ZAKON O MANJIM PLATAMA

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Nacrt zakona o privremenom smanjenju zarada urađen u Vladi Srbije. Zaposleni u Narodnoj banci Srbije boriće se na sve načine da izbegnu smanjenje svojih zarada. Da li će i poslanicima parlamenta Srbije biti smanjene plate za deset odsto?



Revija kolekcije pakistanskog modnog kreatora Rizvan Bejga (Rizwan Beyg),
prvog dana Fešn vika u Sarajevu

Zakon o privremenom smanjenju zarada

Poslanicima, predsedniku države, premijeru i ministrima, službenicima Narodne banke Srbije, zaposlenima u opštinama, organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja, javnim preduzećima, državnim radijskim i TV stanicama, članovima upravnih odbora i privrednih komora privremeno će biti smanjene plate, naknade i druga primanja. To piše u Nacrtu zakona o privremenom smanjenju zarada koji je urađen u Vladi Srbije.

Privremeno smanjenje zarada biće sprovedeno primenom određenog procenta na razliku zarade umanjene za porez i doprinose.

Privremeno smanjena suma uplaćuje se na račun propisan za uplatu javnih prihoda i usmerava se posebnom republičkom budžetskom fondu i koristiće se isključivo za rešavanje problema prouzrokovanih negativnim efektima svetske ekonomske krize, prema posebnom aktu vlade.



(ilustracija: Politika)

Onaj ko ne bude poštovao odredbe zakona biće kažnjen sa 300.000 do milion dinara ili zatvorom do jedne godine, javlja Politika.

Zaposleni u Narodnoj banci Srbije boriće se na sve načine da izbegnu smanjenje svojih zarada. „Pobuna“ iz centralne banke do sada najveći izazov merama Vlade, objavljuju Novosti. Narodna banka Srbije, kako je kategorički rekao guverner Radovan Jelašić, neće smanjivati plate u okviru odluke Vlade Srbije da „skreše“ zarade zaposlenima u državnim institucijama. Guverner nije spreman da radi za platu manju od sadašnjih 412.175 dinara, odnosno za 180.000 dinara, koliko bi njegova primanja bila posle dovođenja na nivo od šest prosečnih zarada u Srbiji. To, kažu u centralnoj banci, ne znači da će Radovan Jelašić podneti ostavku, već da će se boriti pravnim sredstvima. Spreman je, saznajemo, da ide i do Ustavnog suda, piše u Novostima. Isti list javlja da poslanici odbijaju da smanje dnevnice i skuplje plaćaju u skupštinskom restoranu. Narodni predstavnici veruju da ovakvo odricanje ne bi donelo uštedu.

Zbrka povodom toga da li će i poslanicima parlamenta Srbije, u sklopu Vladinih mera štednje, biti smanjene plate za deset odsto, razrešena je sinoć informacijom da je pripremljen Nacrt zakona o privremenom smanjivanju zarada u državnoj administraciji i javnom sektoru, objavljuje Danas. Njime se predviđa se privremeno smanjenje zarada, naknada i drugih primanja narodnih poslanika, predsednika Republike, članova Vlade, kao i lica koja na funkciju bira Skupština ili postavlja Vlada.

Dve čelnice iste partije G17 Plus, Verica Kalanovići Suzana Grubješićdale su tokom dana kontradiktorne izjave o smanjenju plata poslanika. Kalanović, koja je i ministarka za NIP, prvo je rekla da su da su poslanici izuzeti od smanjenja „jer nisu državni službenici“, kao i da Vlada kao izvršni organ, nema pravo da donese „leks specijalis“ o tome. „Nema veze što poslanici nisu državni službenici, oni su na teretu budžeta“, rekla je Grubješić, koja je šefica poslaničke grupe G17, nešto kasnije na sednici Administrativnog odbora.

Dogodine bez viza?

