Priznanje Kosova kao „usmeni uslov“

Danijela Ćirović

(ponedeljak, 18. februar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
St. Petersburg, 17.02.2013 - medved hoda po žici u cirkusu Fontanka u Sankt Petersburgu

Iz francuskog parlamenta stižu izjave da priznanje jednostrane nezavisnosti Kosova jeste uslov za Srbiju ukoliko želi da se priključi članicama EU – možda nije pisani, ali jeste „usmeni“. Česi su protestovali u Pragu na godišnjicu otcepljenja. Brisel insistira da ove godine bude održana Parada ponosa. U Abu Dabiju je juče potpisan krovni sporazum o saradnji Srbije i Emirata. Nakon što je isključen iz DS-a, Jeremić će ili nastaviti međunarodnu karijeru ili će kroz neku drugu stranku nastaviti da se politikom bavi u Beogradu. Nastavlja se sukob DS-a i URS-a. Advokat Krajišnika iz Čikaga kaže da je prikupljeno dovoljno dokaza da se pokaže da je „Oluja“ bila organizovan i sistematski napad na civilno stanovništvo. U Novom Sadu je pronađeno ugljenisano telo devojke a prvi nalazi pokazuju da je verovatno zaspala sa cigaretom u ruci. Holivudski glumac Tom Henks uporedio je stradanje Jevreja sa Srbima s Kosova koje su, kako je rekao, proterali Albanci. Košarkaši Zvezde pobedili su Partizan u Pioniru.  

kos zvez part

Beograd, 17.02.2013 - utakmica 21.kola ABA lige, Crvena zvezda Telekom - Partizan mt:s

Oroa: Nije napismeno, ali se podrazumeva..

U trenutku kada krežu odlučujući pregovori u okviru dijaloga s Prištinom, pišu Novosti, stižu i pritisci iz zemalja koje su priznale jednostranu nezavisnost Kosova. Predsednik Odbora za evropske poslove francuske skupštine Danijel Oroa poručila je da bez međusobnog priznavanja na kraju evropskog puta, od članstva u EU neće biti ništa. „To nije, da tako kažem, napisan uslov, ali neće biti ulaska ni Srbije ni, uostalom, Kosova u EU, sve dok se u potpunosti ne budete pomirili i dok dve zemlje ne budu jasno priznale jedna drugu. I čini mi se da Srbija u ovom trenutku u tom domenu preduzima dosta koraka“, navela je ona. Na konstataciju da takav zahtev nije formulisan u obavezama iz Brisela, Oroa kaže: „Nije napismeno, ali jeste usmeno. Ne vidim, inače, kako bi EU prihvatila da primi zemlju koja nije priznala drugu državu.“ Oroa je istakla i da se ne bi složila sa stavom da EU nije priznala Kosovo, jer se radi o pet od 27 zemalja članica.

prist proslava

Priština, 17.02.2013 - proslava pete godišnjice proglašenja nezavisnosti Kosova u Prištini

..Česi protestovali na godišnjicu otcepljenja

Česi su juče protestovali u Pragu zbog gaženja međunarodnog prava i pete godišnjice jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Aktivisti češkog udruženja Prijatelji Srba na Kosovu, kao i ranijih godina pred i na godišnjicu otcepljenja, okupili su se na Vaclavskom trgu u Pragu, prenosi Kurir. U masi su se vijorile srpske zastave i razvijen je transparent sa porukom „Kosovo je Srbija“. Praški protest organizovali su aktivisti uglavnom iz češke opozicione levice, na čelu sa regionalnim liderom čeških opozicionih socijaldemokrata, poslanikom Jaroslavom Foldinom koji je i počasni predsednik pomenutog udruženja. „Mi smo prošli kroz ovo što je doživela i Srbija. Godine 1938. kada su nas prodali naši današnji partneri iz EU i NATO“, podsetio je Foldina na Minhenski sporazum koji je omogućio Hitleru da rasparča Čehoslovačku. „Oteli su nam tada 15 odsto teritorije. Ne možemo da ćutimo kada se u 21. veku to dešava Srbiji. Onoj Srbiji i onim ljudima koji su stajali uz našu zemlju“, naveo je on.

