Vlada usvojila mere štednje za sledeću godinu

Anđelka Nikolić

(sreda, 9. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, 8. 10. 2013. - sednica Vlade Srbije o merma štednje u prisustvu novinara

Porez na osnovne životne namirnice biće podignut sa osam na 10 odsto, a neki „neegzistencijalni“ proizvodi će biti prebačeni iz grupe oporezovane nižom stopom u grupu oporezovanu sa 20 odsto. Kinezi traže da “SAD ozbiljno preduzmu korake kako bi pre 17. oktobra, sprečile bankrot i obezbedile sigurnost kineskih investicija”. Dan nakon sastanka u Briselu, Priština ugrozila dogovor o izborima i o posetama Kosovu.

nikolic-pozoriste

Beograd, 08.10.2013 - premijerno izvođenje opere "IN HOC SIGNO" (Pod ovim znakom) u okviru državnog programa obeležavanja 17 vekova od donošenja Milanskog edikta: Vartolomej - patrijarh Vaseljenski, Dragica i Tomislav Nikolić

Konačno vladine mere štednje

Vlada, na sednici u utorak koja je bila otvorena za javnost, jednoglasno usvojila paket ekonomskih mera kojima se sprečava grčki scenario i bankrot države. Dačić: Bez ove odluke narod ne bi imao nadu. Vučić: Ove mere su važne za opstanak ekonomije i države, objavljuju Novosti pod naslovom “Šest poteza za spas Srbije”.

Najjače figure u Nemanjinoj 11 - premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić - ocenili su da su ovi ekonomski potezi nužni da bi se - spasla Srbija!

Na početku zasedanja, ministar finansija Lazar Krstić izložio je ključnih šest tačaka koje bi postepeno trebalo da dovedu do oporavka srpske privrede.

U najkraćem:

* Tokom sledeće godine biće smanjene plate u javnom sektoru veće od 60.000 dinara. Za 20 odsto će biti smanjen deo koji premašuje taj iznos, odnosno za 25 odsto za plate veće od 100.000.

* Povećanje prihoda - PDV sa osam procenata „skače“ na 10 odsto. Biće pojačana kontrola naplate poreza.

* Smanjenje subvencija javnim preduzećima.

* Ušteda 30 do 40 miliona evra u ministarstvima na kupovini robe i usluga (korišćenje službenih vozila, putovanja).

* Uzimanje jeftinijih kredita.

* Promena poslovnog ambijenta.

Politika izveštava o vladinim merama pod naslovom “Porez i štednja ili bankrot” i najavljuje da će se mere primenjivati u 2014. godini. Ministar finansija predočio je da su plate u javnom sektoru 30-35 odsto veće nego u privatnom, a da je zaposlenih više pet do deset odsto u poređenju s referentnim zemljama u regionu.

“Bolni rezovi” naslov je u Blicu.

“U javnom sektoru 200.000 manjih plata”, naslov je u Danasu. Porez na osnovne životne namirnice biće podignut sa osam na 10 odsto, a neki „neegzistencijalni“ proizvodi će biti prebačeni iz grupe oporezovane nižom stopom u grupu oporezovanu sa 20 odsto - objavio je juče ministar finansija Lazar Krstić.

Informer objavljuje da je vlada uvela nove poreze a onda nabraja sledeće podatke: 50.000 službenih automobila u Srbiji, 500.000.000 evra vrednost državnih limuzina, 352.600.000 evra osnovni godišnji troškovi kola, 39.200.000 evra minimalni troškovi za gorivo.

I ostali dnevnici izveštavaju o vladinim merama na naslovnim stranama.

plate funkcionera

(ilustracija Novosti)

Kina traži od Amerike da ne bankrotira

Najveći kreditor SAD traži od svog “nerazdvojnog partnera” da se uozbilji i reši svoju političku krizu, piše u Politici pod naslovom “Kina opominje Ameriku”. List objavljuje da je ovo prvo oglašavanje Kine, najvećeg kreditora Amerike, u čijem posedu je 1.227 biliona (hiljada milijardi) dolara u obveznicama koje je emitovao američki trezor.

