VLADA PODSTIČE KORUPCIJU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Usvajanjem Zakona o podsticaju građevinskoj industriji u uslovima ekonomske krize Vlada Republike Srbije podstiče korupciju. Evropska unija nije poslala Ujedinjenim nacijama nikakvu rezoluciju o Kosovu jer države EU još razgovaraju i koordinišu zajedničku poziciju po tom pitanju. U udvaranju Evropskoj uniji, Vučić pretiče Dačića.

Kreacija libanskog dizajnera Tony Yaacoub, tokom revije na Martyrs Square u Bejrutu

Podsticanje korupcije, umesto industrije

Usvajanjem Zakona o podsticaju građevinskoj industriji u uslovima ekonomske krize Vlada Republike Srbije je sebi dala za pravo da odlučuje kojim preduzećima će poveriti višemilionske poslove u građevini. Ne samo da se ovim podstiče korupcija, već se direktno krši i Zakon o javnim nabavkama, Zakon o zaštiti konkurencije, pa i međunarodni CEFTA sporazum, a samim tim i Ustav, objavljuje Blic. Kada Vlada bude rešila da gradi ili rekonstruiše autoput, umesto da se raspiše tender i izabere najpovoljnija ponuda, određivanjem kriterijuma Vlada će biti u poziciji da posao ponudi nekolicini ili čak samo jednom građevinskom preduzeću, a cenu radova će odrediti ona sama.


Ruševine zgrade u mestu Afragola, nedaleko Napulja. Zvaničnici su saopštili
da su do sada iz ruševina izvučena tri tela poginulih.

Kinezi i Srbi

U poslednjih desetak dana Srbiju su posetile dve privredne delegacije – Kineske razvojne banke (CDB) i Kineske Guodian korporacije (CGC). Prva je ponudila davanje kredita za učešće Srbije u gradnju nuklearke „Belene“, a druga investicije u termoelektrane, hidroelektrane i vetrenjače. CDB raspolaže sa 650 milijardi dolara i 2009. godine je investirala više do 100 milijardi dolara izvan Kine, a CGC je jedan od pet najvećih proizvođača električne energije u Kini, sa instalisanim kapacitetom od 80.000 megavata i prihodom u 2009. od 17,8 milijardi dolara, objavljuje Blic.

Srbija mora da iskoristi zainteresovanost kineskih kompanija i banaka za investiranje u energetiku u situaciji kada zapadni investitori odlažu odluke o ulaganju. Stručnjaci smatraju da Kinezi imaju znanje, ali, što je važnije, dovoljno novca, pa su idealni partneri svuda u regionu. Naša zemlja ima prednost u odličnim političkim odnosima, objavljuje ovaj list.


Mumbaj: Posledice višednevnih monsunskih kiša na zapadu Indije

Tabu tema

Podnošenje rezolucije koje bi praktično sadržala legalizaciju stava da je pitanje statusa Kosova rešeno, Srbija prosto ne može da prihvati ni u kakvom dogovoru ni sa Evropskom unijom, ni sa bilo kim drugim, tvrdi prvi potpredsednik Vlade Srbije i predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić u intervjuu Politici.

„Naša ideja je bila da se o rezoluciji koju smo mi podneli Generalnoj skupštini UN razgovara sa svima, pre svega sa stalnim članicama Saveta bezbednosti. O tekstu smo razgovarali i s predstavnicima EU, ali očigledno postoje značajne razlike u tome šta ona treba da sadrži. A kako me je obavestio predsednik Boris Tadić, rezoluciju smo morali da predamo pre albanske rezolucije koja je takođe najavljena u UN”, odgovara Dačić na pitanje Politike zašto smo predali tekst koji EU očigledno ne podržava.

Šta bi bila naša konačna kompromisna ponuda?

Najdalje kompromisno rešenje do kojeg smo mi dolazili svih prethodnih godina je da Kosovo bude u nekim specifičnim odnosima sa ostatkom Srbije, pa možda da ima i neke stolice u međunarodnim telima. Ništa dalje od toga. Na primer, ideju o podeli Kosova nikada nijedan državni organ, pa ni političar nikada nije javno izneo. To je jednostavno tabu-tema.

