BRAMERC SE ŽALIO NA SPORE SRPSKE SLUŽBE

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Glavni haški tužilac Serž Bramerc saopštio je da je „problematična potraga za beguncima“, a iza zatvorenih vrata evropskim parlamentarcima se izgleda žalio kako su srpske službe spore i kako ponekad reaguju tek posle dva meseca od dobijanja informacija. Ako saradnja ne bude „unapređena“, saznaje štampa, i njegov junski izveštaj biće negativan. A to je glavni uslov za EU. Šef pregovaračkog tima s Prištinom je, kaže, optimista, pa i izabran je - zbog iskustva. Francuzi imaju razumevanja za „mladu državu“, tek se uči demokratiji, pa je valjda prirodno što je bilo krađe na izborima. A sad opet malo dvojne akcize: biće izjednačene, kako je i najavljivano - ali sa onim nižim iznosom. Naime, pobunili se Brisel i Dežer, svi se srpski poslanici odjednom složiše, a NIS očekuje da Vlada nađe način da ispoštuje energetski sporazum sa Rusima i onaj, privremeni sa EU. Dulića je upozorila i Agencija za borbu protiv korupcije. Čiplić reče da pojedini političari podmeću požar u Sandžaku, a Gašo da ga „netaktički optužuju“. Kembelu je mogućnost kopnene izvazije bila „jasna kao dan“. Nastiće Amerikanci izgleda ucenjuju, a srpski prevoznici najaviše proteste zbog poreza na luksuz. Parčići meteora raspršili se na jugu Srbije. Jočić je čestitao jubilej policiji. „Gnjilanska grupa“ dobila je ukupno 101 godinu zatvora za zločine na Kosmetu, a Šarićeva optužnica proširuje se i za stavku o pranju novca. Sumnja se da se mladić sam zapalio u trafici, i to zbog otkaza. Stojaković je otišao iz Toronta i zaradio 14 miliona dolara, a Ašhen se vraća na daske Narodnog pozorišta.


Nedelja mode u Berlinu, kreator: Parsival Cserer

I sledeći izveštaj negativan?

Iz kancelarije glavnog haškog tužioca Serža Bramerca za Politiku je rečeno da su primedbe na saradnju Srbije sa Tribunalom u skladu s onim što je tužilac napisao u poslednjem izveštaju Savetu bezbednosti UN u decembru prošle godine. Pristup dokumentima i arhivama je dobar, kao i procesi koji se vode protiv optuženih za ratne zločine. Ipak, problematična je potraga za preostalim optuženicima. U saopštenju nisu navedeni detalji razgovora sa poslanicima Evropskog parlamenta koji je prethodio usvajanju Rezoluciji o evrointegracijama Srbije, u kojoj je navedeno da kandidatski status direktno zavisi od Bramercove ocene. Ipak, Politika piše da je Bramerc tom prilikom imao niz konkretnih primedaba na račun srpskih službi koje tragaju za Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem. Između ostalog je istakao da službe sporo reaguju i da ponekad prođe i po dva meseca dok se odreaguje na određenu informaciju, što daje dovoljno vremena beguncima da promene lokaciju. List saznaje da će njegov izveštaj u junu biti negativan „ukoliko saradnja ne bude unapređena“.

„Pomalo zbunjuje što istovremeno o potrazi za preostalim haškim beguncima svi predstavnici Srbije, počev od predsednika, preko ministara, Tužilaštva do predstavnika tajnih službi, govore upravo suprotno“, piše Blic, najavljujući dolazak Bramerca u Beograd u februaru kada će upozoriti vlast u Srbiji da tajne službe ne rade dovoljno brzo i sa dovoljno resursa. U Akcionom timu za saradnju sa Tribunalom za list nezvanično kažu da je 90 odsto informacija koje dobiju najčešće neupotrebljivo i beznačajno. Pride, saradnja s Hagom je u Rezoluciji usvojenoj u Strazburu istaknuta kao glavni uslov za dalje evrointegracije Srbije.

