Državni vrh odredio “crvene linije”, ali uslov za datum pregovora možda bude i priznanje nezavisnosti Kosova

Dragoljub Petrović

(četvrtak, 14. februar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 13.02.2013 - arhivska fotografija novinara, urednika i voditelja Radiotelevizije Srbije (RTS) Miloje Mića Orlović, koji je preminuo danas u Beogradu, u 80. godini: Mića Orlović

Pred nastavak dijaloga Beograda i Prištine 19. februara i ključni susret naše delegacije sa nemačkim zvaničnicima u Berlinu. DS preti cepanje u tri pravca. Novi dolazak ruskog predsednika Vladimira Putina u Srbiju mogao bi se očekivati na proleće. Čuveni novinar i voditelj Miloje Mića Orlović preminuo je u sredu u Beogradu, u 79. godini. Najmanje 80.000 dece u Srbiji ne viđa svoje očeve, jer im majke u procesu razvoda ili čak nakon sudske presude, to zabranjuju. Ana Ivanović i Jelena Janković izmišljaju povrede – kaže Jelena Genčić.

Beograd neće pristati na gašenje srpskih institucija

Srbija neće odustati od diplomatske borbe za formiranje Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji, koja je predviđena državnom Rezolucijom i Platformom o južnoj pokrajini. Beograd neće pristati na gašenje srpskih institucija, pišu Novosti. To su crvene linije, koje je u sredu jedinstveno utvrdio državni vrh na vanrednom sastanku kod predsednika Tomislava Nikolića.

Pred nastavak dijaloga Beograda i Prištine 19. februara i ključni susret naše delegacije sa nemačkim zvaničnicima u Berlinu, vodeći politički akteri odredili su poziciju ispod koje se neće ići. Pošto je na briselskom pregovaračkom stolu između premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija ”paralelizam institucija” na KiM, država će prvi put aktivirati strategiju koju je usvojila Narodna skupština, piše Blic.

Grubješić: Izbori koče evropski put

Ukoliko Srbija u junu ne bi dobila datum za početak pristupnih pregovora s EU, to bi išlo na dušu nekih zemalja članica. Naša zemlja sve čini da dođe do tog cilja, ali još nije sve rešeno. Ovo za Novosti kaže Suzana Grubješić, potpredsednica Vlade Srbije zadužena za evropske integracije, odmah posle zvanične posete Francuskoj, gde je tražila, i dobila, podršku za dalji evropski put Srbije. Ona kaže da bi proces evropskih integracija bio zaustavljen.  

Gigu: Priznanje Kosova možda novi uslov

Priznanje Kosova moglo bi da bude postavljeno pred Srbiju kao uslov za članstvo u Evropskoj uniji, rekla je juče predsednica Odbora za spoljne poslove francuskog parlamenta Elizabet Gigu, piše Politika. Reagujući na izjavu francuske poslanice potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić izjavila je juče u Parizu da Srbija neće priznati Kosovo i dodala da vlastima u Beogradu to nije postavljeno kao uslov za dobijanje datuma za početak pristupnih pregovora sa Evropskom unijom.

DS se cepa u tri pravca

Demokratska stranka (DS), nakon što je izgubila vlast na majskim izborima, izgleda nikako ne može da se oporavi. Kako Kurir saznaje u taboru demokrata, na pomolu je cepanje stranke na više delova. Raskol u DS počeo je dolaskom Dragana Đilasa na mesto predsednika, jer dobar deo članstva ne podržava njegovu politiku ni njegove metode. Kako tvrdi izvor Kurira, DS preti cepanje u tri pravca: jednu struju nezadovoljnih povući će sa sobom Dušan Petrović, solidan broj članstva i dalje podržava Borisa Tadića i spreman je da zajedno s njim napusti DS, a bivši počasni predsednik demokrata Dragoljub Mićunović takođe je oko sebe okupio nezadovoljnike.

