DINAR PRESTAO DA PADA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Da li neko postavlja pitanja u vezi sa energetskim sporazumom da bi zaštitio srpske interese ili revidirao političke odnose sa Rusijom? Dinar konačno poskupeo. U Vladi Srbije nikako da se dogovore oko budžeta.
Dva pogleda na rusku posetu

Na dan kada u Beograd stiže državna delegacija iz Moskve, dva najstarija srpska dnevnika objavljuju suprotna tumačenja i očekivanja od ove posete.

Politika se svrstala u onu grupu medija koji otvorenu agituju protiv rusko srpskog sporazuma o energetskoj saradnji. Ovaj list tvrdi da Rusi prete i ponavlja da ni danas neće biti potpisano ništa od dokumenata kojima bi se započelo ostvarivanje medjudržavnog energetskog sporazuma.

Aleksej Miler, predsednik upravnog odbora „Gasproma”, susrešće se danas s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, potvrđeno je juče Politici u predsedničkom kabinetu. Sve do zatvaranja prvog izdanja lista bilo je spekulacija da prvi čovek „Gasproma” danas neće doći u Srbiju i da ceo aranžman može pasti u vodu, s veoma neugodnim posledicama po našu zemlju. Izvor ove informacije bio je Dmitrij Mališev, visoki funkcioner „Gaspromnjefta”, koji je juče pre podne na pregovorima sa srpskom stranom rekao da Miler neće doći zbog zatezanja Srbije. Nešto kasnije, mnogi su pretnju Mališeva protumačili kao svojevrstan pritisak na državne zvaničnike Srbije, a potom je stiglo i nezvanično „tumačenje” da je Miler hteo da izbegne susret s novinarima i da se u četiri oka vidi s predsednikom Srbije.

Politika, ne navodeći izvor, tvrdi da će sa ruske strane delegaciji Srbije biti predočene sve posledice istupanja iz energetskog sporazuma. Ukoliko bi Srbija, dakle, odustala od celog aranžmana, izgubila bi gasovod, a austrijski OMV bi prema njihovim procenama za godinu, dve kupio NIS.

Cela stvar bi išla dotle da, ukoliko kupoprodajni ugovor za NIS ne bi bio potpisan do 31. decembra 2008, Rusija tuži Srbiju pred međunarodnim sudom zbog neispunjavanja preuzetih obaveza iz Međudržavnog sporazuma, objavljuje Politika.

Novosti, medjutim, objavljuju o ovoj temi naslov "Nove ponude iz Moskve". Velika ruska političko-privredna delegacija predvođena Georgijem Poltavčenkom, "desnom rukom" Vladimira Putina i još gotovo 40 ruskih privrednika u petak i subotu biće u Beogradu na razgovorima sa najvišim državnim vrhom naše zemlje - saznaje ovaj list.

Prema pisanju Novosti, cilj srpsko-ruskih sastanaka je da ekonomske odnose između dve države pomeri nekoliko koraka unapred. Iako se energetski sporazum danima pominje kao glavni razlog posete ruskih zvaničnika, teme će biti mnogo šire, navodi ovaj list. Osim Alekseja Milera, predsednika Upravnog odbora "Gasproma", rusku privrednu "flotu" u poseti Beogradu čine i Andrej Borodin, predsednik Moskovske banke, kao i predsednik grupe "Metropol", direktori Moskovskog metroa i drugi predstavnici vodećih ruskih kompanija. Spisak se, kako navodi list bez pominjanja izvora, menja iz sata u sat, pa je moguć i dolazak direktora "Aeroflota".

"Treba biti iskren i reći da li neko postavlja sva pitanja u vezi sa sporazumom da bi zaštitio srpske interese ili revidirao političke odnose sa Rusijom, ili možda neko želi da proda NIS nekoj drugoj kompaniji", ukazao je Ivica Dačić, potpredsednik Vlade Srbije a prenose Novosti.

Dinar se oporavlja?

Posle objave mera NBS o povećanju devizne likvidnosti banaka formiran je zvanični srednji kurs od 89,4884 dinara za evro, koji se primenjuje od danas u osam sati. To je za 2,34 odsto ili za 2,15 dinara manje od jučerašnjeg srednjeg kursa.

Obavezna rezerva koju banke moraju da drže u dinarima biće povećana sa 20 na 40 odsto. Na taj način će se od 8. decembra iz opticaja povući nacionalna valuta u vrednosti od oko 700 miliona evra, što će povećati likvidnost na deviznom tržištu. A Narodna banka Srbije će doneti i mere da devize koje će vratiti bankama ne odu u inostranstvo, već da ostanu u Srbiji. Ovo je jedna od hitnih i konkretnih mera za ublažavanje svetske finansijske krize koje je naveo guverner NBS Radovan Jelašić, javlja Politika.

