Državni funkcioneri krše zakon da bi pobedili na izborima

Anđelka Nikolić

(utorak, 11. februar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Porto, 10.02.2014 - visoki talasi usled oluje u Portugaliji

Novosti: Kad članovi Vlade ili drugi državni funkcioneri masovno počnu da presecaju vrpce, otvaraju postrojenja, deonice puteva ili renovirane škole, zna se da je kampanja u punom jeku. Danas: Agencija za borbu protiv korupcije bi ubuduće morala oštrije i jasnije da reaguje u slučajevima kada je evidentno da funkcioneri u toku izborne kampanje krše zakon, zloupotrebljavajući svoju poziciju ili javnu imovinu. Politika: Izbori tek predstoje, nema opuštanja dok se ne zatvore biračka mesta a u suprotnom, mogu se i izgubiti, kao što se u Srbiji već dešavalo onima koji su raspisivali prevremene izbore i bili previše ubeđeni u sigurnu izbornu pobedu. Novosti: Most na Adi koštao 360 miliona evra. Politika: Protesti građana, nezadovoljnih životnim standardom i ponašanjem političkih elita, koji su pre šest dana počeli u Tuzli, a potom se proširili i na druge gradove u Federaciji BiH, nastavljeni su juče u Sarajevu, Mostaru, Brčkom, Livnu i još nekim mestima, dok su dosad četiri kantonalna premijera podnela ostavke.

moda njujork 4

New York, 10.02.2014 - revija kolekcije Dijane fon Firstenberg (Diane von Fürstenberg), francusko-američke kreatorke na Nedelji mode u Njujorku

Zloupotreba vlasti u izbornoj kampanji

Kad članovi Vlade ili drugi državni funkcioneri masovno počnu da presecaju vrpce, otvaraju postrojenja, deonice puteva ili renovirane škole, zna se da je kampanja u punom jeku. Davno otkriveni recept, čiji efekat na birače niko do kraja nije ispitao, primenjuje se i sada, piše u Novostima pod naslovom “Seku vrpce, nose bedževe”.

Funkcionerima opet stižu opomene Agencije za borbu protiv korupcije jer državni položaj koriste u kampanji. Za zloupotrebu funkcije moguća kazna i do 150.000 dinara.

“Kad funkcioner učestvuje na nekom skupu ili ima neki susret u svojstvu funkcionera, on to ne sme da koristi za promociju svoje stranke. Ne sme, na primer, da daje bilo kakva obećanja za slučaj da njegova stranka pobedi”, kaže za Novosti direktor Agencije Tatjana Babić.

“Državni funkcioneri krše zakon”, naslov je u Danasu povodom toga što je Agencija nedavno indirektno poručila javnosti da funkcioneri krše zakon, saopštivši da nosioci javnih funkcija uprkos upozorenjima nastavljaju da koriste javne resurse i funkcije za promociju političkih stranaka i koalicija. Agencija je navela da ponašanje funkcionera ostavlja prostor sumnji da posete elektranama, kopovima, drugim javnim preduzećima i javnim ustanovama, kao i susrete koje imaju na državnoj funkciji, koriste u svrhu izborne kampanje.

Iako nije navedeno, može se pretpostaviti da je Agencija mislila na Zoranu Mihajlović, potpredsednicu SNS i ministarku energetike i zaštite životne sredine, koja gotovo svakog dana ima „posete elektranama, kopovima, drugim javnim preduzećima“ tokom kojih daje i političke izjave u prilog SNS.

Agencija za borbu protiv korupcije bi ubuduće morala oštrije i jasnije da reaguje u slučajevima kada je evidentno da funkcioneri u toku izborne kampanje krše zakon zloupotrebljavajući svoju poziciju ili javnu imovinu, saglasni su sagovornici Danasa.

moda njujork 8

New York, 10.02.2014 - svečano otvaranje Nedelje mode u Njujorku (New York Fashion Week)

Opasnost od opuštanja pre pobede

“Čega se plaši Vučić”, pita Politika u naslovu teksta gde piše kako lider naprednjaka strahuje da njegovi aktivisti i birači ne pomisle da je kampanja puka formalnost i da je pobednik poznat.

