VLADA: KRIZA NIJE DOZVOLILA VIŠE

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Posebnom sednicom Vlada Srbije obeležila dvogodišnjicu od formiranja: Učinili smo šta smo mogli. Nikad jača borba protiv korupcije. Nastavljamo odbranu Kosova. Na sajtu „Istinomer“ je spisak neispunjenih obećanja znatno duži i značajniji od onih koja su ispunjena i svi ministri mogu povremeno da osveže sećanje. Fudbalska reprezentacija Španije savladala je Nemačku sa 1:0 u polufinalu Mondijala i zahvaljujući pogotku defanzivca Pujola igraće u nedelju protiv Holandije za titulu svetskog prvaka.



Obeležavanje Ivanjdana na letnjem solsticiju u Belorusiji


Lako obećali, brzo zaboravili

Obećali su da struja neće poskupeti, da će rok važnosti ličnih dokumenata biti neograničen, da će brašno, hleb, meso pojeftiniti, da škole neće naplaćivati školski dinar, da u Srbiji neće biti gladnih, da će početi izgradnja socijalnih stanova, da će biti smanjeni porezi na plate na deset odsto, da će gorivo pojeftiniti, da će se sa Crnom Gorom dogovoriti o dvojnom državljanstvu, da će finansiranje stranaka postati transparentno…Vlada Srbije je tokom protekle dve godine mnogo obećala, a samo malo ispunila. Sa glavnim ciljem da će voditi razvojnu politiku nije imala sreće već u samom startu jer ju je omela kriza, ali bilo je mnoštvo „skromnijih“ obećanja koja nije ispunila samo zbog nerada ili čuvanja pozicija moći. Na sajtu „Istinomer“ je spisak neispunjenih obećanja znatno duži i značajniji od onih koja su ispunjena i svi ministri mogu povremeno da osveže sećanje. Građani ne moraju da se podsećaju, oni to svakodnevno osećaju na svojoj koži, piše u Blicu.

Sve dok bude ispunjavala pet zacrtanih ciljeva i tako radila u interesu građana, ova vlada će i da opstaje - poručili su u sredu premijer Mirko Cvetković i srpski ministri. Posebnom sednicom, Vlada je obeležila dve godine rada, sa ključnim porukama - da Srbija neće odustati od odbrane Kosova i Metohije, da će ubrzano nastaviti borbu protiv kriminala i put ka EU i da će u narednom periodu izaći iz ekonomske krize. Predsednik Vlade i ministri, tačno u 13 časova, zauzeli su svoja mesta u velikoj sali Nemanjine 11, ovoga puta pred kamerama, fotoaparatima i novinarima, prenose Novosti. Cvetković je otvorio sednicu sa samo jednom tačkom dnevnog reda: izveštaj o protekle dve godine rada Vlade. Kao kada je 7. jula 2008. godine pročitao ekspoze, i u sredu je samo premijer uzeo reč i predočio javnosti taksativno sve što na polovini mandata smatra za rezultate u svim resorima. Ovoga puta, on nije želeo da daje ocenu Vladi, jer se, kako je rekao, ”prošle godine opekao”. - Sigurno je da su svi ministri učinili u svojim resorima najviše što su mogli u uslovima krize.

Premijer je ustvrdio da je Vlada uspešno istrajala na ispunjenju ključnih ciljeva koji su postavljeni na početku mandata - evropski put Srbije, diplomatska i pravna borba za Kosovo i Metohiju, jačanje ekonomije i socijalne odgovornosti i borba protiv kriminala i korupcije, piše Pres. Cvetković je kazao da su uklonjene brojne prepreke na putu Srbije ka EU, da građani posle 20 godina blokade putuju bez viza, da je Srbija predala zahtev za prijem u EU, ratifikovan SSP, da se promet robe odvija nesmetano... Prema njegovim rečima, prvi put su u Srbiji uspostavljeni evropski standardi u oblasti životne sredine i prostornog planiranja, poljoprivrede, trgovine i zaštite potrošača, telekomunikacija, saobraćaja, kulture, sporta...



