Pita se Vučić

Anđelka Nikolić

(četvrtak, 30. maj, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Hague, 29.05.2013 - bosanski Hrvati: Jadranko Prlić (54), Bruno Stojić (58), Slobodan Praljak (68), Milivoj Petković (63) i Valentin Ćorić (57) u sudnici Haškog tribunala uoči izricanja prvostepene presude po optužbama za zločine nad Muslimanima i Srbima, tokom građanskog rata 1992-95. u Bosni i Hercegovini: Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić

Malo, malo pa u nekoj novini danas na naslovnoj strani u tekstovima na različite teme iskrsne rečenica kako se zna ko se pita - pita se prvi potpredsednik vlade i lider SNS Aleksandar Vučić. Koincidencija, tendencija, slučajno, namerno, naručeno – svejedno. Ako se ja pitam ovakav imidž nije dobar za Vučića, a pošto se ja ne pitam, nego, svi kažu Vučić, neko on odluči šta će.

Nesuglasice u vladi o potrebi zamrzavanja plata i penzija. Nema dileme čija je reč poslednja. Pita se Vučić, pišu jedni. Drugi kažu da se o smenama direktora javnih preduzeća pita Vučić, i da mu je broj jedan na listi za smenu direktor EPS Aleksandar Obradović. Treći pišu da Vučić postavlja uslove SPS i URS.

Javnost ne zna šta Vlada Srbije radi. Misteriozni plan primene Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Moramo da menjamo  veći broj zakona, ali je nepoznato koliko i kojih.

Bez posla svakog dana ostane 640 ljudi. Možda prodamo Telekom. Gej parovi u Srbiji dobijaju prava kao da su u braku?

Bivši lideri  Herceg Bosne osuđeni u Haškom tribunalu na kazne zatvora zbog učešća u zločinačkom poduhvatu na čijem je čelu bio tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tuđman.

ban-srbi-kongo

Kongo, 29.05.2013 - medicinski tim Srbije u sastavu Misije UN u Kongu, oebezbeđivao je generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna tokom njegove posete ovoj zemlji: Ban Ki Mun, Božidar Jakovljević, Ljiljana Čupović

Zamrzavanje plata i penzija trese Vladu

Trenutne razlike u  mišljenju o potrebi zamrzavanja plata i penzija neki posmatrači vide kao možda najozboljniju krizu  Vlade Srbije do sada. Bolji je dobar razvod nego loš brak, ocenjuje sociolog Jovo Bakic, piše Politika.

Potpredsednik vlade i ministar rada i zapošljavanja Jovan Krkobabić kategorično poriče mogućnost da vlada zbog toga padne. On je toliko siguran u stabilnost kabineta koji vodi Ivica Dačić da poručuje da će vlada svakako srušiti tog pojedinca koji bude iskakao iz politike vlade. Politika vlade je da zamrzavanja nema. Tako bar piše u koalicionom sporazumu, takvu politiku je najavio Dačić u svom ekspozeu 26.jula prošle godine , a i pre dva dana je podsetio da to nije program ove vlade Srbije.

Problem je što ministar finansija i lider URS-a Mladjan Dinkić ozbiljno razmišlja upravo o toj meri za smanjenje budžetskog deficita. Veći problem od ovog bio bi što bi lider najaće stranke u koaliciji SNS-a Aleksandar Vučić mogao da se složi sa njim.

Jedan  od sagovornika lista kaže da nema dileme čija je reč poslednja pa će tako biti i u ovom slučaju u vezi sa dileom oko zamrzavanja plata i penzija. Pita se SNS odnosno Vučić jer ima najači adut u rukama- jedino ova stranka ne mora da beži od izbora.

rum-navijaci

Bucharest, 29.05.2013 - fudbaleri Steaue (Fotbal Club Steaua Bucuresti), sa navijačima, ispred zgrade Parlamenta (Constitution Plaza), proslavljaju 24. titulu šampiona Rumunije. Vlasnik kluba Steaua, George Bekali (Gheorghe Becali, 54) prošle je nedelje, zbog korupcije, osuđen na dve godine zatvora

Misteriozan plan primene Sporazuma

Javnost ne zna šta Vlada Srbije radi. Srbija će zbog Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, morati da menja veći broj zakona, ali je nepoznato koliko i kojih, piše Danas pod naslovom: Misteriozan plan primene Sporazuma.