Ministri spoljnih poslova Italije, Poljske, Slovenije, Mađarske, Slovačke, Estonije, Letonije i Litvanije uputili su pismo Evropskoj komisiji u kojem traže da odluka o stavljanju na belu šengensku listu zemalja Zapadnog Balkana bude doneta bez odlaganja. Šefovi diplomatija osam zemalja EU pozvali su EK da do maja sačini izveštaj o napretku zemalja Zapadnog Balkana u procesu vizne liberalizacije i da, ukoliko izveštaj bude pozitivan, Komisija treba bez odlaganja da predloži Savetu EU ukidanje viza.

Celokupna procedura oko ukidanja viznih barijera za države Zapadnog Balkana može da bude završena do kraja godine, a bezvizni režim da počne da se primenjuje od 2010. godine, prenosi Politka.

Statut Vojvodine pred usvajanjem?

"Usvajanje Statuta i Zakona o prenosu nadležnosti meri se nedeljama, a ne mesecima. Bio bih prezadovoljan ako se to dogodi pre letnje pauze. To nam je vrlo važno, kako bismo pripremili administraciju i budžet za preuzimanje nadležnosti od 1. januara naredne godine. Zato je bitno da oba dokumenta budu usvojena pre letnje pauze, a ne, recimo, tek na jesen", kaže u intervjuu, za Novosti, Bojan Pajtić, predsednik Izvršnog veća Vojvodine i potpredsednik DS.

"Uvaženo 90 odsto naših zahteva. Sada su svi saglasni oko teksta", kaže Pajtić a na pitanje, kako je doživeo optužbe Gorana Kneževića iz zatvora "da ste mu vi sve smestili", odgovara:
"Uopšte ne verujem da je Goran Knežević tako nešto izjavio.Ta izjava dolazi od ljudi koji žele da nanesu zlo DS. To je potpuno besmislena teza."



Ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Vojske Srbije
Miloje Miletić prisustvovali su promociji trenažnog aviona Lasta na
aerodromu Batajnica

O zločinima u Albaniji istrage BBC-a i BIRN-a

Nakon opsežne istrage sprovedene na Kosmetu i na severu Albanije, dopisnik Bi-Bi-Sija došao je do informacija koje ukazuju na to da su pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova otimali, mučili i u nekim slučajevima čak i ubijali civile tokom i nakon sukoba na Kosovu i Metohiji 1999. godine. Među, kako se procenjuje, oko dve hiljade nestalih osoba ima kosovskih Srba, Albanaca i Roma, navode izvori Bi-Bi-Sija a prenosi Politika.

Predstavnica Euleksa Karin Limdal izjavila je za list Balkan insajt da je misija svesna tvrdnji koja se tiču Kuksa i da tužioci razmatraju dokaze kako bi odlučili da li mogu da podignu optužnicu, prenose Novosti.

Blic javlja kako je Balkanska istraživačka mreža (BIRN) objavila juče izveštaj u kojem se navodi da su pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) 1999. godine organizovali mrežu zatvora u Albaniji i na Kosovu u kojima su zlostavljali Srbe, Albance i Rome.
Jedan od tih zatvora bio je u dvorištu bivšeg industrijskog kompleksa u Kukešu, u Albaniji. Objekat su, kako piše u izveštaju BIRN-a, pripadnici OVK koristili kao bazu za izvođenje operacija na teritoriji Kosova. To, međutim, nije bila njena jedina namena. U kompleksu je držano, prebijano i mučeno na desetina civila, kosovskih Albanaca osumnjičenih za saradnju sa srpskim vlastima, Srba i Roma. Neki od njih su ubijeni, ali njihovi posmrtni ostaci nisu nikada pronađeni.

Obama, Fratini i Srbija

Administracija novog američkog predsednika Baraka Obame „pokazuje veću otvorenost ka Srbiji i mogla bi pružiti suštinski doprinos evroatlantskoj integraciji zapadnog Balkana”, izjavio je Franko Fratini, šef italijanske diplomatije tršćanskom listu „Pikolo”.

Fratini je najavio i novu posetu Beogradu haškog tužioca Serža Bramerca, u aprilu ili maju, rekavši da bi on tad mogao dobiti nužne elemente o saradnji Beograda s Haškim sudom, tako da se u junu „odmrzne” sporazum o stabilizaciji EU-Srbija, objavljuje Politika.

