DINAR JAČA ZAJEDNO SA INFLACIJOM!

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Ponovo smo svedoci nominalno jakog dinara i realno visoke inflacije. Serž Bramerc, glavni haški tužilac, bio je zadovoljan kada su mu predočene promene u organizaciji u službama koje se bave potragom za haškim optuženicima. Izradu mozaika u Hramu Svetog Save na Vračaru finansiraće Rusija uz pomoć Ruske pravoslavne crkve. Potpredsednik Demokratske partije socijalista Svetozar Marović izjavio je da misli da je lider te stranke i bivši premijer Milo Đukanović znao da će njegov brat Dragan i gradonačelnik Budve, Rajko Kuljača biti uhapšeni, kao i da ga ne bi iznenadilo da i on bude uhapšen. Nikad odnosi Srbije i Crne Gore nisu bili lošiji nego danas. Policija je podnela krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal protiv šest farmaceutskih kompanija zbog sumnje da su podmićivale lekare u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije da bi oni naručivali njihove citostatike. Ulazeći u drugo poluvreme predsedničkog mandata, Barak Obama obznanio je prekjuče sprovođenje jednog od svojih značajnih predizbornih obećanja - početak kraja višedecenijske kontroverzne američke političke podrške i konkretne vojne i ekonomske pomoći savezničkim autokratskim režimima na Bliskom istoku.

Još jedna loša epizoda srpske ekonomije

Srpska ekonomija, čini se, ima nesreću da u vrlo kratkim razmacima reprizira svoje loše epizode. I jedna takva je sada na delu, jer ponovo smo svedoci nominalno jakog dinara i realno visoke inflacije. Poređenja radi, u 2007. godini inflacija je iznosila 10 odsto godišnje, a evro je u ovo doba iste godine vredeo oko 80 dinara. Ekonomistu su upozoravali da je to destimulativno za izvoz, izvoznici su se bunili, ali uzalud. Ovoga puta, iako nema sumnje da im prejak dinar i visoka inflacija ne odgovaraju, izvoznici ne upućuju nikakav glas protesta. Kao da su se umorili, piše Politika. Ovogodišnju inflaciju malo ko je voljan da prognozira, ali je činjenica da se ona trenutno zaustavila na međugodišnjih 14,7 odsto, s tim da je ipak neka naša realnost da će do kraja godine ići naniže. Dinar vredi najviše od 4. novembra 2010. kada je bio najslabiji sa 107,5. Da li je moguće da srpske ekonomske vlasti nemaju lek za ovu gotovo cikličnu anomaliju? Sva je prilika da nemaju. Pomenute 2007. godine govorilo se da je uzrok tako velike inflacije visoka tražnja. Pogotovo lična. Da li i ovoga puta velika potrošnja gura inflaciju ili su sada, kada su realne zarade opale i kada je, zbog krize, veliki broj ljudi ostao bez posla, razlozi sasvim drugačiji? Nebojša Savić, profesor ekonomije na FEFA kaže da se naša ekonomska stvarnost ne razlikuje mnogo u odnosu na pre nekoliko godina i da opet visoka tražnja gura inflaciju. Sada, međutim, u nešto izmenjenoj strukturi. Vladimir Vučković, profesor na Univerzitetu Megatrend i član Fiskalnog saveta, iako potvrđuje da nam ovakav razvoj ekonomskih događaja ne ide u prilog, kaže da to ne znači da bi reakcija Narodne banke Srbije trebalo da bude drugačija nego što ona postupa u ovakvim okolnostima.