Sukob policiije i demonstranata, koji protestuju zbog kašnjenja obnove u oblasti
Akvile (L'Aquila), koja je 2009. godine stradala u razornom zemljotresu


Uskoro odluka o Kosovu

Međunarodni sud pravde će, gotovo izvesno, do kraja ovog meseca saopštiti svoje mišljenje o legalnosti proglašenja kosovske nezavisnosti, saznaje nezvanično Politika od izvora bliskih sudu u Hagu. Proteklih nedelja spekulisalo se da bi eventualno sud mogao da se tim povodom oglasi 22. jula. Andrej Poskakuhin, šef službe za informisanje haškog suda, nije želeo ni da da potvrdi ni da demantuje ove informacije. Sud, kako kaže, nije još odredio datum kada će saopštiti svoj stav o ovom pitanju. Pitanje koje je na inicijativu Srbije sudu uputila Generalna skupština UN – da li je Deklaracija o proglašenju nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom – ne ostavlja mnogo prostora za dvosmislen odgovor, kaže za Politiku dr Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava, ali dodaje da se „vrlo često nađu neke nijanse koje nisu vidljive na prvi pogled”.

Incident koji se dogodio proteklog petka, u kojem je jedno lice izgubilo život a jedanaestoro ih je ranjeno, izazvali su ekstremisti s ciljem da se zastraše građani i spreče aktivnosti na uspostavljanju dijaloga kojim bi se obezbedio trajni mir na području južne srpske pokrajine. A mir je neophodan svim građanima, bez obzira na to koje su nacionalnosti i u kom delu Kosmeta žive - kaže, za Novosti, Goran Bogdanović, ministar za KiM, dan nakon što je i Savet bezbednosti pozvao kosmetske Srbe i Albance na smirivanje tenzija i na dijalog. Napominjući da ovakvi i slični incidenti neće doneti dobro ni srpskoj ni albanskoj strani, ministar Bogdanović smatra da nikome, osim ekstremnim albanskim krugovima, nije u interesu da se situacija u pokrajini otrgne kontoli.



Revija nove kolekcije kreatora Žan Pol Gotjea (Jean Paul Gaultier) na
Nedelji mode u Parizu (Paris Fashion Week): Dita von Teese, Jean-Paul Gaultier


File: Temelji demokratije krhki

Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je u Evropskom parlamentu da, iako članice Evropske unije imaju različite poglede na jednostranu nezavisnost Kosova, sve države Unije su „ujedinjene u naporima da se situacija na terenu poboljša”, prenosi Politika. „Države članice EU imaju različit pogled na status Kosova, ali su ujedinjene u radu na poboljšanju situacije. Parlament je, takođe, posvećen podršci evropske budućnosti za Kosovo, kao i regiona u celini”, rekao je File na početku parlamentarne debate o predlogu rezolucije o Kosovu i Albaniji. „Kakva god da bude presuda Međunarodnog suda pravde (o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova), siguran sam da će EU nastaviti da radi sa Prištinom u cilju napretka”, rekao je File.

Evropski komesar za proširenje je danas u Strazburu ocenio da je uočljiv povoljan razvoj u približavanju Zapadnog Balkana Evropskoj uniji, ali je upozorio i da su dalje reforme nužne "jer su demokratski temelji u nekim zemljama i dalje krhki", saznaje Blic.
Ne razmišlja o ostavci

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je da su zahtevi za njegovom ostavkom „čista politizacija i zamena teza, a moguće i želja da se prebacivanjem teme na politički teren zamagli suština - borba protiv kriminala”. „Nije dakle, odsustvo odgovornosti razlog zbog koga u ovakvim situacijama ne razmišljam o ostavci, već upravo suprotno - odgovornost i rešenost da se protiv kriminala, ali i nesavesnog rada i drugih anomalija neprekidno borim”, naveo je Milosavljević u pisanoj izjavi dostavljenoj Tanjugu. Ministar zdravlja je rekao da „prezire ljude sklone korupciji i kriminalu u bilo kojoj oblasti” i da čini sve da takve osobe budu kažnjene. „Zalažem se da to važi bukvalno za sve i zato podržavam i stav predsednika da u borbi protiv kriminala ne sme da bude zaštićenih”, istakao je Milosavljević, a prenosi Politika. On je dodao da podržava sve akcije policije i tužilaštva, a naročito one koje se tiču raskrinkavanja kriminala u zdravstvu i da na sve načine i sam daje doprinos toj borbi.



