ZLATNA GROZNICA VELIKE BRITANIJE

Jovana Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

 

Zlatna groznica Velike Britanije

Britanci su u samo jednom danu Olimpijskih igara u Pekingu zabeležili uspeh kakav nije viđen u poslednjih sto godina. Mediji nastavljaju sa veličanjem Felpsovog perfekcionizma – osmo zlato je osvojeno. Rusi i zvanično najavili da će u Gruziji ostati „onoliko koliko bude bilo potrebno“, a vođa britanske Konzervativne partije zagovara vizne restrikcije usmerene protiv građana Rusije.

Zlatni dan za Britance

Velika Britanija je u samo jednom danu igara u Pekingu osvojila čudesnih 9 medalja, od kojih su četiri zlatne, što predstavlja najveći uspeh ove zemlje na Olimpijskim igrama u poslednjih 100 godina, prenosi Independent.

Istorijski dan započet je još jednim zlatom Rebeke Adlington koja je oborila svetski rekord na 800 metara slobodnim stilom.

Onda je nastupio muški veslački četverac. Endi Hodž, Piter Rid, Stiv Vilijams i Tom Džejms ostavilu su australijski tim tri četvrtine dužine čamca iza sebe i osvojili još jedno zlato za Veliku Britaniju.



U veledromu nepobedivi Bredli Vigins požurio je da potvrdi svoju olimpijsku titulu na 4.000 metara individualno, dok je Kris Hoj bio impresivan u finalu discipline keirin, a njegov kolega Ros Edgar pokupio srebro.

Pored pomenuta četiri zlata i jednog srebra Britanija je juče osvojila još četiri bronzane medalje. Stiv Burk i Kris Njuton doneli su po još jednu medalju Velikoj Britaniji u veledromu, a kada je veslanje u pitanju britanski muški i ženski dubl skul završili su regatu na trećem mestu.

Veliki ponos ove ostrvske zemlje svakako je i Redklifova, koja nije osvojila ni jednu medalju, ali je opovrgla glasine koje su tvrdile da neće dogurati do cilja na maratonskoj trci. Redklifova je u maju pretrpela tešak prelom butne kosti, ali je uprkos svim predviđanjima završila trku, prenosi Independent.

Felpsovo epsko putovanje

Biti Majkl Felps na ovogodišnjim Olimpijskim igrama i slušati preglabanja o tome da li ste najveći olimpijac svih vremena, čime biste bili stavljeni ispred Karla Luisa i Pava Nurmija, mora da je prosto nadrealno. Rano jutros Felps je plivao u štafeti 4x100 metara leptir stilom i učestvovao u još jednom američkom obaranju svetskog rekorda, odmah ispred australijskog tima. Felps je tako osvojio svoju osmu zlatnu medalju na ovogodišnjim igrama, četrnaestu ukupno u svojoj karijeri, prenosi Njujork tajms na naslovnoj strani današnjeg izdanja.

„Želeo sam da uradim nešto što još niko nije uradio“, rekao je Felps.



Rekord Marka Špica trajao je 36 godina, a predviđa se da će potrajati mnogo više pre nego što svet dobije Felpsovog naslednika. Godine 1972. Špic je plivao leptir i slobodnim stilom u disciplini ne dužoj od 200 metara. Felps je plivao sva četiri stila na dužini od 100 do 400 metara.

„Mislim da je u pitanju jedan od najvećih sportskih momenata koji je svet ikada video“, rekao je Brendan Hansen, jedan od Felpsovih kolega. „Greota je što drugi sportisti to neće shvatiti. Brzine koje se danas postižu u plivačkom bazenu su ogromne, ali nije tako bilo kada je Špic osvojio svojih sedam medalja.“

Felpsov trener Bob Bouman priprema ga za ovaj uspeh još od 2000. godine kada je on po prvi put činio deo američkog olimpijskog tima kao petnaestogodišnji dečak.

Ove godine palo je 25 svetskih rekorda, od kojih je Felps oborio čak sedam, što predstavlja broj za čak 10 veći od broja oborenih rekorda na svetskom prvenstvu u Melburnu, Australija, 2007. godine.