Imamo dogovor unutar koalicije da vlada pokuša da opstane do kraja mandata i da do tada radimo koordinirano i uz više međusobnog uvažavanja, kaže, potpredsednik Vlade Srbije.

Novi pokušaj pregovora

Evropska unija nije poslala Ujedinjenim nacijama nikakvu rezoluciju o Kosovu jer države EU još razgovaraju i koordinišu zajedničku poziciju po tom pitanju, izjavio je juče u Beogradu zamenik šefa grčke diplomatije Dimitris Drucas, objavljuje Politika.

„Države Unije razgovaraju između sebe, što je prirodno, i pokušavaju da koordinišu svoju zajedničku poziciju. Grčka će po tom pitanju imati konstruktivnu ulogu”, rekao je Drucas na zajedničkoj konferenciji za novinare sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem.

Grčki zvaničnik je istakao i da je stav Atine po pitanju Kosova dobro poznat i da se neće menjati, a da bi to pitanje trebalo vratiti u Ujedinjene nacije. „Naš cilj je da se uspostavi dijalog između Beograda i Prištine i da se unapredi život ljudi”, naveo je zamenik šefa grčke diplomatije, a preneo Tanjug. Jedan od ciljeva posete Drucasa, koji se u petak sastao s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, jeste predstavljanje inicijative vlade premijera Jorgosa Papandreua za ponovno pokretanje dijaloga između Beograda i Prištine posle savetodavnog mišljenja MSP-a.

Države EU pokušavaju da koordinišu zajedničku poziciju o Kosmetu, objavljuju Novosti pod naslovom "Brisel bez rezolucije". Evropska unija nije poslala Ujedinjenim nacijama nikakvu rezoluciju o Kosovu, jer države EU još razgovaraju i koordinišu zajedničku poziciju o tom pitanju, izjavio je u subotu u Beogradu zamenik šefa grčke diplomatije Dimitris Drucas.

Spas u trgovini?

Svako ko nije opterećen visokom politikom, mitovima ili prikupljanjem jeftinih političkih poena reći će otvoreno – jedini način da srpska država u ovom trenutku opstane na Kosovu jeste ekonomska i trgovinska saradnja. Srbija ima proizvode, a Kosovo potrebe. Srbija ima svoj narod na teritoriji koja faktički nije njena, a ta teritorija je zainteresovana za srpski kapital. Toliko je jednostavno, piše u Blicu pod naslovom "Srbija na Kosovu opstaje samo kroz ekonomiju". I zaista, kada se na stranu stavi lamentiranje nad samovoljom velikih sila, istorijskom nepravdom ili ostrašćenošću sudova i sudija, ostaju oni praktični problemi – kako srpskom narodu na Kosovu obezbediti kvalitetan i bezbedan život. O tome se do sada ova država i nije previše brinula, objavljuje ovaj list.

Albanci pretukli Srbe u Grčkoj

Juče ujutru, nešto posle tri sata, u Pefkohoriju, turističkom mestu na poluostrvu Halkidiki, nedaleko od Soluna u Grčkoj, brutalno su pretučena dvojica srpskih turista. Beograđanin Marko Filipović (28) i Nišlija Miloš Stojanović (28), koji je bio u društvu devojke, vraćali su se iz diskoteke kada su napadnuti u centru mesta na očigled više desetina prolaznika, objavljuje Politika.