Protest studenata u Hagu zbog najavljenih smanjenja budžetskih izdvajanja za visoko
obrazovanje i povećanja školarina

Šef kreativan i fleksibilan

Šef pregovaračkog tima sa Prištinom Borko Stefanović u intervjuu za Politiku kaže da se pri izboru čoveka za ovaj zadatak nije gledalo na to kojoj instituciji pripada, već se vodilo računa da se postigne najbolji rezultat, „pa i kroz ličnost osobe koja ima određeno iskustvo u pregovaračkom procesu“. „To ni na koji način ne predstavlja bilo kakav čin priznanja Kosova, bez obzira na to što je glavni pregovarač čovek iz Ministarstva spoljnih poslova“, kaže Stefanović koji je inače politički direktor MSP-a. Na opasku da je ruski ambasador prethodnog dana istakao da nije optimista što se tiče rezulata dijaloga sa Prištinom, Stefanović kaže: „Mi smo optimisti i u ovaj proces smo ušli kao u jedan od najozbiljnijih državnih projekata... Naš pristup je kreativan i fleksibilan, svesni smo naših crvenih linija i nećemo odustati od suštine naših nacionalnih interesa. Od niza loših rešenja treba izaberemo najbolje i najbliže našim interesima i interesu građana na Kosmetu.“

„Kosovo tek uči“

Ambasador Francuske u Beogradu Fransoa Gzavije Denio u intervjuu za Danas kaže da su posle objavljivanja izveštaja Dika Martija usledile inicijative koje je preduzelo tužilaštvo Euleksa i da svako treba da obavi svoj posao. „Kada je reč o izborima, zemlje koje su priznale Kosovo, među kojima je i Francuska, znaju da je posredi mlada država koja nema mnogo iskustva sa parlamentarnom demokratijom. Na Kosovu je zaista bilo izborne krađe... No, ima i pozitivnih aspekata... Učenje demokratije zahteva vreme i iz tog razloga postoji misija Euleks koja pomaže razvoj pravnog sistema i institucija“, kaže ambasador.


Hašim Tači odlazi na ceremoniju obeležavanja druge godišnjice od osnivanja
kosovskih bezbednosnih snaga

Zemlja Srbija i akcize

Vlada Srbije izjednačiće akcize za uvozno i NIS-ovo gorivo odmah pošto iduće nedelje stigne tumačenje iz Evropske komisije da je dvojnim akcizama prekršen SSP. Press piše da će evropremijum i evrodizel pojeftiniti od dva do četiri i po dinara. Dok se srpski poslanici sad slažu da akcize za uvozno gorivo treba smanjiti, oglasio se i šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer. „Bizarno je da proizvodi koji nisu prijateljski prema životnoj sredini budu jeftiniji. Iz cele ove situacije može da se nauči neka lekcija i da se pre određenih promena bolje proceni situacija, pa čak i obave konsultacije sa ljudima iz EU“, rekao je on. NIS je saopštio da očekuje da će Vlada „naći ravnotežu između poštovanja energetskog sporazuma sa Rusijom i privremenog sporazuma sa EU“.


Svečanost obeležavanja dva veka Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije

Upozorenje za Dulića

Nakon ocene stručnjaka da nove izmene Zakona o planiranju i izgradnji dozvoljavaju još veći prostor za zloupotrebe, ovo su za Danas potvrdili i u Agenciji za borbu protiv korupcije. Ministar Oliver Dulić je pre tri dana predstavio novi predlog, a u Agenciji kažu da treba obratiti pažnju na pojedina otvorena pitanja u okviru propisa, kao što je i pravo na popust samo ukoliko se ugovor zaključi sa organom lokalne samouprave. „Na mogućnost korupcije potencijalno može biti osetljiv deo procedure kojim je predviđeno da se organu lokalne samouprave poveravaju poslovi pribavljanja neophodne dokumentacije, budući da nije reč samo o dokumentima koje izdaju državne institucije, već i o onim koje izrađuju privatne firme. Posebno je problematična mogućnost da organ angažuje privatne firme za izradu projektne dokumentacije, odnosno tehničke izveštaje, čiju valjanost u kasnijem postupku legalizacije, on sam ceni“, kažu u Agenciji.

Ko je rekao Krkobabić?

Nakon što je u prethodnom izdanju objavila da je revizor spremio pet krivičnih prijava protiv članova Vlade Saše Dragina, Jovana Krkobabića, Tomice Milosavljevića, Slobodana Milosavljevića i Rasima Ljajića, Pravda ovoga puta prenosi reagovanje predsednika DRI Radoslava Sretenovića koji tvrdi da nije imenovao nijednog ministra u izjavi za ovaj list. Zbog teksta ga je zvao i potpredsednik Vlade Krkobabić. Sretenović je potvrdio da će podneti krivične prijave Tužilaštvu i podsetio da je 16. decembra dostavljen izveštaj kako bi ova institucija mogla da preduzme sve nadležnosti nezavisno od DRI.

Pravdi su stigle i reakcije iz Ministarstva trgovine, kao i od pomenutog potpredsednika Vlade, ističući da su objavljene neistine o nenamenskom trošenju para iz budžeta.