Sanitetski tim Ministrastva odbrane i Vojske Srbije otputovao je juče u mirovnu
misiju Ujedinjenih nacija - MINURCAT u Čad i Centralnoafričku Republiku


Uhapšeni lekari kontrolisali kolege

Dvojica uhapšenih lekara zbog afere sa citostaticima, profesor dr Nenad Borojević i dr Zoran Tomašević, Ministarstvo zdravlja imenovalo je za članove komisije koja je ispitivala sumnje u nepravilnosti u radu Instituta za onkologiju u Sremskoj Kamenici. Komisija je poslata u vanredni stručni nadzor nakon više prijava zaposlenih i pacijenata o nepravilnostima u najvećoj vojvođanskoj onkološkoj bolnici, koje su stigle Odboru za zdravstvo Skupštine Republike Srbije. Optužbe su se odnosile, između ostalog, i na prijem pacijenata iz inostranstva koji su plaćali između 1.500 i 2.000 evra i time preskakali liste čekanja za zračenje na kojima su bili osiguranici iz naše zemlje. Kako saznaje Blic, komisija je u izveštaju, predatom mesec dana pre hapšenja, napisala da su u Institutu „poremećeni međuljudski odnosi“, da bolnica nema dovoljno kapaciteta da leči bolesnike, ali da se u njoj sprovodi dopunski rad. Ministarstvo zdravlja je imenovalo tročlanu komisiju 12. aprila rešenjem broj 531-01-90/2010, koja je izveštaj broj 1726/01 podnela 28. maja.

Rusi će otkupljivati akcije NIS - a

Početna cena akcija Naftne industrije Srbija prvog dana trgovanja na Beogradskoj berzi biće zapravo knjigovodstvena vrednost i neće prelaziti 200 dinara. Maksimalna cena tog dana mogla bi biti 600 dinara, budući da vrednost akcija samo tog prvog dana može porasti za 300 procenata, potvrdio je juče za Politiku Branko Pavlović, savetnik malih akcionara NIS-a. – Ne treba očekivati ništa spektakularno tog prvog dana trgovanja NIS-ovim akcijama, osim što po pravilu berze vrednost akcija samo tada može za toliko da skoči, pojašnjava on i dodaje da već narednih dana njihova vrednost može varirati do plus 12, odnosno minus osam procenata. Na pitanje, da li na cenu akcija utiču i poslovni rezultati kompanije Pavlović kaže da lane nije bilo gubitka od oko 37,5 milijardi dinara da bi vrednost akcija bila sigurno veća. Budući da je reč o kapitalno velikoj kompaniji privlačnoj na finansijskom tržištu, realno je očekivati da će uključenje akcija NIS-a na berzu pojačati tržišnu kapitalizaciju, a istovremeno pojačati i investicionu aktivnost domaćih i stranih investicionih fondova, kaže on.



Direktor PTT Srbije Goran Ćirić, patrijarh srpski Irinej, ambasador Rusije u Beogradu
Aleksandar Konuzin i zamenik direktora Ruske pošte Mihail Romančuk na promociji
filatelističkog izdanja "Umetnost-ikone" koja je realizovana u saradnji sa Ruskom poštom

Boris sa medaljom

Ruski organizacioni odbor „Pobeda”, na čelu sa predsednikom Ruske Federacije Dmitrijem Medvedevim, dodelio je predsedniku Srbije Borisu Tadiću počasnu medalju „65 godina pobede u Velikom otadžbinskom ratu 1941-1945. godine”, za veliki doprinos u pripremi i održavanju jubileja pobede. Predsedniku Tadiću počasnu medalju, povelju uz nju i počasnu značku uručio je amabasador Rusije Aleksandar Konuzin, saopštila je pres služba predsednika Srbije. Boris Tadić je izjavio da je počasna medalja još jedan dokaz savezništva Srbije i Rusije u borbi protiv fašizma, prenosi Politika.

Tadići čekaju predsednika

Braća od stričeva predsednika Srbije Borisa Tadića, njegovi najbliži rođaci, dočekuju nas sa kafom i rakijom. Raduju se petku i dolasku predsednika Srbije među svoje - u selo Smriječno, gde je rođen njegov otac Ljubomir, pišu Novosti. Ali smetaju im, kažu, novinari i cela halabuka koja se oko rođačke posete diže. - Odjednom je Smriječno postalo svima interesantno - vele u selu. - A bilo je predaleko i zabačeno kada su novine, tek što je Boris postao predsednik, o nama svašta pisale. Objavljivali su naše navodne izjave, a da se niko od novinara nikada nije pojavio kod nas. I u familiji Spasoja Tadića, kojeg svi znaju kao Belka, Borisovog brata od strica, ponavljaju da ništa neće novinarima reći. - Nemojte da slikate! - upozoravaju. - A privatno ste dobrodošli, kao što je vazda u Pivi bilo. Od četvorice braće, priča Spasoje-Belko, još je samo Ljubo, Borisov otac, živ. A od njihovih potomaka, u Smriječnu žive sinovi pokojnih Boška i Krsta, sa porodicama. Boško je imao čak dvanaestoro dece, od kojih je desetoro još živo, ali na ognjištu u Pivi je ostao samo Belko. Ljubomir je ovde poslednji put bio 1996. godine.