S teškim telesnim povredama, Marko Filipović prebačen je u bolnicu u Poligirosu, nedaleko od Soluna gde je zbrinut, dok je Milošu Stojanoviću lekarska pomoć pružena u samom Pefkohoriju. Juče oko podneva, u telefonskom razgovoru, Miloš nam je ispričao:

"Na putu od diskoteke do apartmana, u kom smo bili smešteni, zaustavili smo automobil jer smo videli veliku gužvu na ulici i trotoaru. Kada smo izašli saznali smo da su bez ikakvog povoda na nekolicinu srpskih mladića nasrnula petorica Albanaca, koji „na crno” rade u mestima na Halkidikiju. Istoga časa kada smo izašli iz auta i nas su počeli da tuku, a kada smo im pružili otpor, odnosno počeli da se branimo, njima se pridružilo još dvadesetak osoba. Uz uzvike i urlike udarali su nas rukama i nogama, a neki od njih imali su i drvene motke i palice. Sve je trajalo samo nekoliko minuta i razbežali su se. Dobio sam povrede po glavi i rukama, ali nije ništa opasno, previjen sam i sve je u redu. Ali, Marko je teško povređen i kada je policija stigla na mesto gde smo napadnuti ležao je nepomičan. Prebačen je u bolnicu, gde je zadržan", rekao nam je Nišlija Miloš Stojanović. Ovaj mladi Nišlija doživeo je novo i veliko iznenađenje po povratku iz ambulante, gde mu je pružena lekarska pomoć i policijske stanice gde je saslušan. Na parkingu u centru Pefkohorija njegov novi automobil „sitroen C5” bio je potpuno demoliran.

"Oko pet sati, kada sam se vratio u centar mesta, pored mog vozila stajala je policijska patrola, a okupilo se i mnogo znatiželjnih. Ni ja ni oni nisu mogli da veruju svojim očima. Od automobila nije ostalo ništa. Razlupana su sva stakla, farovi i stop svetla, krov je iskrivljen, isečene su sve četiri gume, a unutrašnjost je noževima ili nekim drugim sečivom i predmetima potpuno uništena. Isečena su sedišta, slomljen volan, razbijena instrumental tabla. Policajci su samo širili ruke i jedino što smo mogli da saznamo od njih je da se traga za napadačima."

Kastro protiv zlostavljanja

Bivši kubanski lider Fidel Kastro kritikovao je SAD zbog tretmana prema petorici kubanskih agenata, koji se više od decenije nalaze u američkom zatvoru pošto ih je sud u Majamiju osudio zbog špijunaže. Kastro je naveo da je jedan od petorice Kubanac - Herardo Hernandes stavljen u malu ćeliju sa još jednim osuđenikom, što su uslovi koje je bivši kubanski lider ocenio kao „ništa drugo nego zlostavljanje”, prenosi Politika.


Predavanje bivšeg predsednika Kube Fidela Kastra mladima u
Havana Convention Center

 

Posle četiri godine provedene skoro van očiju javnosti, Kastro se skoro svakodnevno javno pojavljivao u Havani i okolini, uglavnom u zelenoj odeći, sličnoj vojnoj uniformi koja je bila njegov zaštitni znak tokom skoro polovine veka provedenog na vlasti, navodi agencija AP. Ovog puta, Kastro je nosio crvenu kockastu košulju i sive pantalone, a sa mladim komunistima razgovarao je više od sat vremena.

Sedam milijardi ljudi

Uz stopu od 267 rođenja svakog minuta i istovremeno 108 smrtnih slučajeva, broj stanovnika u svetu bi, kako se procenjuje u naučnim istraživanjima, sledeće godine mogao da dostigne sedam milijardi, objavljeno je na sajtu Svetske banke. Ove godine, kako je preneo „Glas Amerike”, broj celokupnog svetskog stanovništva je dostigao 6,9 milijardi, a skoro celokupan rast je registrovan u zemljama u razvoju, objavljuje Politika.

U američkim medijima se navodi i da se u najsiromašnijim zemljama godišnje registruje povećanje broja stanovnika za 20 miliona, od ukupno 80 miliona, koliko iznosi godišnji rast stanovništva u celom svetu.


Sukob policije i tekstilnih radnika tokom protesta u Ašuliji, predgrađu prestonice Bangladeša

Kod privatnika – lošije?