Politički piromani

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić za Večernje novosti kaže da očekuje da će Nacionalni savet Bošnjaka posle ponovljenih izbora, konačno biti formiran. „Jedna politička kalkulacija, da se nacionalnim savetom može ovladati s dva mandata koja, inače, pripadaju nekom drugom, imala je za cilj malu i ograničenu političku dobit, a dovela je do toga da Bošnjaci ostanu bez svog saveta. Dakle, moja nada se odnosi na to da ovog puta neće biti slične zloupotrebe“, kaže on. Čiplić dodaje i da je primetno „da jedan od političkih lidera pokušava da društvene odnose pretvori u požar koj će progutati sve građane koji u Sandžaku žive“.

Članovi Komunističke partije na obeležavanju 87. godišnjice smrti vođe Oktobarske
revolucije Vladimira Iliča Uljanova - Lenjina (Vladimir Ilyich Ulyanov) na moskovskom
Crvenom trgu

Revnosni Gašo

Komisija za sukcesiju imovine bivše Jugoslavije trebalo bi da se sastane u Sarajevu krajem februara, a sastanak koji je pominjan za kraj januara je otkazan zbog putovanja u inostranstvo visokog predstavnika Srbije u sukcesiji Gaša Kneževića. On za Danas odbacuje tvrdnje ministra finansija BiH Zenita Kelića da je otkazani sastanak „već peti ponuđeni termin održavanja“, nazivajući Kelićevu izjavu „netaktičkom optužbom“. Knežević kaže da je dosad otkazao dva sastanka zbog proceduralnih razlika u radu Komisije u sprovođenju „aneksa B“ u sukcesiji.

„Jasno kao dan“

Večernje novosti prenose prvi deo knjige „Dnevnici Alistera Kembela: Moć i narod (1997-1999)“, bivšeg sekretara za štampu britanskog premijera. O putu u Belu kuću 21. aprila 1999. i razgovoru sa Bilom Klintonom o kopnenoj interveniciji na Jugoslaviju, Kembel piše: „Na letu za Vašington, Toni je rekao da ako ne pobedimo Srbe, pašće zavesa na vladu. I to ne samo na našu. Razmatrao je argumente koje će upotrebiti pred Bilom: ako političari kažu da ne smemo da dozvolimo da izgubimo, i ako generali kažu da ne možemo da pobedimo bez trupa, onda moramo da krenemo. Invazija. Jasno kao dan.“

I tako u krug...

U Republičkoj radiodifuznoj agenciji za Danas kažu da je od početka godine Ministarstvu trgovine upućeno desetak predmeta koji se tiču brojeva telefona za igre na sreću i SMS kvizove u programima nelegalnih emitera, a u okviru najavljene mere borbe protiv piratskih stanica. RATEL, RRA i Ministarstvo nedavno su najavili da će, zajedno s Telekomom, piratskim stanicama oduzimati telefonske brojeve koji se koriste u ove svrhe. Ali, u Ministarstvu kažu da to zavisi isključivo od Telekoma. Ovo preduzeće, s druge strane, ističe da će postupati u skladu sa zakonima iz ove oblasti, kada budu dobili naloge RRA ili Ministarstva.

Ucenjuju Nastiće?

Kako piše Press, američka agencija za zaštitu dece tražiće od Vuka i Verice Nastić da odustanu od visoke novčane nadoknade za traumu koju su oni i njihovo dvoje dece pretrpeli u prethodnih sedam meseci, „ukoliko žele da im sin i ćerka budu vraćeni nagodbom bez suđenja koje je zakazano za kraj februara“. List piše da nezvanično saznaje da su „ljudi iz agencije svesni da protiv Nastića ne mogu da dobiju slučaj“, jer nijednog dokaza za zlostavljanje nema, „pa sada žele da se osiguraju da neće morati da plate nekoliko miliona dolara odštete“. U srpskom konzulatu u Čikagu neimenovani izvor je listu rekao da agencija „to inače radi, to je prosto njihov način“.

Protest zbog poreza

Porez na luksuz koji su do sada plaćali samo vlasnici skupih džipova, piše Press, „država je vlasnike malih teretnih, kao i kombi vozila, dovela na rub egzistencije“. Registracija kombi vozila poskupela je oko dva i po puta. U nezavidnoj situaciji našlo se oko 130.000 vlasnika komija, a Udruženje prevoznika već je poslalo nadležnima svoje zahteve, najavljujući i protestnu šetnju. Tako, vlasnik putničkog kombija Vladimir Jovanović kaže da je prošle godine proglašen tehnološkim viškom, pa mu je najisplativije bilo da kupi kombi i počne da se bavi prevozom robe. „Uvođenjem ’poreza na luksuz’ moram da platim oko 100.000 dinara za registraciju, a kombi koji je proizveden 1987. platio sam 2.000 evra. I sve i da hoću da ga prodam, niko neće hteti da ga kupi“, kaže on.