mali fra

Bourem/Mali, 17.02.2013 - francuski vojnici sa oklopnim vozilima na položaju, na severu Malija

EU insistira na održavanju Parade ponosa

Predstavnici Evropske komisije koji su nedavno boravili u Beogradu na Unapređenom stalnom dijalogu Srbije i EU naglasili su da će u narednim mesecima velika pažnja biti posvećena praćenju poštovanja prava seksualnih manjina. To bi podrazumevalo i održavanje Parade ponosa ove godine, piše Danas. Sagovornici lista iz Brisela i Beograda kažu da EU smatra da je postojeća zakonska regulativa u domenu prava LGBT populacije u Srbiji adekvatna, ali da je „neophodno pojačati napore kako bi u praksi bila sprovedena proklamovana načela“. Održavanje Parade ponosa, uz odgovarajuću policijsku zaštitu, donelo bi veoma pozitivne poene na putu Srbije ka EU. Holandski stručnjak za Zapadni Balkan Johan van Merienboer kaže da je ta tema „od ključne važnosti ne samo za Holandiju, već i za Nemačku i Švedsku“. „Evropska komisija zna da holandski parlament neće pristati da se Uniji pridruži nijedna država koja ne poštuje prava seksualnih manjina“, kaže on.

Sporazum sa UEA juče i potpisan

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić i ministar inostranih poslova UEA potpisali su krovni sporazum o saradnji dveju država, te su najave velikih investicija i poslova od nekoliko milijardi dolara dobili formalni osnov, pišu Novosti. Vučić je u subotu gostovao u kući šefa države, šeika Muhameda bin Zajeda. „Ukazali su nam veliku čast. Potpisali su sporazume na najvišem državnom nivou iako je trenutno u Abu Dabiju 77 svetskih ministara odbrane, šefovi država, kralj Maroka“, rekao je Vučić posle jučerašnjeg potpisivanja sporazuma. Brat šeika Muhameda, ministar šeik Abdul rekao je da je ovo „divan dan za odnose dveju zemalja“. „Velika nam je čast što nam je ministar Vučić ponovo u gostima. Vrlo brzo, građani Srbije osetiće koliko je ova saradnja važna i ozbiljna. Svi možemo da budemo izuzetno ponosni“, naveo je on.

Blic objavljuje da će, za početak, Emirati uložiti 33 miliona dolara u proizvodnju raketnih sistema ALAS. Ugovor će biti potpisan danas a predviđa ukupna ulaganja od 220 miliona dolara u naredne četiri godine. Vučić je istakao da je ovo „investicija u našu proizvodnju a bez prodaje“.  

vucic abu sporazum

Abu Dabi, 17.02.2013 - prvi potpredsednik vlade Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić i šeik Abdulah bin Zajed, ministar spoljnih poslova i rođeni brat prestolonaslednika Ujedinjenih arapskih emirata Muhameda bin Zajeda, potpisali su danas u Abu Dabiju više sporazuma o saradnji

Jeremićeva dalja karijera

Nakon što je u četvrtak bivši šef diplomatije Vuk Jeremić isključen iz DS-a, karijeru bi po isteku mandata predsedavajućeg Generalnom skupštinom UN mogao da nastavi radom u međunarodnim organizacijama ili bavljenjem politikom u nekoj drugoj stranci, piše Danas. „Postoje spekulacije da namerava da postane generalni sekretar u UN gde bi mu konkurent bio ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak, ali pitanje je da li će ga u tome podržati vladajuća većina u Srbiji“, ističe profesor FPN-a Predrag Simić. Ako nastavi karijeru u zemlji, navodi Simić, Jeremić će se pridružiti nekoj od stranaka ili će formirati novu. Analitičar Zoran Stojiljković kaže da je verovatnije da će se Jeremić vratiti u zemlju, jer ima poslanički mandat koji nije vratio. „Može da funkcioniše kao nezavisni poslanik dok ne budu raspirani sledeći izbori, pa da onda vidi šta će dalje. Sigurno je da neće sići sa političke scene“, objasnio je Stojiljković.