Iako je kvalitet nastave i na privatnim i na državnim fakultetima na jako niskim granama, državni fakulteti su i dalje u prednosti. Mada državni kubure s lošim pristupom nastavi i preobimnim gradivom, najveći broj privatnih fakulteta i dalje postoji radi zgrtanja novca, kaže za Blic Ljubiša Rajić, profesor skandinavistike na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Državne fakultete trenutno pohađa oko 200.000 studenata, od čega se gotovo polovina nalazi na Beogradskom univerzitetu, dok privatne pohađa oko 30.000 studenata. Vredi pomenuti i da istraživanje o kvalitetu studiranja na privatnim i državnim fakultetima još nije rađeno, iako ga u Ministarstvu prosvete, kako navode, imaju u planu. Profesorka Srbijanka Turajlić iz Centra za obrazovne politike ističe i da je zbog toga ocene o kvalitetu nastave nemoguće dati.

"Izvinite…"

"Treba da sarađujemo sa Kinom i Rusijom, da nam budu veliki prijatelji, ali izvinite, najvažniji partner Srbije mora da bude Evropska unija. Saradnja Srpske napredne stranke i Demokratske stranke Srbije je moguća, ali pre svega u raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, a očigledno je da su nam programska opredeljenja različita, kaže u intervjuu za Press nedelje zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić, odgovarajući na pitanje da li je moguća saradnja ili koalicija ove dve stranke posle stavova koje su iznele o Kosovu i EU, objavljuje Pres pod naslovom " Aleksandar Vučić: Ne možemo s Koštunicom".


Šumski požar u Kaliforniji

O raji, bahatoj vlasti i apatiji u društvu

Ivan Tasovac, direktor Beogradske filharmonije govori za Novosti o raji, bahatoj vlasti i apatiji u društvu. ”Farma” je posledica, a rad parlamenta uzrok poremećenih vrednosti.

Spisak tema koje Tasovac ne želi da komentariše je poduži: presuda Međunarodnog suda pravde, duple fotelje poslanika, marketinška slika koju Srbija stvara o sebi, dok neki drugi viču ”car je go!”

Kaže, o marketingu nema šta da priča, o tome dovoljno govore akcije Beogradske filharmonije. Upravo tog dana u ”Delta sitiju”, usred leta, uz jelke i ”deda mrazice”, promovisana je prodaja karata za koncerte Filharmonije u okviru Ciklusa ”Nove godine”. Ceo hol ”Delta sitija” bio je okićen reklamama: ”Naučno je dokazano da slušanje koncerata Beogradske filharmonije povećava volumen trepavica za 75 odsto” i ”Naučno je dokazano da slušanje koncerata BF sprečava pojavu seboreje i peruti”.

Na pitanje da li je to delo marketinškog maga Srđana Šapera, koji je ujedno i predsednik Upravnog odbora Filharmonije, Tasovac komentariše da im nijedna marketinška agencija ne radi kampanje, da čak nemaju ni budžet za marketing, već sve smišlja sa drugarima.


Posledice šumskih požara u oblasti Voronježa, oko 500 kilometara južno od Moskve

 

"…gde život ubija"

Od naše političke „elite" ne možemo mnogo da očekujemo, ali bi, u najmanju ruku, bilo korektno da narodu objasne šta se zapravo dešava. Takođe bi morali neke stvari da nazovu pravim imenom - međunarodno prisustvo na Kosovu je zapravo okupacija, Srbija nije suverena već vazalna država, u Evropskoj uniji ne teku med i mleko... piše u Presu u intervjuu sa članovima muzičke grupe "Beogradski sindikat". Nastali su kada se sve u državi raspadalo, sluteći ono što će se dogoditi tri dana kasnije - 24. marta 1999. godine. Vremenom su iz grupe prerasli u fenomen i megafon naroda u čije ime su zlim vremenima i još gorim ljudima u njima postali Damaklov mač nad glavama, satirući rimama kukolj u žitnici zvanoj Srbija, objavljuje ovaj list pod naslovom "Beogradski sindikat: Welcome to Srbija, gde život ubija".

Biznis i politika

Donedavno jedan od zaštitnih znakova „Delta holdinga”, potpredsednica kompanije Milka Forcan, danas bi za mnoge mogla da bude nezgodan svedok. Ona zna sve o vezama krupnog kapitala i političara, o tome kako su privatizovana preduzeća u Srbiji, o uticaju velikih oglašivača na medije, ali i o poslovanju Miroslava Miškovića, koji je delimično upravo zahvaljujući njoj ostao nepoznanica za javnost.

