BRITANKE, OD PRAVA GLASA DO PRAVA NA GOLOTINJU

Nataša Jokić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

 

Osam decenija od kako su Britanke dobile pravo da glasaju, predsednički izbori i naftno bogatstvo u Gani, prezime Obama otvara sva vrata…

Britanski The Observer "How far have we come in 80 years ?" podseća na osam decenija dugu istoriju borbi za ženska prava jer su na današnji dan pre 80 godina žene dobile pravo glasa u Velikoj Britaniji. Londonski dnevnik posvećuje 13 strana ovoj temi sa mnoštvom fotografija i istorijskim pregledom koji počinje sa Christabel Pankhurst, nekom vrstom prvoborca, koja je počela bitku još 1917. godine.

Observer objavljuje i plakat iz vremena drugog svetskog rata na kome jet prikazana žena koja radi dok je njen muž na frontu. Od 1960. žene počinju da koriste pilule protiv začeća i fotografišu se bez odeće za ženske časopise. Foto pregled završava se fotografijom snimljenom ove godine u Londonu: studenti protestuju protiv toga što se lepota žena vrednuje kao važnija od njihove pameti.

Observer takodje izveštava gde je život danas za žene najbolji, a gde najgori. Najbolje je, navodno, u SAD i skandinavskim zemljama, a najgore u Bangladešu i Boliviji.

Oči sveta uprte su poslednjih dana u Afriku koja je uglavnom sinonim za bedu, medjuetničke sukobe, korpuciju, bolesti i veliko sirovinsko bogatstvo. Zapadni mediji uglavnom govore o svojim humanitarnim akcijama i pomoći Africi. Mnogi od njih otkrivaju i naličje ove milosrdne priče koje govori o nemilosrdnoj eksploataciji afričke nafte, ruda i dijamanata. Da bi se sirovine lakše izvlačile sa Crnog kontinenta po niskim cenama, petrolejski i rudni giganti sa Zapada deluju kao prave države u državama, organizuju državne udare, podmićuju elitu u vladajućim administracijama …

U toku je užasna epidemija kolere u nekada prosperitetnom Zimbabveu, a današnja štampa u svetu okreće pogled ka Gani u kojoj se održavaju predsednički izbori, afričkoj zemlji koja je u poslednjih osam godina zabeležila veliki napredak.

Emiratski The Nation u tekstu "Ghanaians vote in test of democracy" izveštava o izborima u Gani koja je zemlja primer "lepog ponašanja", takozvana afrička “success story”. Dvanaest miliona birača u Gani danas izlaze na birališta da na predsedničkim izborima "glasaju za demokratiju". Iako je u početku došlo do sukoba izmedju pristalica dva predsednička kandidata, emiratski list ocenjuje da je velika verovatnoća da Gana neće poći putem Zimbabvea i Kenije u kojima je zbog osporavanja izbornih rezultata došlo do haosa. Programi oba kandidata baziraju se na načinu na koji će stanivnici Gane izvući korist od ogromnih zaliha nafte kojima zemlja raspolaže i koje do 2010. godine treba da donesu 3 milijarde dolara. Kandidat partije na vlasti kaže da želi da zemlja izvlači profit od nafte, a njegov protivnik da prihode treba iskoristiti za otvaranje radnih mesta u Gani koja još uvek spada u red siromašnih zemalja.

Tajlandski Bangkok post u tekstu "Ghana poll sparks bright future" u Gani vidi vesnika nove budućnosti Crnog kontinenta, tako bogatog sa tako siromašnim stanovništvom.

"Izbori nagoveštavaju blistavu budućnost ", naslov je tajlandskog dnevnika koji podseća da je sadašnji predsednik Gane postavio dobre osnove, pre svega na planu zdravstva i obrazovanja. Opozicija sad traži da se ide još dalje, izabravši za izborni slogan reč "promene", ključnu reč u izbornoj kampanji Baraka Obame. Ganska opozicija pre svega traži iskorenjivanje korupcije.

Jerusalem Post piše o tome kako svi koji se prezivaju Obama, posle izbora u SAD mogu da koriste male privilegije. U tekstu "When you share the world’s most famous last name". Ovo prezime je naravno retko, nosi ga samo dvadesetak porodica, dok je Klintona bilo 11 hiljada a onih sa prezimenom Buš čak 60 hiljada. Pošto su retka pojava, čim Obame pokažu svoje lične karte, ulaz u diskoteku im je besplatan, kazne za parking se brišu, izveštava izraelski dnevnik.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...