Šoškić podneo ostavku zbog “katastrofalnog” zakona o Narodnoj banci

Dragoljub Petrović

(petak, 3. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto: Beograd - izložba fotografija Naša krila, povodom 100. godišnjice srpskog vojnog vazduhoplovstva

U NBS su svi ostali šokirani kada su čuli da je Šoškić podneo ostavku, jer nikoga od saradnika nije unapred obavestio da će to učiniti. Ministar rada i potpredsednik vlade Jovan Krkobabić, obećao je u predizbornoj kampanji 13. penziju, iako to zapravo nije 13. penzija, jer te pare neće dobiti svi penzioneri, niti tako nešto postoji po zakonu. Zanatlije više neće morati da izdaju fiskalne račune, plaćaće porez paušalno. U Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja su izračunali da su troškovi terapije na recept u prvih šest meseci ove godine za 3,6 milijardi dinara manji nego od januara do juna lane.

Šoškić preduhitrio vlast

Dok se u četvrtak u Narodnoj skupštini zahuktavala rasprava o izmeni Zakona o Narodnoj banci Srbije, Dejan Šoškić je podneo neopozivu ostavku na mesto guvernera. Tako je preduhitrio i smenu koju mu je vladajuća koalicija već danima pripremala. U pismu koje je dostavljeno predsedniku parlamenta Nebojši Stefanoviću, odlazeći guverner je obrazložio da su upravo pripremljene izmene zakona o NBS suštinski uzrok za njegov odlazak sa funkcije, pišu Novosti.

Kako Politika saznaje, prvi čovek NBS je na posao došao sa mišlju da to može da mu bude jedan od poslednjih dana u zgradi u Ulici kralja Petra. Od ranog jutra, kaže izvor iz NBS, on se lomio da li da to učini. Uprkos višečasovnim ubeđivanjima najbližih saradnika da to ne radi i da sačeka da se usvoji novi zakon, Šoškić je juče oko četiri sata popodne prelomio i odlučio da ode. Smatrao je da ako već treba da ode, da to treba da učini danas, kaže taj izvor. Nama je sugerisao da izdržimo do kraja, dodaje.

Kako Pres saznaje, u NBS su svi ostali šokirani kada su čuli da je Šoškić podneo ostavku, jer nikoga od saradnika nije unapred obavestio da će to učiniti. Samo dan ranije, u sredu ujutro, Šoškić je rekao saradnicima da neće podneti ostavku na mesto guvernera, ali je atmosfera postala napeta kada su videli šta piše u Predlogu izmene Zakona o NBS. Tada je nastao pravi kolaps u NBS. Svi, zajedno sa Šoškićem, čitali su novi zakon i bili zapanjeni sadržajem. Ocenili su da je zakon katastrofalan i počeli da napadaju Šoškića zašto se ranije nije obratio međunarodnim institucijama, poput MMF-a i EU... Zašto ranije nije urgirao da se neko umeša i spase NBS - priča jedan od vodećih ljudi u Narodnoj banci.

Direktor Međunarodnog monetarnog fonda za Evropu Reza Mogadam kaže za Blic da će novi Zakon o NBS imati značajne implikacije za sveukupnu makroekonomsku stabilnost u Srbiji, kao i na program sa MMF.

Savez vojvođanskih Mađara neće podržati izmene Zakona o NBS, jer bi njihovo usvajanje načinilo štetu procesu evropske integracije Srbije i ugrozilo nezavisnost NBS, rekao je poslanik ove stranke Laslo Varga. On je ocenio da su predložene izmene protivne pravnim tekovinama EU i da ugrožavaju nezavisnost. Varga je kazao da će Srbija, ako bude usvojen taj zakon, prekršiti SSP sa EU kojim se obavezala na usklađenost pravnog sistema i prekršiti obaveze za dobijanje statusa kandidata, piše Danas.

Nikolić: Službe neće kontrolisati SNS

Za sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost, čim to bude bilo moguće i u skladu sa zakonom, postaviću Aleksandra Vučića, v.d. predsednika Srpske napredne stranke i ministra odbrane. On će imati kancelariju u Predsedništvu Srbije - najavljuje u razgovoru za Danas predsednik Srbije Tomislav Nikolić.  U prvom intervjuu za taj list od izbora za šefa države i stupanja na ovu dužnost pre dva meseca Nikolić govori o planovima za Kosovo i Metohiju, odnosima sa državama u neposrednom okruženju, saradnji sa Ruskom Federacijom, koalicionim previranjima u lokalnim samoupravama, vojvođanskom pitanju, promenama koje će posle njegove pobede Srbija drastično osetiti do kraja godine.