Bramerc traži novu strategiju za Mladića

Verujem da Srbija može da dovrši saradnju sa Haškim tribunalom u roku koji podrazumeva naš proces dobijanja statusa kandidata i dobijanja datuma početka pregovora - rekao je predsednik Boris Tadić posle razgovora sa predsednikom Evropske komisije Žoze Manuelom Barozom. Ovu izjavu predsednik Tadić je dao pošto su Barozo, tog dana, i Bramerc, pre toga, predstavnicima naših vlasti jasno saopštili „da je Mladić u Srbiji“, „da očekuju njegovo hapšenje“ i da „od statusa kandidata ne može biti ništa dok preostala dva haška begunca ne završe u haškoj ćeliji“. Bramerc je nedvosmisleno poručio i da je cela strategija potrage - neuspela i da mora hitno da se menja. Kako će, međutim, izgledati novi plan koji bi trebalo da odvede do Mladića za samo četiri meseci, niko od nadležnih zvaničnika ne želi ni da nagađa, pišu Novosti.

Serž Bramerc, glavni haški tužilac, bio je zadovoljan kada su mu predočene promene u organizaciji u službama koje se bave potragom za haškim optuženicima, kaže za Politiku Ivica Dačić, ministar policije, komentarišući Bramercovu sugestiju da ne bi trebalo sav teret potrage da nosi BIA.

Pravda navodi da će srpski istražitelji prečešljati ponovo neke lokalitete gde se Mladić krio ranije, poput sela oko Valjeva i delova Beograda.

Šutanovac: Cilj je evropeizacija, a ne integracije

Opšti okvir reformi u Republici Srbiji jeste proces njene evropeizacije - namerno govorimo o evropeizaciji, a ne o procesu evropske integracije, jer je suština ostvarivanja cilja, članstva u EU, to koliko je učinjeno da evropske vrednosti i evropski standardi postanu deo našeg prava, prakse, i ako hoćete, našeg života, piše ministar vojni Dragan Šutanovac u autorskom tekstu u Danasu. “Stabilne demokratske institucije, vladavina prava, mir, stabilnost, napredak, poštovanje ljudskih prava, sve su to evropske vrednosti, zapravo standardi naprednih i stabilnih država moderne Evrope. Svi ćemo se složiti da su ovo ciljevi kojima težimo zbog nas samih, naše dece i ove države. Ali, ćemo se takođe složiti da nije jednostavno te ciljeve postići, posebno nije jednostavno postići ih za kratko vreme”- piše Šutanovac.

Izradu mozaika u Hramu Svetog Save finansiraće Rusija

Izradu mozaika u Hramu Svetog Save na Vračaru finansiraće Rusija uz pomoć Ruske pravoslavne crkve – o tome je pre nekoliko dana Ruska federacija obavestila Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, saznaje Politika. Time je „spremnost ruske strane da pomogne u finansiranju” postala stvarnost, a prema proceni koju je u ruskim medijima izneo mitropolit volokolamski Ilarion Alfejev, šef Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije, izrada celokupnog mozaika koštaće oko 40 miliona evra. Razgovori sa ruskom stranom o eventualnoj donaciji vođeni su osam godina, a tačku na njih stavila je poseta premijera Ruske federacije Vladimira Putina, koji je u martu ove godine, prilikom zvanične posete Srbiji, obišao i Hram Svetog Save. Plan je da se donacija odvija po etapama, kako se budu odvijali radovi. Posle posete Srbiji, mitropolit Ilarion Alfejev, u jednom intevrjuu govorio je o radovima na Hramu Svetog Save ponavljajući spremnost Ruske pravoslavne crkve da pomogne nastavak radova, ističući da se radi o „projektu bez presedana”, jer će mozaikom biti pokriveno 17.000 kvadratnih metara, kao i da jedan kvadrat staje dve do dve i po hiljade evra.

Mirović: Brine nas raskorak vlasti oko Kosmeta

Zabrinjava nas razlika između usvojene državne strategije za Kosovo i Metohiju i nastupa predstavnika vlasti. To je ono što nas čini vrlo slabim kada je reč o razgovorima sa Prištinom, a i što nas čini neprofesionalnim i nekorektnim i prema svojim građanima i prema tom procesu dijaloga koji je neminovan. Državni organi bi u dogovoru sa svim relevantnim političkim faktorima trebalo javno da iznesu šta je strategija koju Srbija zastupa i od koje ne odstupa, kaže u razgovoru za Politiku Igor Mirović, član Predsedništva Srpske napredne stranke.