Jočić čestitao jubilej policiji

„Za mene je život uvek predstavljao borbu i uvek sam se držao načela da u toj borbi treba da dam sve od sebe. A, usponi i padovi naizmenično će dolaziti i prolaziti. Tako, i u mom oporavu, stalna je borba i iz postepeno dolazi i do napretka“, kaže bivši ministar unutrašnjih poslova i potpredsednik DSS-a Dragan Jočić za Večernje novosti. Jočić prvi put govori javno o svom oporavku. Kaže da mu je posebno važno što je došao kući, gde je posle tri godine proslavio slavu Svetu Petku, Božić i novogodišnje praznike. Jočić nije propustio i da čestita 200. jubilej srpskoj policiji. „Jednom sam rekao da je od 2004. do 2008. MUP postao pokretač, zamajac i graditelj pravne države Srbije. I danas sa ove distance u to verujem“, kaže on.

Parčići meteora na jugu Srbije

Meteor prečnika oko jednog metra i težak nekoliko tona eksplodirao je 12. novembra uveče na nabu između Bujanovca i Preševa, na visini od oko 28 kilometara. Delovi su se potom raspršili u hiljade parčića nad krajnjim jugom Srbije i, kako piše Politika, za njim i dalje traga grupa mladih kosmičkih forenzičara iz Beograda. Saradnici Instituta za fiziku i Astronomske opservatorije kažu da je ovo „poklon s nebesa“ jer svetske supersile ulažu milijarde dolara da bi pokupile uzorke s drugih nebeskih tela. Ovakva prirodna pojava događa se jednom u 100 godina nad teritorijom Srbije.

Bez ukusa, a k’o med

Najbolja tehnološka inovacija za 2010. godinu u Srbiji došla je iz istraživačko-razvojnog centra „Krušik“ iz Valjeva i njihovih kolega s Hemijskog fakulteta u Beogradu. Kako piše Politika, u prvi mah je bilo teško nekoga uveriti da vojna fabrika može da ponudi i proizvod iz linije konditorske proizvodnje i drugih slatkiša. Radi se o šećernim sirupima koji ima široku namenu i radi na bazi kiselinskog postupka. Iako je bez ukusa i mirisa, sirup ima slatkoću meda, a primenom ove tehnologije dobijaju se zdraviji proizvodi manje energetske vrednosti.

Osuđena „gnjilanska grupa“

Odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu osudilo je juče, kako prenose Večernje novosti, devetoricu pripadnika „gnjilanske grupe“ OVK na ukupno 101 godinu zatvora zbog ratnih zločina nad srpskim, romskim i nealbanskim civilima u Gnjilanu od prve polovine juna do kraja septembra 1999. Grupa je ubila najmanje 32 civila iz Gnjilana, utvrdio je sud, učestvovala je u paljenju kuća, mučenjima, silovanjima, protivpravnom zatvaranju. Tela ubijenih Srba su sekli na komade, stavljali u plastične džakove i bacali u kontejnere ili u Livočko jezero. Muškarcima su prvo lomili prste, pa zatim ruke, a onda ih vezivali za cevi i vežbali na njima gađanje noževima.

Put Šarićevog novca

Večernje novosti nastavljaju priču o proširenju optužnice protiv Darka Šarića, objavljujući da će biti dodato i krivično delo pranja para. Tužilaštvo za organizovani kriminal prikupilo je podatke koji se odnose na putanju novca od prodaje narkotika do kupovine vrednih preduzeća, ali i pokretne i nepokretne imovine. „Reč je o finansijskoj mreži koja se prostire kroz nekoliko desetina računa u isto toliko banaka u raznim evropskim državama. Pored Šarića i ostalih obuhvaćenih dosadašnjim optužnicama, naći će se i nova imena biznismena koji su, kako se sumnja, pomagali narkobosu da legalizuje kriminalnu delatnost“, pišu Novosti.

Poginula dvojica vozača

„Još jedan crni petak zabeležen je na putevima Srbije“, piše Alo!. Dve osobe su poginule u saobraćajnim nesrećama – jedna na autoputu između Novog Sada i Subotice, a druga u Nišu. U prvoj nezgodi život je izgubio Predrag G. (42) iz Subotice koji je upravljao „pežoom 106“. Automobil je prešao u suprotnu traku i sudario se sa teretnjakom. Suvozač N. Z. (48) je u teškom stanju. Što se tiče nesreće u Nišu, poginuo je vozač „pežoa 205“ Milan B. (33), a četvoro putnika iz kola je teško povređeno kada se auto sudario sa autobusom „Niš ekspresa“.

