Južni tok neće biti zaustavljen

Anđelka Nikolić

(petak 6. decembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Raška, 05.12.2013 - u selu Biljanovac u Raškoj danas je otvorena Školica života, čiju je adaptaciju i opremanje finansirala Novak Đoković Fondacija

Sporazum o gradnji „Južnog toka” između Srbije i Rusije neće biti ni redefinisan ni poništen, niti će se o njemu ponovo pregovarati, kako to traži Brisel. Ministri policije i pravosuđa zemalja članica Evropske unije usvojili su danas u Briselu takozvani zaštitni mehanizam koji omogućava suspenziju bezviznog režima za zemlje iz kojih masovno dolaze lažni azilanti. Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić poručio je juče da će srpska javnost narednih dana videti „žestok obračun” sa organizovanim kriminalom te da će do kraja godine biti „veoma interesantno”. Potencijalni dokazi protiv bivšeg ministra Mlađana Dinkića, koji se navodno vode kao državna tajna, otvorili su ponovo pitanje da li u bezbednosnim strukturama koje vode antikorupcijsku borbu postoji „sukob“ po dubini. Nelson Mendela, borac za ljudska prava i bivši predsednik Južnoafričke republike preminuo je u 95. godini života.

poplava-hamburg

Hamburg, 05.12.2013 - poplave u Hamburgu posle olujnog nevremena koje je zahvatilo severnu Evropu, Skandinavske zemlje i Britaniju

EU i Južni tok

Sporazum o gradnji „Južnog toka” između Srbije i Rusije neće biti ni redefinisan ni poništen, niti će se o njemu ponovo pregovarati, kako to traži Brisel. Svi sporazumi o „Južnom toku” rađeni su na međudržavnom nivou, sa nacionalnim državama, a ne sa Evropskom komisijom i oni su iznad nacionalnih zakonodavstava zemalja učesnica u projektu, rekao je Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa i dodao da su sve zemlje učesnice u tom projektu –Nemačka, Francuska, Italija, Mađarska, Slovenija, Bugarska, članice EU, svesne toga, objavljuje Politika pod naslovom “Zašto Evropskoj uniji smeta Južni tok”.

Za njega su nove prozivke iz Brisela očekivane, bez obzira na to što je gradnja „Južnog toka” počela i što je završetak celog projekta izvestan. Bajatović ne misli ni da je ovo poslednji put da evropska administracija pokušava da ospori ceo posao i to bez ikakvog osnova.

– Ako je to tolika prepreka za jednu Srbiju zašto neko nije smeo isto to pitanje da postavi Nemačkoj kada je gradila „Severni tok” s Rusijom na isti način i pod istim pravilima, pita Bajatović.

Takozvani “Treći energetski paket EU” predviđa da „Gasprom” koji je proizvođač i snabdevač gasom ne može u isto vreme da bude i vlasnik gasovoda, odnosno „Gasprom” prema zakonodavstvu EU ne može da bude jedini snabdevač gasom.

Ako je tako, kaže Bajatović, kako je onda moguće da „Transjadranski gasovod” kapaciteta 16 milijardi kubika, kojim se plavi energent doprema iz Azerbejdžana preko Turske i Grčke do juga Italije, bude izuzet iz trećeg energetskog paketa, iako njime s 90 posto upravlja „Britiš petroleum”. Dakle, i to je još jedna potvrda da su izuzeća moguća, tvrdi prvi čovek „Srbijagasa”.

Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport izjavio je juče da je projekat „Južni tok” od velikog značaja za čitav region, ali da bi trebalo da bude u skladu sa svim relevantnim zakonima Evropske unije.

pijaca-kursumlija-eu

Kuršumlija, 05.12.2013 - otvaranje zelene pijace u Kuršumliji, čiju su izgradnju finansirale Evropska unija i Vlada Švajcarske, preko Programa evropskog partnerstva sa opštinama EU PROGRES

EU se štiti vizama

Ministri policije i pravosuđa zemalja članica Evropske unije usvojili su danas u Briselu takozvani zaštitni mehanizam koji omogućava suspenziju bezviznog režima za zemlje iz kojih masovno dolaze lažni azilanti. Ovaj mehanizam koji se, pre svega, odnosi na zemlje Zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, usaglašen je ranije ove godine nakon dugih pregovora unutar evropskih institucija, a od danas zvanično stupa na snagu.
Mehanizam predviđa da Evropka komisija može da po hitnom postupku uvede vize ukoliko dođe do "naglog porasta neregularnog priliva pridošlica ili neosnovanih zahteva za odobravanje azila" iz neke zemlje, objavljuju Novosti pod naslovom “EU sada može hitno da nam vrati vize”.

Najava novih hapšenja

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić poručio je juče da će srpska javnost narednih dana videti „žestok obračun” sa organizovanim kriminalom te da će do kraja godine biti „veoma interesantno”, objavljuje Politika.

„Videćete narednih dana, koliko sutra i prekosutra, naš žestok obračun sa organizovanim kriminalom, završetak (istrage) 24 sporne privatizacije i još nekoliko važnih akcija države. Biće veoma interesantno do kraja godine”, rekao je Vučić, a prenosi Tanjug. 

Interesantno je, međutim, bilo već i juče. Osim ove Vučićeve najave, koja je javnost ostavila u nagađanju ko će biti novi stanari Centralnog zatvora, temperaturu je dodatno podgrejao kontroverzni hrvatski novinar Domagoj Margetić koji predvodi Antikorupcijsku ligu Balkan (svojevremeno osuđivan u Haškom sudu zbog nepoštovanja tribunala, zbog objavljivanja svedočenja zaštićenog svedoka Stjepana Mesića, danas vodi sajt necenzurirano.com). On je sa svojim saradnicima na jučerašnjoj konferenciji za novinare saopštio da poseduje dodatne dokaze koji nose oznaku državne tajne, a koji ukazuju na učešće nekadašnjeg ministra finansija Mlađana Dinkića u pranju srpskog novca s tajnih računa na Kipru i korupciju u slučaju kompanije „Mobtel”. Na poziv tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića predstavnici ove lige odneli su sinoć materijal u Tužilaštvo.

Iz Dinkićevih Ujedinjenih regiona Srbije odbacili su ove optužbe nazivajući ih „gomilom gluposti, proizvoljnih tumačenja i neistina” najavivši i tužbu protiv Margetića. Priča o povezanosti kriminala i politike juče je zaokružena izjavom tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića koji je saopštio da je Tužilaštvo na čijem je čelu podiglo optužnicu protiv bivšeg ministra privrede Predraga Bubala i još sedam okrivljenih za zloupotrebe u privatizaciji Luke „Beograd”.

Pod najavom “Ćorak - najavli aferu, napravili brljotinu”, Blic objavljuje naslov “Nikolić i Antić, bruka i sramota”, gde piše da se umesto “velike afere” koja je najavljena iz kabineta predsednika Republike, pojavio zagrebački novinar sa starim optužbama protiv Dinkića.

Sukobi u vlasti ili sa Dinkićem?

“Predstavnici Antikorupcijske lige Balkana su sa mnom razgovarali isključivo o Mobtelu i Mlađanu Dinkiću, znači samo Dinkić i samo Mobtel. Ne znam ja šta su oni na konferenciji za novinare govorili. Vidite, na sastanku u Predsedništvu Srbije ni o kome drugom nije bilo reči. Govorili su isključivo o Dinkićevoj krivici i izneli dokaze koji su vezani za slučaj Mobtel. Za afere Vučićevih stranih savetnika prvi put čujem“, tvrdi za Danas Oliver Antić, savetnik predsednika Srbije.