Putin dolazi krajem marta

Novi dolazak ruskog predsednika Vladimira Putina u Srbiju mogao bi se očekivati na proleće, kada na srpsko-mađarskoj granici bude obeležen početak radova na delu gasovoda Južni tok, saznaje Danas iz izvora bliskih državnom vrhu u Beogradu. Ti sagovornici kažu da Vlada Srbije čini sve što može da se to dogodi kalendarskim početkom proleća, krajem marta. Putinov dolazak u Srbiju najavio je juče srpski ambasador u Moskvi Slavenko Terzić. On je na konferenciji za novinare povodom Dana državnosti, Sretenja, rekao da se očekuje Putinova poseta Srbiji tokom koje bi bio potpisan sporazum o strateškom partnerstvu dve države.

O kreditu za EPS odlučuje Vlada

Sednica Upravnog odbora Elektroprivrede Srbije biće održana nakon što se Vlada Srbije izjasni o zahtevu poslovodstva te kompanije da joj se odobri zaduživanje kako bi se izbegao bankrot, saznaje Danas. Aleksandar Obradović, vršilac dužnosti generalnog direktora Elektroprivrede Srbije precizirao je juče da bi Upravni odbor kompanije hitno trebalo da donese odluke koje će omogućiti nesmetano poslovanje EPS-a. Obradović je istakao da još nije dobio informacije o zakazivanju sednice Upravnog odbora EPS-a i apelovao na predsednika odbora Acu Markovića da to što pre uradi.

Bez obzira na mogući kolaps u Elektroprivredi Srbije, potrošačima koji duguju za struju kamate će biti otpisane. Iako je prošle godine procenat naplate za električnu energiju bio najbolji u poslednjih pet godina, građani i firme za kilovate zajedno duguju 120 milijardi dinara. Od toga 80 milijardi "otpada" na potraživanja starija od dva meseca, pišu Novosti.

Dve trećine radnika sa “rupama” u stažu

Od oko 330.000 firmi i radnji u decembru je samo njih 95.000 isplatilo zarade i doprinose, piše Politika. Više od 97.000 je “zaboravilo” da isplati zarade. Dve trećine radnika u Srbiji ima rupe u stažu jer su ostali bez doprinosa koje je poslodavac morao da plati.

Sumnjivi 28 uzoraka mleka

Dozvoljena količina opasnog aflatoksina deset puta je veća u Srbiji, nego što je to slučaj u zemljama EU, pa i u susednoj Hrvatskoj, jer to dozvoljava pravilnik o količini otrovnih supstanci u namirnicama. Ovaj podatak dodatno je podigao paniku među potrošačima, iako inspekcijske analize ukazuju na to da je sa mlekom u našoj zemlji sve u propisanim granicama, pišu Novosti. Blaži kriterijumi kada je bezbednost hrane u pitanju, nisu, kažu nadležni, razlog za brigu, jer su kontrole redovne. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je u sredu da je od 300 obrađenih uzoraka, 272 uzorka pokazalo potpunu bezbednost ove namirnice, a da je 28 uzoraka na granici dozvoljenih vrednosti aflatoskina. 

Osamdeset hiljada dece ne viđa roditelje

Najmanje 80.000 dece u Srbiji ne viđa svoje očeve, jer im majke u procesu razvoda ili čak nakon sudske presude, to zabranjuju. Do ovog frapantnog podatka došlo je Udruženje očeva "Tata", jedina organizacija na našim prostorima koja se bavi problemima sa kojima se suočavaju očevi nakon raspada bračne ili vanbračne zajednice, piše Danas. O podobnosti roditelja za starateljstvo odlučuje centar za socijalni rad. Socijalni radnik vrlo često nema nikakvih dokaza, već reč jednog roditelja protiv drugog. Iako je zakon formalno jednak za oba roditelja, deca se u najvećem broju slučajeva poveravaju majci. Ukoliko se ne postigne dogovor o modelu viđanja deteta, čeka se presuda suda. Ne samo što se žene oglušuju na sudske odluke, već se često, tokom sudskog procesa, koriste različitim sredstvima kako bi diskriminisale supruga i predstavile ga kao nepodobnog oca. Razlozi su različiti - ljubomora, osveta, želja za novcem...