Mala opasnost od severnokorejske rakete?

Ruska vojska sposobna je da obori rakete poput one koju je tokom vikenda lansirala Severna Koreja, saopštio je danas šef ruskih vazduhoplovnih snaga, general Vadim Volkovitski, a prenose ruske agencije, piše u Politici. Glavni odbrambeni sistem ruske vojske, antiraketni sistem S-300 može da obori i letelicu i balističku raketu koju ona nosi, prenose reči Vokovitskog ruske agencije RIA Novosti i Interfaks.

Severna Koreja tvrdi da je u nedelju poslala u svemir satelit, a Volkovitski je izjavio da je ruska vojska pratila lansiranje, ali je odbio da proceni svrhu tog lansiranja. Američka i južnokorejska vojska saopštile su da „ništa nije dospelo u orbitu” i optužile Severnu Koreju da je to lansiranje bilo paravan za testiranje raketne tehnologije dugog dometa.



Svih sedam uhvaćenih somalijskih pirata izvedeno je pred sud u Mombasi (Fonet)

"Rata neće biti"

"Posle razgovora predsednika Ruske federacije i SAD, Dmitrija Medvedeva i Baraka Obame, može se govoriti o novoj kulturi dijaloga dveju zemalja", istakao je u četvrtak ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov a prenose Novosti pod naslovom "Rata neće biti".

"Kriza ne može da dovede do svetskog sukoba. Rusija i SAD ne treba da stavljaju bivše zemlje SSSR u poziciju da biraju saveznika po principu “ili-ili”, rekao je Lavrov, javlja dopisnik Novosti iz Moskve.

U Gruziji traže ostavku predsednika

Više od 60.000 Gruzina okupiralo je juče ulice prestonice zemlje, pozivajući predsednika Mihaila Sakašvilija da podnese ostavku. Ovo su ujedno i najveći protesti opozicije od prošlogodišnjeg rata sa Rusijom. Opozicija optužuje Sakašvilija, pravnika obrazovanog u SAD koji održava bliske veze sa Vašingtonom, za katastrofalni prošlogodišnji rat i kažu da nije u stanju da vodi Gruziju napred zbog svojih antagonističkih veza sa Moskvom, javlja Danas pod naslovom "Policija najavila da neće intervenisati".

Lopovi na ruševinama u Italiji



Šatorsko naselje za ljude koji su ostali bez krova nad glavom u zemljortresu koji
je pogodio centralnu Italiju

Nakon porušenih istorijskih centara, neprekidnih potresa i za sada 279 ljudskih žrtava, stanovnici Abruca suočeni su sa novom nevoljom: pljačkašima. Tako su jedan mladić i devojka uhvaćeni u krađi zlata iz jedne od porušenih kuća; policija je proteklih dana zaustavila kamion iz kojeg je kilogram mesa prodavan za80 evra, a privedena je i jedna osoba koja je preko Interneta organizovala lažni fond za prikupljanje novca ugroženim stanovnicima Abruca, objavljuje Politika. Jedan od direktnih svedoka ovakve ljudske moralne tragedije, Đanfranko Griti, izjavio je: „Ne vidim mogućnost nikakvog pomaka, pogotovu ne uz lopove koji kradu pod ruševinama.”

Još tri meseca za automobile "strance"

Mada nije jasno koji automobili će ispuniti uslove, ponovo se najavljuje pregeristracija vozila sa stranim tablicama. Reč je pre svega o automobilima sa crnogorskim i bosanskim registracijama koje voze državljani Srbije uz ovlaščenje vlasnika "iz inostranstva". Nejasno je da li će biti odobrena preregistracija i onih vozila koja su starija od šest godina i ne ispunjavaju uslove o zagadjivanju a takvih je najviše.