Od Miškovića je, kaže, naučila da se odluke u životu i biznisu ne smeju ostavljati za sutra. A odlukama koje je nedavno donela uvela je prinudnu upravu u jednoj od najvećih firmi u Srbiji. U razgovoru za Politiku, Milka Forcan govori o razlozima zbog kojih je napustila „Deltu”, pritiscima kojima je zbog toga izložena, ali i mogućnosti da se u budućnosti angažuje u politici.

Nema nikakve dileme da sve ove godine i Mišković i ja poznajemo većinu političara. Kao što cela zemlja zna za naš sukob, znaju i političari, kaže za Politiku bivša potpredsednica „Delta holdinga”.

Razrešena Zorica Tomić

Vlada Srbije razrešila je Zoricu Tomić dužnosti predsednice Komisije Srbije za saradnju s Organizacijom ujedinjenih nacija za prosvetu nauku i kulturu (Unesko). Umesto nje, na poslednjoj sednici Vlade, imenovan je Trivo Inđić, savetnik predsednika Srbije Borisa Tadića, piše u Blicu. Zorica Tomić, koja je i ambasadorka Srbije pri Unesku, prošle zime je bila u žiži javnosti zbog iznajmljivanja stana-rezidencije u Parizu, za šta država mesečno izdvaja oko 7.000 evra. Ubrzo nakon što je vest o paprenoj zakupnini procurila u javnost, iz kabineta predsednika Republike Borisa Tadića stigao je zahtev da se izdaci hitno smanje.
Do sada je, kako je za ovaj list nedavno rečeno u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP), napravljen niz ušteda u okviru diplomatsko-konzularne mreže, ali slučaj Zorice Tomić još nije razrešen. Iz Ministarstva su tada rekli da je slučaj Zorice Tomić na preispitivanju, a dve nedelje kasnije usledilo je njeno razrešenje s mesta predsednice Komisije Srbije za saradnju s Uneskom.

Zorica Tomić više nije predsednik Komisije za saradnju sa Organizacijom Ujedinjenih nacija za prosvetu, nauku i kulturu, ali ostaje na mestu našeg ambasadora pri Unesku u Parizu, piše u Presu. Pressu je juče u Ministarstvu spoljnih poslova rečeno da Zorica Tomić nije smenjena, niti će biti smenjena. A njeno razrešenje sa funkcije predsednika Komisije ionako je odavno moralo da se obavi.

Stiže gorivo za turiste u Grčkoj

Iako štrajk vlasnika cisterni goriva u Grčkoj i dalje traje, situacija sa snabdevanjem na severu Grčke je bolja nego prethodnih dana, objavljuju Novosti. Među 150.000 srpskih turista koji borave na severnom Egeju, nema panike. Svakog dana stiže gorivo na pet pumpi u predelu poluostrva Halkidiki, gde boravi gro naših turista.


Nasilje preko televizije

Studije koje su radili psiholozi sa Državnog univerziteta Ajove potvrdile su da čak i crtane video-igrice koje ne pokazuju krv, ali prikazuju da je neko povređen, uzrokuju da deca reaguju agresivnije! Nažalost, čak i prosto šetanje TV kanalima u Srbiji tokom popodnevnih sati dovoljno je da se zaključi kako su crtani filmovi najmanji problem, piše u Blicu pod naslovom "Nasilje vlada TV ekranom".

Optužnica protiv braće Karić

Optužnica protiv Bogoljuba i Sretena Karića, kao i ostalih osumnjičenih u aferi “Mobtel” biće najverovatnije podignuta u septembru, saznaje Blic od izvora bliskih vrhu srpskog pravosuđa. Isti izvori otkrivaju da će se predmet o zloupotrebama u “Mobtelu” objediniti, odnosno da će se umesto dve odvojene istrage, koje su o ovom slučaju pokrenute i pred Specijalnim i pred Višim sudom u Beogradu, voditi jedinstven krivični postupak.