Službe neće kontrolisati SNS, nego Savet za nacionalnu bezbednost kojim predsedava predsednik Republike. Setite se kako je to bilo do sada - kaže Nikolić.

Platu prima 150 poslanika

U novom skupštinskom sazivu platu će primati 150 poslanika, a 87 bivših poslanika dobijaće u narednih šest meseci naknadu u visini dosadašnje mesečne zarade (oko 75.000 dinara), piše Politika. Međutim, 12 bivših poslanika, kako je juče odlučio Odbor za administrativno-budžetska pitanja, neće primati naknadu, jer su ili ispunili uslove za sticanje penzije, ili su i pre dobijanja poslaničkog mandata primali penzije, ili nisu bili na stalnom radu u parlamentu.

Trinaesta penzija nije 13. penzija

Ministar rada i potpredsednik vlade Jovan Krkobabić, obećao je u predizbornoj kampanji 13. penziju. Iako to zapravo nije 13. penzija, jer te pare neće dobiti svi penzioneri niti tako nešto postoji po zakonu, ali neki dinar više dobro zvuči, jer je reč o pomoći socijalno najugroženijima. Tačnije, o onima čiji je iznos na čekovima niži od 15.136,85 dinara. Neizvesno je, takođe, da li će ova suma biti podeljena svim kategorijama penzionera – zaposlenima, samostalcima, poljoprivrednicima, invalidskim i onima koji primaju srazmerne penzije, piše Politika. Prema podacima penzijskog fonda računajući sve kategorije penzionera – zaposlene, samostalce, poljoprivrednike, pomoć iz četiri dela bi zapravo trebalo da primi 570.731 korisnika penzijakoji mesečno dobijaju manje od 15.136,85 dinara. Računica pokazuje da bi u tom slučaju trebalo u budžetu obezbediti oko 85,5 miliona dinara, u četiri rate – od po 22 miliona dinara.

Zanatlije će plaćati porez paušalno

Zanatlije više neće morati da izdaju fiskalne račune, plaćaće porez paušalno, a svi oni koji danas rade u sivoj zoni imaće mogućnost da, pod povoljnim uslovima i bez ikakavih sankcija, započnu posao. Preduzetnicima će, bar prema najavama koje je malim privrednicima izložio ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić, Fond za razvoj biti garant novih kredita. Vlasnici malih radnji od države, bar prema tvrdnjama od četvrtka, očekuju i veću podršku pri zapoljšavanju, pišu Novosti. Trenutno od Nacionalne službe za zapošljavanje dobijaju sredstva, ali kako kažu, ona se kreću od 80.000 do 160.000 dinara. Veliki investitori, s druge strane, od države mogu da dobiju i po 10.000 evra za svako novo radno mesto. Prema rečima ministra Dinkića, o eventualno većim podsticajima i za one koji zapošljavaju manje od 50 radnika će se razmišljati. Pre sledeće godine i sređivanja budžeta, međutim, tako nešto nije moguće.

Mrkić: Istim putem, drugim koracima

Sudbina Srbije je da je često pred velikim izazovima i tako je i sada, u trenutku kada sam preuzeo Ministarstvo spoljnih poslova. Ali ova vlada ima veliki entuzijazam, želi da popravi stanje u mnogim oblastima, pre svega da ojača privredu, našu spoljnopolitičku poziciju i poboljša saradnju sa ključnim međunarodnim faktorima. To će biti i moj fokus u narednim nedeljama i mesecima. Naši prioriteti su poznati - očuvanje suverenosti i teritorijalnog integriteta, priključenje EU, razvijanje odnosa sa susedima, jačanje ekonomskih odnosa sa svim partnerima. Dakle, ići ćemo istim putem, samo možda različitim koracima. Ovako Ivan Mrkić, šef diplomatije, u prvom intervjuu koji je dao od preuzimanja ove funkcije, za Novosti odgovara na pitanje šta će biti njegovi prvi koraci.

Štednja na receptima uspela

Da li smo u međuvremenu ozdravili, ili su lekari uplašeni da će opet morati sami da nadoknađuju troškove terapije koju su propisali pacijentima postali škrti na receptima, tek u prvoj polovini ove godine izdato je na recept čak šest miliona kutija lekova manje nego u istom periodu 2011, pišu Novosti. U ovom trenutku se ne zna da li su pacijenti, zbog toga, više lekova morali sami da kupuju. Ali, u Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja su izračunali da su troškovi terapije na recept u prvih šest meseci ove godine za 3,6 milijardi dinara manji nego od januara do juna lane.