Gaćeša odbacuje mobing

Nijednog trenutka nisam rekla da neću da odem sa ove funkcije, ali tvrdim da rezultatima koje smo postigli u poslednje tri godine Ministarstvo ekonomije može da se pohvali. Najvažnije je da se proces rada nastavi, a sada sigurno nije trenutak da se komentariše odluka ministra da pokrene moju smenu - rekla je za Danas direktorka Agencije za licenciranje stečajnih upravnika Vesna Gaćeša povodom najava da je Ministarstvo ekonomije pre dva dana predložilo Vladi njenu smenu jer je nekoliko radnika podnelo prijavu za mobing. Gaćeša, međutim, tvrdi da nikoga nije zlostavljala, a da se hajka protiv nje u Ministarstvu i medijima vodi kako bi se diskreditovala Agencija čija su ovlašćenja uvećana posle usvajanja novog Zakona o stečaju.

Odnosi Srbije i Crne Gore nikada nisu bili lošiji

Nikad odnosi Srbije i Crne Gore nisu bili lošiji nego danas, čak ni kad se uporedi sa krizom početkom prošlog veka u vreme Bombaške afere kada je kralj Nikola smatrao da Beograd stoji iza pokušaja destabilizacije njegove vladavine. Sad su odnosi još na nižem nivou - kaže za Blic istoričar Predrag Marković. Proslavu pet godina od “obnavljanja crnogorske državnosti” i kongresa vladajuće Demokratske partije socijalista u Crnoj Gori obeležile su optužbe njihovog lidera Mila Đukanovića da je Crna Gora “meta velikosrpske politike”. Zato vladajuće stranke u Srbiji Demokratska stranka i Socijalistička stranka Srbije bojkotuju današnji Kongres DPS. Ovo je prvi put u istoriji odnosa DS i DPS, koji su nekada bili odlični, da demokrate bojkotuju kongres DPS.

Marović: Ne bi me iznenadilo da budem uhapšen

Potpredsednik Demokratske partije socijalista Svetozar Marović izjavio je da misli da je lider te stranke i bivši premijer Milo Đukanović znao da će njegov brat Dragan i gradonačelnik Budve, Rajko Kuljača biti uhapšeni, kao i da ga ne bi iznenadilo da i on bude uhapšen, pišu Novosti. "Mislim da je Đukanović znao da će biti preduzete određene radnje, ali ja ne očekujem ni od njega, ni od Krivokapića, niti od bilo koga, da se mešaju u rad pravosudnih institucija", rekao je juče Marović televiziji "Vijesti".

Bez katanca za ”Nacionalni stroj”

Ustavni sud na poslednjoj sednici nije stavio katanac na ”Nacionalni stroj”, jer je odlučeno da se nastavi rasprava da bi se prikupilo još podataka o ovom složenom predmetu. U razgovoru za Novosti, predsednik tog suda Dragiša Slijepčević najavljuje da bi do početka godišnjih odmora moglo da bude poznato i šta će biti sa desničarskom organizacijom ”Obraz”.

Prijave protiv farmaceutskih kompanija

Policija je podnela krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal protiv šest farmaceutskih kompanija zbog sumnje da su podmićivale lekare u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije da bi oni naručivali njihove citostatike, piše Pres. U nastavku policijske akcije „Kraba" prijave su podnete protiv „Roša", „Farmasvisa", „Astra Zeneke", „Merka", „Aktavisa" i „Sanofi Aventisa", a za ovo krivično delo predviđene su milionske novčane kazne, eventualno i zatvaranje kompanija.

