Oluja u Subotici čupala drveće

Danijela Ćirović

(ponedeljak, 30. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, London,29.07.2012 - vaterpolo utakmica Srbija - Mađarska, 14:10, na 30. letnjim Olimpijskim igrama 2012. (London 2012 Olympic Summer Games): Balazs Harai (Mađarska), Slobodan Soro (Srbija)

Predsednik Srbije izjavio je za britanske medije da Srbima na Kosmetu preti genocid. Model Južnog Tirola koji je Nikolić pomenuo kao moguće rešenje za južnu pokrajinu, bio bi preskup za Beograd. Dačić je ljut na Njujork tajms jer je list naveo da je bio „ratni portparol Miloševićeve stranke“ a Nikolić „nekadašnji arhinacionalista“, kao i da postoji bojazan da će se država vratiti nacionalizmu pod njihovim vođstvom. Prosečni građanin ima dnevno na raspolaganju 222 dinara za hranu. Priština zatvara jedini centar za srpske starce, koji je ustanovio Unmik pre 13 godina. Jak vetar, uz kišu i grmljavinu, iščupao je juče u Subotici nekoliko stabala i oštetio krov crkve. Na posao se vraća 235 sudija i tužilaca. Policija je pronašla kradljivca bicikla Japanca, koji je na njemu krenuo na put oko sveta. Đoković se uz dve pauze i kišu, plasirao u drugo kolo na Olimpijadi. Vaterpolisti su bili ubedljivi protiv Mađara.

Nikolić: Srbima na Kosmetu preti genocid

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić upozorio je da Srbi na Kosmetu žive pod pretnjom genocida i da bi svaki pokušaj nametanja vlasti prištinskih institucija mogao da dovede do egzodusa Srba. „Šta ako se Srbi isele? Ko će prihvatiti rezultate takvog genocida? To je jedna od definicija genocida – kada proterate 40.000 ljudi, bez obzira na to da li su u pitanju žene, muškarci, civili ili vojnici, i kada izmenite etnički sastav teritorije. To je genocid“, rekao je on za britanski Gardijan a prenosi Politika. Nikolić je nagovestio nameru da zauzme tvrđi stav od prethodnog predsednika u pregovorima Beograda i Prištine, navodeći da se do sada samo od Srbije tražilo da pravi ustupke u naporima da se razreši spor i da bi sada trebalo tražiti veće ustupke od Prištine.

Model Južnog Tirola preskup

Politika podseća da je predsednik Tomislav Nikolić, odgovarajući na pitanje da li ima konkretan plan za Kosovo, nedavno rekao da je spreman da predloži rešenja koja su već primenjena, kao što je status Nemaca u Belgiji ili primer Južnog Tirola. On je konstatovao da samim tim ima rešenja koja bi mogla da budu u okviru suvereniteta Srbije i prihvatljiva za Albance. List objavljuje kako je problem rešen u Belgiji i Italiji. U prvoj zemlji praktično postoji „mala Nemačka“, gde živi oko 100.000 Nemaca koji tu imaju svoj parlament, vladu, obrazovanje, zdravstvo, ali postoji suverenitet Belgije. Južni Tirol je pod suverenitetom Italije. Nemci, odnosno Austrijanci koji tamo žive, imaju ogromna prava u domenu obrazovanja i zdravstva, što mnogo košta Italiju koja sve to finansira.

Dačić ljut na Njujork tajms

Premijer Ivica Dačić je posle predstavljanja svog ekspozea u četvrtak uveče, izrazio nezadovoljstvo zbog pisanja Njujork tajmsa o novoj Vladi. Ocenivši da pisanje tog lista neće ugroziti njegovu reputaciju, dodao je ironično i da „naši birači svakog jutra čitaju Njujork tajms“. List Danas preneo je tekst iz ovog američkog lista od srede, kao i prateće opaske na koje se osvrnuo Dačić. „Ratni portparol stranke Slobodana Miloševića položiće zakletvu kao premijer Srbije, što izaziva bojazni u svetu da će Srbija napustiti svoj evropski put i vratiti se nacionalizmu iz prošlosti. Budući predsednik vlade Ivica Dačić lider je Socijalističke partije, na čijem čelu se nekada nalazio Milošević, koji je svrgnut u revoluciji 2000. i koji je umro u zatvoru 2006. tokom suđenja za zločine protiv čovečnosti. Povratak na vlast te stranke usledio je nakon pobede Tomislava Nikolića, još jednog nekadašnjeg arhinacionaliste na predsedničkim izborima u maju“, napisao je, između ostalog, Njujork tajms.