Zaoštravanje sukoba DS-a i URS-a

Politika piše da su među razlozima sukoba DS-a i URS-a nerešeni računi iz prošlosti i računica demokrata da je napad na „najslabiju tačku“ Vlade, dobar način za njeno osporavanje. Iz DS-a tvrde da su im svi osim lidera URS-a Mlađana Dinkića, potencijalni partneri, dok iz URS-a uzvraćaju da demokrate ovim napadima pokušavaju da prikriju pad svog rejtinga. Tokom minulog vikenda, lider DS-a Dragan Đilas istakao je da očekuje izbore u maju ili na jesen, i da bi posle izbora potencijalni partneri mogli da budu svi koji prihvate njihov ekonomski program, osim Dinkića. Na pitanje da li je u ekonomskom programu DS planirao očuvanje Razvojnog fonda, Đilas je odgovorio da je taj fond potpuni promašaj a uticaj politike na njega ogroman.

Titov „trezor“ čeka odobrenje NBS-a

Datum otvaranja trezora NBS-a u kojem se nalaze stvari koje su posle smrti Josipa Broza Tita zatečene u vili u Užičkoj, još nije određen jer Prvi osnovni sud u Beogradu čeka saglasnost Predsedništva Srbije i guvernera NBS. Portparol Prvog osnovnog suda Gordana Vuković kaže za Danas da je sud tražio saglasnost od kabineta predsednika Srbije i guvernera NBS za ulazak suda i popis imovine. Jedna saglasnost je dobijena, očekuje se druga i posle toga će biti određen datum, kaže ona. Pitanje Titove ostavštine, 33 godine posle njegove smrti, nedavno je otvorio Kabinet predsednika Srbije kada je uputio dopis sudu. U trezoru se nalazi 11 vreća sa stvarima, ali se ne zna šta se u njima nalazi. Govori se da je reč o vrednoj zbirci nakita i zlatnika, i to čak 2.663 s likom austrougarskog cara Franca Jozefa, objavljuje list. Pretpostavlja se da se tu nalaze lična dokumenta, knjige, autorski honorari, ali i šest poslednjih plata u iznosu od 260.000 dinara.

Aćif Bljuta „popularniji“ od Burdževića

Vek od rođenja narodnog heroja Rifata Burdževića Trša navršio se 11. februara, piše Danas, ali datuma su se setili „samo retki“. „A ime Rifata Burdževića u Novom Pazaru nosi najstarija osnovna škola, najduža centralna gradska ulica, Regionalni fond za stipendiranje studenata i nacionalna nagrada koju Bošnjačko nacionalno veće u tehničkom mandatu dodeljuj pojedincima ili institucijama za doprinos u oblastima javnih delatnosti, politike, ljudskih prava i širenje ideja multietničkog i multikulturalnog društva“, navodi list. Predsednik BNV-a Esad Džudžević kaže da Burdžević nije zaboravljen i da će stogodišnjica biti obeležena u sklopu proslave Dana Sandžaka – 20. novembra. On ne može da ima spomen tablu u Pazaru jer je rođen u Bijelom Polju, „ali to mora da se uradi i mi sada o tome razgovaramo sa BNV-om u Crnoj Gori“, navodi Džudžević. Ovakav odnos prema istoriji je „najužasnija posledica svih događaja u poslednjih 20 godina“, kaže programski koordinator organizacije „Urban in“ Sead Biberović: „Samo u tom kontekstu osvedočeni fašista, koga je odlikovao Hitler a kakav je bio Aćif Bljuta, može da bude ’popularniji’ od osvedočenog antifašiste koji je u borbi protiv fašista dao život.“