Pošto je očigledno da će blokada američke vlade potrajati, zbog političkog spora oko budžeta, pažnja se sve više okreće ka novom “danu D”, sve bližem 17. oktobru kada ističe zakonska mogućnost da se država zadužuje kako bi izmirivala svoje obaveze prema poveriocima i isplaćivala dospele obveznice SAD. Kinezi traže da “SAD ozbiljno preduzmu korake kako bi pravovremeno, pre 17. oktobra, rešile politička pitanja oko limita za zaduživanje, sprečile bankrot i obezbedile sigurnost kineskih investicija”.

moda istanb

Istanbul, 08.10.2013 - Nedelja mode u Istanbulu (Mercedes-Benz Fashion Week): kolekcija - Cengiz Abazoglu

Homoseksulanost u udžbeniku

U udžbeniku o seksualnom obrazovanju za srednje škole, koji se od septembra na osnovu inicijative Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu koristi u deset škola u Vojvodini, pominje se homoseksualizam kao „normalna i pozitivna varijacija ljudske seksualnosti“, objavljuju Novosti. Zbog slike dvojice dečaka kako se drže za ruke i opisa homoseksualizma kao normalne pojave, pokrajinski odbor DSS zatražio je ostavku pokrajinske sekretarke Marinike Čobanu.

“Taj udžbenik na jasan način propagira homoseksualnost kao opredeljenje”, rekao je portparol pokrajinskog odbora DSS Milenko Jovanov. “Knjiga služi za indoktrinaciju dece.”

Najviše se protive rečenici da je homoseksualnost bila bolest, a da je danas to normalno ponašanje, i da je nastalo u periodu kad su se lovci vraćali iz lova „pa su se zajedno veselili“.

Opet prepreke za odlazak na Kosovo

Dan nakon sastanka u Briselu, Priština ugrozila dogovor o izborima i o posetama Kosovu. Nepun dan posle radne večere u štabu EU, nastavljena je razmena „paljbe“. Premijer Dačić najavio je u utorak da planira da sledeće nedelje poseti Kosovo, jer želi da pruži podršku Srbima kako bi u što većem broju izašli na izbore, kao i da će u predizbornoj kampanji učestvovati i predsednik Srbije Tomislav Nikolić i prvi potpredsedik Vlade Aleksandar Vučić. Tači je uzvratio da neće biti dozvoljene posete koje imaju izborni karakter, a da „manastire uvek mogu da posećuju“, objavljuju Novosti, pod naslovom “Tači pušta samo u crkve”.

Radne grupe Beograda i Prištine za lokalne izbore na Kosovu i Metohiji ponovo će se u četvrtak sastati u Briselu, kako bi se utanačili svi detalji dogovora koji su postignuti na sastanku srpskog premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija sa Ketrin Ešton - saznaju Novosti.

nato bgd

Beograd, 08.10.2013 - poseta delegacije NATO rektoratu Univerziteta odbrane: Žan Dandura (Jean d'Andurain), Miodrag Jevtić, Ornelo Baron

Balkanski parlament?

Dnevni list Danas je imao uvid u integralni tekst radnog dokumenta Vlade Crne Gore, odnosno tamošnjeg Ministarstva spoljnih poslova i evropskih integracija sa Igorom Lukšićem na čelu, koji je posvećen osnivanju Zapadnobalkanske šestorke, inicijative sa ciljem uspostavljanja tesne saradnje zemalja u regionu u nizu oblasti i njihovog bržeg puta ka članstvu u EU. 

Dokument („non pejper“), o čijem se sadržaju u poslednje vreme povremeno spekulisalo, sastoji se od na pet stranica pobrojanih ciljeva i oblasti saradnje u kojoj bi učestvovale Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo (sa fusnotom, u skladu s briselskim dogovorima), Makedonija i Srbija, što bi bilo institucionalizovano u organizaciji pod nazivom Zapadnobalkanska šestorka, odnosno G6, objavljuje Danas pod naslovom “Crnogorci predlažu formiranje balkanskog parlamenta i policije”.

Prodat Habit farm

Fabrika lekova „Habit farm” u Prilikama kod Ivanjice, koja je u stečaju zbog duga od 126 miliona evra, prodata je juče na javnom nadmetanju po početnoj ceni od 119,95 miliona dinara, objavljuje Politika. Licitacije zapravo nije ni bilo jer je jedini učesnik sa kaucijom, dakle i kupac i novi vlasnik bila firma za promet nekretnina „Heta ril istejt” iz Beograda, koja je ugovorom preuzela potraživanja Hipo Alpe-Adrija banke prema Ivanjičanima.

Predstavnik kupca na javnom nadmetanju Ljiljana Švabić, kako je rekla juče u Ivanjici, nema ovlašćenja da govori o planovima u vezi sa fabrikom u Prilikama. Prodaja je trajala manje od minuta.

