Hapšenje zbog krađe ili predizborne kampanje?

Anđelka Nikolić

(petak, 14. februar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 13.02.2014 - otvaranje izložbe "Skriveno blago doma Jevrema Grujića" Ministarstva odbrane i Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda

Sve novine donose na naslovnim stranama vest da je privedena grupa osumnjičena za malverzacije u Univerzal banci. Da li se naprednjaci previše pozivaju na svog lidera i time idu na ruku onima koji ga prozivaju da je samodržac. Nekadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun napominje kako je Dejtonski sporazum bio „pogrešna osnova da se izgradi održiva zemlja“.

Uhapšeni zbog deljenja kredita

Zbog malverzacija sa zajmovima policija privela Dragana Tomića i četvoro članova IO Univerzal banke. Mimo procedure i adekvatnog obezbeđenja, delili kredite „Interkomercu“ i „Veterinarskom zavodu“, objavljuju Novosti pod naslovom “Univerzal banka puni ćelije”.

Petoro sadašnjih i bivših čelnika Izvršnog odbora (IO) Univerzal banke u četvrtak je privedeno u akciji Uprave kriminalističke policije MUP Srbije zbog sumnje da su oštetili banku za najmanje pet miliona evra. Reč je o Draganu Tomiću, Neveni Belić, Dragoljubu Perišiću, Ljiljani Stojanović i Milovanu Puzoviću. Krivičnom prijavom, kako saznaju Novosti, biće obuhvaćen još jedan član IO, ali on u četvrtak nije mogao da bude saslušan zbog teške bolesti. Kasno po podne, po nalogu tužioca, Tomiću (republički narodni poslanik) i ostalima određeno je policijsko zadržavanje do 48 sati.

Predsednik IO Univerzal banke Dragan Tomić pokušao da izbegne hapšenje pozivajući se na poslanički imunitet, ali na to nije imao pravo jer je parlament raspušten zbog vanrednih izbora, piše u Blicu.

“Poslanik SNS uhapšen zbog Univerzal banke”, naslov je u Politici, gde piše da poslanički imunitet nije spasao o hapšenja  Dragana Tomića iz Šapca, narodnog poslanika SNS. Poslanik se tereti zbog sumnjivih kredita koje je kao predsednik IO Univerzal banke odobravao Draganu Đuriću i Goranu Perčeviću, piše u ovom listu.

“Poslanik SNS Dragan Tomić među uhapšenima”, naslov je u Danasu.

“Nema zaštićenih: Vučić uhapsio svog poslanika”, naslov je u Kuriru.

“Poslanik SNS pljačkao banku pozivajući se na Vučića”, objavljuje Informer, gde piše da je “već dokazana krađa 5 miliona evra, banka oštećena za čak 270 miliona!”

“Vučićevo predizborno čišćenje: Uhapšen poslanik SNS, na redu je državni funkcioner”, piše u Našim novinama. Vučić poručio da partijska knjižica SNS-a “nikoga neće zaštititi od istrage”.

Planovi naprednjaka

Lider SNS Aleksandar Vučić o dosadašnjem toku političke utakmice i ključnim planovima naprednjaka: Nikome se u kampanji neću dodvoravati i obećavati nemoguće, govoriću realno, objavljuju Novosti, pod naslovom “Vučić: Ne koketiram sa opozicijom”.

Dosadašnji tok kampanje ne može da se meri sa onom iz 2012. jer postoji jedan kritički i normalan odnos. Nijedno ime nisam izgovorio i ne bavim se političkom konkurencijom, već poslom koji je pred nama - izjavio je u četvrtak Aleksandar Vučić, prvi potpredsednik Vlade i lider SNS. On je poručio i da ne vidi da se u medijima pominje „određeno koketiranje opozicije sa vlastima“.

Naprednjaci i njihov lider

Da li se naprednjaci previše pozivaju na svog lidera i time idu na ruku onima koji ga prozivaju da je samodržac, pita se Politika. Koliko su sami naprednjaci doprineli da njihovom lideru opozicija može da lepi etiketu autokrate? Njihovi izrazi bezrezervnog poverenja u Vučićevu mudrost I sposobnost, prete da skliznu u izjave obožavanja a odatle do vere u bezgrešnosat nije dalek put. Najjasnije je to Zorana Mihajlović rekla za Fonet: u donošenju odluke SNS o vanrednim parlamentarnim izborima presudno će biti mišljenje Vučića, jer je to “čovek koji mnogo više vidi” od ostalih članova.