Kada lider stranke čiju pobedu na izborima niko ne dovodi u pitanje, izjavi da je “verovatnije” da će izgubiti, kao što je pre dva dana po drugi put učinio Aleksandar Vučić, onda to mnogima zazvuči neiskreno ili kao marketinški trik, piše u ovom listu. Analitičari, međutim, veruju da Vučićeva izjava jeste ozbiljna poruka stranačkim funkcionerima i biračkom telu: izbori tek predstoje, nema opuštanja dok se ne zatvore biračka mesta 16. marta uveče. U suprotnom, mogu se i izgubiti, kao što se u Srbiji već dešavalo onima koji su raspisivali prevremene izbore i bili previše ubeđeni u sigurnu izbornu pobedu.

“Otkrivamo zašto je Vučić rekao da će verovatno izgubiti: Miškov plan iz Kraun plaze”, naslov je u Informeru. Tu piše da je “tajkun s političarima, novinarima i analitičarima sklopio tajni pakt “60 plus”. Posle izbora u tajkunsku koaliciju idu svi osim SNS i DSS. Vučića će gađati političkim, ali pre svega privatnim, porodičnim aferama. Odvojeni milioni evra, stotine hiljada samo za plaćanje internet kampanje. Cilj, spustiti SNS ispod 35%”, piše u ovom tabloidu.

U Našim novinama je naslov “Tadić brani Miškovića”, gde piše kako “lider NDS tvrdi da se hapšenjem tajkuna ne razvija ekonomija”.

bgd antiprot bih

Beograd, 10.02.2014 - protivnici skupa podrške građanima BiH na protestu solidarnosti mladih sa demonstrantima u Bosni i Hercegovini (BiH), koji već šesti dan protestuju u gradovima Federacije BiH 

Tadićeva nepristojna ponuda Dinkiću

“Imajući u vidu da je SNS prema svim anketama apsolutni favorit na ovim izborima, smatrali smo da je dobro ukrupniti opoziciju, izaći s potpuno drugačijim programom i napraviti snažnu alternativu naprednjacima. Zaista sam strpljivo i relativno dugo razgovarao pre svega s Borisom Tadićem, jer sam smatrao da zajedno možemo da napravimo ozbiljan rezultat.

Na kraju smo odlučili da idemo sami, i to zbog dva razloga. Prvo, što sam dobio jednu nepristojnu ponudu od Tadića, koju čak ni javnosti neću saopštiti, iako su razgovori bili korektni pre toga. A drugo, nisam želeo da nam sutra neko prigovara da nas je „izneo na leđima“, jer mi smo tri puta sami izašli na izbore i sva tri puta ulazili u parlament”, istakao je u intervjuu za Danasovu „Izbornu groznicu“ Mlađan Dinkić, predsednik Ujedinjenih regiona Srbije.

“Đilas i Jovanović su nudili Ničiću i Stevanoviću da se otcepe od URS. U pregovorima je prevagnula sebičnost opozicionih lidera. Uveren sam da ćemo ući u parlament”, kaže Dinkić.

Da li je tačno da je Tadić tražio da se u kampanji ispred URS pojavljuju samo Boško Ničić i Veroljub Stevanović?

“Ne, nešto daleko nepristojnije od toga.”

Cena mosta na Adi

Novosti otkrivaju: Most na Adi koštao 360 miliona evra”, naslov je u ovom listu.

Posle silnih polemika koliko je koštao Most na Adi, konačno su sračunati i obelodanjeni svi troškovi. Cena ove građevine sa svim pristupnim saobraćajnicama je - 360 miliona evra. Sam most preko reke je koštao 161,2 miliona evra. Prvobitno je 2008. godine ugovorena njegova izgradnja za 124,5 miliona, ali su troškovi tokom gradnje značajno narasli.

Kako ovaj most sa kosim zategama bez pristupnih saobraćajnica ne bi bio samo turistička atrakcija grada, troškovi gradnje njegovih prilaza neraskidivi su deo celine mosta. Petlja Radnička koštala je 75,1 milion evra.