Uhapšeni batinaši

Pripadnici kriminalističke policije u saradnji sa Službom za borbu protiv organizovanog kriminala u petak veče su uhapsili Aleksandra Ćatića (44), Sašu Neškovića (47) i Matu Trlaju (54), sve iz Beograda, javljaju Novosti. Akcija hapšenja izvedena je u poznatom kragujevačkom restoranu „Gnezdo špijuna“ u centru grada. Prema saopštenju policije terete se za iznudu, zelenaštvo i nedozvoljeno držanje oružja. Uhapšeni su, kako kažu u policiji, nameravali da iznudom „preuzmu“ jedno kragujevačko privatno preduzeće, a slične „poslove“ radili su izgleda i u drugim mestima u Srbiji.

Navodi se da su članovi ove grupe odranije poznati policiji kao izvršioci krivičnih dela iz oblasti imovinskih delikata,a prilikom pretresa stanova osumnjičenih pronađene su tri puške, pištolj marke „CZ“, zatim puška „pumparica“, jedan optički nišan i municija.

U dužem vremenskom periodu, kažu u policiji, osumnjičeni su pretili Kragujevčaninu Z. N. Bio je i tučen. U petak po podne došli su u Kragujevac sa namerom da „preuzmu rukovođenje i poslovanje njegovim privatnim preduzećem“.

Prebijanje bolesnog čoveka

Vođa policijske patrole OUP-a Rakovica pretprošlog četvrtka je bez ikakvog razloga, naočigled porodice i komšija, pretukao mog sina B. L. (32) koji je psihički bolesnik, tvrdi za Blic Beograđanin Vukota L., i dodaje da je o ovom slučaju pismom obavestio ministra policije Ivicu Dačića.

"Slomio mu je zube, a oko mu je skroz naduveno i crveno. Ima modrice po čitavom telu. Toliko ga je tukao i šutirao, da se bojim da će mi dete umreti", kaže naš sagovornik, i najavljuje da će protiv policajca podneti krivičnu prijavu. Ministarstvo unutrašnjih poslova tvrdi da njihovi pripadnici prilikom intervencije u Rakovici nisu primenjivali silu. Međutim u izveštaju ambulante bolnice “Dr Laza Lazarević” navodi se da B. L. ima “na licu, čelu, po leđima i ramenima vidljive hematome koje je pacijent zadobio prilikom dovođenja u bolnicu”. U izveštaju takođe stoji da se hematomi nalaze i po rukama mladića, da mu je otečena desna šaka, kao i da ima hematom ispod desnog oka.

Potraga za nestalim dečakom

U subotu je bio deseti dan od nestanka Đorđa Andrejića (13) iz Majilovca, i osmi dan potrage za njim. Učestvovalo je oko 200 ljudi, dvostruko manje nego u petak, jer su se iz nje isključili pripadnici Žandarmerije, javljaju Novosti. Reč je o veoma problematičnom i nepristupačnom terenu i teško je predvideti kada bi se moglo doći do nekih rezultata bez konkretne pomoći detetove majke Marine Andrejić (38), koja je do sada dala više oprečnih iskaza.

Dečak je nestao 22. jula uveče, kada je sa majkom otišao na njivu, nekoliko kilometara van sela. Ona se tek dva dana kasnije vratila sama, da bi sutradan bila pritvorena na mesec dana, zbog sumnje da je ubila sina.

Vaterpolisti u finalu

Vaterpolo reprezentacija Srbije plasirala se u finale Svetskog kupa, pošto je u Oradei savladala selekciju Španije sa 12:10 (4:4, 3:3, 4:3, 1:0), objavljuje Politika.

U finalu sastaće se sa Hrvatskom, koja je pobedila SAD sa 11:9. Srbija i Hrvatska su se već sastale na Svetskom kupu u prvom meču u grupi, kada su vaterpolisti Srbije izgubili sa 8:10. Meč je na programu u nedelju 17.30.

"Svetski kup: Srbija preko Španije do finala, za trofej protiv Hrvata", naslov je u Blicu.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...