Radulović i Slovaci

Bivši ministar privrede Saša Radulović proteklih dana je pregovarao sa Janom Paulom, predsednikom Slovačke stranke, kako bi zahvaljujući takozvanom manjinskom pragu uspeo da pređe cenzus na parlamentarnim izborima 16. marta, objavljuje Danas. Ovaj list tvrdi da je to saznao iz odlično obaveštenih izvora, ali i Slovačka stranka (Slovenska strana) i bliski Radulovićevi saradnici tvrde da pregovora nije bilo.

Jan Paul, koji je i član Nacionalnog saveta slovačke nacionalne zajednice, kaže za Danas da veliki broj stranaka želi sa Slovacima da izađe na izbore kako bi lakše prešli cenzus za ulazak u Skupštinu Srbije.

„Čujemo da smo pregovarali sa Muamerom Zukorlićem, Sulejmanom Ugljaninom, Borisom Tadićem, Sašom Radulovićem, NOPO i s mnogim drugim. Tačno je da sam učestvovao u nekim razgovorima oko koalicije, da je bilo i nekih ponuda, ali je takođe tačno da su te iste stranke, i bez pravog dogovora, odmah puštale vest da su Slovaci s njima u savezu. Istina je da mi na parlamentarne izbore 16. marta izlazimo samostalno, kao manjinska slovačka stranka. Nećemo da budemo ničiji privezak i verujemo da ćemo preći prag od 0,4 odsto na parlamentarnim izborima i da ćemo ponovo imati poslanika u parlamentu“, objasnio je Paul za Danas.

Šta će biti sa srpskim ustavom

Srpska napredna stranka se protivi eventualnom ukidanju preambule Ustava Srbije posvećene Kosovu, rečeno je Danasu u toj stranci. „Ako bi došlo do promene Ustava, SNS ne bi dozvolila da bude ugrožen teritorijalni integritet Srbije u okvirima današnjeg ustava. Dakle, da ponovimo, teritorijalni integritet u okvirima aktuelnog ustava. Mi ne bismo ukinuli preambulu o Kosovu“, izjavio je za Danas Veroljub Arsić, član Glavnog odbora SNS.

On je istakao da su naprednjaci već podneli nekoliko inicijativa za promenu Ustava. „Na prvom mestu, zalažemo se za smanjenje broja narodnih poslanika, ali za sada nismo došli na odobravanje drugih političkih stranaka. Smatramo da trenutni ustav nije savršen, ali da je najbolji od uvođenja višestranačja u Srbiji“, zaključio je Veroljub Arsić.

Bojan Kostreš, zamenik predsednika LSV, u izjavi za naš list ocenjuje da, na primer, u aprilu 2012. godine nikada ne bi pomislio da bi SNS prihvatila i potpisala Briselski sporazum s Prištinom, a „vidite šta se desilo, oni su to učinili mnogo efikasnije nego što smo mogli da zamislimo da bi učinila prethodna vlada“.

„Da je LSV prioritet promena najvišeg pravnog akta države nije novina. Podsetiću vas da smo mi, pored LDP, bili jedini za bojkot ustavnog referenduma 2006. godine. Podsetiću vas, takođe, da taj referendum jedino u Vojvodini nije prošao“, rekao je Kostreš.

Fond PIO pod kontrolom državnog revizora

“Šta sve možeš kad radiš u Fondu PIO”, naslov je u Politici. Da li su stambene pozajmice, kupovina školske opreme i zimnice rezultata samo dobre saradnje sindikata i poslodavaca? Na čiji račun? Ili sve to ne bi moglo bez saglasnosti vlade koja usvaja finansijske planove I rezultate poslovanja PIO fonda?

Državni revizor je u jednoj od svojih kontrola pronašao da u Fondu PIO zaposlenima daju stambene kredite na 10 do 30 godina otplate uz povoljnu kamatu od 0,5 odsto I upozorio da to nije po zakonu. Zbog toga je i podneta prekršajna prijava.

“Kruh revolucija” ili rušenje Dejtonskog sporazuma?

Širom Federacije Bosne i Hercegovine i juče su održani protesti građana, a skup u Sarajevu počeo je prikupljanjem „donacija“ za političare, izveštava Danas. U Tuzli, Bugojnu, Mostaru i drugim gradovima održani su „plenumi građana“, na kojima su definisani zahtevi i predati vlastima. Građani su poručili da neće odustati od zahteva za ostavke, i drugih zahteva za bolji i pravedniji društveno-ekonomski sistem. U Sarajevu je protest i juče počeo u 12 sati pred zgradom Predsedništva BiH, tako što su građani između sebe počeli da prikupljaju „donacije“ za političare.