Blic objavljuje kako je Vlada Srbije odlučila da stavi tačku na vožnju automobila sa stranim tablicama domaćim putevima. Sledeće nedelje usvojiće uredbu kojom će svim vozačima na ovlašćenje biti dat rok od tri meseca da se preregistruju, a ko to ne učini, ostaće sa automobilom bez tablica koje će biti isključeno iz saobraćaja i naravno platiće novčanu kaznu, saznaje Blic. Uz to će morati da plate carinu i PDV.
U Nemanjinoj 11 se odustalo od ideje da se vozačima koji to ne učine odmah vozila oduzmu, pa onima koji ne postupe po uredbi ostaje da vozilo predaju u staro gvožđe ili ga prodaju u delovima, piše u Blicu.

Zamenik premijera i ministar policije Ivica Dačić, koji je i tražio da se reši pitanje vozila sa crnogorskim tablicama, rekao je juče da su svi predlozi „zasad samo ideja" i da konačno rešenje još uvek nije nađeno, objavljuje Pres.

Vlada Srbije će dozvoliti preregistraciju automobila registrovanih u Crnoj Gori uz plaćanje 10 posto carine i 18 odsto PDV-a, saznaje Pres. Preregistracija će biti ograničena na tri meseca, a vozila će moći da se registruju u Srbiji iako ne ispunjavaju EURO 3 standard, saznaje Pres.

Procenjuje se da građani Srbije trenutno voze 50.000 automobila registrovanih u Crnoj Gori. Prosečna vrednost ovih automobila, prema proceni, jeste oko 5.000 evra, pa će po ovoj računici za preregistraciju jednog automobila morati da se plati 1.500 evra (carinu od 10% i pdv od 18%). Ukupno, dakle, država će na preregistraciji „crnogoraca" zaraditi više od 70 miliona evra!

Ministar Dačić je rekao da po novom zakonom o bezbednosti u saobraćaju ne postoji mogućnost da građanin Srbije vozi automobil sa crnogorskim tablicama.

"Zakon ne ostavlja takvu opciju, pa očekujem da ubrzo nađemo model za preregistraciju ovih vozila", rekao je Dačić.

Novi zakon o saobraćaju

Vlada usvojila nacrt zakona o bezbednosti u saobraćaju. Svaki prekršaj „vuče“ određeni broj poena, a kada se „nabere“ do 18 kaznenih bodova, oduzima se vozačka dozvola, piše u Novostima.

Trostruka pogibija u sudaru

Vesna Josipović (33) i Gordana Ranitović (34) išle su na posao u hladnjači u Arilju kada su u sredu uveče u Užicu stopirale „golf" koji je vozio Igor Milivojević (32). Samo nekoliko kilometara dalje, na putu Užice - Požega, zakucali su se u autobus i svi na mestu poginuli! Istraga će utvrditi zašto je „golf" koji je vozio Milivojević iznenada prešao u suprotnu traku i udario u autobus koji je saobraćao na redovnoj liniji Novi Sad – Beograd, javlja Pres.

Vozači kamiona koji su preksinoć išli iz pravca Zlatibora kažu da su videli beli „golf" koji je preticao kolonu.

"Video sam „golf" kako pretiče dva šlepera i mene preko duple linije! Vozio je strahovito brzo. Posle nekoliko minuta „golf" se bukvalno zakucao u autobus. Pravo je čudo da nisu stradali i putnici u autobusu", rekao je jedan od kamiondžija.

Poskupelo studiranje

Budući brucoši koji ne uspeju da željeni fakultet upišu o trošku budžeta moraće za školarinu da izdvoje nešto više novca nego njihove kolege prošle godine. Većina fakulteta odlučila je da cenu studija usaglasi sa porastom troškova života na malo, pa će maturante sačekati od 5.000 do 10.000 veće cene, javlja Blic pod naslovom "Fakulteti podigli školarine".

Partijski obračuni u Kruševcu

Posetu američkog ambasadora Kamerona Mantera Kruševcu radikali su iskoristili za „čistku”, uz pomoć Dragana Todorovića, potpredsednika SRS-a, javlja Politika. Poslanik SRS-a i predsednik Okružnog odbora te stranke Momčilo Duvnjak objavio je spisak imena direktora javnih preduzeća „koji će biti smenjeni”, jer su primili Mantera. U Kruševcu je od prošle godine na vlasti koalicija SRS, DSS i SPS–PUPS.