Sam se zapalio?

Marko R. (25) iz Beograda, radnik trafike na uglu Bulevara despota Stefana i Ulice vojvode Dobrnjca, najverovatnije je zbog otkaza sam podmetnuo požar u kojem je u noći između srede i četvrtka zadobio teške povrede. Blic piše da su njegove tvrdnje da su požar podmetnula dvojica maskiranih napadača koji su odmah potom pobegli, opovrgle komšije, kao i snimci kamere na okolnim objektima. „Ni na jednom snimku koji pokriva taj deo nije zabeleženo bekstvo dvojice maskiranih napadača. Zbog toga se sada i proverava pretpostavka da je Marko R. sam zapalio kiosk“, kaže izvor iz policije.

Otišao i zaradio 14 miliona

Srpski košarkaš Predrag Stojaković od juče nema klub, piše Press, „ali je u trenutku postao bogatiji za više od 14 miliona dolara“. Toronto Reptorski su se juče razišli sa Stojakovićem, isplativši mu zaradu garantovanu ugovorom od 14.256.000 dolara. „Stojaković je u čitavoj priči služio samo za potkusurivanje, što ni generalni menadžer Toronta Brajan Kolanđelo nije krio“, piše list i prenosi menadžerove reči da im je „od prvog momenta bilo jasno da sa Stojakovićem nema budućnosti i zato je trejd ili otkup bio najrealnija opcija“. Predrag se nije uklapao u planove za podmlađivanje jezgra tima. Prilikom trejda u Toronto, Stojaković se odrekao 400.000 dolara kako bi posao bio obavljen prema finansijskim pravilima NBA lige. Kolanđelo je rekao da to nije zaboravio.

Nole u australijskom rijalitiju

Viktor Troicki je predao meč zbog povrede protiv Novaka Đokovića u Melburnu. Što se Đokovića tiče, piše Alo!, on je „ni kriv ni dužan uleteo u tamošnji rijaliti šou ’Ples sa zvedama’, zajedno sa jednom od najatraktivnijih svetskih igračica Kim Džonson“.


Teniser Novak Đoković igra sa australijskom učesnicom TV serije Dancing With Stars,
Kim Džonson u pauzi Australian Open tensikog turnira u Melburnu

Pantićeva poruka Tijaniću

Sportski komentator Milojko Pantić koji se priključio LDP-u u razgovoru za Alo! poručio je generalnom direktoru RTS-a Aleksandru Tijaniću da može slobodno da odahne pošto mu „ne pada na pamet“ da se vraća na stari posao „niti da se kandiduje za generalnog direktora javnog servisa“. Pantić kaže da bi rado pristao da kao reporter RTS-a isprati Olimpijadu u Londonu, „ukoliko bi mu takav oproštaj priuštio javni servis“. „Otpustili su me pre pet i po godina kao neuspešnog u poslu i evo sad sam dobio izvršnu presudu da moraju da me vrate na staro radno mesto. Ali, ja u RTS mogu da se vratim samo kao generalni direktor. Naravno da se šalim. Ne pada mi na pamet... Ne bih bio generalni direktor ni za 10.000 evra“, kaže on.

Povratak Ašhen Ataljanc

Jednočini balet „Songs“ italijanskog koreografa Maura Bigoncetija sa Ašhen Ataljanc biće primerno izveden 25. januara na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, prenosi Politika. Upravnik pozorišta Božidar Đurović je rekao da je projekat okupio izvanredan autorski tim i poželeo je balerini Ataljanc dobrodošlicu „u njeno Narodno pozorište u kome nije igrala od 1999. godine“.

U intervjuu za Pravdu Ataljanc kaže da se raduje ponovnom susretu sa publikom i scenom Narodnog pozorišta. „Imala sam pauzu u karijeri, ali je razlog više nego lep – postala sam majka, i sada sa novim elanom krećem u nove umetničke pobede i izazove“, ističe proslavljena balerina.

Šala po šala...

Srpski režiser Srđan Dragojević iznenadio je mnoge kada je postao član Glavnog odbora SPS-a, pa je „Njuz.net“ objavio šaljiv tekst kako je njegov sledeći potez snimanje filma „Otac“, čiji bi glavni junak bio niko drugi do Slobodan Milošević. U intervjuu za srpski nedeljnik u Hrvatskoj (Novosti), prenosi Blic, Dragojević kaže da mu ta ideja „i nije nezamisliva“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...