Najskuplje studiranje u Srbiji

Novu generaciju samofinansirajućih studenata u Srbiji čekaju paprene školarine od 45.000 do 240.000 dinara, dok su cene u regionu i upola niže, saznaje Blic. Po tim cenama, studenti će, pored neuslovnih i pretrpanih slušaonica, morati da uče i iz zastarelih udžbenika. Većini fakulteta ne samo da ne pada na pamet da uz preskupu školarinu ponude bar besplatne udžbenike, već je čest slučaj da je student primoran da kupuje više knjiga za jedan ispit, jer na katedri svaki profesor ispituje po svom udžbeniku. Još veći apsurd je to što su školarine najviše na društvenim naukama, a najniže na prirodnim i tehničkim. - Na tehničko-tehnološkim naukama školarine su najniže, oko 60.000 dinara, dok su realni troškovi po studentu između 150.000 i 200.000 dinara. Na filologiji i filozofiji, međutim, upisnina je oko 100.000 dinara iako se plaćaju samo profesori i nema trošenja hemijskih supstanci, elektronskih mikroskopa i ostalog. To dovodi do neravnopravnosti studenata, jer ono što se na većini tehničkih fakulteta naplati zaista toliko i košta, dok na društvenim naukama studenti dobijaju samo predavanja i vežbe, a plaćaju najveće školarine - kaže Vladimir Smuđa, koordinator za više i visoko obrazovanje Saveza studenata Beograda.



Trka sa bikovima tokom festival San Fermin na severu Španije

Mafiji uzeto 150 milona evra

Srpski mafijaši su od početka finasijskih istraga ostali bez imovine i novca u vrednosti od 150 miliona evra. Policija, u međuvremenu, nastavlja da kontroliše sve protoke novca osoba osumnjičenih za organizovani kriminal. Za samo godinu dana od postojanja Finansijske jedinice MUP Srbije završeno je 35 istraga, saznaju  Novosti. Pod lupom se našla imovina 323 osobe, osumnjičene da su se obogatile kriminalom. Vrednost "njihove" imovine veća je od 30 miliona evra - izjavio je u sredu prvi potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić na skupu "Oduzimanje imovinske koristi stečene krivičnim delom". - Istražujemo poreklo novca, akcija, udele u firmama, luksuzne stanove, lokale. Oduzimanje imovine stečene kriminalom jedan je od glavnih ciljeva Strategije za borbu protiv organizovanog kriminala. Konferenciju o oduzimanju imovine organizovali su Savet Evrope i OEBS, koji su Srbiji poklonili dva miliona evra za jačanje službe koje se bave zaplenom imovine. Prema rečima ministarke pravde Snežane Malović, koja je prisustvovala skupu, samo u dva slučaja imovina je trajno oduzeta, a prodajom stvari Darka Šarića zaradilo se oko osam miliona dinara. Oduzimanje nelegalno stečene imovine, najvažniji je vid borbe protiv organizovanog kriminala, poručila je i Nata Mesarović, prva žena srpskog sudstva.

Sve je u arhivama stranih službi

Dušan Mihajlović, bivši ministar policije, izjavio je u intervujuu za NIN da se boji da se zavera ćutanja o ubistvu Đinđića nastavlja pošto ni vlasti ni opoziciji ne odgovara otvaranje tog pitanja, ali i da istine o tome nema dok se ne zaviri u arhive stranih obaveštajnih službi. - Gore od toga je pokušaj da se ovo pitanje upotrebi u svrhu obračuna sa političkim protivnicima. Vidim da neki u tome jure Šešelja, drugi Koštunicu, treći Bebu i Čedu, četvrti bi da od toga prave politički cirkus, ali pune istine nema dok se, pored toga, ne zaviri i u arhive stranih obaveštajnih službi – rekao je Mihajlović. On je dodao da je očigledno odsustvo želje da se preispitaju saznanja o nekoliko bitnih događaja pre i posle atentata, prenosi Blic.