Bratislav Gašić, regionalni poverenik SNS-a, tvrdi da je poseta Mantera samo povod za čistku. On je novinarima podelio kopiju pisma Momčila Duvnjaka Draganu Todoroviću, koje sadrži spisak imena osoba zaposlenih preko SRS-a, a koje nisu izglasane u Opštinskom odboru ili koje nisu članovi stranke. Na spisku je čak deset osoba, među kojima su funkcioneri gradske uprave, šefovi odseka i sekretarice...

Izopšteni iz crkve

Javno delovanje Nikole Sekulovića i Blaža Stevovića iz Trebinja, dvojice opozicionara i aktivista nevladinih organizacija, njihove izjave medijima protiv episkopa zahumsko-hercegovačkog Grigorija, poput one da je vladika „dio kriminogene vlasti” imalo je svoj epilog na Crkvenom sudu Eparhije zahumsko-hercegovačke. Po odluci tog suda, kojem kao nadležni episkop predsedava upravo vladika Grigorije, obojica su privremeno izopštena iz crkve, Sekulović na godinu dana, Stevović na dva meseca. Za to vreme zabranjeno im je da ulaze u crkve, prisustvuju liturgiji, bogosluženju, hrišćanskom krštenju, venčanju, sahrani, odlučuju se od svih Svetih tajni. Dvojica izopštenih vernika najavila su žalbe na ovakvu odluku, ističući da im je sudio isti vladika čija su „nečasna djela” „razotkrivali”, prenosi Politika.

Vladika Grigorije objašnjava za Novosti zašto se i oko čega lome koplja u Trebinju: "Izrekli smo opominjuću kaznu dvojici krštenih, pozivajući ih na pokajanje. Neka oni rade svoj posao, a mi ćemo svoj".

Crni dani u Crvenoj zvezdi

Tmurna atmosfera vladala je na „Marakani” dan posle 136. prvenstvenog „večitog derbija”, u kome je prekinuta tradicija Zvezdine nepobedivosti u šampionatu na stadionu Partizana, duga čak osam godina. Katastrofalna igra „crveno-belih”, bezvoljni i nemotivisani igrači, greške trenera Janevskog dopunjeni su i paljenjem severne tribine stadiona u Humskoj ulici od najvatrenijih navijača Zvezde „delija”.

Predsednik Den Tana se danas sastaje sa igračima, koji su ultimativno zatražili sastanak zbog nepodnošljive situacije u klubu. Isah i Parker nisu dobili ni dinar, Šišiću prete izbacivanjem iz stana. Ivić kaže da igrači nemaju neophodne uslove u Zvezdi, objavljuje Politika.

Fudbaleri Crvene zvezde žale se da trenutno nemaju novac ni za hranu, pošto već mesecima od kluba nisu dobili ni dinara, piše uPresu. Ovu vest novinarima je juče otkrio prvotimac Mirnes Šišić, koji je zakasnio na trening posle 136. večitog derbija jer ga je gazda izbacivao iz stana zbog toga što nije imao para da plati kiriju za poslednja dva meseca.

Da u Ljutice Bogdana vlada totalno rasulo svedoči i podatak da su se omladinci u četvrtak ujutru spakovali i ušli u autobus kako bi otputovali u Francusku, gde je trebalo da učestvuju na turniru. Još nisu ni krenuli sa parkinga kada su morali da napuste autobus i vrate se kućama. Stigla je informacija da nisu dobili vize jer su zahtevi kasno podneti, objavljuje ovaj tabloid.

Posle novog, nezapamćenog divljanja na utakmici između Zvezde i Partizana, policija privela 92 navijača, javljaju Novosti. Izgorelo je između 1.200 i 1.300 stolica. Palili, lomili i kamenicama gađali policiju.
MUP Srbije saopštilo je da je policija pre, tokom i posle fudbalske utakmice između Partizana i Crvene zvezde uhapsila ukupno 95 osoba, piše u Blicu. Protiv njih 25 biće podnete krivične prijave, kažu u MUP-u. Povređeno je 18 policajaca, od kojih su dvojica zadobila teške telesne povrede


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...