O tesnom finišu na 100 metara delfin stilom, o čijem se ishodu još uvek priča sa nevericom, Njujork tajms u današnjem broju navodi samo to da je Felps dao sve od sebe kako bi za samo jednu stotinku prestigao „već iscrpljenog srpskog plivača Milorada Čavića“, koji je trku završio na drugom mestu.

Podsećamo vas ovom prilikom da je grafički urednik Njujork tajmsa Džo Vord odmah nakon trke požurio da od švajcarske kompanije Omega, koja se bavi merenjem vremena na Olimpijadi, zatraži fotografije foto-finiša. Omega je Džo Vordu obećala slanje fotografija putem elektronske pošte, da bi ga odmah potom obavestila da je svetska plivačka asocijacija FINA zabranila svetskim medijima uvid u pomenute fotografije.

Rusija ostaje u Gruziji „onoliko koliko je potrebno“

Ruske trupe ostaće u Gruziji „onoliko koliko to bude bilo potrebno“, prenosi Folkskrant reči ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova.

Prema Lavrovu u potpisanom mirovnom sporazumu ne postoji nikakvo vremensko ograničenje kada je povlačenje ruskih trupa u pitanju. Sve zavisi od, prenosi Folskrant mišljenje ruskog ministra, „dodatnih mera bezbednosti“.

Redefinisani mirovni sporazum potpisan je juče, podsećaju holandske novine, od strane ruskog predsednika Dimitrija Medvedeva, a gruzijski predsednik Miahil Sakašvili obavio je isto još u petak.

Francuski predsednik Nikola Sarkozi jeste jedna od glavnih figura koja je učestvovala u satsavljanju dogovora. Prema onome što u sporazumu stoji, ruske i gruzijske trupe moraju se povući na pozicije na kojima su bile pre izbijanja konflikta. Rusija, međutim, sudeći prema rečima gruzijskih zvaničnika, još uvek nije stala sa sprovođenjem vojnih aktivnosti.

Rusi su tako juče digli u vazduh važnu prugu zapadno od glavnog grada Gruzije, Tbilisija, dok su vojne baze još ranije opustošene. Rusija poriče sve ove optužbe.

U gruzijskom nacionalnom parku Boržomi besni požar, saopštilo je gruzijsko Ministarstvo spoljnih poslova, a zahvaljujući akciji koju su Rusi sproveli uz pomoć helihoptera.



U pomenutom parku, lociranom 125 kilometara jugozapadno od glavnog grada, nalazi se izvor Boržomi mineralne vode, glavnog gruzijskog izvoznog produkta, prenosi Folkskrant.

Kameron: „Zaustaviti dolazak Rusa u Veliku Britaniju“

Dejvid Kameron, opozicioni vođa britanske Konzervativne partije, pozvao je na restrikciju viza građanima Rusije koji planiraju da posete Britaniju, kao kaznu za rusku invaziju sprovedenu nad Gruzijom. Vođa torijevaca predlaže takođe suspendovanje Moskve iz G8 grupe industrijskih nacija, kao i obustavu daljih pregovora o partnerstvu sa EU, navodi se u Obzerveru, vikend izdanju Gardijana.



Kameron je naveo da je vreme da međunarodna zajednica ujedinjeno stane naspram akcija ruskih trupa u Gruziji.

„Moramo jasno da naglasimo da put koji je Rusija izabrala vodi izolaciji i oštroj osudi. Trebalo bi da suspendujemo Rusiju iz G8 grupe, kao i da zamrznemo dalje pregovore između ove zemlje i Evropske unije“, prenosi Obzerver Kameronove reči.

Kameron je, dodaje britanski list, juče bio optužen za preterani „mačo stav“ koji je zauzeo prilikom posete Gruziji, koju je iskoristio za iskazivanje solidarnosti građanima ove zemlje. Pretpostavlja se da je glavni razlog posete bio jačanje njegove pozicije na putu ka premijerskom mestu.

Torijevac, sa svoje strane, tvrdi da je poseta obavljena kako bi pokazao svoju istinsku podršku gruzijskom narodu i ugroženoj demokratiji. „Ono što se zaheva jeste žestok odgovor na ono što se dešava. Ukoliko samo mirno gledamo ruske trupe u Gruziji, možemo jasno da zamislimo šta će biti sledeći potez Rusa“, rekao je Kameron.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...