Plan primene Sporazuma, koji je Vlada Srbije usvojila u nedelju, prosleđen je svim ministarstvima kako bi se pripremila analiza o tome koje je zakone neophodno menjati, saznaje Danas iz izvora u Vladi. Međutim, da li će i kada biti objavljen plan primene Sporazuma, u ovom trenutku niko nije znao da nam odgovori, a, nezvanično kažu u Vladi, nije isključena mogućnost da će ovaj državni dokument ostati daleko od očiju javnosti.
Izvor lista iz Vlade kaže da će najpre verovatno morati da se donese ustavni zakon, koji će regulisati promenu čitavog seta akata. „Planom primene Sporazuma predviđa se da moramo do kraja juna da krenemo sa implementacijom makar nekoliko tačaka iz tog dokumenta, kako bismo dobili datum pregovora za članstvo u EU. Do kraja godine moraće da se sprovede veći deo Sporazuma, naročito u vezi s policijom i pravosuđem, a predviđeno je i da se lokalni izbori na severu Kosova održe u oktobru“, navodi sagovornik lista.

sajam dame

Hong Kong, 29.05.2013 - plesačice iz pariskog kabarea "Le Crazy Horse de Paris" na promociciji svog šoua tokom konferencije za novinare organizatora Auto salona u Hong Kongu (2013  McLaren sports car showroom in Hong Kong), koji će se održati u od 11. do 19. septembra 2013.

Bez posla svakog dana ostane 640 ljudi

Svaka deseta osoba u Srbiji dobija socijalnu pomoć, govori statistika Ministarstva rada i socijalne politike, koja svedoči da u ovom trenutku oko 100.000 ljudi živi ispod linije siromaštva (imaju prihod oko 13.000 dinara i manje), objavljuje Politika.

Socijalna slika Srbije , prema objavljenim pdacima je mračna. Bez posla svakog dana ostane 640 ljudi. U prva četiri meseca 2013. godine na biro za zapošljavanje prijavilo se oko 170.000 osoba. Novčanu socijalnu pomoć prima 264.504 osobe. Pola litre kuvanog obroka i pola vekne hleba svakog dana dobije 34.660 osoba medju kojima i 10.870 dece. Dečiji dodatak dobija 400.000 mališana.

Bivšim liderima Herceg Bosne 111 godina zatvora-zločin osmislio Tuđman

Bivši lider bosanskih Hrvata Jadranko Prlić osuđen je juče u Haškom tribunalu na 25 godina zatvora, a još petorica rukovodilaca hrvatske paradržave Herceg Bosne dobila su zatvorske kazne između 10 i 20 godina zbog učešća u zločinačkom poduhvatu na čijem je čelu bio tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, piše Politika.

Sudije Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju presudili su da je Hrvatska, koja 1. jula kao druga bivša jugoslovenska republika postaje članica EU, umešana u zajednički zločinački poduhvat i da je Tuđman verovao da su etnička čišćenja neophodna kako bi se stvorila etnički čista država koja bi se pripojila Hrvatskoj.

U optužnici je precizirano da je krajnji cilj bio uspostavljanje hrvatskog entiteta u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. i njegovo pripajanje Hrvatskoj.Tužioci su to nazvali uspostavljanjem „Velike Hrvatske“, prenosi Danas.

Tribunal je presudio da je u osmišljavanju tog zločinačkog poduhvata učestvovao tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, a da ga je u BiH ostvarivala, pored oružane formacije bosanskih Hrvata  i vojska Republike Hrvatske.

Martin Šulc: Zaslužili ste datum

Srbija zaslužuje datum u junu, ali mora da nastavi s reformama. To je ključna poruka predsednika Evropskog parlamenta Martina Šulca, koji je u sredu u Briselu razgovarao sa srpskim premijerom Ivicom Dačićem, pišu Novosti.

Evropski parlament prepoznaje ogroman napredak koji je ostvarila Srbija. Ali nema mesta za preterano zadovoljstvo. Predstoji težak posao, naročito u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i na jačanju državnih institucija i pravosuđa, rekao je Šulc u  intervjuu za Novosti.

Šulc je rekao da je sa   Dačićem razgovarao o  napretku Srbije na njenom putu ka ulasku u EU jednoga dana, i glavnim izazovima koji u tom smislu predstoje. Ključna tema je normalizacija odnosa između Beograda i Prištine i njene posledice na širi region i Evropu. Šulc je srdačno pozdravio vesti da je sada postignut i dogovor o implementaciji sporazuma Beograda i Prištine i odao je priznanje Dačiću i Tačiju.

Dinkić leti iz vlade?

Informer najavljuje  dramatične promene u samom vrhu vlasti . Ministar finansija i privrede i lider URS Mlađan Dinkić biće smenjen u rekonstrukciji Vlade Srbije, koja se u strogoj tajnosti priprema za kraj juna, saznaje Informer.

Premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić već su se, kako tvrde “odlično obavešteni izvori”, dogovorili da Dinkiću oduzmu resor finansija. On će, prema ovom planu, ostati samo ministar privrede. Ali ni to još nije sigurno. Ako URS izađe iz vlasti zameniće ga poslanička grupa Dušana Petrovića.

Dinkiću se zamera što je debelo promašio projekciju budžeta  i što se njegova poreska politika svodi na opterećivanje običnih građana i zaštitu interesa tajkuna.

Blic piše o navodnoj rekonstrukciji vlade i ponudi prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića SPS-u i URS-u. Prema navodima lista Vučić od premijera Ivice Dačića traži da smeni ministra Milutina Mrkonjića  i zahteva da se Mlađanu Dinkiću uzme pola resora.

Još se čeka kupac za Telekom

„Telekom Srbija“ sada bi mogao da bude prodat po ceni od dve milijarde evra. Među zainteresovanima i kompanija Karlosa Slima i arapski operateri. Kada  bi se „Telekom Srbija“ danas prodao, jedva da bi „zakrpio“ rupu u budžetu Republike za ovu godinu. I to pod uslovom da se proda po ceni koju priželjkuje njegov većinski vlasnik - država Srbija, pišu Novosti.

Budući da su zvaničnici najavljivali da bi bili spremni da kompaniju prodaju kupcu koji bi za 100 odsto vlasništva ponudio 2,5 milijardi evra, iz proste računice proizilazi da bi država, za svoj paket akcija, mogla da računa na 1,95 milijardi evra. Po trenutnom kursu, to je oko 216 milijardi dinara. A manjak u budžetu, ako se nastavi sa ovolikom potrošnjom, mogao bi da dostigne 234 milijarde dinara.

„Telekomov“ godišnji profit je prepolovljen, pa se postavlja pitanje da li su opravdana strahovanja pojedinih ekonomista da najprofitabilnija kompanija za nekoliko godina može lako da izgubi tržišnu bitku, piše list.

Vučićevi kandidati za šefa EPS-a Laković i Rajović

Informacije da Srpska napredna stranka, odnosno njen prvi čovek Aleksandar Vučić, ozbiljno razmišljaju o smeni generalnog direktora Elektroprivrede Srbije Aleksandra Obradovića potpuno su tačne, saznaje Danas u izvorima bliskim Vladi Srbije.

Odlazak Obradovića je veoma izvestan. O smenama direktora iz redova naprednjaka odluku donosi njihov predsednik Aleksandar Vučić, a prema izvorima iz Vlade, upravo broj jedan na listi za smenu je Aleksandar Obradović. Najviše mu se, pored zahteva da se EPS zaduži, zamera i zapošljavanje Dragane Milošević, bivše igračice „Granda“.  U igri za njegovog naslednika su dva imena. Jedan od kandidata je Dragoljub Laković, posebni savetnik u Ministarstvu prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, a drugi je Zoran Rajović, direktor Elektrodistribucije Beograd.

Po svemu sudeći, Obradović će postati „kolateralna šteta“ odluke SNS-a da kažnjava sopstvene kadrove koji ne obavljaju dobro posao, navodi izvor blizak Vladi Srbije.

Apoteke i dalje čekaju lekove

Državne apoteke troše poslednje zalihe najtraženijih medikamenata, a pojedini diuretici, antibiotici, sedativi, antidepresivi, preparati protiv epilepsije, reumatskog artritisa, osteoporoze ili zgrušavanja krvi ne mogu da se nađu - „ni za lek“. Pacijente koji idu od jedne do druge apoteke i izlaze sa nerealizovanim receptima, sve nekako podseća na devedesete godine,pišu Novosti.

Broj deficitarnih lekova se povećava jer je većina apoteka 1. aprila obustavila nabavke kad je počela primena Zakona, kojim je nepoštovanje procedure definisano kao krivično delo. Mnoge od 37 apotekarskih ustanova su još u postupku pripreme tendera, pa i ako ne bude žalbi, prve isporuke teško da mogu da očekuju pre druge polovine juna. U Apoteku „Beograd“, koja je prva sprovela javnu nabavku 1.175 vrsta lekova i medicinskih pomagala, počele su da stižu isporuke, ali mnogih lekova još nema.

Incko: Nema gašenja Republike Srpske

Republika Srpska neće biti ukinuta. Međunarodna zajednica nije digla ruke od Bosne, ali će ubuduće biti oštrija prema njenim političarima i imati čvršći pristup u rešavanju nagomilanih problema. Ovako Valentin Incko, visoki predstavnik UN za BiH, koji je upravo završio posetu Beogradu, za „Novosti“ skenira trenutnu situaciju u Bosni i regionu.

On kaže da međunarodna zajednica još nije smislila detaljnu strategiju budućeg delovanja, ali da su „mnoge države nezadovoljne krizom u BiH, jer su izdvojile ogromna finansijska sredstva“.