Zoran Vukojević Vuk, svedok saradnik u slučaju ubistva Zorana Đinđića, izjavio je tokom svedočenja u procesu da je Vojislav Šešelj, lider SRS-a, pre odlaska u Hag poručio Dušanu Spasojeviću da ubije Đinđića i Gašu Kneževića, tadašnjeg ministra prosvete, saznaje Politika. On je saslušan 13. aprila 2004. godine u sudnici Specijalnog suda, bez prisustva javnosti. Njegov iskaz, kako i nalaže zakon, smatra se službenom tajnom. Pod oznakom „nezvanično” svi mediji su već sutradan objavili delove njegovog iskaza, ali izjava Vukojevića do danas je formalno ostala strogo poverljiva. Vukojević je, prema nezvaničnim saznanjima, tvrdio da se prijateljstvo između Spasojevića i Šešelja razvilo još u vreme kad su radikali osvojili lokalnu vlast u Zemunu i da je Spasojević finansirao predizborne kampanje SRS-a. Ovaj svedok je rekao da je za plan o atentatu na Đinđića saznao nekoliko dana ranije, kada su mu Ninoslav Konstantinović i Dejan Milenković Bagzi rekli: „Rešili smo da ga zveknemo.” Vukojević je kazao da je Marko Milošević, sin Slobodana Miloševića, posle 5. oktobra 2000. godine nudio pet miliona maraka za ubistvo Đinđića, ali da je budućeg premijera tada zaštitila zemunska grupa. Vukojević nije precizirao kome je mlađi Milošević nudio novac, ali je objasnio da je Spasojević sa Miloradom Ulemekom organizovao da Đinđića zaštite njihovi ljudi.

Nikolić odbija obezbeđenje

Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić odlučio je da odbije policijsko obezbeđenje jer ministar policije Ivica Dačić „ne veruje da mu je život ugrožen“, prenosi Blic. Nikolić je pojačano obezbeđenje policije dobio prošlog ponedeljka, nakon što je pripadnik zemunskog klana Miloš Simović izjavio da je Vojislav Šešelj naredio Luki Bojoviću da ubije predsednika SNS. - U Dačićevom nameš­tenom intervjuu u Presu potvrdila su se saznanja SNS da ministar policije sarađuje sa Šešeljem. Od Borisa Tadića obavešten sam da je moj život ugrožen, a onda sam od ministra policije obavešten da to nije tačno. Ne samo ja, nego celokupna srpska javnost - rekao je juče Nikolić. On je izjavio da mu je Dačić u istom tonu kao i predsednik Tadić ukazao na veliku opasnost, ali je, kako je rekao Nikolić, u nekoliko navrata potvrdio da je „na dnevnoj vezi“ sa Šešeljem.

FIFA suspendovala Antića

Disciplinska komisija Fife kaznila je selektora Srbije Radomira Antića, zbog neprimerenog ponašanja posle utakmice trećeg kola D grupe protiv Australije (1:2), novčano sa 14.000 švajcarskih franaka (10.500 evra) i četiri utakmice zabrane vođenja nacionalnom tima. Odluku su doneli predsednik komisije Matiher (Švajcarska) i članovi: Largelom (Švedska), Hadajem (Alžir), Glading (Novi Zeland), Saleh (Pakistan) na osnovu izveštaja urugvajskog sudije Horhea Larionde. Urugvajac je napisao da ga je Antić nakon meča vređao i psovao, prenose Politika, Blic i Novosti.

Španija juri duplu krunu

Finale Španija - Holandija igra se 11. jula u Johanesburgu, a dan ranije, u Port-Elizabetu, sastaće se Urugvaj i Nemačka u borbi za treće mesto. U reprizi poslednjeg finala prvenstva Evrope u Beču pre dve godine, kada je trijumfovala Španija i osvojila šampionsku titulu, istorija se ponovila i u polufinalu svetskog prvenstva. Nemačka, bez Tomasa Milera, do sada najboljeg pojedinaca u timu "pancera", nije mogla da ponovi sjajne partije, kao protiv Argentine i Engleske. Reprezentacije su taktički i po rasporedu fudbalera na terenu igrali bez ikakvih izmena u odnosu na prethodne utakmice. Modeli igre koje su prikazali tokom šampionata nisu menjali, pa je selektorima donekle bilo lako da pročitaju protivničku stranu, piše u Novostima.

Fudbalska reprezentacija Španije savladala je Nemačku sa 1:0 u polufinalu Mondijala i zahvaljujući pogotku defanzivca Pujola igraće u nedelju protiv Holandije za titulu svetskog prvaka, prenose Blic, Pres, i Politika.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...