Ukinuti “porez” na humanost

Za prenos humanitarne pomoći od samo 70 evra, iz Beograda u Banjaluku sa ličnog računa u istoj banci, naplaćuje se provizija od 40 evra. To je bio povod da Politika pokrene inicijativu kod Narodne banke Srbije, Ministarstva finansija, Udruženja banaka Srbije… pa i kod samih poslovnih banaka, da se ovakve i slične transakcije oslobode svih troškova slanja novca, jer s visokim provizijama i humanost gubi na značaju. Zašto bi banke zarađivale tamo gde bi i same trebalo da pomognu.

Bora Jović: Međunarodna zajednica da obezbedi pare

Međunarodna zajednica treba da obezbedi sredstva za prihvatanje i trajni ostanak u Srbiji oko 200.000 izbeglica s KiM – piše u autorskom tekstu za Danas Bora Jović, bivši predsednik Predsedništva SFRJ. “Ako Srbija razume Albance s Kosova i Metohije da žele da sami sobom upravljaju, onda bi i oni trebalo da razumeju da to isto žele i Srbi na severu Kosova, koji u četiri opštine čine skoro jednonacionalni sastav stanovništva. Njihov je prirodni zahtev da žive u svojoj državi, u Srbiji, što je osnovni predlog Srbije i nezaobilazni uslov za trajno rešenje” - navodi Jović.

Odlazak Miće Orlovića

Čuveni novinar i voditelj Miloje Mića Orlović preminuo je u sredu u Beogradu, u 79. godini. Jedno vreme se lečio u bolnici “Sveti Sava”, iz koje je prebačen u starački dom, odakle se preselio u večnost, pišu Novosti. Poslednjih 13 godina Orlović je vodio penzionerski život. Na pitanje da li žali za nečim, u intervjuu za taj list, doajen Radio-televizije Srbije 2008. je rekao: “Ne. Nisam baš bio ambiciozan, a ipak mi je išlo dosta lako u životu. Meni je bilo taman da malo snimam filmove, malo vodim šou-programe, festivale. Milina.”

Bivše spikerke, voditeljke i urednice Televizije Beograd Dunja Figenvald Puletić Lango i Danka Novović izjavile su povodom smrti Miće Orlovića da je bio dobar čovek, odličan voditelj i da je televizijska javnost njegovim odlaskom izgubila velikog profesionalca, piše Blic.

Zadavio devojku, pa pobegao

Beogradska policija pronašla je u sredu, oko 10.30, leš devojke u stanu na prvom spratu zgrade u Ulici Radovana Simića Cige 46, u beogradskom naselju Medaković. Stelu. G. (26) iz Stare Pazove, koja je živela u iznajmljenom stanu je, kako se sumnja, zadavio njen dečko Aleksandar Š. (23), koji je u bekstvu. Prema prvim, nezvaničnim informacijama Novosti, Stela i Aleksandar su se u sredu ujutru posvađali u stanu. Aleksandar je potom i fizički nasrnuo na devojku da bi je, na kraju, zadavio rukama.

Posle počinjenog zločina, oko 10 časova, Aleksandar Š. je mobilnim telefonom pozvao svog najboljeg druga i rekao mu: „Žestoko smo se posvađali! Mislim da sam ubio Stelu! Dođi...“

Niko od komšija devojke nije čuo nikakvu buku ili dozivanje u pomoć, kao i da se ubistvo uopšte dogodilo. Samo navode da su Stelu poznavali kao “izuzetno prijatnu, nasmejanu i lepu devojku”. Prema nezvaničnim informacijama Blica Stela je inače iz Stare Pazove, a u iznajmljeni stan u naselju Medaković se preselila pre nekoliko meseci, kada se i  zaposlila u jednoj farmaceutskoj kući.

Genčić: Ana i Jelena izmišljaju povrede

Od početka nisam verovala da će Ana i Jelena nastupati za reprezentaciju. U redu je da svako ima svoj plan i pošteno kaže zašto neće da igra, a ne da izmišlja povrede u šta će retko ko poverovati, pogotovo zato što su obe nastupale na WTA turnirima dan posle Fed kupa. Nije sportski, ljudski i primereno za mlade ljude da se tako ponašaju. Ne mogu da objasnim zašto su uporno govorile da je atmosfera u timu fantastična, a potom izmislile banalne povrede - kaže za Danas Jelena Genčić, teniski trener i prvi stručnjak sa kojim je radio najbolji svetski teniser Novak Đoković.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...