Rastu cene zbog poskupljenja goriva

Dok su cene sirove nafte na najvećim svetskim berzama u konstantnom padu, gorivo u Srbiji skoro svakodnevno poskupljuje. Predlog Vlade o izjednačavanju akciza na domaće i strane naftne derivate, automatski znači rast cena benzina za 4,5 i dizela za dva dinara, ali kako upozoravaju ekonomisti, uticaće i na povećanje troškova prevoza i na poskupljenje nekih poljoprivrednih proizvoda, pišu Novosti. Prema rečima ekonomiste Ivana Nikolića, usklađivanje akciza ćemo osetiti i u inflaciji. Prelivanje na cene neće biti u jednakom procentu poskupljenja, tvrdi Nikolić, jer rastu cene goriva koje pravi NIS.

Odluka Vlade da izjednači akcize na benzin i dizel goriva najviše će, kao i obično, pogoditi građane. Goriva iz domaće proizvodnje biće skuplja, i to ne malo, piše Blic. Srbija je, međutim, i bez toga, što zbog skuplje nafte, što zbog jačanja dinara, ponovo prva u regionu po visini cena derivata. Zato se može očekivati da mnogi drastično smanje vožnju ili se, kao po običaju, okrenu snabdevanju u susednim zemljama.

Srčani bolesnici neće više čekati mesecima

Srčani bolesnici ubuduće će čekati operacije najviše tri meseca jer će Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) formirati jedinstvenu listu čekanja za kardiohirurške intervencije, piše Pres. To znači da će se pacijenti slati na operaciju u prvu ustanovu u kojoj bude mesta, a ne da čekaju u ustanovi u koju su se prijavili. U nekim ustanovama u Srbiji srčani bolesnici do sada su čekali po nekoliko meseci, a u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje" i duže od godinu dana. Direktor RZZO Aleksandar Vuksanović naveo je da trenutno operaciju srca čeka više od 2.000 ljudi i da je prvenstveni cilj jedinstvene liste rešavanje problema u kardiohirurgiji. On je najavio i da će ovakvi registri do kraja godine biti napravljeni i za druge oblasti u kojima postoje liste čekanja.

Nikšić ubijen ili je izvršio samoubistvo?

Rumunski patolozi pronašli su povrede na glavi i nozi srpskog menadžera Velimira Nikšića Nikše, čije je telo nađeno u Dunavu u Rumuniji, saznaje Pres. Obdukcija će pokazati da li je poznati estradni menadžer, koji je nestao početkom februara, ubijen ili je izvršio samoubistvo. Leš Nikšića nađen je 18. maja oko 30 kilometara od Turnu Severina, odnosno dvadesetak kilometara uzvodno od Hidroelektrane „Đerdap 1".

Petogodišnjaka izujedao pas

Pavla Žunca (5) iz Smedereva, dok se igrao u dvorištu vrtića, napao je čopor pasa lutalica, a najveći među njima oborio je mališana i ugrizao ga za gornji deo butine. Težih povreda dečaka je spasla majka koja se nalazila u blizini, pišu Novosti. Koliko su opasne horde lutalica koje poslednjih nekoliko meseci bukvalno haraju Smederevom na svojoj koži osetio je petogodišnji Pavle kada ga je u bezbrižnoj igri u vrtiću "Pčelica" izujedao vođa čopora.

Rešenje protiv Cece postalo pravosnažno

Rešenje Višeg suda u Beogradu kojim je usvojen sporazum o priznanju krivice između folk pevačice Svetlane Ražnatović, njene sestre Lidije Ocokoljić i Višeg tužilaštva u petak je postalo pravosnažno pošto fudbalski klub "Obilić" u zakonskom roku nije uložio žalbu na tu odluku, pišu Novosti. Punomoćnik "Obilića" Milan Zindović izjavio je da se klub nije žalio na odluku u zakonskom roku od osam dana koji je u petak istekao, tako da je odluka suda postala pravosnažna. Sudija Slađana Marković sada treba da donese presudu kojom će sestre biti oglašene krivim i izreći će im kazne koje su dogovorene u nagodbi sa tužilaštvom. Presuda će biti pravosnažna i izvršna odmah po donošenju, jer su se i sestre i tužilaštvo odrekli prava na žalbu.