Dokazi za „Oluju“ u Čikagu

Američki advokat srpskog porekla Robert Pavić, punomoćnik nekoliko stotina hiljada Krajišnika koji su tužili američku vojnu korporaciju MPRI jer je naoružavala i obučavala Hrvate tokom „Oluje“, kaže da može da dokaže da je „Oluja“ bila organizovani, sistematski i široko rasprostranjeni napad na civilno stanovništvo. To je ujedno i definicija zločina protiv čovečnosti i onoga što se dogodilo tokom ove operacije, navodi Pavić a objavljuju Novosti. Krajišnici traže odštetu od deset miliona dolara. Pavić kaže da je ovo trenutno jedan od najjačih procesa u Čikagu, ali svakako prvi u kojem je privatna vojska izvedena pred sud. „Čekamo da Vrhovni sud u Čikagu donese odluku. U tužbi, mi tvrdimo da su američki plaćenici učestvovali, pomagali i podržavali ratni zločin koji je ujedno i zločin protiv čovečnosti i genocid“, ističe Pavić.

„Pasivnih“ školskih profila čak 40

Prema najnovijim podacima prosvetnih vlasti, u Srbiji je od 307 obrazovnih profila aktivno 267. To znači, piše Politika, da u školama i dalje postoji oko 40 profila za koje se svake godine raspisuje konkurs, ali se za upis prijavi jedan ili dva učenika. S druge strane, postoje i oni profili koji upisuje mnogo đaka koji su veoma atraktivni za mnoge srednjoškolce, ali za koje nema posla. Pomoćnik ministra prosvete Zoran Kostić koji je na čelu Sektora za školske uprave, stručno-pedagoški nadzor i srednje obrazovanje, kaže da se zna da je 40 nepopularnih profila „pasivno“, ali da oni ne mogu odmah da se ugase jer se ne zna, na primer, „da li će negde zatrebati rudar u podzemnoj eksploataciji“. „Velike razlike su i od sredine do sredine, pa je u jednoj školi popunjen smer tehničara za zaštitu životne sredine a u drugoj se prijavi za upis samo jedan đak“, navodi on.

Mišković unajmio firmu za lobiranje?

Vlasnik Delte Miroslav Mišković angažovao je američku kompaniju za lobiranje „Podesta grupu“ za 20 miliona evra da ga izvuče iz pritvora, piše Kurir. Na ovaj način, on pokušava i da međunarodnoj zajednici svoje hapšenje predstavi kao političku hajku i potpuno odstustvo pravne države u Srbiji. „Miškovićevi lobisti obilaze strane diplomate i zvaničnike u Briselu i izlažu im ’Miškovićev slučaj’. Pre svega, žele da ih ubede da hapšenje najbogatijeg Srbina uništava privredni ambijent i plaši strane investitore“, kaže izvor lista.  

Pronađeno ugljenisano telo devojke

U stanu na petom spratu zgrade u Novom Sadu juče je pronađen ugljenisani leš mlađe ženske osobe, pišu Novosti. U prostoriji su zabeleženi samo manji tragovi požara, ali je leš ugljenisan gotovo do neprepoznatljivosti. Pretpostavlja se da se radi o Mariji C. (23), studentkinji koja je u stanu navodno bila podstanar, ali je prijavljena na drugoj adresi. Komšije su je poslednji put videle pre četiri dana. Leš su otkrili pripadnici policije, pošto ih je jedna osoba obavestila da je u više navrata kucala na vrata i da niko ne odgovara. Istovremeno, iz stana je dopirao jak miris koji je podsećao na plin. Stanari zgrade kažu da su devojku samo povremeno viđali i da su, kad su videli policiju, pomislili da se nešto desilo na šestom spratu odakle se danima čuje svađa bračnog para.