On je dan pre konferencije za novinare na kojoj su iznete optužbe o finansijskim aferama Mlađana Dinkića, ali i trojice savetnika prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića - Franka Fratinija, Alfreda Guzenbauera i Dominika Stros Kana, izašao u javnost i najavio taj događaj rečima: „Biće obelodanjena ogromna afera u odnosu na koju će sve prethodne izgledati smešne, razmera sličnih aferi zbog koje je u Hrvatskoj uhapšen bivši premijer Ivo Sanader.“

„Ovo drugo, u vezi sa stranim savetnicima Aleksandra Vučića, bilo je proizvoljno, ja nisam imao predstavu šta će oni da pričaju javno. Ja za ovo drugo ne znam. Prema tome, sve to drugo što su pričali, pričali su na svoju ruku, pa sad neka vide šta će“, ističe Antić. On naglašava da je ceo slučaj „sada bedno iskorišćen, u smislu da je to sukob predsednika Srbije Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića“.

Potencijalni dokazi protiv bivšeg ministra Mlađana Dinkića, koji se navodno vode kao državna tajna, otvorili su ponovo pitanje da li u bezbednosnim strukturama koje vode antikorupcijsku borbu postoji „sukob“ po dubini.

Naime hrvatski novinar istraživač Domagoj Margetić i stručnjak za bezbednost iz Beograda Darko Trifunović juče su na konferenciji za novinare doneli podeblji set dokumenata - navodnih ugovora kojim je sa Dinkićevim potpisom Vlada Srbije 2006. godine od austrijskog biznismena Martina Šlafa otkupila udeo u kompaniji Mobi 63 (nekadašnji Mobtel Bogoljuba Karića). Šlafu je 30 odsto udela u ovoj kompaniji plaćeno 500 miliona evra, mada je temeljni kapital kompanije iznosio 132 miliona evra.

Margetić i Trifunović su naveli da su prekjuče posetili savetnika predsednika Srbije Olivera Antića sa nalazima koje su potvrdili i austrijski istražitelji, te da je sastanku prisustvovao nenadano i sam Tomislav Nikolić. Kako su napomenuli, i ranije su mu, dok nije izabran za predsednika, već dostavljali dokumenta o korupciji.

Predaja materijala Specijalnom tužilaštvu bila je zakazana za sinoć u sedam uveče. Tužilac Miljko Radisavljević rekao je pre toga juče da Tužilaštvo nije dobilo krivičnu prijavu Margetića protiv Dinkića. Na pitanje da li će Tužilaštvo izdati nalog za hapšenje Dinkića, Radisavljević je novinarima u Specijalnom sudu odgovorio da je prvo potrebno videti „o čemu se radi i koji su argumenti i podaci“. „Tužilaštvo ne donosi odluku o hapšenju na osnovu proste krivične prijave i navoda iz nje. Sve to treba proveriti i tražiti i videti šta postoji ili ne postoji od dokaza i na osnovu toga doneti kvalitetnu odluku, a ne samo na osnovu krivične prijave“, rekao je Radisavljević.

Inače, ovome je prethodio višednevni javni sukob Nikolića i Dinkića povodom privatizacije Vršačkih vinograda, za koju je Vučić izjavio da nema nikakve veze sa predsednikom Srbije.

Paklena akcija?

“Mišković sa tajkunima i moćnicima kreće u obračun sa Vučićem!” naslov je u Kuriru. Vlasnik „Delte“ uz pomoć Olivera Antića i Dragana Đilasa pokušava da sruši Vučića i povrati stare političko-ekonomske pozicije. Lider naprednjaka zakazao hitnu sednicu Predsedništva stranke, razmišlja se i o raspisivanju vanrednih izbora, objavljuje ovaj tabloid uz najavu “Paklena akcija bivših gospodara Srbije”. Miroslav Mišković, vlasnik „Delta holdinga“, krenuo je u totalni rat protiv vicepremijera Aleksandra Vučića kako bi mu se osvetio što je završio na optuženičkoj klupi zbog malverzacija u putarskim preduzećima, tvrdi se u Kuriru. 