Knjige i dalje čame u neuslovnim depoima

Zgrada obnovljene Narodne biblioteke Srbije, deo vidljiv građanstvu, od čijih se poreza godinama odvajalo za njenu rekonstrukciju, velelepno je zdanje moderne arhitekture i dizajna. Manje svetlu stranu ove kulturne iluzije vide, međutim, samo zaposleni. Mnogi od njih postavljaju pitanje zar je bilo potrebno uložiti četiri miliona i tri stotine hiljada evra za nešto što čak ni polovično nije privedeno kraju, pišu Novosti. Očekivalo se da će veliki deo investicija biti utrošen na opremanje depoa u kojima se čuvaju dragocena književna dela, ali i kupovinu neophodne opreme za odeljenje za konzervaciju i restauraciju, kao i preko potrebnih polica za knjige. Umesto toga Biblioteka je dobila moderne kafiće, stolice od punog drveta teške po četrdeset kilograma, specijalne podne prekrivače tkane od najmodernijih vlakana...a knjige i dalje čame u neuslovnim depoima.

Šikaniranja u KPZ Niš

Više sadašnjih i bivših službenika Kazneno-popravnog zavoda Niš zatražilo je zaštitu od Agencije za borbu protiv korupcije uz obrazloženje da su izloženi otkazima, premeštajima i ozbiljnim pretnjama zbog ukazivanja na poslovne zloupotrebe dela zatvorske uprave. Oni su Agenciji dostavili i dokumenta o nezakonitostima, među kojima su mahinacije prilikom nabavke opreme, materijala, goriva, ogreva i stočne hrane, sumnjivo plaćanje rada osuđenika ili lažiranje i nestanak dokumentacije. Prema njihovim ocenama, reč je o višegodišnjem i milionskom kriminalu i korupciji.  U zahtevima za zaštitu koje su kao uzbunjivači javnosti podneli Agenciji, a u koje je Danas imao uvid, ukazuje se na različite slučajeve šikaniranja koje trpe od dela zatvorskog rukovodstva, na čijem je čelu od maja 2011. v.d. upravnika Gordan Božić. Kao jedan od primera navodi se smena Valentine Krstić sa mesta načelnice Službe za obuku i upošljavanje, sa kojeg je dve godine insistirala na unutrašnjoj i spoljnoj kontroli poslovanja KPZ-a, disciplinskoj odgovornosti pojedinih rukovodilaca ili raskidu štetnih poslova. Krstićeva je smenjena prošlog meseca

Mladićev brat: Ratko je moj, ne odričem ga se

Ne mirim se sa krivicom koja mi je pripisana, ali ja protiv svoje države ne mogu. Kako god odluči. Kakav bih ja čovek bio da ne samo Ratka nego i bilo koga drugoga ko traži pomoć vratim s praga. Kažem: ne mirim se, ali zbog njega ću da podnesem sve. On je moj i ne odričem ga se. Branislav Mladić ovako, u razgovoru sa reporterima Novosti, najkraće komentariše sporazum sa Tužilaštvom za ratne zločine Republike Srbije o priznanju krivice. Prema ovom sporazumu, koji ne potvrđuje ali i ne demantuje rođak generala Ratka Mladića, u čijoj je on kući bio, bolovao, lečio se i uhapšen 26. maja prošle godine - Branislav Mladić je priznao krivicu, a Tužilaštvo predlaže godinu zatvora, odnosno tri godine – uslovno.

Vranjska kombinatorika

Iako su se do izbora 6. maja kleli da od javnih preduzeća i ustanova neće praviti stranačke feude, a da će se direktori birati na konkursima, čelnici vladajuće koalicije u Vranju na startu su pogazili obećanja. Socijalisti (i njihovi partneri PUPS, JS i SDPS) i naprednjaci su krajem jula, odmah pošto su sklopili koalicioni dogovor, na drugoj redovnoj sednici gradskog parlamenta izglasali svoje kandidate za čelna mesta u osam javnih preduzeća i deset ustanova, piše Politika. Socijalistima, koji su u ovom gradu na vlasti neprekidno od 1990, pripao je veći deo plena, otprilike oko 60 odsto, shodno 21 mandatu u skupštini sa 65 mesta, uz napomenu da će tamo gde jedna stranka ima direktora, druga imati predsednika upravnog odbora. Socijalisti i naprednjaci, sa ukupno 35 odbornika, imaju komotnu većinu i izvesno je da, i pored pritisaka iz Beograda, u vlast neće pustiti URS, najvećeg gubitnika lokalnih izbora koji je sa 11 odbornika ostao u opoziciji, zajedno sa DS-om (14 odbornika) i DSS-om (pet mandata).

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...