Amerika se mnogo ne bavi Srbijom

Srbija je u Americi u kategoriji država koje su ne samo na periferiji medijskog interesovanja, piše Danas, već se to uveliko prenelo i na kancelarije sa nadležnih vašingtonskih adresa. „Ne iznenađuje stoga šta je – i koliko – s tih strana imalo da se kaže u poslednje vreme o našim političkim i kadrovskim rokadama od đurđevdanskih izbora naovamo“, navodi list. Kao izvestan nagoveštaj prvih američkih reagovanja posle promocije Ivice Dačića za novog premijera Srbije, može da posluži generalna procena da će u Vašingtonu sad uslediti period „čekati i videti“.

Šoškić neće da bude „potrčko“

Nikola Pavičić, počasni predsednik „Tarketa“, i Nebojša Savić, profesor na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju, za Politiku govore o najavljenoj smeni guvernera NBS Dejana Šoškića. Pavičić kaže da mu je posle autorskog Šoškićevog teksta bilo jasno da on sam namerava da ode i da neće da bude „potrčko promašene ekonomske politike niti zaštitnik špekulanata, što su od njega tražili i ovi koji su ga tu postavili“. „Slažem se. Ali, kada govorimo o periodu kada je čuvan jak dinar, to je vreme kada je u Srbiji bilo dovoljno deviznog priliva. Kroz izvoz ga je bilo nedovoljno, ali tu su bile strane direktne investicije, prihodi od privatizacije i donacije... Sad se stvar preokrenula, jer nema dovoljno deviza, nema tog priliva“, ističe Savić.

Obroci od 222 dinara

Od kada je odllučio da štedi, prosečan građanin Francuske za obrok potroši šest evra, pišu Novosti. U Srbiji bi, prema statistici, za ovaj novac mogao da ruča skoro deset dana. Naime, svaki član domaćinstva kod nas za hranu na raspolaganju dnevno ima 222 dinara. Po obroku se, dakle, potroši 75 dinara ili 63 evrocenta. Zvanični podaci otkrivaju da domaćinstvo ukupno mesečno prihoduje u proseku oko 52.000 dinara a na hranu i bezalkoholna pića potroši oko 20.000 ili oko 43 odsto. List je izračunao da je za nešto više od 200 dinara moguće kupiti pola hleba (22 dinara), pola kilograma krompira (20), toliko jabuka (60) i 400 grama najjeftinijeg mesa sa kostima (123 dinara).

Prodaje bubreg zbog dugova

Mursel Bakić, bivši radnik pogodna Tekstilnog kombinata „Raška“ u Tutinu, doneo je tešku odluku da na prodaju ponudi svoj bubreg ili neki drugi organ kako bi, kako kaže, njegova porodica ponovo dobila struju a deca mogla da se školuju. Muke njegove šestočlane porodice počele su još 1995. kada su on i supruga Vera, oboje zaposleni u pogonu TK „Raška“ u Tutinu, ostali bez posla a da nisu uspeli da ostvare bilo kakvu penziju, objavljuju Novosti. Država im duguje više od četiri miliona dinara, što oni, uprkos pravosnažnoj sudskoj presudi, ne mogu da naplate. Zbog duga od 180.000 dinara i struja im je isključena, pa deca uče pod svećama.

Priština zatvara jedini centar za srpske starce

U Centru za mir i toleranciju u Prištini 13 godina su se skupljali srpski starci, ali, kako piše Politika, njih će za nekoliko dana izbaciti policija Kosova iz jedinog prostora gde su mogli da se okupe i gde se u protekloj deceniji odvijao sav njihov javni život. Ovih 30 kvadrata u centru grada biće „oslobođeno i promeniće namenu“. „Oni koji su ovde dolazili ostaće u svojim stanovima bez prava na izlazak, bez prava na mesto sastanka, bez prava da u gradu, kome su posvetili svoj život i gde su odlučili da izgube staračku slobodu i sačuvaju Prištinu, imaju kutak za susret, razgovor i lečenje“, navodi list. Svojevremeno je Unmik odlučio da ovaj prostor na neograničeno korišćenje pripadne Srbima i to je jedino mesto gde stižu novine i gde se mogla dobiti neka informacija.