Petlja sa novobeogradske strane je bila dosta jeftinija, ali i manje građevinski komplikovana. Njena cena je iznosila 40,8 miliona evra. Zbog stečaja slovenačkih firmi, prvo SCT, a onda i "Primorja", koje je odradilo četvrtinu posla, izgradnju je dalje po istoj ceni nastavio "Por".

Cena petlje Hipodrom, koja je i prva izgrađena, na kraju je stala na 63 miliona evra. Izvođaču "Ratku Mitroviću" Direkcija za građevinsko zemljište ostala je dužna još oko deset miliona evra.

izlo iran bgd

Beograd, 10.02.2014 - izložba fotografija "Prozor u iransku umetnost" na kojoj su predstavljeni persijsko slikarstvo, kaligrafija, grafika i umetnički dizajn u KomBank Art holu

Savet bezbednosti UN o Kosovu

Važno je da Ujedinjene nacije ostanu deo pregovora Beograda i Prištine - poruka je premijera Ivice Dačića sa kojom je u ponedeljak stigao na redovnu sednicu Saveta bezbednosti UN posvećenu situaciji na Kosovu i Metohiji, piše u Novostima pod naslovom “Dačić: Nema tačke na status Kosova”.

Na Ist Riveru je predstavljen tromesečni izveštaj o KiM prvog čoveka svetske organizacije Ban Ki Muna, a srpski premijer poručio je da Beograd ne želi da se UN u potpunosti izbace iz dijaloga sa Prištinom:

“Prethodna vlada je rezolucijom Generalne skupštine prihvatila da se dijalog vodi uz posredovanje Evropske unije, ali na osnovu mandata zasnovanog na Rezoluciji 1244.”

Dačić je uoči sednice naveo da će pred SB ukazati na probleme koji se tiču nepoštovanja osnovnih ljudskih prava, bezbednosti i imovine Srpske pravoslavne crkve. Srbija, istakao je, radi na normalizaciji odnosa, ali neće promeniti stav o statusnom pitanju KiM:

“Ukoliko neko želi da se razgovara o ovom pitanju, mi smo spremni. Ono nije konačno rešeno kao što kaže Priština i bez saglasnosti Srbije i bez UN ni ne može da se reši.”

U svom izveštaju Ban Ki-mun je ocenio da u 2014. godini treba konsolidovati postignuća iz dijaloga. Uspeh izbora na Kosovu, uključujući i sever, istakao je on, vodi ka punoj implementaciji dogovora iz Brisela i stvaranju Zajednice srpskih opština.

“Pozivam međunarodnu zajednicu da ohrabruje i aktivno podržava dijalog, kao i da pomaže novoizabrane lokalne skupštine i lidere na KiM, uključujući i one na severu”, naveo je gensek UN.

Kimunovom izveštaju pridodat je i raport šefa Euleksa Bernda Borharta o istrazi u vezi sa trgovinom organima na Kosovu u kome se kaže:

“Postignut je dobar napredak u istrazi oko trgovine organima. Tim koji vodi tužilac Klint Vilijamson radi sa vlastima EU i pravosudnim vlastima država regiona na rešavanju tog slučaja”, javljaju Novosti.

dacic-sb

New York, 10.02.2014 - predsednik tehničke Vlade Srbije Ivica Dačić na sednici Saveta bezbednosti (SB) Ujedinjenih nacija u Njujorku

Nastavljeni protesti u Federaciji BiH

Vlada FBiH pozvala na donošenje odluke o vanrednim izborima. Četiri kantonalna premijera dala ostavke, piše u Politici pod naslovom “Ne jenjava bunt u Federaciji BiH”.

