i službe bezbednosti na isti način na koji je to činio Sadam Husein.

Azzaman piše da iračka štampa optužuje neke šiitske šefove kao što je Ali Sistani da ucenjuju narod preteći da će prekinuti savez sa drugim grupama ukoliko isti narod ne glasa za njih. Znači li to povratak svakodnevnih atentata?


Die Presse
piše da bi oko 80 zatvorenika trebalo da bude izručeno evropskim zemljama po zatvaranju zatvora u Gvantanamu. Medjutim, sve zemlje EU ne slažu se sa ovim. U Austriji polemika je velika, u Španiji i Velikoj Britaniji kao i u Irskoj postoji saglasnost da se prime zatvorenici medju kojima su mnogi nevini. Logično je da ove zemlje saradjuju, kao što su saradjivale kada su zatvorenici prebacivani na ilegalan način ilegalnim letovima u Gvantanamo. Njihovi lideri kao i evropski funkcioneri, poput Solane, raduju se zatvaranju zatvora u kome su pogaženi osnovni principi pravne države koji garantuju svakom gradjaninu pravo na sudski proces, odbranu i uvid u optužnicu. Problem je u tome što su se radovali i kada je zatvor bio otvoren kao sada kada se približava njegovo zatvaranje. Reklo bi se da je Evropa zaista kontinent radosti.


Britanski The Guardian
donosi tekst "Some like it hot", koji nema veze sa filmom “Neki to vole vruće” i Merilin Monro. Reč je o takozvanoj visokoj modi koja je nešto izmedju primenjene umetnosti i oblačenja. Sada je vreme modnih defilea u Parizu kada se prikazuju nove kolekcije, što je prilika da se britanski dnevnik upita da li je visoka moda u krizi s obzirom na opštu krizu. Odgovor je: ne. Konačno dobra vest.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...