Demonstranti su nosili transparente na kojima je pisalo „Kruh revolucija“, „Bando, ostavke“ i „Nismo ratovali da bi nam vi krali pare“. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo upozorili su građane da ne smeju blokirati ulice, a demonstranti su pozvali policajce da im se pridruže jer status policije nije bolji od statusa radnika u BiH.

Nekadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun rekao je da Evropska unija mora mnogo više da pomogne BiH u izgradnji funkcionalne države. Osvrćući se i na Dejtonski mirovni sporazum, Ešdaun je rekao da je to bilo idealno rešenje da se postigne mir u zemlji 1995. godine. Ipak, napominje kako je Dejtonski sporazum bio „pogrešna osnova da se izgradi održiva zemlja“. „U ovom momentu građani BiH se žale zbog siromaštva, nedostatka funkcionalnosti države i duboke korupcije među političarima. Ali to bi moglo postati i nešto još gore i tu ubrzo“, rekao je Ešdaun. On je poručio da postoji mogućnost da će neke političke snage posegnuti za podelom zemlje. „Međunarodna zajednica mora odmah delovati. Ako sada nešto ne učine, bojim se razvoja situacije gde će zavladati secesionizam koji bi mogao postati nezaustavljiv, posebno uoči izbora“, rekao je Ešdaun.

Manastirska banja

Sa zakašnjenjem od godinu dana, u odnosu na prvobitno najavljeni početak izgradnje, Mileševska eparhija SPC je početkom ove nedelje, angažovanjem građevinskog preduzeća „Složna braća“ iz Nove Varoši počela radove na rekonstrukciji nekadašnjeg Rehabilitacionog centra u Pribojskoj Banji, objavljuje Danas.

Odlukom Upravnog suda, odeljenja u Kragujevcu, zgrada Rehabilitacionog centra u Pribojskoj Banji pripala je Mileševskoj eparhiji SPC februara 2013. godine.

Vrednost započetih radova je oko 1,4 miliona evra, a kako je najavljeno na nedavnoj konferenciji za novinare, završetak prve faze očekuje se polovinom juna. Tada će Pribojska Banja raspolagati sa 130 ležaja u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama. U drugoj fazi gradiće se niz ostalih banjskih i turističkih sadržaja među kojima i dijagnostički centar, najavio je vladika Filaret. Početna sredstva za gradnju obezbeđena su iz budžeta opštine Priboj, odlukom lokalne skupštine da rebalansom, mesec dana pre usvojenog budžeta, 40 miliona dinara preusmeri za kupovinu crkvenog zemljišta u blizini grada, piše u ovomlistu pod naslovom “Opština finansira, Filaret gradi”.

Kako je propao Pionirski grad

Nizom loših i nepovoljno sklopljenih poslova, SRC „Pionirski grad“ doveden na rub provalije. Prosto je neverovatno da su godišnje od kuće „Velikog Brata“ dobijali samo 1.500 evra, piše u Novostima. Pionirski grad samo je jedan od primera kako se nedomaćinskim odnosom nadležnih uništavalo javno preduzeće. 

Velika šteta ovom sportsko-rekreativnom centru, učinjena je sklapanjem nepovoljnog ugovora o izgradnji i korišćenju kuće za emitovanje rijaliti programa. Umesto predviđenog objekta za smeštaj dece, kulturno-zabavnu i sportsko-rekreativnu namenu, firma „Emoušn prodakšn“, podigla je kuću „Velikog Brata“.

Naslednici naših predaka

Završetak radova na Narodnom muzeju i negovo otvaranje za građane, najmanje je što dugujemo i njima i sebi, prenosi Blic, pod naslovom “Nismo dostojni predaka”, izjavu ministra kulture u ostavci, Ivana Tasovca sa jučerašnjeg otvaranja izložbe u Narodnom muzeju “Umetnost i ideja državnosti”.

“Danas Sretenje I podvig naših kulturnih I ostalih predaka obeležavamo u zatvorenom Narodnom muzeju, najvećem, najznačajnijem skladištu srpske umetnosti I kulture. Samo ta činjenica, da ne navodim ostale, stavlja nas daleko ispod dostojnosti naših predaka.”


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...