Troje mrtvih u zemljotresu u Turskoj

Najmanje tri osobe su poginule, a skoro 100 ljudi je povređeno u zemljotresu jačine 5,9 stepeni Rihterove skale koji je pogodio severozapadni deo Turske, saopštili su zvaničnici. Dvoje ljudi, uključujući jednu osobu koja je u panici iskočila kroz prozor zgrade, poginulo je u gradu Simav, dok je jedna starija žena umrla od infarkta u Inegolu, pišu Novosti.

Šerbedžija igra tužioca suda za ratne zločine

Holivudski glumac Rade Šerbedžija ovih dana boravi u Beogradu jer igra u filmu Milovana Terzića “Ustanička ulica”. Šerbedžija tumači tužioca Specijalnog suda za ratne zločine. Zanimljivo je da mu je ovo tek drugi domaći film koji radi otkako je prešao da živi i stvara u inostranstvu devedesetih godina. Ekskluzivno za Blic, Šerbedžija otkriva da je odličan scenario bio presudna stvar zbog koje je prihvatio snimanje pomenutog ostvarenja.

Početak kraja američke politike prema Bliskom istoku

Ulazeći u drugo poluvreme predsedničkog mandata, Barak Obama obznanio je prekjuče sprovođenje jednog od svojih značajnih predizbornih obećanja - početak kraja višedecenijske kontroverzne američke političke podrške i konkretne vojne i ekonomske pomoći savezničkim autokratskim režimima na Bliskom istoku. Uz istovremeni pokušaj (u čemu se nisu proslavili brojni njegovi prethodnici u Beloj kući), da iznudi, svim raspoloživim sredstvima, realizaciju izraelsko-palestinskog mirovnog sporazuma, piše Danas. Suočen sa sve oštrijim domaćim i spoljnim kritikama zbog „vrludanja i neodlučnosti u podršci arapskom proleću“, Obama je, u podnevnoj poruci naciji (čiji je rejting RTV praćenja bio iznenađujuće visok, imajući u vidu doba dana i temu govora) Obama je nedvosmisleno najavio „novo poglavlje“ u daljem diplomatskom reagovanju SAD na tom terenu. Konkretno: potvrdio je ne samo punu podršku Vašingtona opštenarodnim opozicionim pokretima u Tunisu, Egiptu, Libiji i Siriji - već i onome u Bahreinu, savezničkom emiratu u kome je stacionirana Peta flota američkih pomorskih snaga, u svojstvu kontrolora i garanta strateški izuzetno važnog naftnog koridora u Persijskom zalivu.

Ježevica čeka Prosinečkog

Posle skoro dve decenije Robert Prosinečki dolazi u Ježevicu. Trener Crvene zvezde iskoristiće gostovanje svog tima u Čačku i posetiće danas rodno selo svoje majke Emilije Prosinečki, rođene Đoković. Neki od njegovih drugara iz detinjstva nadaju se da će ponovo na livadi u Grujancima s njima zaigrati fudbal, piše Pres. Teren je spreman, trava pokošena, sređeno je dvorište ispred kuće koja pripada Robertovoj porodici. Mnogi meštani u zaseoku Grujanci Robijevi su rođaci, ali ovih dana celo selo se diglo na noge da, kako kaže, dočeka "našeg Roberta". Meštani Ježevice pričaju da je sadašnji trener Zvezde od malih nogu pokazivao veliki talenat za fudbal, ali i upornost i disciplinu. Organizovao je turnire i od jutra do mraka jurcao za fudbalskom loptom na Grujanskim livadama, koje su baš preko puta nekadašnje kuće porodice Đoković.