Samo što je Radovan Jelašić, guverner Narodne banke, najavio nove mere NBS, koje će najkasnije početi da se primenjuju od ponedeljka, one su i u najavi, čini se, već počele da deluju na stabilizaciju kursa, javlja Blic.
Inače, prepodnevna trgovina stranom valutom, pre sastanka na međubankarskom deviznom tržištu, obavljala se po prosečnom kursu od 91,4971 za evro. Nakon toga, na tom fiksing sastanku NBS je prodala 11,8 miliona evra po kursu od 89,8 dinara za evro. Time je značajno povećana međubankarska trgovina devizama. Poslednje kotacije na zatvaranju tržišta u četvrtak bile su na nivou od 88,25 dinara za evro.

NBS je prethodno, polovinom oktobra, donela odluku da se struktura polaganja

devizne rezerve promeni sa dotadašnjih 90 odsto u devizama i 10 odsto u dinarima, na 80 odsto u devizama i 20 odsto u dinarima, čime je oslobođeno oko 350 miliona evra devizne likvidnosti u korist banaka, piše u Novostima.

Budžet opet odložen

Umesto u četvrtak, Vlada Srbije će tek u subotu odlučivati o budžetu za narednu godinu, piše u Novostima. Na osnovu informacija koje smo dobili od srpskih ministara - oni očekuju da će budžet biti izglasan, ali istovremeno većina negoduje jer njihovim resorima nije pripalo dovoljno novca iz raspodele državne kase. U Nemanjinoj 11 neprestano traju sastanci koji nikako da dovedu do konačnog dogovora oko budžeta.

Ministar se ne stidi nacionalnih interesa

Za Novosti Vuk Jeremić govori o raspoređivanju Euleksa i hrvatskoj tužbi: "Nezavisnost Kosova je odlukom SB sklonjena u stranu. Hrvatska tražila da Srbija prizna genocid."

"Srbiji se ponekad spočitava što nastupa transparentno kada definiše svoje nacionalne interese što, inače, radi svaka druga država. Dok god sam ministar spoljnih poslova, neću se stideti da u javnosti kažem ono što je stav Srbije i šta je njen nacionalni interes", kaže Jeremić.

Danas podseća kako je Vuk Jeremić, ministar inostranih poslova Srbije, ocenio u razgovoru za nemački Štern da je "članstvo Srbije u Evropskoj uniji stavljeno na led" i zamerio Briselu da "od hapšenja Radovana Karadžića nije Srbiji upućen apsolutno nikakav pozitivan signal".

"Takvi komentari nisu od pomoći. Mi vidimo Srbiju na putu ka Evropskoj uniji i na tom planu je već mnogo postignuto potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Posle SSP-a nema nazad", rekao je francuski ambasador Žan Fransoa Teral odgovarajući na pitanje novinara kako komentariše izjavu srpskog ministra Vuka Jeremića da iz Brisela ne dolaze pozitivni signali o članstvu Srbije u EU i da su integracije „na ledu“, objavljuje Danas.

Mnogobrojne skeptične izjave ministra Jeremića u izvesnoj su suprotnosti sa stavovima koje neprestano u javnosti iznosi njegov stranački kolega, potpredsednik Vlade zadužen za integracije Božidar Đelić, ukazuje ovaj list.

Ko (ne) voli Dinkića?

"Stranka G17 plus trpi napade iz mračnih stranačkih struktura, od onih ljudi koji se nalaze kako u partijama koje čine vladajuću koaliciju, tako i u onima koje se nalaze u opoziciji. Oni su povezani i sa službama bezbednosti i služe tajkunskim interesima", kaže za Danas član Predsedništva G17 plus Željko Ivanji, komentarišući najnovija dešavanja na političkoj sceni u vezi sa platama u javnim preduzećima i usklađivanjem budžetskih stavki, koja stvaraju utisak da postoje ozbiljni nesporazumi vladajuće koalicije.

Na pitanje ko su ti ljudi, Ivanji ne može da odgovori.

"Kada je reč o odnosu sa predsednikom Srbije i DS-a Borisom Tadićem, mi nemamo nikakvih nesporazuma. Isti je slučaj i s drugim liderima stranaka u vladajućoj strukturi", kaže Ivanji.

Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka, kaže za Danas da je tačno da je na političkoj sceni trenutno aktuelan napad na G17 plus i Dinkića i da ti napadi dolaze iz DS-a. Dinkića napadaju iz DS-a jer ima prevelik uticaj, ocenjuje Stojiljković.

U potrazi za Mladićem

Srpske službe bezbednosti pretresle su juče pet lokacija u Srbiji, tragajući za dokazima koji bi mogli da dovedu do hapšenja najtraženijeg haškog begunca Ratka Mladića. Sa mesta koja su pregledana, službe bezbednosti su odnele sve papire koji bi mogli da budu u vezi sa Mladićem, zatim porodične albume sa fotografijama, kao i trofejna oružja.

Pretresi su obavljeni u zgradi u Ulici Blagoja Parovića na Banovom brdu, u kojoj se nalazi Mladićev stan i poslovne prostorije firme njegovog sina Darka. Druga lokacija na kojoj su srpske službe bezbednosti, među kojima su bili pripadnici MUP-a i BIA, obavile kontrolu bila je u Ulici Ratka Mitrovića 75 u Žarkovu, gde Mladićev sin ima stan koji iznajmljuje. Inspektori su posetili i zgradu „Telekoma” u Obrenovcu, u kojoj je zaposlena supruga Mladićevog sina Darka.

Koordinator Akcionog tima za hapšenje haških optuženika Rasim Ljajić izjavio je da cilj jučerašnje akcije nije bilo hapšenje Ratka Mladića, već je reč o potrazi za dokazima koji mogu dovesti do njegovog hapšenja, navodi Politika.

Tragajući za generalom Ratkom Mladićem, ali i finansijerima njegovog skrivanja, pripadnici MUP Srbije, po zahtevu Tužilaštva za ratne zločine i naredbi istražnog sudije Milana Dilparića, u četvrtak pretresli su tri objekta u Beogradu i jedan u Obrenovcu, piše u Novostima. Sve četiri lokacije (na tri adrese) dovode se u direktnu vezu sa porodicom haškog optuženika.

Jedan policajac, sa jakim crnogorskim naglaskom, dok je trajao pretres, direktno je zapretio ubistvom generala Mladića. Rekao je da će ga, čim ga vidi, ubiti kao psa, kaže za Pravdu odlično obavešteni izvor iz MUP-a Srbije. On tvrdi da većini policajaca „nije drago" što moraju da učestvuju u lovu na ratnog komandanta Vojske Republike Srpske, piše u ovom tabloidu.

Zlatni padobran

Bivši direktor NIS-a Željko Popović obezbedio sebi menadžerski ugovor, "zlatni padobran", na osnovu koga pune dve godine posle odlaska sa funkcije prima 5.000 evra mesečno, piše u Presu pod naslovom "Ne radi a zaradjuje po 5.000 evra".

Teška vremena

Mila Đinđić jedva sastavlja kraj sa krajem, objavljuje Pravda.

"Dovijam se, kao i svi građani Srbije. Penzije su male, ali imam svoje voće i povrće, pa mi je lakše. Nikad gore vreme nije bilo. Cene su katastrofalne, ali ne kukam. Ja sam svoje proživela", kaže majka ubijenog premijera Zorana Đinđića u priči pod naslovom "Gladovala bih da mi nije bašte".

Hladnokrvni trener

Uzburkali su se duhovi u Humskoj 1 posle najave Dragoljuba Vukadinovića da će na narednoj sednici Upravnog odbora Partizana da zatraži smenu trenera, javljaju Novosti. U svoj gužvi, najmirniji je "glavni krivac", Slaviša Jokanović, flegmatičan kao uvek. Daleko od toga da ga ne zanima da li će ekipu voditi i posle januara, ali mu je jasno da on o svojoj sudbini neće odlučivati.

Poraz Partizana u Sevilji bio je ujedno 11. uzastopni neke srpske ekipe u Ligi UEFA! Crno-beli su izgubili sva četiri meča u ovom takmičenju, a isti "uspeh" upisala je i Crvena zvezda prošle sezone. Godinu dana ranije nastupao je isto Partizan, a vezao je, posle remija sa Livornom (1:1) tri uzastopna poraza. Kakva srpska blamaža...ističu Novosti.

Fudbaler Partizana na meču u Sevilji bio u smrtnoj opasnosti pošto mu je posle sudara sa domaćim igračima jezik upao u dušnik. Preživeo je samo zahvaljujući brzoj reakciji španskih lekara, javlja Pres. Fudbaler Partizana Almami Moreira za dlaku je izbegao smrt na utakmici u Sevilji!


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...