Odnosi Srbije i Republike Srpske

Nisam pominjao nikakve pritiske Nemačke na Srbiju u vezi sa njenim odnosom prema Republici Srpskoj, već sam na novinarsko pitanje koje je bilo tako formulisano rekao da sam uveren da Srbija neće izdati Srpsku. Sve ostalo su čiste spekulacije i ne znam zašto se jedan ozbiljan list kao što je vaš bavi pisanjem žute štampe, kaže u razgovoru za Danas Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske. 

Dodik poručuje da su takvi navodi „opšta mesta i da ne želi da se bavi spekulacijama“. „Moje reči bile su potpuno čiste, bez ijedne mrlje, nisam uopšte pominjao Nemačku u intervjuu“, ističe predsednik RS u tekstu pod naslovom “Odnosi Beograda i Banjaluke su odlični”.

Stanje u Žandarmeriji

Ministarstvu unutrašnjih poslova poslat je predlog iz vrha Žandarmerije da se u ovoj elitnoj jedinici MUP-a oformi odeljenje interne kontrole, koje će istraživati i procesuirati osumnjičene pripadnike Žandarmerije, saznaje Danas. Kako nam je rečeno u vrhu MUP-a, na taj način bi se smanjile kriminalne aktivnosti pojedinaca u ovoj jedinici, jer su „Žandarmeriji zavezane ruke, čekajući da drugi organi MUP-a ispitaju prijavljene slučajeve“.

Međutim, pitanje je da li bi se stanje u ovoj jedinici zaista popravilo ukoliko njeni pripadnici sami sebe kontrolišu. Krivične prijave protiv brojnih pripadnika Žandarmerije, kao i međusobne optužbe bivšeg i sadašnjeg komandanta - Bratislava Dikića i Milenka Božovića, ne ulivaju poverenje da će se na taj način stanje u ovoj elitnoj jedinici MUP-a promeniti.

Komandant Žandarmerije Milenko Božović izjavio je da od 2.900 pripadnika Žandarmerije čak 400 primljeno bez selektivne obuke - bezbednosne provere, psiholoških testova i testova fizičke izdržljivosti i prilagodljivosti.

Božović je potvrdio za naš list da je od 2. avgusta, kada je došao na čelo Žandarmerije, Sektoru unutrašnje kontrole MUP-a poslao izveštaje za 15 sumnjivih slučajeva kriminalnog ponašanja pripadnika jedinice. Na osnovu rezultata vanrednog psihološkog testiranja službeno oružje oduzeto je od 23 žandarma, a postupci su pokrenuti protiv više pripadnika Žandarmerije, najviše iz niškog odreda.

NSA prati milijarde mobilnih telefone

Tajni dokumenti u koje je imao uvid Vašington post, pokazuju da američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) svakodnevno prati oko pet milijardi lokacija mobilnih telefona širom sveta, prenosi Danas. NSA tvrdi da je ta kolekcija zakonita i da većina prikupljenih podataka ne ukazuje da su prisluškivane osobe kršile zakone, navodi Vašington post. Kako ukazuje američki list, zvaničnici tvrde da lokacije mobilnih telefona ne prikupljaju namerno, već da se veliki broj informacija „uzgred pokupi“.

Pomoću programa „Ko-traveler“ NSA može da prati kretanje gotovo svakog mobilnog uređaja bilo gde u svetu i da na taj način izradi mape korisnika. Kada se mobilni uređaji povežu sa glavnom mrežom, oni najave svoje prisustvo telefonskim provajderima. Te registracione poruke često podrazumevaju „grube“ lokacije uređaja, poput grada ili države ili „finiju“ poziciju baziranu na udaljenosti od glavne mreže. Analitičari NSA pregledaju podatke o lokacijama pomoću matematičkih tehnika i na taj način prate kretanje osumnjičene osobe. NSA tvrdi da prikupljeni podaci pomažu u borbi protiv terorizma. Pozivajući se na informacije koje je objavio bivši saradnik NSA Edvard Snouden, Vašington post tvrdi da je ta američka agencija dosad prikupila oko 27 terabajta podataka, „što nadmašuje njenu sposobnost da ih blagovremeno analizira“.