Prvi rezultati istrage, piše Kurir, pokazuju da je nesrećna devojka najverovatnije zaspala s cigaretom u rukama, što je izazvalo požar samo u prostoriji u kojoj je ona boravila a da je smrt posledica gušenja ugljen-monoksidom. Telo devojke je zatečeno na krevetu, na kojem se vidi da je posteljina gorela. Ostale prostorije u stanu nisu zahvaćene požarom.

Tom Henks: Albanci proterali Srbe

Dvostruki Oskarovac Tom Henks (56) izjavio je u emisiji kablovske stanice E da je Kosovo oduvek bilo srpsko i da će jednog dana biti ponovo, objavljuju Novosti. Govoreći o skorašnjem početku snimanja holivudskog filma o istorijatu nastanka izraelske države u kojem će glumiti jednu od glavnih uloga, Henks je uporedio stradanje Jevreja sa patnjom kosovskih Srba. „Uprkos pogromu Holokausta tokom Drugog svetskog rata i svemu što ime se dešavalo stotinama godina ranije, Jevreji nikada nisu izgubili veru da će se vratiti u svoju zemlju. Sličan slučaj imamo i danas kada je reč o Kosmetu. Tamo su nekada živeli Srbi, podizali manastire i imali svoje kraljeve a onda su došli Albanci i proterali Srbe. Krajem 20. veka na Srbe su padale NATO bombe, ali oni i dalje ne žele da priznaju da je Kosovo samostalna država i govore ’Kosovo je Srbija’, poput Jevreja koji su se na kraju ipak vratili u svoju zemlju. Možda to bude slučaj i sa Srbima“, objasnio je holivudski glumac.

Košarkaši Zvezde pobedili crno-bele

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan rezultatom 84:76 u derbi meču 21. kola ABA lige. Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Igor Rakočević i Raško Kati sa po 20 poena. U ekipi Partizana istakao se Davis Bertans sa 23 poena uz šest trojki, dok je Bogdan Bogdanović dodao 13, prenosi Kurir. Crvena zvezda ima učinak od 15 pobeda i šest poraza, dok je Igokea druga sa 15 trijumfa i pet neuspeha. Partizan i Budućnost slede sa 13 pobeda i osam poraza. Najviše pažnje pre početka meča izazvao je izlazak trenera Partizana Duška Vujoševića na parket, koga su sa tribina sačekale salve uvreda i zvižduka. Na tribinama je bilo oko 5.500 uglavnom navijača Zvezde, kao i stotinak pristalica crno-belih. Policija je napravila obruč oko dvorane kojoj je bilo moguće prići samo uz ulaznicu za meč.

Prvi susret večitih rivala posle finala Kupa Radivoja Koraća i nereda koje su ga obeležili, protekao je u pravoj sportskoj atmosferi, piše Blic, „a ne bi bilo nezasluženo i da su crno-beli pobedili“. „Srpska košarka je dobila ozbiljan šamar prošlog vikenda“, navodi list, ali je slika popravljena samo sedam dana kasnije – juče u Pioniru.

Zašto klubovi nisu odgovorni za divljanja

Sukob navijača Zvezde i Partizana u hali „Jezero“ u Kragujevcu, kojim je prekinuta finalna košarkaška utakmica završnog turnira Kupa „Radivoja Koraća“, samo je „dolio ulje na vatru“, piše Politika. Utisak je da divljanje takozvanih navijača, bilo da je reč o sukobima pristalica različitih timova ili suprotstavljenim frakcijama unutar jednog tima, „više niko i ništa ne može da zaustavi“. Kriminolog Zlatko Nikolić iz Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, kaže da divljanje navijača postaje sve gore i da je tome doprinelo načinjanje države. Jedan od ključnih problema je, navodi on, to što nekome ne odgovara da se uprave klubova označe kao krivi za incidente na utakmicama jer „u njima sede političari, policijski funkcioneri i drugi značajni ljudi“. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...