Protesti građana, nezadovoljnih životnim standardom i ponašanjem političkih elita, koji su pre šest dana počeli u Tuzli, a potom se proširili i na druge gradove u Federaciji BiH, nastavljeni su juče u Sarajevu, Mostaru, Brčkom, Livnu i još nekim mestima, dok su dosad četiri kantonalna premijera podnela ostavke, kao i načelnik policije u Mostaru i Direktor direkcije za koordinaciju policijskih tela BiH Himzo Selimović a juče je ostavku, na zahtev učesnika protesta, ponudio načelnik opštine Bugojno Hasan Ajkunić.

Zgradu Predsedništva BiH u Sarajevu, pred kojom su juče u 13 časova nastavljeni protesti građana, ranije su, po nalogu Direkcije za koordinaciju policijskih tela BiH, napustili zaposleni u ovoj instituciji među kojima i predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić i predsednik Federacije BiH (FBiH) Živko Budimir. Iz zgrade je iznesena i sva vredna dokumentacija.

Ispred Predsedništva BiH juče se okupilo oko 1.000 ljudi koji su prvo blokirali gradski saobraćaj u Ulici maršala Tita, a potom se uputili prema zgradi federalne vlade, noseći transparente na kojima piše „Jedina mi nada – da padne vlada”. Uzvikivali su „Ostavke”, „Hoćemo imena milijardera”, „Incko, ili radi ili idi kući”, „Sram vas bilo. Je li ovo država za čoveka”...

Na protestima u Sarajevu koji su proticali mirno i bez incidenata, pod budnim okom mnogobrojnih policajaca, nezadovoljni građani ponovo su tražili ostavku premijera Nermina Nikšića i kompletne federalne vlade, ukidanje kantona, da se parlamentarci odreknu 50 odsto primanja, zatim smenu direktora PIO FBiH i povećanje penzija, te omogućavanje posla nezaposlenim, prenosi Politika.

Zanimljivo je da nijedne novine, barem na naslovnoj strani, ne prenose više pretpostavke o usmerenosti protesta u Federaciji na izazivanje nereda u Republici Srpskoj, mada su juče to objavili gotovo svi dnevnici.

saraj-prot-7

Sarajevo, 10.02.2014 - šesti dan protesta u Sarajevu, zbog ogromne nezaposlenosti, korupcije i socijalne ugroženosti

Pet pogodaka sa dva metka?

Ponavljanje suđenja Gavrilu Principu moglo bi da reši mnoge dileme vezane za Ferdinandovo ubistvo. Atentator ispalio dva metka, a ubio prestolonaslednika i njegovu ženu i ranio Poćoreka, piše u Novostima.

Suđenje Gavrilu Principu nikada nije dalo odgovor na pitanje kako je od dva Principova metka ostalo pet rupa, ni šta je tražio meksički plaćeni ubica u Sarajevu baš na dan atentata. Nije jasno ni kako je Princip osuđen za veleizdaju kada ni bečki, ni dvor u Pešti nisu ratifikovali aneksiju BiH. Tako ona, mada je postojala, pravno nikad nije zaživela.

Pisac Željko Pržulj, koji je celu deceniju istraživao sarajevski atentat, podseća da je taj atentat bio četvrti na Ferdinanda za dve godine. Prvi je bio na otvaranju jedne fabrike u Salcburgu, drugi na dvoru, treći na vojnoj paradi u Češkoj. Kako kaže, mnogi su imali interes da austrougarski prestolonaslednik nestane - od nemačkog cara, koji je bio kivan zbog Sofijinih izjava da će protestante prevesti u katolike, do Rotšildove banke, kojoj je Franc Ferdinand pretio da će povući sav novac. Neposredno pred ubistvo izvesni meksički plaćeni ubica podigao je 10.000 dolara upravo iz te banke i otišao pod velom tajne put Sarajeva. Pre ubistva u bosanskoj prestonici bila su i tri niža ugarska plemića, koji su na dan atentata bukvalno pobegli.

Osim moralne i istorijske osude ovog sudskog postupka, čin revizije danas je gotovo nemoguć, potvrđuju pravni stručnjaci za Novosti. Branko Petrić, sudija Suda BiH, kaže da bi eventualno bilo moguće ponavljanje postupka, ali je pitanje pred kojim sudom, objavljuje ovaj list pod naslovom “Da li je moguća revizija procesa Gavrilu Principu: Sa dva metka čak pet rupa”.