Bebe na odvikavanju od droge

Novosti objavljuju da gotovo svakog meseca u novosadskom porodilištu „Betanija“ na svet dolaze bebe koje odmah po rođenju završe na terapiji odvikavanja od droge. Sve je više ovakvih novorođenčadi, upozorili su iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine. Oni kažu da majke narkomanke svoju tek rođenu decu ili ostavljaju svojim roditeljima ili ih daju na usvajanje, dok samo pojedine odlaze na lečenje. Svake godine se u „Betaniji“ registruje desetak porođaja narkomanki, ali se veruje da je stvaran broj mnogo veći.

Nevreme oštetilo Senćansku crkvu

Jaka oluja u Subotici sinoć je iz korena iščupala nekoliko stabala drveća i oštetila Senćansku crkvu. Gradonačelnik Modest Dulić i predsednica Skupštine Grada Marija Kern Šoja su rekli da su videli da je krov crkve oštećen na više mesta i da se toranj nakrivio, prenosi Kurir. U toku poslepodneva, nešto iza 16 sati, iznenada je počeo da duva jak vetar praćen sitnom kišom koja je posle nekog vremena, udružena sa grmljavinom, pojačala intenzitet. Na više lokacija u gradu je usled veoma jakih naleta vetra i nevremena došlo do prekida dovoda struje u nekoliko kvartova Subotice. Vetar je bio toliko snažan da je kidao stabla, stradali su okolni objekti i vozila.

Na posao se vraća 235 sudija i tužilaca

Gotovo da ne postoji grad u koji se neće vratiti bar jedan sudija ili tužilac posle prvog kruga odluka Ustavnog suda, pišu Novosti, a ukupno će ih biti 235. Najviše ih je vraćeno u Beogradu i Nišu – po osmoro sudija. Na spisku rehabilitovanih je i Zoran Saveljić, sudija čija je ustavna žalba prva usvojena u Ustavnom sudu pre dve godine, kada je USS naložio Visokom savetu sudstva da svakom neizabranom sudiji mora da dostavi pojedinačno obrazloženu odluku. „I dobio sam tu odluku, ali je ona počela sa ’na osnovu saznanja..’ a ne na ’osnovu uvida u predmete’ ili kako bi se očekivalo da sudije napišu. Teretili su me za nekih 11 predmeta od kojih mi je tadašnji Vrhovni sud Srbije potvrdio odluke za šest. Da čovek ne poveruje“, kaže Saveljić.

U „Bondstilu“ najtraženije srpske devojke

„Iako je javna tajna da su vojne baze na Kosovu meka za prostituciju na Balkanu, gde su devojke iz Srbije najtraženija ’roba’, u ovaj osinjak seksa i bluda još nijedna policija nije dirnula. Razlozi su što su u trgovinu belim robljem često uključeni carinici i policija“, piše Pres. Sagovornici lista kažu da se pred ovim problemom zatvaraju oči zbog straha od „zameranja velikim silama“. Godišnje oko 3.000 devojaka sa ovih prostora procirkuliše ka Kosovu, Makedoniji, ali i ostalim državama bivše Jugoslavije.

Pronađen bicikl Japanca

Policija je pronašla bicikl Japanca Rija Asadžija kojim je stigao u Srbiju na svom putu oko sveta, i uhapsila Veljka Đ. iz Borče zbog sumnje da ga je ukrao ispred tržnog centra „Ušće“ u Novom Beogradu. Asadžiju je krenuo na put oko sveta od gotovo 20.000 kilometara na skupocenom biciklu koji se može kupiti samo u Japanu, podsećaju Novosti. On je bicikl marke „panasonik“ model OSC7 ostavio ispred „Ušća“ 18. jula i zaključao ga sigurnosnom sajlom na mestu za parkiranje bicikla. Medijima u Srbiji poslat je video snimak i fotografija na kojoj je zabeležne momenat krađe, kako bi se zamolili građani da obaveste policiju ako prepoznaju kradljivca.