Kako se saznaje iz izveštaja stečajnog upravnika Ljubiše Đokića, stečajni postupak nad „Habit farmom” pokrenut je 19. maja 2011. godine u Privrednom sudu u Čačku. Najveći poverilac bila je Agrobanka koja je predložila plan reorganizacije, ali su ubrzo direktori te banke uhapšeni pa je 26. januara 2012. proglašeno bankrotstvo „Habit farma”.

Najveći poverioci „Habit farma” jesu poslovne banke, Agrobanka, AIK banka, Pireus banka i povezana pravna lica iz Ivanjice u stečaju, „Vestern stajl” i „Merkjuri internešenel”.

Smena zbog izjave novinama?

Dr Vesna Bumbaširević smatra da je jedan od razloga za njenu smenu to što je za Politiku nedavno govorila o problemima mladih lekara – volontera, objavljuje ovaj list pod naslovom “Smenjena direktorka Centra za anesteziju KCS”.

Osmoro mladih anesteziologa dobilo je posao na neodređeno vreme u Centru za anesteziju Kliničkog centra Srbije (KCS) tačno mesec dana pošto je Politika objavila tekst „Nedostaju anesteziolozi, a država mladima ne da specijalizacije”, u kojem je mentorka i profesorka dr Vesna Bumbaširević ukazala na probleme mladih lekara koji volontiraju po pet, šest godina i bez ikakve nadoknade rade ovaj težak posao. Tada smo objavili kolektivnu sliku 44 volontera, od kojih je osmoro najzad dobilo radnu knjižicu i posao za stalno.

Profesorka Vesna Bumbaširević je, međutim, pre dva dana, kako je rekla novinarima Politike, bez obrazloženja, smenjena sa mesta direktora Centra za anesteziju KCS-a.

Nepoznato o Pupinu

Politika najavljuje svoj poklon dodatak u sredu 9. oktobra, pod naslovom “Pupinova borba za Srbiju”. Čovek koji je znao sve o Srbiji, a Srbija o njemu gotovo ništa, piše u ovom listu.

Politika najavljuje da prva publikuje dosad potpuno nepoznata dokumenta iz arhiva FBI o tome kako su američki agenti pratili svaki korak Mihajla Pupina zbog njegovih rodoljubivih aktivnosti tokom prelomnih događaja za Srbiju. U posebnom dodatku na 12 strana nalaze se faksimili originalnih izveštaja FBI, NASA, dokumenti iz Arhiva američke mornarice i Nacionalnog američkog arhiva, kao i neobjavljeno Pupinovo pismo Jovanu Cvijiću i mnoštvo podataka do kojih je redakcija došla kupovinom na i-beju .

Po prvi put objavljuju se članci iz američke štampe sa početka 20.veka u kojima se razotkrivaju novi aspekti odnosa Mihajla Pupina i Nikole Tesle.

“Osećaj” kladioničara i Nobelova nagrada

Ime ovogodišnjeg dobitnika Nobelove nagrade za književnost biće poznato sutra, a nezvanični favorit je japanski pisac Haruki Murakami. Stalni sekretar Švedske akademije Peter Englund obelodaniće ime laureata u Stokholmu u 13 sati po lokalnom vremenu, a datum dodele nagrade tradicionalno će biti saopšten nešto kasnije. Do tada, poznati britanski lanac kladionica „Ladbrokes“ najviše šansi za Nobela za književnost daje Murakamiju, što, prema pisanju lista Boston glob, može da bude vrlo izvesno. Naime, američki list tvrdi da je od 2005, otkada je ova kladionica uvele mogućnost klađenja na dobitnika najvažnije literarne nagrade na svetu, pogodila u 50 odsto slučajeva - tačnije pogodili su ime dobitnika 2006, 2008, 2009. i 2011. piše u Danasu pod naslovom “Kladionice uspešnije u predviđanju pobednika od književnih kritičara”.

Ovo je ogroman uspeh, ako se ima u vidu da Švedska akademija razmatra stotine nominovanih u neverovatnoj tajnosti - liste kandidata objavljuju se 50 godina nakon dodele, a datum objave imena dobitnika ljubomorno se čuva do dva dana pre samog događaja. Pa čak i kada se objavi dobitnik milion evra, nemoguće je otkriti kako su razmatrani kandidati.

Jedan od sagovornika Boston globa, urednik književnog časopisa Grant, Džon Forman, kaže da je jedan skandinavski književni kritičar tokom poslednje dve decenije svake godine objavljivao članke o tome ko će osvojiti Nobelovu nagradu za književnost.