Ne razmišlja se o smanjivanju nadležnosti RS. Niko ne ugrožava Srpsku, ni međunarodna zajednica, ni Bosanci, ni Hrvati. U svakom trenutku spreman sam da branim RS, ali ona nije ugrožena. Takođe, nemam mandat da menjam Dejtonski sporazum, to mogu samo tri konstitutivna naroda, zajedničkom odlukom,kaže

Incko.

Novosti nezvanično saznaju, da u međunarodnoj zajednici trenutno cirkuliše nekoliko predloga mera za „disciplinovanje“ Bosne - od toga da političare BiH u inostranstvu primaju samo niže rangirani zvaničnici, do inicijative Amerike da se sprovede reforma Federacije, kako bi se smanjili ogromni troškovi njenog funkcionisanja.

Kačavenda ostaje vladika, bira manastir

Episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije Kačavenda konačno je i trajno razrešen te dužnosti, odlučeno je na jučerašnjem zasedanju Sabora Srpske pravoslavne crkve. Pitanje njegovog boravišta biće naknadno određeno, u dogovoru između članova Sinoda i samog Kačavende, piše Danas.

Ovo je skandal. Ovako SPC ponovo gura stvari pod tepih - kažu za Danas u crkvenim krugovima. Kačavendi praktično ostaje vladičanski čin. S obzirom na to da se Sabor nije oglasio o skandalima koji se mesecima unazad vezuju za Kačavendu, jedino zvanično objašnjenje o njegovom razrešenju jeste da je penzionisan na sopstveni zahtev, smatra list.

Kačavendi je mesto u zatvoru, piše Blic i objavljuje da je Sabor SPC doneo odluku da će crkveni sud raspravljati o Kačavendi tek ako ga civilna vlast optuži za pedofiliju.

Kačavendu branio vladika Nikanor rekavši da ga ne treba kažnjavati “jer nas je bogato nagrađivao”.Vladika bački Irinej rekao da su optužbe protiv Kačavende “neproverene” i da snimci i pisma koji svedoče o bludu Kačavende “ništa ne dokazuju”.

Poslanici - advokati glasali za svoj džep

Vlast i opozicija izglasale su sporni amandman . Za amandman koji advokate, lekare i zubare oslobadja vodjenja knjiga glasali su osim Srpske napredne stranke i poslanici advokati iz Demokratske stranke  Nenad Konstatinović i Srdjan Miković, piše Blic pod naslovom:Poslanici advokati glasali za svoj džep.

Surčinac Janošević: Nisam krao, saslušajte Đilasa!

Bivši predsednik opštine Surčin Vojislav Janošević (67), koji se sumnjiči da je zajedno sa saradnicima oštetio opštinu za 15 miliona dinara, pozvao se u sredu, na saslušanju kod istražnog sudije, na Dragana Đilasa i tražio da i on bude saslušan u okviru istraga, objavljuje Kurir.

Bivši predsednik opštine Surčin se okrenuo protiv gazde i priznao istražnom sudiji : Nisam krao, saslušajte Đilasa. Vojislav Janošević rekao je  na saslušanju da nije kriv i da je sve radio na osnovu propisa i zakona, ali i odluka ljudi iznad sebe.  Janošević traži alibi od gradonačelnika, piše list.

Gej parovi u Srbiji dobijaju prava kao da su u braku.

Gej parovi u Srbiji dobijaju prava kao da su u braku, tvrdi na naslovnoj strani Informer.

Ivana Buha: Jorgi pretili Cecini prijatelji

Ivana Buha, supruga svedoka saradnika Ljubiše Buhe Čumeta, u sredu je, posle nekoliko odlaganja, pred Specijalnim sudom tvrdila da su Branku Jevtoviću Jorgi, sa kojim se zabavljala četiri godine, neposredno pre ubistva 30. oktobra 2004. godine pretili prijatelji Svetlane Ražnatović - Luka Bojović, Borisav Pelević, Milorad Ulemek Legija, Dragiša Binić, pa čak i njena sestra Lidija! Ona je istakla da je Jevtoviću pevačica dugovala četiri miliona maraka od prodaje fudbalera Nikole Lazetića, o čemu se ovaj ranije dogovorio sa Željkom Ražnatovićem Arkanom, pišu Novosti.

Svedočenje Ivane Buhe, obeležila je i njena žučna rasprava sa Bojovićevim advokatom Borivojem Borovićem. Zbog nepoštovanja suda kažnjena je prvo sa 20.000 dinara, pa sa 100.000 dinara, da bi je na kraju sudija udaljio iz sudnice.

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...