Nole u “Vogu”

Američki magazin “Vog” najavio je za junski broj priču o trenutno najpopularnijem Srbinu na svetu, Novaku Đokoviću, u kojem će biti objavljen i ekskluzivni editorijal njegovih provokativnih fotografija. Pod naslovom “Hot Shot: Novak Đoković”, magazin objašnjava zašto je Nole ozbiljna pretnja Rafaelu Nadalu i Rodžeru Federeru i predstavlja čitaocima teniskog asa u kupaćim gaćama, kako pozira modnom fotografu Normanu Džinu Roju. Osim što ga oslovljavaju sa “najpoznatiji Srbin na svetu”, američke kolege pišu da je Nole “toliko vreo, i na terenu i uživo, da čak i rodni Beograd sme da poseti samo na brzinu, kako ga zemljaci ne bi rastrgli”, ali i da je “prešao dalek put od nezrelog klinca koji bi ponekad zasijao na terenu, a češće se šalio”, pišu Novosti. Mada živi u Monte Karlu, poznatom po vrhunskim crvenim vinima koje je obožavao da pije uz ručak, Nole kaže da je zbog nove dijete morao da izbaci iz upotrebe omiljeno piće.

Jeremić deli diplomatske pasoše sportistima po čudnim kriterijumima

Ministar inostranih poslova Vuk Jeremić postao je predsednik Unije teniskih profesionalaca Srbije koja je nastala od teniske opozicije nezadovoljne januarskim izborima na kojima je pobedio Slobodan Živojinović. I odmah se susreo s pitanjima koja povezuju njegove dve funkcije – diplomatsku i tenisku: Kako je moguće da Ana Jovanović, trenutno 350. igračica na svetskoj VTA listi, dobije diplomatski pasoš a ne, recimo, i Ilija Bozoljac (191). Pasoši nisu sporni. Znamo da ima još dosta sportista koji su ih rezultatima zaslužili, ali ministarstvo se opredelilo da ove godine u prvom planu budu teniseri. Njihovi uspesi su znatno doprineli ugledu zemlje, a naredne će to biti sportisti iz neke druge grane – naglasio je Vuk Jeremić na jučerašnjoj pres-konferenciji u hotelu „Zira”. Međutim, kako Politika saznaje, Jeremić je na slično, ali mnogo teže pitanje morao da odgovara i nedavno na sednici vlade, kada je ministar omladine i sporta Snežana Samardžić-Marković htela da čuje od njega po kojim kriterijumima se dodeljuju diplomatski pasoši i kako je moguće da njeno ministarstvo nije imalo pojma o tome. Tako se plivači pitaju kako je moguće da takve pasoše još nemaju osvajači olimpijskih i svetskih medalja Milorad Čavić i Nađa Higl, fudbalere zanima šta je s Nemanjom Vidićem, Dejanom Stankovićem, Branislavom Ivanovićem i ostalim asovima tog sporta, strelci su u čudu da je pre petostrukog osvajača olimpijskih odličja Jasne Šekarić takvu čast dobila teniserka koja je daleko od svetskog krema…

Počinje seoba srpskih fudbalera

Reprezentativac Srbije Milan Jovanović, kako stvari stoje, napušta Liverpul u kojem se nije najbolje snašao. U izuzetno lošoj sezoni, zadesio ga je i peh sa povredama, pa je morao da bude podvrgnut operaciji odstranjivanja ciste iz kolena, piše Blic. Ipak, odlične igre Jovanovića, pre svega u dresu Standarda iz Liježa, nisu zaboravljene, pa ima dosta klubova koji su pokazali interesovanje. U red je stao i novi šampion Francuske Lil, koji bi rado video iskusnog Jovanovića u svojim redovima. On je trenutno na oporavku u Kataru, a ostrvska štampa prenosi da Liverpul Francuzima nudi Jovanovića plus 20 miliona evra za dolazak Edena Azara na “Enfild”. Najplaćeniji srpski fudbaler na Ostrvu Aleksandar Kolarov posle svega jedne sezone u Premijer ligi mogao bi da napusti Mančester siti i vrati se u Italiju. I pored odličnih partija u dresu “građana”, čini se da je bliži Seriji A. Čak četiri kluba su pokazala interesovanje za levonogog bombardera koji je reputaciju stekao igrajući u dresu Lacija.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...