„Za to vreme pogodimo je samo jednom“, ističe Friman i dodaje da je verovatno to jedan od razloga zašto se kritičari retko usuđuju na takva predviđanja.

Kladionica „Ladbrokes“, koja zapošljava 14 hiljada ljudi i ostvaruje godišnji profit od 28 milijardi dolara, ima „nekoliko momaka u rukovodstvu koji su zaduženih za projekciju kvoti za takve događaje - poput pobednika rijaliti programa ili rođenja i imena prestolonaslednika“.

„Jednom od naših momaka ide književnost“, kaže portparol Aleks Donahjui i nastavlja, „ima osećaj za takve stvari“.

sajam knjiga frankf

Frankfurt, 08.10.2013 - sajam knjiga u Frankfurtu (Book Fair in Frankfurt) uoči otvaranja

 Istraga nabavke za Vojsku Srbije

Najveća nabavka vojne opreme za VS koja je podrazumevala obnavljanje i prilagođavanje sistema veza novoj vojnoj i državnoj doktrini, a koja je koštala 70 miliona dolara, gotovo šest godina posle njene realizacije nalazi se pod ozbiljnom istragom, piše u Novostima. Deo nabavljene opreme uopšte ne radi, deo radi sa velikim iskakanjima i istraga sada postavlja pitanje ko je kumovao ovim nabavkama. Afera nije ni nova, ni nepoznata - jedino što je bila vešto skrivana od očiju javnosti. Posle saslušanja nekadašnjih prvih ljudi iz Uprave veze na red stižu i drugi.

A počelo je odlukom Ministra odbrane Dragana Šutanovca od 4. oktobra 2007. godine da se krene u pribavljanje sredstava posebne namene na osnovu plana Uprave za telekomunikacije i informatiku GŠ. Šutanovac je bez projekta i mišljenja struke doneo odluku da se uđe u posao. 

Prema tvrdnjama izvora Novosti, od oktobra pa do decembra 2007. godine napravljen je niz što proceduralnih što neobjašnjivih grešaka i propusta zbog kojih je ceo posao dobrim delom upropašćen.

“Steže se obruč oko Šutanovca”, naslov je u Informeru.

Samoubistvo policajca

Tačno u 15 časova i 45 minuta iz porodične kuće Markovića, u selu Jadarska Lešnica kod Loznice, u podnožju Cera, najpre ze začuo jedan pucanj, a onda lelek majke. To je bio znak da je Darko Marković, policajac Interventne jedinice Policijske uprave u Beogradu, izvršio samoubistvo!, piše u Novostima. On se od ponedeljka uveče, oko 19 časova, zabarikadirao u porodičnoj kući, i nije želeo da se preda policiji, iako je pre toga u Loznici ranio svoju bivšu suprugu sa kojom ima dete. Marković je samoubistvo izvršio u trenutku kada su pripadnici SAJ-a ubacili patronu suzavca ne bi li ga naterali da izađe.

“Ubio se polse 18 sati drame”, naslov je u Blicu.

Odlazak trojice potpredsednika Zvezde

Kada se 25. oktobra, na vanrednoj skupštini Crvene zvezde, budu podnosili svi računi za dosadašnji rad, rezultati će svakako biti poražavajući. Epilog bi, kako saznaje Politika, mogao da bude – odlazak Nebojše Čovića, Slaviše Kokeze i Ivice Tončeva.

Sadašnja uprava, najavljivana kao „vatrogasac”, ne samo da nije uspela da „ugasi požar” već je razbuktala i nove vatre. 

Armija Zvezdinih navijača s nestrpljenjem čeka 25. oktobar. Tada će 150 članova morati da se odluče za jednu od dve suprotstavljene strane. Jednu, okupljenu oko legende kluba i aktuelnog predsednika Dragana Džajića, i drugu – oko dvojice potpredsednika Slaviše Kokeze i Ivice Tončeva. Kako piše u Politici, Džajić ima ogromnu podršku članova skupštine i on bi od 25. oktobra trebalo da predvodi Crvenu zvezdu, dok trojica potpredsednika odlaze.

Novi statut, po kome od maja prošle godine funkcioniše klub, pisali su Zoran Ivošević, Goran Vesić i advokat Radomir Lazarević. Po tom statutu Zvezda je postala vlasništvo članova kluba.

“Džajić odbio udar koalicije”, naslov je u Blicu, “pokušali da ga smene Tončev, Stojadinović, Bašanović i Kokeza”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...