Preminuo Mendela

Borac za ljudska prava i bivši predsednik Južnoafričke republike preminuo je danas u 95. godini života, javljaju Novosti. Mandela je rođen 1918. godine, a između 1994. i 1999. obavljao je dužnost predsednika Južnoafričke republike, kao prvi crni Južnoafrikanac na toj poziciji. Izabran je na prvim otvorenim višerasnim izborima u toj državi.

Njegova Vlada raskrstila je s ostavštinom apartheida, borila se protiv institucionaliziranog rasizma, siromaštva i nejednakosti.

I Politika, Danas, Blic objavljuju ovu vest na naslovnoj strani.

mendela

Johanezburg, 06.12.2013 - arhivska fotografija od 7. decembra 2005. godine bivšeg predsednika Južnoafričke Republike Nelsona Mandele, koji je umro u 96 godini

Hapšenja narkodilera

“U toku akcija Grom: Od 6 sati širom Srbije hapse 500 dilera drogom!”, naslov je u Kuriru. Započeta sinhronizovana jednodnevna operativna akcija pod radnim nazivom „ Grom“ u kojoj se, na teritoriji svih 27 policijskih uprava, privode pripadnici organizovanih kriminalnih grupa koji se bavedistribuciojm droge, objavljuje ovaj tabloid.

Preminuli majka i sin

Kad je Tomislav Đorđević iz Beograda u sredu došao da ih obiđe, ni slutio nije da će u kući, u selu Lalinci kod Ljiga, da zatekne mrtve rođenu sestru Bosiljku Đurović (71) i njenog sina, svog sestrića Radoslava (48), piše u Novostima. Obdukcioni nalaz u četvrtak je pokazao da je prvo od infarkta preminuo Radoslav, a da je Bosiljka izdahnula od smrzavanja! U kući je bio stravičan prizor: Radoslav je gotovo bio bez lica, koje su unakazili pas i mačke!

Tomislav je kod sestre i sestrića svratio da im odnese stvari i namirnice, pošto su živeli od 12.000 dinara penzije koju je Bosiljka nasledila kad joj je muž pre desetak godina preminuo. Ostavši bez supruga, Bosiljka se sa sinom, koji je u međuvremenu izgubio posao, doselila u svoje rodne Lalince. Kuća u kojoj su živeli je u osami, daleko od prvih komšija, do imanja pokojne Bosiljke stiže se teško prohodnim seoskim putem, preko potoka...

Sneg

Drugi snežni nalet očekuje se već u petak, a mraz će nastaviti da „štipa“ i cele naredne sedmice. Živa se neće podići iznad osmog podeljka, dok će se ispod nule spustiti čak devet stepeni, piše u Novostima. Prognostičari najavljuju mraz i sumaglicu, a u toku dana stiže naoblačenje sa severa koje donosi retku kišu, pa susnežicu i sneg.

prognoza vremena

- Padavine će biti slabe i očekuju se najpre na severu Srbije, a popodne i u zapadnim, centralnim i jugozapadnim delovima zemlje - kaže Branko Sparavalo iz „Meteosa“. - Duvaće slab zapadni i severozapadni vetar, a na severu i u Timočkoj Krajini umeren. Pritisak će biti iznad normale. Minimalne temperature kretaće se od minus osam do minus dva, a maksimalne od dva do šest stepeni. U Beogradu naoblačenje sa severozapada donosi kratkotrajnu susnežicu sredinom dana. Biće vrlo malo padavina, a najviša dnevna temperatura biće do tri stepena.

U subotu promenljiva oblačnost sa sunčanim periodima. Samo je ponegde na severu moguća pojava kratkotrajnog snega. U nedelju sunčani intervali uz umerenu oblačnost i jutarnji mraz


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...