Zašto su pristali da budu opljačkani?

Službeni glasnik, Zavod za udžbenike, SDPR Jugoimport, Zastava oružje, Dunav osiguranje, TENT, pa čak i Agencija za osiguranje depozita, nalaze se na spisku državnih firmi koje su svoj novac stavile u Univerzal banku, propalu privatnu banku koja je finansirala državi bliske tajkune, inače sopstvene akcionare, saznaje Danas. U stečajnu masu Univerzal banke ide i oko 70 miliona evra sa računa koje su tu imale državne firme i institucije. To znači da, osim gorenavedenih, postoji još niz državnih institucija koje su svoj novac deponovale u Univerzal, a koje za sada ostaju nepoznate javnosti.

Najzanimljiviji je slučaj Agencije za osiguranje depozita. Svrha postojanja ove institucije je briga o depozitima. Preko AOD-a se isplaćuje štednja onim građanima čije banke bankrotiraju, a ta agencija je sada i administrator propale Univerzal banke. Uprkos svim ovim odgovornostima za novac građana, Agencija za osiguranje depozita je na spisku onih koji su odlučili da državne pare stave u propadajuću banku, koja novcem deponenata finansira povezane tajkunske firme. -

Zašto su Agencija za osiguranje depozita i ostale državne firme stavljale milione evra u banku za koju je cela Srbija znala da je na kursu koji vodi pravo u bankrot, ostaje nedokučivo. Mi smo ih sve to pitali, ali odgovore do zaključenja ovog broja nismo dobili ni od jedne institucije, iako smo se velikoj većini obratili još u petak, piše u Danasu.

Kertes oslobođen optužbi

Bivši direktor carina, oslobođen za zloupotrebu službenog položaja. Sporno iznošenje novca na Kipar odbačeno ovom presudom. Tužilaštvo najavilo žalbu, objavljuju Novosti pod naslovom “Kertesa spasla zastarelost”.

Bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes oslobođen je u ponedeljak u Specijalnom sudu optužbi za iznošenje para na Kipar i za nezakonito uplaćivanje sredstava Carine na račune pojedinih preduzeća, zbog zastarelosti krivičnog dela koje mu se stavljalo na teret. Optužbe protiv njega su, zbog toga, u potpunosti odbačene.

Sud utvrdio apsolutnu zastarelost krivičnog dela i nije se upuštao u utvrđivanje krivice bivšeg direktora carine za iznošenje državnog novca na Kipar, izveštava Politika. Zastarelost, po oceni suda, nastupa posle 10 godina od krivičnog dela.

Blic objavljuje naslov “Kertes na slobodi zbog zastarelosti: Samo još Slobu da ožive”.

U Našim novinama piše da je “Viši sud optužio tužioca Miljka Radisavljevića da je kumovao zastarelosti jer se nije na vreme žalio na presudu”. Takođe, ovaj tabloid prenosi izjavu ministra pravde Selakovića: “Zaprepašćen sam”.

Protest zbog ukidanja presude ubici

Porodica ubijene Novosađanke Vladislave Červenko najavila je da će u utorak u 10 časova protestovati pred novosadskim sudom zbog ukidanja presude optuženom za ubistvo manekenke Darijanu Musiću, objavljuje Kurir. Apelacioni sud je ukinuo presudu od 35 godina za ubistvo Vladislave Červenko. Sestra ubijene manekenke, Tanja Červenko teško je prihvalila odkuku Apelacionog suda. Ona u izjavi za Kurir navodi da će pravdu tražiti i u inostranstvu ukoliko bude trebalo.
“Kao porodica koja se nadala i verovala u sudstvo, jako smo razočarani. Ali bez obzira na ovo sramno delo koje je Apelacioni sud doneo, mi odustati nećemo. Idemo do kraja, da se monstrum i sve ubice kazne maksimalnom kaznom od 40 godina, kada već ne može smrtnom. Ako treba, ići ćemo i do Strazbura. Od danas ćemo svakodnevno protestovati ispred suda i tražiti pravdu za našu Dacu. Pitam sud i tužioce na koji način treba neko da bude ubijen da bi ga osudili kako treba. Šta je po vama kazna”, priča Tanja Červenko, dok joj glas podrhtava.