Pres objavljuje da je Veljko Đukić identifikovan nakon brojnih poziva građana posle objavljivanja snimka. Tu se vidi kako on odvozi bicikl a određeno mu je zadržavanje do 48 sati. Asadži je rekao da, bez obzira na to što je bicikl specijalno napravljen za njega u Japanu, on za njega ipak ima emotivnu vrednost jer je na njemu obišao pola sveta i tako upoznao mnogo zanimljivih ljudi.

Đoković u drugom kolu

Srpski teniser Novak Đoković plasirao se u drugo kolo olimpijskog turnira u Londonu, pošto je juče, posle preokreta i velikih problema s kišom koja je dva puta prekidala meč, pobedio Italijana Fabija Fonjinija rezultatom 2:1. Đoković i Fonjini su izašli na teren tek posle 15 sati, iako je njihov duel planiran za 12.30. Pljuskovi su dva puta prekidali meč, drugi put na skoro puna četiri sata. „Iako se posle gubitka prvog seta na Đokovićevom licu ocrtavala doza nervoze, koja je dodatno pogurana maltretiranjem i iščekivanjem prestanka padavina u svlačionici, drugi teniser sveta je sav bes iskalio na pravi način – ekspresno je u nastavku preokrenuo meč osvojivši 12 a rivalu prepustivši samo četiri gema“, piše Pres.

„Moglo je lakše, ali i teže, hvala bogu pa je sve na kraju došlo na svoje mesto. Igrali su se kiša i Novak Đoković sa živcima srpskih navijača, ali je Nole na kraju ipak čistim kvalitetom prošao prvu prepreku na Olimpijskim igrama“, objavljuje Alo.

Vaterpolisti ubedljivi protiv Mađara

Vaterpolo reprezentacija Srbije u prvom kolu grupe „A“ u derbiju savladala je Mađarsku sa 14:10. Izabranici Dejana Udovičića su od starta kontrolisali dešavanja u bazenu, prenosi Kurir. Naredni rival Srbije je selekcija Velike Britanije.

Blic prenosi da su Srbiju juče obradovali vaterpolisti i Novak, ne i rukometaši i odbojkaši. Velika iznenađenja su priredili fudbaleri Španije koji su eliminisani sa OI, odnosno plivači Francuske u štafeti, pobedivši favorizovane Amerikance. „Ako se po jutru dan poznaje, onda se vaterpolistima Srbije smeši jedna od medalja na Olimpijskim igrama. A kad se u prvom kolu razmontira na sitne delove aktuelni olimpijski šampion Mađarska – 14:10, onda se vidik produžava do najvišeg mesta na pobedničkom postolju“, objavljuje list.

Aplauz za Zlatića

Osvajač prve medalje za Srbiju na Olimpijskim igrama u Londonu dobio je gromoglasan aplauz u ambasadi Srbije na Belgrejv skveru a njegovo pojavljivanje izazvalo je oduševljenje, piše Pres. „Nadam se da će ova medalja skinuti teret s leđa ostalih naših sportista. Što se mene tiče, verujem da ću posle ovog uspeha pucati još bolje a daću sve od sebe da u malom kalibru ostvarim dobar rezultat“, rekao je Andrija Zlatić a objavljuje list u tekstu pod naslovom „Zlatić pogodio penziju od 89.000 dinara“.

Ko pazi na srpske tenisere

Marijana Kosanović u stopu prati najbolje srpske tenisere na Olimpijskim igrama a „nije ni član stručnog štaba niti nova lepša polovina nekog od reprezentativaca, već, kako Alo saznaje, srpski specijalac zadužen za njihovu bezbednost“. Pripadnica Uprave za obezbeđenje važnih ličnosti MUP-a Srbije je, kao i trojici kolega iz te uprave i trojici iz PTJ-a, povereno obezbeđenje teniske reprezentacije. Marijana je ranije imala priliku da se upozna sa Jelenom Janković jer je brinula o njima tokom nekih od prethodnih turnira.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...