Vladislavin otac Edmund Červenko uspeo je da izgovori samo jednu rečenicu.

“Da li to mene država podstiče da uzmem pravdu u svoje ruke” kratko je izgovorio Červenko
Edmund Červenko kaže da ga ne bi začudilo da u ponovnom postupku Musića oslobode. 
"Očajni smo zbog ovakvog razvoja. Ni presudom nismo bili zadovoljni i ovo je samo signal svim kriminalcima da mogu da rade šta hoće i mogu slobodno da ubijaju ljude u Srbiji, jer će ih sud na kraju osloboditi ili osuditi na smešno male kazne. Nisam bio zadovoljan sudskim postupkom i znao sam da će se ovo desiti. Zbog svega ćemo sutra da i protestujemo pred sudom”, kaže Červenko, prenosi Kurir.

Danci radije ubili žirafu nego da je poklone zoovrtu na Paliću

Uprkos međunarodnim peticijama sa više desetina hiljada potpisa, zoo-vrt u Danskoj rešio se mužjaka koji je postao višak. Marijus, od godinu i po dana, ubijen je u nedelju pištoljem za stoku, a onda raskomadan pred posetiocima, među kojima je bilo i dece, da bi se njegovim mesom nahranili lavovi, javlja Politika.

Zasut osudama iz sveta, zoo-vrt u Kopenhagenu je na sajtu dao opširno objašnjenje: naveli su da su deo programa koji ima cilj da osigura zdravu populaciju u vrtovima Evrope. Ako su geni neke životinje dovoljno prisutni u populaciji, dalje parenje je nepoželjno, jer je cilj da se izbegne ukrštanje životinja u srodstvu. Pošto po pravilima Evropske asocijacije zoo-vrtova i akvarijuma (EAZA) nemaju pravo da prodaju životinje privatnim licima, odbijena je ponuda milionera sa Beverli Hilsa, koji je nudio da udomi Marijusa.

Procenjeno je da su sva druga rešenja okrutnija od ubistva, a u divljini Marijus ne bi imao šanse da preživi. Nije prihvaćena ni molba da ga preuzme švedski zoo-vrt koji nije deo EAZA. Obrazloženje je da, prema pravilima udruženja, životinje ne mogu da se poklone ni prodaju vrtovima van organizacije koji se ne pridržavaju istih pravila.

U palićkom zoo-vrtu su s nevericom čuli ovu vest, jer već dugo čekaju drugu žirafu. Kao član udruženja EAZA, morali su da ispune niz strogih zahteva i posle mnogo ulaganja očekuju da će u aprilu konačno dobiti mužjaka besplatno, a za dve-tri godine i ženku. Da ih kupe ne mogu, jer je cena između 15.000 i 30.000 evra.

Janoši Tibor, veterinar zoo-vrta na Paliću, ne razume kako su kolege u Danskoj došle u situaciju da usmrte zdravu životinju.

– Jedina opcija bila je da se pokloni, ali oni ne mogu da poklone ako im koordinatori iz udruženja ne odobre”, kaže Tibor za „Politiku”. Njemu takođe nije jasno zašto su umrtvili životinju pred publikom.

“Nikad to nismo radili i ne verujem da ćemo raditi. Već osam godina nam je višak jedan lav i godinama tražimo da ga udomimo, ali nikad nismo razmišljali o eutanaziji. Ako ne budemo mogli da ga poklonimo živeće kod nas. Dva lava smo poklonili zoo-vrtovima koji imaju uslove”, kaže Tibor.

A Marijusa nisu spasle ni tri peticije, sa više od 30.000 potpisa. Mužjak je upucan, jer da je usmrćen dozom anestetika, meso ne bi moglo da se upotrebi za ishranu mesoždera u vrtu, pravdala se uprava iz Kopenhagena.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...